Μεταφορά νήματος (Ερωτησεις Περι Πολυκαναλου Ηχου)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Vagossit

New member
30 September 2018
10
Kαθ'υποδειξη του κυριου... Sonorus.

Συγνώμη που θα σε βάλω να τα ξαναγράψεις αλλά μια και αποφάσισες για πολυκάναλο καλό είναι να ανοίξεις το θέμα από την αρχή στο Home Cinema.
Αν έχεις άλλες απορίες για ακουστικά πολύ ευχαρίστως να συνεχίσουμε εδώ.

(Αναφέρθηκε γενικά περί "Home-Cinema" Χωρίς συγκεκριμένη υπόδειξη, μετά από αρκετό ψάξιμο θεώρησα ότι η κατηγορια αυτή αποτελεί το σωστό μερος για την διατυπώσει τον ερωτήσεων μου, σε περίπτωση που κάνω λάθος, παρακαλώ να μεταφερθεί εκεί που πρέπει, ειδάλλως δώστε μου link να ανοίξω το θέμα στη σωστή κατηγορια είτε εδώ είτε σε προσωπικό μήνυμα σβήνοντας το παρόν νήμα.

Ευχαριστώ.)


Από την άλλη όμως ένα σύστημα ηχείων απαιτεί κάποιες βασικές προϋποθέσεις όσον αφορά την τοποθέτηση και τη χωροταξία, αν δεν μπορείς να τις ακολουθήσεις παίρνεις ακουστικά.


Aγχωσε με και άλλο :BDGBGDB55:

Από την άλλη όμως ένα σύστημα ηχείων απαιτεί κάποιες βασικές προϋποθέσεις όσον αφορά την τοποθέτηση και τη χωροταξία

Το ερώτημα απευθύνεται σε όλους.
Πιστεύετε ότι αυτό μπορεί να επιτευχθεί μονο μέσα από προσωπική εμπειρία και ατέλειωτο ψάξιμο?
Δεν υπάρχουν άνθρωποι "καταρτισμένοι" σε αυτό το θέμα? ( π.χ. interior designers ) που μπορούν να σου δημιουργήσουν το χορό κατάλληλα μετά από μελέτη βεβαια ?



με τα ακουστικά άστο , δεν έχεις καμία ελπίδα.



:BDBDG54:



Αν τελικά το περιεχόμενο που θα παρακολουθείς είναι ταινίες, και τελικά το θέμα είναι ακουστικά ή πολυκαναλο, να σε καθησυχασω λέγοντας ότι όλοι οι μοντέρνοι πολυκαναλοι εχουν επιλογή για κάποια μορφή σσυμπίεσης που δυναμώνει τα σιγανά και χαμηλώνει τα δυνατά. Μάλιστα, επειδή για να ειμαστε ειλικρινείς, σχεδόν κανένας δε μπορεί να διαχειριστεί σωστά μεγάλο δυναμικό εύρος (άσχετα αν μπορεί να το "επεξεργαστει-αναπαραγει") νομίζω πως οι περισσότεροι παιζουν καλύτερα με το συγκεκριμένο feature ενεργοποιημένο σε μικρή κλίμακα. Αλλά όσο το παρακάνεις τόσο πιο αφύσικος βγαίνει ο ήχος σε χροιες.
Είπα να χαρώ και εγώ λίγο με το ανόητο μου μυαλό να θεωρεί πως για ψυχαγωγία σαν μονάδα θα κάνουν σωστή δουλειά τα ακουστικά ενώ τα ηχεία συνήθως αφορούν οικογένειες η home-cinema που πάλι συμμετέχουν αρκετά άτομα και δεν γίνετε όλοι να έχουν ακουστικά…

Οποτε δεν αφορά την "ποσότητα" το ηχείο αλλα και την ποιότητα.
Και μάλιστα με διαφορα….
Ωραία.
(μαρεσει που καθόμουν από το hd660s topic και κρατούσα σημειώσεις για υποψηφια amplifiers κλπ… :smash:)

