Γενικες Ερωτησεις (Αρχαριος)

Vagossit

New member
30 September 2018
10
Καλημέρα σας και καλός σας βρήκα.

Συγχαίρω πρώτα από όλα την ομάδα γενικά του forum που ο κάθε ένας στον τομέα του εξυπηρετεί όλους εμάς τους αδαείς και για όλες αυτές τις πληροφορίες που μας παρέχεται :)

Λοιπόν...

Δεν είμαι audiophile.

(Ωραία ξεκίνησα :d)

Δεν έχω ιδέα από αυτά.

Γιατί είμαι εδώ?

Μου αρέσει ο ήχος. Αν όχι τόσο όσο η εικόνα, σίγουρα όμως τρέφω μεγάλη εκτίμηση και ξέρω πως συνδυαστικά με την εικόνα μπορεί να σου δώσει μια ολοκληρωμένη εμπειρία ψυχαγωγίας.

Οποτε...

Η χρήση που αποσκοπώ είναι για Oled τηλεόραση, PC και...Αυτά... :)

Αρχίζουμε...

Μια υποσημείωση για αρχή.

Τελευταία φορα συνδύασα μια 50άρα sony με steelseries elite prism τον 250 euro που πριν 1 βδομάδα που έληγε η εγγύηση, τα ακουστικά απότομα έχασαν την ισχύει τους και άκουγα αμυδρά μονο όταν σύνδεα στην τηλεόραση με ένταση στο full....

Μου αρέσει που ήταν και recommended από Linus :D

Τώρα θέλω να το παο ένα βήμα παραπάνω, αλλα θέλω να το κάνω σωστά.

Ορκίστηκα να μην χρυσοπληρώσω ξανά για ήχο και συχνά πυκνά σαν άσχετος με το θέμα, άκουγα πολύ να λένε για placebo effect και πως στον χορό σας πέφτει η ληστεία του αιώνα (εκτος από ανθρώπους που δουλεύουν σε studio και έχουν εργαλεία δουλειάς χιλιάδων euro).

Το τι ισχύει από αυτά και τι όχι...ειλικρινά περιμένω την απάντηση σας.

Υποσημείωση 2: διάβασα 21 σελίδες για senn660s πριν φιαξω το topic.

Οποτε ξεκινάω ρωτόντας...

Είναι τελικά καλύτερα τα ηχεία από τα ακουστικά?

Σημαντική σημείωση...

Ο μηχανικός για 20-30 τετραγωνικά ηχομόνωσης, ζητα 20-30 χιλιάρικα.

Σπίτι στην εξοχη δεν παίζει.

Οποτε, είναι βαρύνουσας σημασίας να ξέρω αν μπορεί ένα ακουστικό να απόδοση ίδια η παρόμοια ποιότητα με ηχεία.

ακουω για dolby ατμός, για 9 κανάλα συστήματα, για focal 200 χιλιάδων euro........

Και ερωτώ, ένας άνθρωπος που είναι μονος, είναι ντε και καλά απαραίτητο να έχει ηχεία για να απολαύσει ήχο?

Δεν υπάρχουν ακουστικά (τυχαία νούμερα) χιλιάδων euro που σε ποιότητα φτάνουν ηχοσυστήματα 100αδόν euro?

Δεύτερον...

Δεν φτάνει που χάλασαν, (τα ακουστικα steelseries που ειχα) τα είχα και με usb απευθείας στο pc και 3,5mm jack στην tv...

Στο hd660s topic έμαθα καλά-καλά τι σημασία του ενισχυτή.

Οποτε, 30 χιλιάρικα για ηχομόνωση, 4-5 χιλιαρικα για ηχοσυστημα η/και "atmos" και αλλα 5-10 χιλιάρικα για ενισχυτή?

Ενώ μονο η sony oled που είναι top of the top του 2018 κάνει 4k και σε bfr θα πέσει (λέω εγώ) και ένα χιλιάρικο...

Τόσο εξωπραγματική είναι η ηχητική εμπειρία ποια...?

Δεύτερη ερώτηση λοιπόν.

Τι είναι το dac και τι ο ενισχυτής, έχουν διαφορες, είναι το ίδιο πράμα?

Για τα 660 άκουσα πολλές προτάσεις vioelectric HPA 200, magni 3, valhalla 2...

Τα λεφτά είναι πολλά και όταν κάποιου το αυτι δεν είναι εκπαιδευμένο αλλα θέλει παράλληλα με καθοδήγηση τρίτον (π.χ. εσας) να πάρει κάτι ποιοτικό τότε τι γίνετε...

Τρίτη ερώτηση...

Αλλος ενισχυτής χρειάζεται για tv, άλλος για pc, άλλος για laptop?

