Ακουστικά για κλασσική μουσική (μεγάλες ορχήστρες)

Lemarchand

AVClub Enthusiast
3 September 2007
778
Αθήνα
Καλημέρα,

Παντελώς άσχετος από ακουστικά. Εάν αποφασίσω να το γυρίσω το μπιφτέκι από πού πρέπει να ξεκινήσω για τέτοιου είδους μουσική? Μάρκες/τιμές?

Ευχαριστώ.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,373
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα ,
Η πρώτη και βασική ερώτηση που πρέπει να απαντηθεί είναι πόσα χρήματα σκοπεύεις να ξοδέψεις σε ακουστικά και συνοδά ηλεκτρονικά ή αν έχεις ήδη κάποια ηλεκτρονικά (πηγή , ενισχυτής)
 

Lemarchand

AVClub Enthusiast
3 September 2007
778
Αθήνα
Καλημέρα ,
Η πρώτη και βασική ερώτηση που πρέπει να απαντηθεί είναι πόσα χρήματα σκοπεύεις να ξοδέψεις σε ακουστικά και συνοδά ηλεκτρονικά ή αν έχεις ήδη κάποια ηλεκτρονικά (πηγή , ενισχυτής)

Άγνωστο. Πόσα χρειάζονται για ένα πραγματικά καλό αποτέλεσμα σε ακουστικά?

Προς το παρόν έχω αυτό: https://audient.com/products/audio-interfaces/id14/tech-specs/. Έλεγα να ξεκινήσω με αυτό για αρχή τουλάχιστον μιας και το έχω ήδη.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,761
Μεσευρώπη
Άγνωστο. Πόσα χρειάζονται για ένα πραγματικά καλό αποτέλεσμα σε ακουστικά?

Πόσα λεφτά πρέπει να ξοδέψεις για να πάρεις ένα καλό αυτοκίνητο; 10 χιλ. ευρώ; 30 χιλιάδες; 100 χιλιάδες; Δε μπορείς να σκεφτείς με αυτή τη λογική, πες μας τι είσαι διατεθειμένος να ξοδέψεις και ανάλογες θα είναι και οι προτάσεις.

Προς το παρόν έχω αυτό: https://audient.com/products/audio-interfaces/id14/tech-specs/. Έλεγα να ξεκινήσω με αυτό για αρχή τουλάχιστον μιας και το έχω ήδη.

...
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,373
Θεσσαλονίκη
Το εργαλείο που έχεις είναι κατάλληλο μόνο για ακουστικά υψηλής ωμικής αντίστασης επειδή έχει και αυτό πολύ υψηλή αντίσταση εξόδου στα 30 Ω.
Βέβαια αυτό δεν μας πειράζει αφού τα ακουστικά που θα σου προτείνω είναι τέτοιου τύπου.
Ανοικτού τύπου ή κλειστού τύπου και φαντάζομαι για το σπίτι;
 

Lemarchand

AVClub Enthusiast
3 September 2007
778
Αθήνα

Ξεκίνησα επίτηδες με το είδος της μουσικής μήπως υπάρχει ένα μίνιμουμ κι επάνω. Να μείνουμε σε 3ψήφιο νούμερο. Το πόσο, εάν θα είναι 100 ή 999 Ευρώ θα εξαρτηθεί από το αν θα μου αρέσει η εμπειρία ή όχι. Δεν έχω απολύτως καμία ιδέα από ακουστικά. Μετά από προτάσεις θα βγω παγανιά να ακούσω τίποτα.
 

Lemarchand

AVClub Enthusiast
3 September 2007
778
Αθήνα
Το εργαλείο που έχεις είναι κατάλληλο μόνο για ακουστικά υψηλής ωμικής αντίστασης επειδή έχει και αυτό πολύ υψηλή αντίσταση εξόδου στα 30 Ω.
Βέβαια αυτό δεν μας πειράζει αφού τα ακουστικά που θα σου προτείνω είναι τέτοιου τύπου.
Ανοικτού τύπου ή κλειστού τύπου και φαντάζομαι για το σπίτι;