Καλός παιδιά, σας ευχαριστώ ( μέχρι εδώ ) πολύ για την διαφώτιση.
Αφού έφυγε λοιπόν (αλλιώς από ότι ήλπιζα :() το πρώτο σκέλος τον ερωτήσεων μου και έγινε ξεκάθαρο το ποιος είναι ο νικητής…
Ας προχωρήσουμε τώρα παρακάτω…
Για να μην τα ξαναγράφεται (εκτος αν θέλετε), μπορείτε σας παρακαλώ να μου δώσετε links για διάβασμα πάνω σε αυτό το ζήτημα?
Γιατί αν είχα μια απορία ( που λέει ο λόγος ) για ακουστικά, τώρα έχω δέκα μιας και ειλικρινά δεν σκαμπάζω ούτε στο ελάχιστο "επαυτου"..
Ποσα watt/ohm ανάγκη θα έχω ( μιλάμε για ένα δωμάτιο 15-20 τετραγωνικά ) , ώστε να ικανοποιούν μονο εμενα και να ακούω ΜΟΝΟ εγώ αν είναι εφικτό χωρίς να μεταπηδά ο ήχος παραδίπλα ( σε φυσιολογικά επίπεδα έντασης πάντα ) και τι ενισχυτές παίζουν, αξίζει το ξύλωμα το χοντρό για 9 κάναλο η και τα 7.1 η 5.1 είναι ok ?
Με τα ηχεία θα έρθει όντως ο κούκος αηδονη από άποψη κατανάλωσης ρεύματος?
Αξίζει το dolby ατμός? Δεν θα επηρεάζει ο ήχος τον από πάνω?
Θεωρώ πολύ βαβούρα για το τίποτα με το ατμός, τρυπάνια ιστορίες κακό.
Με αυτά και με εκείνα, μάλλον θα χρειαστώ δυο "σεταρισματα", ένα για pc μικρό και ένα ικανοποιητικό για τηλεόραση.
Ακουσα ήδη τιμές για να έχω έναν μπούσουλα, 2-8 χιλιάρικα.
Μάρκες? Ποσα ηχεία? Πρέπει να είναι όλο το set? (και το .1 woofer? ) Είναι απαραίτητο να το πάρο όλο με την μια ? (να το αγοράσω) η και τμηματικα ?
Όταν ένα υλικό δεν υποστηρίζει πολύ-κάναλο ήχο καθορίζω μέσα από ρυθμίσεις ποια ηχεία θα λειτουργούν? (ανόητη ερώτηση ξέρω)

Όταν πλέον γίνει η αγορά ( εκτος ατμός ) θα είναι βαβούρα η εγκατάσταση? ( πέρα από την σωστή διάταξη του χορού… )

Τα βύσματα θα μπαινοβγαίνουν μονο από ενισχυτή και τα ηχεία θα είναι πάντα κουμπωμένα πάνω σε αυτόν? (Εννοώ ότι όταν γυρνάω από playstation σε τηλεόραση και από εκεί σε pc, τι ξεκουμπώνω και από που, εκτος αν απλά συνδέω τον ενισχυτή με τηλεόραση και τέλος ).

Και τέλος θα ήθελα μάρκες, αξιόπιστες όχι φαμφάρα όπως ΒnO, κάτι που λέει η πλέμπα "Σχέση Τιμής/Απόδοσης"

Με 5 χιλιάρικα γίνετε δουλειά και ηχεία και ενισχυτή ?
Αλλιώς όπως είπα πιο πάνω αν γίνετε να αγοραστεί το set τμηματικά και φυσικά τι προτείνεται 5 7 9 κανάλια?

Ξαναλέω ( αν παίζει κανένα ρολο ) μονος μου θα κάνω τις "θεάσεις".

Υπάρχει κανένας φθηνός τρόπος ( ακυρη ερώτηση εδώ, μάλλον για αυτό θα πρέπει να απευθυνθώ σε μηχανικό ) ώστε να ηχομόνωσης έστω και λίγο το δωμάτιο για να είσαι εκατό τις εκατό σίγουρος ότι Ακόμα και σε ώρες κοινής ησυχίας δεν θα βγαίνει τίποτα παραέξω σε normal πάντα ένταση.