Πάντα είχα την εντύπωση ότι αυτό που κάνει ο ενισχυτής είναι απλά να ανεβάζει την ένταση των εκάστοτε ηχείων και να εκμεταλλεύεται την ιπποδύναμη τους ολοκληρωτικά ενώ συνηθισμένες πηγες αδυνατούν (tv/pc etc)

Από ότι έχω όμως καταλάβει τελευταία, αυτό είναι το τελευταίο που κάνει, μιας και δεν έχουμε όλοι την επιθυμία να κάνουμε το σπίτι μας club, άρα πέρα από την ένταση, κάνει και αλλα πράματα που βελτιώνουν κατά πολύ την εμπειρία και αυτό τα καθιστά αναπόσπαστο κομμάτι, όπως είναι το πληκτρολόγιο και το ποντικι για ένα pc.

Σωστά?


Τώρα όμως μπαίνουμε σε μια μεγάλη διαδικασία που δεν ξέρεις ποτε αρχίζει κάτι και ποτε τελειώνει ειδικά όταν δεν έχεις σημείο αναφοράς όπως και εσείς λέτε.

Μονο ηχεία τυχαίνει να ακούω ποτε-ποτε, ακουστικά σπανια έως ποτε, ποσο μάλλον abyss orpheus και δεν ξέρω εγώ τι άλλο για να δω αν όντως καλύπτει τα γούστα μου ένα καλο ζευγάρι ακουστικών η θα πρέπει να μετράω δεκάδες χιλιάδες euro για ηχοσυστήματα πολυκάναλα, ενισχύσεις, μονώσεις, λογαριασμούς δεη στο θεό κλπ κλπ.

Συνειδητοποιείται λοιπόν ποσο σημαντική είναι πλέον η καθοδήγηση σας σε μια περίπτωση σαν και τι δικη μου.

Καλά-καλά, δεν γνωρίζω αν είναι μονόδρομος ο πολυκάναλος για να ζήσεις την (οποια) εμπειρία από ταινίες παιχνίδια και αρκετές φορες φυσικά μουσικά κομμάτια από flac και γενικά πολλών mb αρχεία...

Μετά μπαίνουν και άλλοι παράγοντες όπως έχω αντιληφθεί στο παιχνίδι, χρειάζονται συγκεκριμένα καλώδια για τι σωστή απόδοση?

Τι ποιότητας, παίζει τόσο ρολο αν δώσω 50 euro για καλώδιο αντί 10?

Ποίες εξόδους πρέπει να χρησιμοποιήσω για σωστό αποτέλεσμα (p.x. displayport αντί για VGA και HDMI αντί για Scart)

Συγγνώμη ειλικρινά για το σινικό τοίχος που σας αράδιασα σήμερα, αν πάλι όσοι γενναίοι από σας μπούν στη διαδικασία να διαβάσουν μέχρι εδώ και δεν θέλουν να χάσουν άλλο πολύτιμο χρόνο από τι ζωή τους απαντώντας ανάλογος (κάτι απόλυτος σεβαστό), αφήστε τουλάχιστον μερικά ακόμα link είτε από avclub η αλλου μπας και ξεστραβωθώ λίγο και μπορέσω να διαμορφώσω μια γνώμη για το τι ισχύει, αν αξίζει τέτοια σπαταλη/επένδυση η αν όλο αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό σε τέτοιο βαθμό που για κάποιον η oled και μια turbo-x τηλεόραση (ξέρω, ιεροσυλία να βάζο τα δυο αυτά στην ίδια πρόταση :p) είναι το ίδιο και το αυτό από άποψη ποιότητας εικόνας.


Σας ευχαριστώ θερμά εκ τον προτερων !
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Καλως ορισες φιλε μου στο forum.

ΑΝ δεν θελεις να ασχοληθείς με τον πολυκαναλο ηχο με ακουστικα θα πάρεις και καλύτερο αποτέλεσμα ηχητικά απο οτι με ηχεία γιατί βγάζεις απο την εξίσωση τον παράγοντα χώρο που πάντα δυσκολεύει τα πράγματα. Επίσης το συνολικό κόστος θα είναι χαμηλότερο.

Για να τα βάλουμε σε μια τάξη όμως (ενα-ενα) Τι Budget εχεις και τι θες να αγοράσεις πρώτα?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,395
Θεσσαλονίκη
Οι ερώτήσεις είναι πολλές και ο χρόνος λίγος συνεπώς λίγα κάθε φορά!

