Neutron ή UAPP (ή κάτι άλλο?).

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Ξέρω πως ίσως δεν είναι το κατάλληλο section αλλά όσοι ασχολούνται με ακουστικά και φορητό ήχο θα έχουν κάποια στιγμή αντιμετωπίσει παρόμοιο δίλημμα. Θα πρέπει να επιλέξω android music player και βρίσκομαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο. Ο βασικός λόγος που δεν μπορώ να αποφασίσω είναι πως δεν υπάρχει trial έκδοση του UAPP ώστε να τον συγκρίνω με τον Neutron, ο οποίος είναι άριστος (με διαφορά ο καλύτερος που έχω δοκιμάσει). Οι άλλες λύσεις έχουν προβλήματα πχ ο HF Player δεν αναγνωρίζει κάποια format και του λείπουν κάποιες ρυθμίσεις όπως το καταπληκτικό crossfeed του Neutron, o HiBy έχει θέματα στο να κλειδώνει το DAC σε native δειγματοληψία. Έτσι λοιπόν η βασική ερώτηση είναι: να προχωρήσω στην αγορά του Neutron ή να πάω στο UAPP (ή σε κάποιο άλλο που ίσως να μη γνωρίζω).
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Το UAPP το χρησιμοποιώ εγώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Με παραξενεύει αυτό που λες για το HiBy. Εν πάση περιπτώσει, μπορεί το UAPP να μην έχει έκδοση trial, αλλά το Play Store σου δίνει τη δυνατότητα "επιστροφής" εντός 2 ωρών. Δεν είναι πολύ, αλλά θα φτάνει για να κάνεις μια πρώτη σύγκριση. Και στην τελική, πόσο κάνει; 4-5 ευρώ...
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Στα 7€ είναι η βασική έκδοση του UAPP συν κάποια extras περνάει τα 10€. Δεν είναι το οικονομικό απλά αν το Neutron είναι καλύτερο είναι υπερβολή να πάρεις και τα δύο. Έχει το UAPP ρυθμιζόμενο crossfeed όπως έχει το Neutron? Αυτό για μένα κάνει πραγματικά δουλειά ιδιαίτερα σε παλιές 70's παραγωγές. Το HiBy σε εμένα πραγματικά δεν "κλειδώνει" με τίποτα, ούτε στο ifi nano ούτε στο xduoo xd-05. Στο xduoo μάλιστα επειδή μπορώ να βλέπω στην οθόνη το sampling rate, τα παίζει όλα στα 192k χωρίς εγώ να έχω επιλέξει κάποιο upsampling.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Re: Απάντηση: Neutron ή UAPP (ή κάτι άλλο?).

Στα 7 είναι η βασική έκδοση του UAPP συν κάποια extras περνάει τα 10 . Δεν είναι το οικονομικό απλά αν το Neutron είναι καλύτερο είναι υπερβολή να πάρεις και τα δύο. Έχει το UAPP ρυθμιζόμενο crossfeed όπως έχει το Neutron? Αυτό για μένα κάνει πραγματικά δουλειά ιδιαίτερα σε παλιές 70's παραγωγές. Το HiBy σε εμένα πραγματικά δεν "κλειδώνει" με τίποτα, ούτε στο ifi nano ούτε στο xduoo xd-05. Στο xduoo μάλιστα επειδή μπορώ να βλέπω στην οθόνη το sampling rate, τα παίζει όλα στα 192k χωρίς εγώ να έχω επιλέξει κάποιο upsampling.

Για το crossfeed δε γνωρίζω, αλλα υπάρχει μια trial εκδοση εδώ http://www.extreamsd.com/index.php/uapp-trial. Στο Hiby μάλλον έχεις πατήσει το κουμπί για το upsampling. Είναι στο Ρυθμίσεις->Ρυθμός δειγματοληψίας σταθερής εξόδου->on/off.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Neutron ή UAPP (ή κάτι άλλο?).

Για το crossfeed δε γνωρίζω, αλλα υπάρχει μια trial εκδοση εδώ http://www.extreamsd.com/index.php/uapp-trial. Στο Hiby μάλλον έχεις πατήσει το κουμπί για το upsampling. Είναι στο Ρυθμίσεις->Ρυθμός δειγματοληψίας σταθερής εξόδου->on/off.

Ευχαριστώ πολύ για το link, το δοκίμασα κι αποφάσισα πως για μένα το neutron είναι μάλλον μονόδρομος. Όχι το hiby απλά δεν λειτουργεί σωστά σε μένα, απενεργοποιημένο το έχω το upsampling άσε που όπως λέει το hardware μου δεν υποστηρίζει πάνω από 48k, δλδ και να θέλω να στείλω 192k δεν μπορώ αλλά αυτό το κάνει μόνο του. Το UAPP δεν έχει τις άπειρες (κι άχρηστες ίσως) ρυθμίσεις του Neutron έχει όμως όλες τις βασικές. Το πρόβλημα που όμως αντιμετώπισα είναι πως κολλάει όταν αλλάζει το sampling rate, αν πάω από ένα αρχείο 96k σε ένα 44.1k κι αντίστροφα, σταματά η αναπαραγωγή και πρέπει να κλείσω το app και να το ξανανοίξω. Μόνο ο neutron είναι σκυλί, δεν έχω βρει κάποιο πρόβλημα έως τώρα.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Αφού κατεληξες στο Neutron όλα καλά. Απλά For the record, εμένα μου αλλάζει κανονικά το sampling rate, από 44.1 σε 96, σε 88.2 και τουμπαλιν.

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sotirisdaf

New member
14 August 2009
93
Εχω και τα 3, neutron,UAPP και poweramp. To UAPP ηχητικά μου φαινεται πολυ καλυτερο.
 

jamaica

New member
16 June 2013
8
Με ρο uapp και εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Σε επιπεδο ηχου ειναι ανωτερο απο neutron και power amp και εχει και καλο interface...