Πολλά τα ερωτηματικά…

Συγγνώμη και πάλι για την ζαλάδα…
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Μεταφορα νηματος (Ερωτησεις Περι Πολυκαναλου Ηχου)

Ας μείνουμε στα 9 κανάλια. 5 για τον περιφερειακό ήχο και 4 για την πληροφορία του ύψους. Αν δεν σε παίρνουν οι προδιαγραφές (γωνίες τοποθέτησης κλπ) κοιτάς για 7 κανάλια. Γενικά όσο πέφτεις σε κανάλια τόσο λιγότερα χρήματα θέλεις. Το αυτό και όσο μικραίνει ο χώρος γιατί χρειάζεσαι μικρότερο και οικονομικότερο sub αλλά και ηχεία. Κάποιο κλειστής καμπίνας ενδεχομένως να είναι όσο πιο ελεγχόμενο γίνεται.

Αν θες πας και στα 5 κανάλια αλλά κατά τη γνώμη μου οι καλοί ενισχυτές είναι στα 7 κανάλια και πάνω. Που σημαίνει ότι χρησιμοποιείς τα 5 και τα υπόλοιπα αν και όποτε το αποφασίσεις.

Την ενόχληση στον από πάνω ή τον δίπλα δεν τη γλυτώνεις. Οι χαμηλές συχνότητες είναι το πρόβλημα που ταξιδεύουν μέσα από τα δομικά υλικά του κτιρίου. Για ηχομόνωση δεν έχω ιδέα, ίσως μπορεί να σε βοηθήσει κάποιος άλλος.

Γενικά βλέπω να τα καταφέρνεις και με λιγότερα από 5 χιλιάρικα για ενισχυτή και ηχεία. 15-20 τετραγωνικά σημαίνει ηχεία ραφιού και sub. Καθόλου δαπέδου.
 

Vagossit

New member
30 September 2018
10
Απάντηση: Re: Μεταφορα νηματος (Ερωτησεις Περι Πολυκαναλου Ηχου)

Ας μείνουμε στα 9 κανάλια. 5 για τον περιφερειακό ήχο και 4 για την πληροφορία του ύψους. Αν δεν σε παίρνουν οι προδιαγραφές (γωνίες τοποθέτησης κλπ) κοιτάς για 7 κανάλια. Γενικά όσο πέφτεις σε κανάλια τόσο λιγότερα χρήματα θέλεις. Το αυτό και όσο μικραίνει ο χώρος γιατί χρειάζεσαι μικρότερο και οικονομικότερο sub αλλά και ηχεία. Κάποιο κλειστής καμπίνας ενδεχομένως να είναι όσο πιο ελεγχόμενο γίνεται.

Αν θες πας και στα 5 κανάλια αλλά κατά τη γνώμη μου οι καλοί ενισχυτές είναι στα 7 κανάλια και πάνω. Που σημαίνει ότι χρησιμοποιείς τα 5 και τα υπόλοιπα αν και όποτε το αποφασίσεις.

Την ενόχληση στον από πάνω ή τον δίπλα δεν τη γλυτώνεις. Οι χαμηλές συχνότητες είναι το πρόβλημα που ταξιδεύουν μέσα από τα δομικά υλικά του κτιρίου. Για ηχομόνωση δεν έχω ιδέα, ίσως μπορεί να σε βοηθήσει κάποιος άλλος.

Γενικά βλέπω να τα καταφέρνεις και με λιγότερα από 5 χιλιάρικα για ενισχυτή και ηχεία. 15-20 τετραγωνικά σημαίνει ηχεία ραφιού και sub. Καθόλου δαπέδου.

Σοβαρά?

Μου έχει μείνει η εντύπωση από παλιά που διάβασα περί ήχου γενικά ότι όσο πιο βαρη και μεγάλο το ηχείο τόσο πιο πολύπλοκη ( και συνάμα ποιοτική ) η κατασκευή και η ποιότητα του αποτελέσματος.