Αρχικά τα ακουστικά από τα ηχεία είναι μια τεελίως διαφορετική εμπειρία.
Ό ανθρώπινος εγέφαλος είναι ''σχεδιασμένος'' να ακούει τους ήχους ταυτόχρονα και από τα δύο αυτιά
συνεπώς κανένα ακουστικό (προς το παρόν τουλάχιστον) δεν μπορεί να προσφέρει την ίδια εμπειρία με τα ακουστικά.
Η ακρόαση από ηχεία είναι πάντα καλύτερη ή ας πούμε πιο φυσιολογική όσο χάλια και αν είναι ο χώρος.
Ούτως ή άλλως ο χώρος είναι το τελευταίο που θα αποσχολήσει έναν αρχάριο.
Κατά την γνώμη μου αν δεν συντρέχει κάποιος ειδικός λόγος για χρήση ακουστικών τα ηχεία είναι πολύ καλύτερη εμπειρία.
 

Vagossit

New member
30 September 2018
10
Ευχάριστω πολύ για το καλωσόρισμα :)

Budget e?

Μιας και έχω πλήρη μεσάνυχτα, λέω να μην ξεκινήσω από τα βαθιά άμεσως (hd800) αν και τα Sennheiser είναι η μονη καλή μάρκα που ξέρω από avclub, ίσως να υπάρχουν και καλύτερα ακουστικά.


Προτιμώ αρχικά να κάνω είσοδο στο "άθλημα" με τα 660s αλλα και πάλι νιώθω ότι μπλέκω μέσα σε μια δαιδαλώδη διαδικασία από την οποια διεγείρονται μονο περισσότερα ερωτηματικα, ειδικά όσο συνεχίζω να διαβάζω διαφορα νήματα στο παρόν forum.


Τελικά τήνο να καταλήξω ότι το dac είναι τελείως διαφορετικό από τον amplifier.

Χρειάζεται λοιπόν η κατοχή και τον δυο?


Τι εξυπηρετεί το ένα και τι το άλλο.


Βλέπω ιδιαίτερη μνεία συχνά πυκνά υπέρ τον "λαμπατον" ενισχυτών, έχει πλέον τόσο δραματική διαφορα από τους solid?


Αξίζει κάποιος να προβεί σε τέτοια αγορά ( ειδικά άπειρος σε αυτά) ?


Όσο πιο πολλά ohm είναι τα ακουστικά τόσο το καλύτερο?


Όπως είπα και παραπάνω, είναι ασφαλές να ξεκινήσει κάποιος το hobby αυτό με συσκευές που με λάθος χειρισμό πιθανόν (δεν ξέρω, υποθέτω) να κάψει μέχρι και ασφάλειες/σπίτι? :p

Φαντάζομαι όταν λέτε Ηχείο/ακουστικά, ενίσχυση και πηγή, στο "πηγή" μάλλον δεν εννοείτε dvd player, playstation, tv και λοιπά.

Ίσως ούτε την ποιότητα του αρχείου (flac και λοιπά), ίσως να κάνω και λάθος, σε περίπτωση που δεν σφάλλω, τι ακριβώς εννοείτε με το "πηγή" ?

Σιγά σιγά με τα ελάχιστα που έχω διαβάσει, έχω καταλήξει σε 660s με Valhalla 2, αλλα ειλικρινά δεν γνωρίζω κατά ποσον θα ανταποκριθεί στις ανάγκες μου μιας και όπως προ-είπα δεν έχω κανένα σημείο αναφοράς πέρα από τις ελάχιστες φορες που έχω παρευρεθεί σε cinema και club που πάλι αφορά ηχεία και μάλλον όχι...ότι καλύτερο σε ποιότητα.


Ομολογουμένως αυτό που αναφέρεις είναι κάτι που μου είχε διαφύγει τελείως ενώ το είχα διαβάσει πριν χρονια στα home-cinema θέματα του avclub, ότι δηλαδή έχει τεραστια σημασία η ίδια η διαμόρφωση του δωματίου (πέρα από την ηχομόνωση) ώστε να αποδοθεί με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το κάθε άκουσμα.

Πάντως το σημαντικότερο θέμα έχει ήδη λυθεί χάρη σε εσένα και έχουμε κάνει σημαντική πρόοδο.

Το γεγονός από μονο του ότι πετάξαμε εκτος τα ηχεία είναι σαφώς και μια σημαντική ανακούφιση μιας και ξέρω ότι με πολύ λιγότερα χρήματα (συγκριτικά) κάποια στιγμή ίσως φτάσω και στα 7-8k budget συνδυαστικά hd800 (η ότι άλλο σε αυτή την κατηγορια) και ένα καλο ενισχυτή.