Για το σπίτι. Δεν ξέρω τί ουσιαστική διαφορά έχουν. Εάν έχει να κάνει με το αν θα ακούγονται στο δωμάτιο π.χ λίγο δεν με απασχολεί καθόλου. Εάν έχει σχέση με τον τύπο χαμηλού όπως στα ηχεία (sealed vs bass reflex) προτιμώ κλειστά.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,373
Θεσσαλονίκη
Στα ακουστικά δουλεύει διαφορετικά.
Τα κλειστά έχουν (συνήθως) περισσότερο μπάσο αλλά πάντα έχουν πρόβλημα τονικής ισορροπίας και φυσικά πολύ μικρότερη σκηνή και αέρα.
Στα ίδια χρήματα τα ανοικτά είναι πάντα καλύτερα ειδικά για κλασσική μουσική.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,761
Μεσευρώπη
Μάλλον κάτι σε AKG πρέπει να ψάξεις. Εγώ έχω δυο μοντέλα, αλλά δυστυχώς δε μπορώ να σου τα προτείνω για τις ανάγκες σου: το ένα, το Κ-240 είναι αρκετά φτηνό, στα 70 ευρώ περίπου, αλλά χάνει κάπως σε ανάλυση, άρα δεν είναι ιδανικό για ορχήστρες. Το άλλο, το Κ-340 είναι μεν ιδανικό για κλασσική ορχηστρική μουσική, αλλά δεν κατασκευάζεται πλέον εδώ και δεκαετίες, είναι vintage και δε μπορώ να σου το προτείνω ελαφρά τη καρδία. Ο supersonic είναι ειδικός AKGολόγος, και σίγουρα μπορεί να σου πει ποιο απο όλα τα ακουστικά της εταιρείας ειναι ιδανικό για σένα.
 

Lemarchand

AVClub Enthusiast
3 September 2007
778
Αθήνα
Στα ακουστικά δουλεύει διαφορετικά.
Τα κλειστά έχουν (συνήθως) περισσότερο μπάσο αλλά πάντα έχουν πρόβλημα τονικής ισορροπίας και φυσικά πολύ μικρότερη σκηνή και αέρα.
Στα ίδια χρήματα τα ανοικτά είναι πάντα καλύτερα ειδικά για κλασσική μουσική.

Ευχαριστώ πολύ. Άρα πάμε προς ανοιχτά μεριά. Έχεις να προτείνεις κάτι συγκεκριμένο? Όπως έγραψα και παραπάνω δεν έχω συγκεκριμένο μπάτζετ. Θα εξαρτηθεί καθαρά από την συνολική εμπειρία. Αρκεί να μείνει σε τριψήφιο νούμερο.
 

Lemarchand

AVClub Enthusiast
3 September 2007
778
Αθήνα
Μάλλον κάτι σε AKG πρέπει να ψάξεις. Εγώ έχω δυο μοντέλα, αλλά δυστυχώς δε μπορώ να σου τα προτείνω για τις ανάγκες σου: το ένα, το Κ-240 είναι αρκετά φτηνό, στα 70 ευρώ περίπου, αλλά χάνει κάπως σε ανάλυση, άρα δεν είναι ιδανικό για ορχήστρες. Το άλλο, το Κ-340 είναι μεν ιδανικό για κλασσική ορχηστρική μουσική, αλλά δεν κατασκευάζεται πλέον εδώ και δεκαετίες, είναι vintage και δε μπορώ να σου το προτείνω ελαφρά τη καρδία. Ο supersonic είναι ειδικός AKGολόγος, και σίγουρα μπορεί να σου πει ποιο απο όλα τα ακουστικά της εταιρείας ειναι ιδανικό για σένα.

Ευχαριστώ πολύ. Θα τον ρωτήσω.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,373
Θεσσαλονίκη
Ενδεικτικά λοιπόν ακουστικά κατάλληλα για κλασσική μουσική ανεξάρτητα από τιμή και συγκριτική απόδοση μεταξύ τους και ανεξάρτητα μετο αν είναι κατάλληλος ο ενισχυτής σου ή όχι είναι.
Μέχρι τα 999 .

AKG K612pro
AKG K712pro
AKG K701/702
(ή από massdrop AKG K7xx)
Sennheiser HD598sr
Sennheiser HD599
Sennheiser HD600
Sennheiser HD650
(ή από massdrop HD6xx)
Sennheiser HD58x (μόνο από massdrop)
Sennheiser HD660s
Beyerdynamic DT880pro
Beyerdynamic DT1990pro
Beyerdynamic Amiron
Beyerdynamic T1 2 gen.