Τώρα σύμφωνα με τα λεγόμενα σου, τα μεγαλύτερα ηχεία ( όπως δαπέδου που βλέπω συνήθως ) αφορούν την "Κάλυψη" πολλών τετραγωνικών για να γέμιση με ήχο το μέρος…

Φυσικά εγώ θα αφιερώσω ισα-ισα ένα δωμάτιο ( άντε να είναι το πολύ 20 τετραγωνικά ) για αυτό το σκοπό, οποτε τα ηχεία "ραφιού" δεν θα είναι υποδεέστερα σε ποιότητα από δαπέδου ?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Μεταφορα νηματος (Ερωτησεις Περι Πολυκαναλου Ηχου)

Επί της ουσίας, τα δαπέδου θα τα χρειαστείς εάν δεν έχει πρόσληψη ισχύος ικανή το ηχείο βάσης που κοιτάς στην ίδια σειρά ηχείων. Έχεις το sub για τα υπόλοιπα. Σε μικρούς χώρους επίσης οι ανάγκες για ισχύ είναι μικρότερες αφού με τη σειρά της η ακρόαση γίνεται από πιο μικρή απόσταση, τα λίτρα του χώρου είναι λιγότερα κλπ.
 

Vagossit

New member
30 September 2018
10
Απάντηση: Re: Μεταφορα νηματος (Ερωτησεις Περι Πολυκαναλου Ηχου)

Επί της ουσίας, τα δαπέδου θα τα χρειαστείς εάν δεν έχει πρόσληψη ισχύος ικανή το ηχείο βάσης που κοιτάς στην ίδια σειρά ηχείων. Έχεις το sub για τα υπόλοιπα. Σε μικρούς χώρους επίσης οι ανάγκες για ισχύ είναι μικρότερες αφού με τη σειρά της η ακρόαση γίνεται από πιο μικρή απόσταση, τα λίτρα του χώρου είναι λιγότερα κλπ.

Καλά με την ισχυ, αυτό το εμπέδωσα.

Είναι όμως γεγονός πως ακριβά/μεγάλα ηχεία δεν σημαίνουν απαραίτητα και ποιοτικά σε ήχο?

Δηλαδή ανάλογα με το χορo που έχεις ανάγκη να καλύψεις και τα μικρά θα είναι το ίδιο ποιοτικά απλά λιγότερο ισχυρά ? (όπως είναι αυτονόητο άλλωστε για τα τετραγωνικά που μιλάμε)


Επίσης από ότι καταλαβαίνω το σημαντικότερο μέσα σε αυτό το set-up είναι το woofer? (.1)

Αυτό είναι η βάση και τα υπόλοιπα ηχεία απλά βελτιώνουν την εμπειρία προσφέροντας μεγαλύτερη ηχητική λεπτομέρεια, σωστά?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: Μεταφορα νηματος (Ερωτησεις Περι Πολυκαναλου Ηχου)

Ε, κατεβαίνει και πιο χαμηλά ένα δαπέδου. Που είναι ουσιώδης διαφορά. Αλλά στην παρούσα, αν κατεβαίνει κάποιο ηχείο κανονικά μέχρι τους 80 κύκλους μας "καλυπτει"
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Μεταφορα νηματος (Ερωτησεις Περι Πολυκαναλου Ηχου)

Δεν νοείται home cinema δίχως το ηχείο εκείνο που θα είναι επιφορτισμένο για την αναπαραγωγή του καναλιού .1 και να είναι και κανονικό subwoofer, όχι κατ' ευφημισμό.

Άλλο μεγάλα, άλλο ακριβά. Ο μηχανισμός των τιμών είναι εκείνος που θα σου δώσει μια ιδέα για την ποιότητα ενός πράγματος. Το θέμα είναι όμως κατ' αρχήν ο χώρος που θέλεις να καλύψεις. Δεν υπάρχει λόγος να έχεις δαπέδου στο μικρό δικό σου χώρο, ούτε καν για να ακούς 2.0.
Γενικότερα δυσκολεύεται ένα μεγάλο ηχείο σε μικρό χώρο. Το ιδανικό είναι να έχεις ένα σύστημα που θα συμπεριφέρεται όσο το δυνατό καλύτερα στο χώρο. Αυτό προϋποθέτει και ισοστάθμιση. Τα δαπέδου σε μικρούς χώρους είναι πρακτικά άχρηστα, εκτός αν η σειρά στην οποία ανήκουν δεν έχει ικανά ηχεία βάσης.