Πάλι δεν ξέρω, μπορεί από πιο παλιές συζητήσεις να θυμάμαι αλλα αντί άλλον, αλλα μου είχε μινει διαχρονικά η ιδέα ότι δεν υπάρχει η παραμικρή σύγκριση σε έναν πραγματικά μουσικό-φίλο μεταξύ ηχείων και ακουστικών (υπέρ τον ηχείων φυσικά)…


Οι ερώτήσεις είναι πολλές και ο χρόνος λίγος συνεπώς λίγα κάθε φορά!
Αρχικά τα ακουστικά από τα ηχεία είναι μια τεελίως διαφορετική εμπειρία.
Ό ανθρώπινος εγέφαλος είναι ''σχεδιασμένος'' να ακούει τους ήχους ταυτόχρονα και από τα δύο αυτιά
συνεπώς κανένα ακουστικό (προς το παρόν τουλάχιστον) δεν μπορεί να προσφέρει την ίδια εμπειρία με τα ηχεια.
Η ακρόαση από ηχεία είναι πάντα καλύτερη ή ας πούμε πιο φυσιολογική όσο χάλια και αν είναι ο χώρος.
Ούτως ή άλλως ο χώρος είναι το τελευταίο που θα αποσχολήσει έναν αρχάριο.
Κατά την γνώμη μου αν δεν συντρέχει κάποιος ειδικός λόγος για χρήση ακουστικών τα ηχεία είναι πολύ καλύτερη εμπειρία.

Μάλλον δικες σου γνώμες που καλά θυμόμουν πρέπει να διάβαζα παλαιότερα περί Ηχείων "master race"....
Συνειδητοποιείς όμως ότι το κόστος είναι αστρονομικό, προτον, δεύτερον, θεωρείς ότι η διαφορα είναι τόσο σημαντικά μεγαλύτερη τον ηχείων που δικαιολογεί τα υπέρογκα κόστη συγκριτκά με ένα ζευγάρι ακουστικά και έναν ενισχυτή?
Ακόμα και το Orpheus είναι "entry" level αν αρχίσουμε να μιλάμε για "ενιακαναλο"… όχι με Focal, Ακόμα και με bang and Olufsen ( που πιο πολύ φημίζεται για εμφάνιση παρα για ήχο και πάλι οι τιμές για ρώσους ολιγάρχες…)
Το κόστος δεν έχει ταβάνι στα ηχεία και βεβαια όταν κάποιος θα μπει σε αυτό το τριπάκι, έστω και αρχάριος, είναι θέμα χρόνου μέχρι να συνειδητοποίηση πως είτε θα πρέπει να ζει σε αραιοκατοικημένο σημείο, είτε να δώσει μισό focal για ηχομόνωση (ανάλογα τα τετραγωνικά)…

Τι να πω.
Αν η εμπειρία το δικαιλογεί, να κοιτάξω και εγώ να χτίσω κάτι μικρό στο καβούρι μονο για θεάσεις ταινιών και παραδεισένια ακούσματα :p
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,395
Θεσσαλονίκη
Πάντως εγώ δεν κατάλαβα τι ακριβώς θέλεις να ακούς.
Μουσική ή ταινίες ή και τα δύο?
Έχεις αποκλειστικό χώρο , δικό σου σπίτι , είσαι μόνος κλπ...
Με 7-8k budget σε γενικές γραμμές φτιάχνεις ότι θέλεις....
Και αφού είσαι διατεθειμένος να φτάσεις ως εκεί γιατί να πετάξεις λεφτά σε κάτι ενδιάμεσο?
πχ 660s + valhalla 2 + dac = 1k γιατί να το δώσεις τσάμπα?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,395
Θεσσαλονίκη
Γιατί να κάνεις ηχομόνωση , ακούς τόσο δυνατά ώστε να ενοχλείς γείτονες κλπ?
Ποιος μηχανικός ζητάει 20-30 χιλιάρικα , σινεμά θα φτιάξεις?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,395
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: Γενικες Ερωτησεις (Αρχαριος)

Μολις εκανα εδιτ :p

Τα περί ηχείων vs ακουστικών δεν είναι δική μου εφεύρεση!
Είναι παγκοσμίως αποδεκτό και έχει να κάνει με την ανθρώπινη φύση.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,413
Θεσσαλονίκη
Ο χώρος σου πως ειναι;

Όπως λέει και ο Πέτρος με 7 χιλιάρικα φτιάχνεις σύστημα που πολύ λίγα θα έχει να ζηλέψει από τα συστήματα των 100000 σε ένα φυσιολογικό σπίτι με στοιχειωδώς προσεγμένη χωροθέτηση ηχείων και κάποια βαριά επίπλωση περί των τοίχων.
Και με τέσσερα χιλιάρικα πάλι πολύ καλή δουλειά κάνεις. Με κάποιες εκπτώσεις μπορεί να βρεις την υγεια σου και με δύο.
Όντως με ένα χιλιάρικο δεν πρόκειται να πάρεις ήχο αντιστοιχου επιπέδου με του σετ ακουστικων που προανέφερες, αλλά αυτή η in your head αίσθηση, η ζέστη και το βάρος στα αυτιά προσωπικά με κούρασαν. Ηχεία και πάλι ηχεία.
 