Και ενδεικτικά δυο κλειστού τύπου που θα ικανοποιήσουν για κλασσική αλλά όχι φυσικά όπως τα ανοικτά.

AKG K550 mkiii
Beyerdynamic DT1770pro

Φυσικά το καθένα έχει τον δικό του ιδιαίτερο χαρακτήρα και τόνο.
 

Lemarchand

AVClub Enthusiast
3 September 2007
778
Αθήνα
Ενδεικτικά λοιπόν ακουστικά κατάλληλα για κλασσική μουσική ανεξάρτητα από τιμή και συγκριτική απόδοση μεταξύ τους και ανεξάρτητα μετο αν είναι κατάλληλος ο ενισχυτής σου ή όχι είναι.
Μέχρι τα 999 .

AKG K612pro
AKG K712pro
AKG K701/702
(ή από massdrop AKG K7xx)
Sennheiser HD598sr
Sennheiser HD599
Sennheiser HD600
Sennheiser HD650
(ή από massdrop HD6xx)
Sennheiser HD58x (μόνο από massdrop)
Sennheiser HD660s
Beyerdynamic DT880pro
Beyerdynamic DT1990pro
Beyerdynamic Amiron
Beyerdynamic T1 2 gen.

Και ενδεικτικά δυο κλειστού τύπου που θα ικανοποιήσουν για κλασσική αλλά όχι φυσικά όπως τα ανοικτά.

AKG K550 mkiii
Beyerdynamic DT1770pro

Φυσικά το καθένα έχει τον δικό του ιδιαίτερο χαρακτήρα και τόνο.

Σε ευχαριστώ πολύ. Για να παίξουν σωστά με τον ενισχυτή μου σε πρώτο χρόνο τί εύρος αντίστασης θα πρέπει να έχουν?
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Ενδεικτικά λοιπόν ακουστικά κατάλληλα για κλασσική μουσική ανεξάρτητα από τιμή και συγκριτική απόδοση μεταξύ τους και ανεξάρτητα μετο αν είναι κατάλληλος ο ενισχυτής σου ή όχι είναι.
Μέχρι τα 999 .


αν θέλει δυναμικά.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,373
Θεσσαλονίκη
250 Ω και πάνω χωρίς να είναι 100% κανόνας αφού κάποια λίγα ακουστικά δεν επηρεάζονται τόσο αρνητικά.
Για κάποια από τα παραπάνω ακουστικά υπάρχουν μετρήσεις εδώ
https://diyaudioheaven.wordpress.com/schematics/headphone/
που συγκρίνουν την απόκριση συχνότητας με χαμηλή και υψηλή αντίσταση εξόδου του ενισχυτή.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Planar με τον ενισχυτή που έχει δεν θα παίξουν και πολλά μοντέλα , άσε που για κλασσική και Planar το τριψήφιο δεν φτάνει.

υποθέτω δεν θα μείνει με τον ενισχυτή αυτό και γενικά τέτοιου είδους υλοποιήσεις επαγγελματικού τύπου (επειδή χρησιμοποιώ και εγώ) σηκώνουν βάρη άνετα.

Όσο για planar υπάρχουν πολλά μοντέλα μέχρι τα 1000
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,373
Θεσσαλονίκη
Φυσικά πάντα με βάση το προσωπικό μου γούστο.
Η εμπειρία που έχω είναι με δυναμικά ακουστικά και αυτά έχω την δυνατότητα να προτείνω.
Ότι μαγνητοστατικό έχω ακούσει (και είναι λίγα) μέχρι 1000 δεν μου άρεσε.
Ευχαρίστως να συμβάλλουν στην συζήτηση μέλη με εμπειρία στα Planar με αντίστοιχες προτάσεις
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
H audeze πχ έχει τουλάχιστον 4 μοντέλα στην περιοχή 500-800.
Η fostex ένα πολύ προσιτό
κλπ
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,373
Θεσσαλονίκη
Καλά μοντέλα υπάρχουν πολλά.
Στην τύχη προτάσεις δεν έχουν κανένα νόημα.
Το θέμα είναι αν κάποιος τα έχει ακούσει και αν κάνουν για κλασσική μουσική.
Από τα ακουστικά που πρότεινα παραπάνω τα έχω ακούσει όλα (εκτός του 1770pro και του 7xx) και βεβαιώνω ότι κάνουν για κλασσική μουσική αφού είναι και το μόνο είδος που ακούω.