Να το πω αλλιώς. Γιατί να δώσεις 1000 για ένα ζευγάρι δαπέδου, όταν στην ίδια σειρά θα βρεις με 500 ένα ζευγάρι βάσης και το πεντακοσάρικο αυτό να μην το βάλεις στον προϋπολογισμό ενός καλύτερου sub;
 

Vagossit

New member
30 September 2018
10
Απάντηση: Μεταφορα νηματος (Ερωτησεις Περι Πολυκαναλου Ηχου)

Μάλιστα…

Οποτε τιμολογιακά μιλώντας πάντα, δινω βαρύτητα πρωτίστως σε sub και ενισχυτή και έπειτα βλέπουμε για τα υπόλοιπα 5 η 7 κανάλια.

Οποτε για να ξέρω προς τα που να κινηθώ, από άποψη ποιότητας ήχου πάντα, αρχικά τι ενισχυτές ( για 7 κανάλια και πάνω ) έχετε να προτείνεται και τι sub woofers για να ξέρω να αυξομειώσω τον προϋπολογισμό μου κατάλληλος, γιατί όταν ΔΕΝ ξέρω τι πρέπει να αγοράσω, τότε είναι λίγο περίεργα τα πράματα…

Τώρα όσο αναφορά τα ηχεία "ραφιού" λογικά θα μπορώ να τακτοποιήσω αυτό το ζήτημα απλά με το να παραγγείλω σε επιπλοποιό το ανάλογο stand, θέλω να πω, έστω και αν δεν έχει κάποιο μοντέλο το stand που πρέπει, η δουλειά δεν θα γίνει εξίσου καλά αν είναι "customized" το stand?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: Μεταφορα νηματος (Ερωτησεις Περι Πολυκαναλου Ηχου)

Το θέμα είναι η ισορροπία για μένα. Δηλαδή δε νομίζω ότι πρέπει να δώσεις βαρύτητα στο sub σε βάρος του κεντρικού που θα παίζει τους διαλόγους, των front που παίζουν σχεδόν τα πάντα από πληροφορία και των surround που πρέπει να δένουν σαν ένα σώμα με τα υπόλοιπα και να δημιουργούν το "θόλο" ήχου.

από ενισχυτές θα κοιτούσα σε marantz τους 5012-6012-7012 ή και τους ανάλογους denon και από yamaha τον RXA 1070.

από ηχεία προσωπικά θα κινούμουν σε jbl, focal ή dali. Χωρίς να αποκλείω άλλες μάρκες. Γενικά καλό είναι να πας και να ακούσεις κάποια ηχεία που κινούνται στο budget που σε ενδιαφέρει.

ως προς τα ράφια και τα λοιπά, καλύτερα ξέχασε τον όρο ράφι. Θέλεις, για front τουλάχιστον ηχεία βάσης που θα τοποθετηθούν σε βάσεις. Όχι απαραίτητα τις μαμίσιες. Η atacama νομίζω πως βγάζει σχετικά οικονομικά και καλά προιόντα. βέβαια λύσεις αποδεκτές βρίσκεις ακόμα και στο ΙΚΕΑ με φτηνά ξύλινα σκαμπό ας πούμε. αρκεί το ύψος του tweeter να είναι στο επίπεδο του αυτιού σου, η βάση να έχει μια σχετικά καλή σταθερότητα και κατασκευή και να μπορεί τελικά το ηχείο να τοποθετηθεί με κάποιο αέρα από τοίχους και ογκώδη έπιπλα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Μεταφορα νηματος (Ερωτησεις Περι Πολυκαναλου Ηχου)

Κατ' αρχήν θα πρέπει να δεις αν μπορείς να είσαι εντός προδιαγραφών για τέσσερα ηχεία στην οροφή. Γιατί ενδέχεται να μην βγαίνουν οι μοίρες. Το έχεις τσεκάρει αυτό; Μετά αποφασίζεις αν θα πας στα 7 ή στα 9 κανάλια.

Η μπροστινή τριάδα εννοείται ότι θα πρέπει να είναι ομόσταυλη, αλλά αν θες τη γνώμη μου τα 5 από τα 7 ή 9 ηχεία καλό είναι να είναι από την ίδια σειρά για αισθητικούς λόγους.