Vagossit

New member
30 September 2018
10
Απάντηση: Re: Γενικες Ερωτησεις (Αρχαριος)

Γιατί να κάνεις ηχομόνωση , ακούς τόσο δυνατά ώστε να ενοχλείς γείτονες κλπ?
Ποιος μηχανικός ζητάει 20-30 χιλιάρικα , σινεμά θα φτιάξεις?

Φυσικά και όχι, από αυτό και μονο συνειδητοποιείς ότι έχω πλήρη μεσάνυχτα μιας και όταν ακούω ηχεία και ενισχυτές, δεν ξέρω τι να περιμένω και υπό συνθήκες φυσιολογικές τι ενοχλήσεις (με normal χρήσει βεβαια) μπορεί να έχουν η γείτονες.

Μιλάμε για διαμέρισμα έτσι, που έχει πάνω κάτω δεξιά αριστερά ενοικους…

Δεν μπορώ να δώσω 5-10 χιλιάρικα για εξοπλισμό και μετά με μια μέτρια ένταση που θα είναι αρκετή ισα να την απολαμβάνω εγώ, να "ενοχλουτε" οι υπόλοιποι.

Αφού θα είναι αρκετή μονο για μένα πως θα ενοχληθούν θα μου πεις…

Το μπάσο?

Σε πια "δεσιμπελ" και πάνω αρχίζει να κάνει το υλικό να τρίζει?


Όπως είπα μιας και απείρως, φοβάμαι αρκετά τα ηχεία…


Προφανώς και είναι αδύνατον να "νοικιάσω" εξοπλισμό για να έχω μια εικόνα και να τεστάρω…


Στη τελική εγώ λέω ότι όλα πάνε καλά.


Όταν πλέον θα είμαι από όλα καλυμμένος και θα θέλω το κάτι παραπάνω ( dolby ατμός ) τότε σίγουρα ( τουλάχιστον ) ο από πάνω θα με σέρνει στα διακαστήρια χωρίς καν να ανεβάσω ούτε λίγο την εντάσσει.


Σίγουρα δεν βήχει ένας και ακούγεται δυο ορόφους πιο πάνω, αλλα δεν ξέρω ποσο καλά ηχομονωμένη είναι η οικοδομή Η ίδια…


Είχα την εντύπωση ότι σαν ένα άτομο που είμαι μπορεί η ποιότητα να βρεθεί και σε ακουστικά, μάλλον τελικά έκανα λάθος… :)


Ο χώρος σου πως ειναι;
Όπως λέει και ο Πέτρος με 7 χιλιάρικα φτιάχνεις σύστημα που πολύ λίγα θα έχει να ζηλέψει από τα συστήματα των 100000 σε ένα φυσιολογικό σπίτι με στοιχειωδώς προσεγμένη χωροθέτηση ηχείων και κάποια βαριά επίπλωση περί των τοίχων.
Και με τέσσερα χιλιάρικα πάλι πολύ καλή δουλειά κάνεις. Με κάποιες εκπτώσεις μπορεί να βρεις την υγεια σου και με δύο.
Όντως με ένα χιλιάρικο δεν πρόκειται να πάρεις ήχο αντιστοιχου επιπέδου με του σετ ακουστικων που προανέφερες, αλλά αυτή η in your head αίσθηση, η ζέστη και το βάρος στα αυτιά προσωπικά με κούρασαν. Ηχεία και πάλι ηχεία.

Thank you...
Όπως το περίμενα, ένας ανθρωπος με κοινή λογική καταλαβαίνει ότι ένα τέτοιο ηχοσύστημα έστω και αν το χρησιμοποιείς με ένταση όση χρειάζεσαι πραγματικά, πάλι αποτελεί ρίσκο για την ηρεμία τον υπολοιπων και καλο θα είναι, αν όχι βαριά οικοδομική ηχομόνωση, να υπάρχει σίγουρα, "κάτι τις"...
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,395
Θεσσαλονίκη
Η βαριά επίπλωση πάει στην ποιότητα του ήχου στο δωμάτιο και όχι στην ηχομόνωση αφού απλά δεν προσφέρουν τέτοιο πράγμα.
Όλοι σχεδόν σε διαμερίσματα ζούμε και ακούμε μουσική - βλέπουμε ταινίες.
Καμία Ελληνική οικοδομή δεν έχει ιδιαίτερη ηχομόνωση.
Αν σέβεσαι τις ώρες κοινής ησυχίας και δεν ακούς σε εντάσεις ''καφρίλας'' δεν θα έχεις πρόβλημα εκτός
αν ήδη γνωρίζεις πως έχεις κάποιον ιδιαίτερα περίεργο γείτονα.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,413
Θεσσαλονίκη
Να πούμε και το άλλο. Αν έχεις "θεματακι" με την ένταση και ξεφεύγεις ακούγοντας δυνατά, τα ακουστικά είναι ούτως ή άλλως μια "επικίνδυνη σχεση" για σένα.
Οι εντάσεις ανεβαίνουν εύκολα και τα θέματα στην ακοή μπαίνουν στη ζωή σου.
 

Vagossit

New member
30 September 2018
10
Απάντηση: Re: Γενικες Ερωτησεις (Αρχαριος)

Η βαριά επίπλωση πάει στην ποιότητα του ήχου στο δωμάτιο και όχι στην ηχομόνωση αφού απλά δεν προσφέρουν τέτοιο πράγμα.

A! Μάλιστα...

Όλοι σχεδόν σε διαμερίσματα ζούμε και ακούμε μουσική - βλέπουμε ταινίες.
Καμία Ελληνική οικοδομή δεν έχει ιδιαίτερη ηχομόνωση.
Αν σέβεσαι τις ώρες κοινής ησυχίας και δεν ακούς σε εντάσεις ''καφρίλας'' δεν θα έχεις πρόβλημα εκτός
αν ήδη γνωρίζεις πως έχεις κάποιον ιδιαίτερα περίεργο γείτονα.

Να πούμε και το άλλο. Αν έχεις "θεματακι" με την ένταση και ξεφεύγεις ακούγοντας δυνατά, τα ακουστικά είναι ούτως ή άλλως μια "επικίνδυνη σχεση" για σένα.
Οι εντάσεις ανεβαίνουν εύκολα και τα θέματα στην ακοή μπαίνουν στη ζωή σου.

Όχι δεν θα το έλεγα, άλλωστε για να είναι καθαρός και φυσιολογικός ο ήχος, πιστεύω πως η ένταση πρέπει να είναι εξίσου σε φυσιολογικά επίπεδα, δεν λέω ότι με βαρβάτο εξοπλισμό θα αλλοιωθεί το αποτέλεσμα στις υψηλότερες εντάσεις, απλά δεν είμαι αυτού του στυλ, όπως ξεκαθάρισα νωρίτερα άλλωστε δεν επιθυμώ να το μετατρέψω (το σπίτι) σε club, αλλα ειλικρινά επειδή δεν έχω μπει ποτε στη διαδικασία με "ηχεία" και συστήματα τέτοιου Τύπου, δεν μπορώ να γνωρίζω σε ποια ένταση θα ακούω την κάθε λεπτομέρεια και κατά ποσον αυτή η ένταση θα μεταπηδά και παραδίπλα….

Όταν για παράδειγμα ακούς σε μια ταινία τα φυλλα ενός δένδρου και ξαφνικά αρχίζει μια μάχη, προφανως η ένταση θα αυξηθεί απότομα, δεν υπάρχουν "AI" (και καλά) αλγόριθμοι για τέτοιους "αυτοματοποιησμους", όταν θα έχεις λίγο παραπάνω την ένταση για να απολαύσεις κάθε λεπτομέρεια και οι έντονες σκηνές θα είναι σε εναλλαγή με τις ήρεμες ( βλέπε κλασική μουσική ) τότε τι κανεις?

Με το control συνεχεια πάνω-κάτω?

Μπορεί βεβαια να κάνω τραγικό λάθος…

Ίσως να μην χρειάζεται να είναι λίγο παραπάνω από το φυσιολογικό η ένταση για να απολαύσεις κάθε λεπτομέρεια του ακούσματος αν έχεις ακριβό εξοπλισμό….
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,413
Θεσσαλονίκη
Αν τελικά το περιεχόμενο που θα παρακολουθείς είναι ταινίες, και τελικά το θέμα είναι ακουστικά ή πολυκαναλο, να σε καθησυχασω λέγοντας ότι όλοι οι μοντέρνοι πολυκαναλοι εχουν επιλογή για κάποια μορφή σσυμπίεσης που δυναμώνει τα σιγανά και χαμηλώνει τα δυνατά. Μάλιστα, επειδή για να ειμαστε ειλικρινείς, σχεδόν κανένας δε μπορεί να διαχειριστεί σωστά μεγάλο δυναμικό εύρος (άσχετα αν μπορεί να το "επεξεργαστει-αναπαραγει") νομίζω πως οι περισσότεροι παιζουν καλύτερα με το συγκεκριμένο feature ενεργοποιημένο σε μικρή κλίμακα. Αλλά όσο το παρακάνεις τόσο πιο αφύσικος βγαίνει ο ήχος σε χροιες.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,395
Θεσσαλονίκη
Πάντως αν το κύριο ενδιαφέρον σου είναι οι ταινίες και επειδή όπως διάβασα ήδη συζητάς για atmos!
με τα ακουστικά άστο , δεν έχεις καμία ελπίδα.
Εγώ που είμαι φουλ ακουστικάριος (λόγω συνθηκών , το ηχείο το γουστάρω πολύ περισσότερο)
σε ταινίες δεν τα αντέχω με τίποτα , χίλιες φορές από τα ηχεία της tv ακόμα και σε χαμηλή ένταση.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Θα συμφωνήσω με τον Sonorus και τον Panoramix και θα πω πως τα ακουστικά είναι ένα αναγκαίο κακό ή μία φθηνή hifi λύση. Από τη μία δηλαδή σου προσφέρουν φορητότητα και χρήση κατά τις ώρες κοινής ησυχίας και από την άλλη μπορείς με 300-400€ να έχεις ένα πολύ καλό headfi σύστημα (τιμή δηλαδή που δεν μπορείς να βρεις αντίπαλο σε ηχεία). Όταν όμως πας σε τιμές 1000-1500-2000€ εκεί ένα σύστημα ηχείων νικά κατά κράτος. Όσο ακριβά ακουστικά και να έχεις δεν παύει να παίζουν πάνω ή και μέσα στο κεφάλι σου. Από την άλλη όμως ένα σύστημα ηχείων απαιτεί κάποιες βασικές προϋποθέσεις όσον αφορά την τοποθέτηση και τη χωροταξία, αν δεν μπορείς να τις ακολουθήσεις παίρνεις ακουστικά.
 

Vagossit

New member
30 September 2018
10
Απάντηση: Re: Γενικες Ερωτησεις (Αρχαριος)

Από την άλλη όμως ένα σύστημα ηχείων απαιτεί κάποιες βασικές προϋποθέσεις όσον αφορά την τοποθέτηση και τη χωροταξία, αν δεν μπορείς να τις ακολουθήσεις παίρνεις ακουστικά.


Aγχωσε με και άλλο :BDGBGDB55:


Από την άλλη όμως ένα σύστημα ηχείων απαιτεί κάποιες βασικές προϋποθέσεις όσον αφορά την τοποθέτηση και τη χωροταξία

Το ερώτημα απευθύνεται σε όλους.

Πιστεύετε ότι αυτό μπορεί να επιτευχθεί μονο μέσα από προσωπική εμπειρία και ατέλειωτο ψάξιμο?

Δεν υπάρχουν άνθρωποι "καταρτισμένοι" σε αυτό το θέμα? ( π.χ. interior designers ) που μπορούν να σου δημιουργήσουν το χορό κατάλληλα μετά από μελέτη βεβαια ?

με τα ακουστικά άστο , δεν έχεις καμία ελπίδα.

:BDBDG54:

Αν τελικά το περιεχόμενο που θα παρακολουθείς είναι ταινίες, και τελικά το θέμα είναι ακουστικά ή πολυκαναλο, να σε καθησυχασω λέγοντας ότι όλοι οι μοντέρνοι πολυκαναλοι εχουν επιλογή για κάποια μορφή σσυμπίεσης που δυναμώνει τα σιγανά και χαμηλώνει τα δυνατά. Μάλιστα, επειδή για να ειμαστε ειλικρινείς, σχεδόν κανένας δε μπορεί να διαχειριστεί σωστά μεγάλο δυναμικό εύρος (άσχετα αν μπορεί να το "επεξεργαστει-αναπαραγει") νομίζω πως οι περισσότεροι παιζουν καλύτερα με το συγκεκριμένο feature ενεργοποιημένο σε μικρή κλίμακα. Αλλά όσο το παρακάνεις τόσο πιο αφύσικος βγαίνει ο ήχος σε χροιες.

Είπα να χαρώ και εγώ λίγο με το ανόητο μου μυαλό να θεωρεί πως για ψυχαγωγία σαν μονάδα θα κάνουν σωστή δουλειά τα ακουστικά ενώ τα ηχεία συνήθως αφορούν οικογένειες η home-cinema που πάλι συμμετέχουν αρκετά άτομα και δεν γίνετε όλοι να έχουν ακουστικά…


Οποτε δεν αφορά την "ποσότητα" το ηχείο αλλα και την ποιότητα.

Και μάλιστα με διαφορα….

Ωραία.

(μαρεσει που καθόμουν από το hd660s topic και κρατούσα σημειώσεις για υποψηφια amplifiers κλπ… :smash:)


Καλός παιδιά, σας ευχαριστώ ( μέχρι εδώ ) πολύ για την διαφώτιση.

Αφού έφυγε λοιπόν (αλλιώς από ότι ήλπιζα :() το πρώτο σκέλος τον ερωτήσεων μου και έγινε ξεκάθαρο το ποιος είναι ο νικητής…

Ας προχωρήσουμε τώρα παρακάτω…

Για να μην τα ξαναγράφεται (εκτος αν θέλετε), μπορείτε σας παρακαλώ να μου δώσετε links για διάβασμα πάνω σε αυτό το ζήτημα?

Γιατί αν είχα μια απορία ( που λέει ο λόγος ) για ακουστικά, τώρα έχω δέκα μιας και ειλικρινά δεν σκαμπάζω ούτε στο ελάχιστο "επαυτου"..

Ποσα watt/ohm ανάγκη θα έχω ( μιλάμε για ένα δωμάτιο 15-20 τετραγωνικά ) , ώστε να ικανοποιούν μονο εμενα και να ακούω ΜΟΝΟ εγώ αν είναι εφικτό χωρίς να μεταπηδά ο ήχος παραδίπλα ( σε φυσιολογικά επίπεδα έντασης πάντα ) και τι ενισχυτές παίζουν, αξίζει το ξύλωμα το χοντρό για 9 κάναλο η και τα 7.1 η 5.1 είναι ok ?

Με τα ηχεία θα έρθει όντως ο κούκος αηδονη από άποψη κατανάλωσης ρεύματος?

Αξίζει το dolby ατμός? Δεν θα επηρεάζει ο ήχος τον από πάνω?

Θεωρώ πολύ βαβούρα για το τίποτα με το ατμός, τρυπάνια ιστορίες κακό.

Με αυτά και με εκείνα, μάλλον θα χρειαστώ δυο "σεταρισματα", ένα για pc μικρό και ένα ικανοποιητικό για τηλεόραση.

Ακουσα ήδη τιμές για να έχω έναν μπούσουλα, 2-8 χιλιάρικα.

Μάρκες? Ποσα ηχεία? Πρέπει να είναι όλο το set? (και το .1 woofer? ) Είναι απαραίτητο να το πάρο όλο με την μια ? (να το αγοράσω) η και τμηματικα ?

Όταν ένα υλικό δεν υποστηρίζει πολύ-κάναλο ήχο καθορίζω μέσα από ρυθμίσεις ποια ηχεία θα λειτουργούν? (ανόητη ερώτηση ξέρω)


Όταν πλέον γίνει η αγορά ( εκτος ατμός ) θα είναι βαβούρα η εγκατάσταση? ( πέρα από την σωστή διάταξη του χορού… )


Τα βύσματα θα μπαινοβγαίνουν μονο από ενισχυτή και τα ηχεία θα είναι πάντα κουμπωμένα πάνω σε αυτόν? (Εννοώ ότι όταν γυρνάω από playstation σε τηλεόραση και από εκεί σε pc, τι ξεκουμπώνω και από που, εκτος αν απλά συνδέω τον ενισχυτή με τηλεόραση και τέλος ).


Και τέλος θα ήθελα μάρκες, αξιόπιστες όχι φαμφάρα όπως ΒnO, κάτι που λέει η πλέμπα "Σχέση Τιμής/Απόδοσης"


Με 5 χιλιάρικα γίνετε δουλειά και ηχεία και ενισχυτή ?

Αλλιώς όπως είπα πιο πάνω αν γίνετε να αγοραστεί το set τμηματικά και φυσικά τι προτείνεται 5 7 9 κανάλια?


Ξαναλέω ( αν παίζει κανένα ρολο ) μονος μου θα κάνω τις "θεάσεις".


Υπάρχει κανένας φθηνός τρόπος ( ακυρη ερώτηση εδώ, μάλλον για αυτό θα πρέπει να απευθυνθώ σε μηχανικό ) ώστε να ηχομόνωσης έστω και λίγο το δωμάτιο για να είσαι εκατό τις εκατό σίγουρος ότι Ακόμα και σε ώρες κοινής ησυχίας δεν θα βγαίνει τίποτα παραέξω σε normal πάντα ένταση.


Πολλά τα ερωτηματικά…


Συγγνώμη και πάλι για την ζαλάδα…
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,395
Θεσσαλονίκη
Συγνώμη που θα σε βάλω να τα ξαναγράψεις αλλά μια και αποφάσισες για πολυκάναλο καλό είναι να ανοίξεις το θέμα από την αρχή στο Home Cinema.
Αν έχεις άλλες απορίες για ακουστικά πολύ ευχαρίστως να συνεχίσουμε εδώ.