Επιλογή προενισχυτή για ενεργά ηχεία

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ultimatum

Established Member
21 February 2011
276
Καλησπέρα,


θα χρειαστώ τα φώτα σας για την επιλογή ενός προενισχυτή/Streamer/AV-ενισχυτή στον οποίο θα συνδεθεί ένα ζεύγος ενεργών ηχείων που ήδη διαθέτω.
Πρόκειται για έναν χώρο επιφάνειας 25 τ.μ. στον οποίο υπάρχει ήδη μια τηλεόραση και ώς πηγή ένας υπολογιστής.
Σχηματικά η διάταξη έχει ως εξής:

vYrJCb5

PreAmp & Active Speakers_01_cr.jpg

r9o0Mfs

vYrJCb5

Τα ηχεία διαθέτουν μόνο δύο είδη εισόδου:
  • μια υποδοχή 3,5 χιλ.(jack) καθώς και
  • μία οπτική (toslink),
πέραν της λειτουργίας bluetooth. Επίσης έχουν τη δυνατότητα να συνδεθούν μεταξύ τους μέσω bluetooth (αλλά όχι μέσω καλωδίου).

Επειδή η σύνδεση μέσω bluetooth έχει πολλά θέματα (διακοπές κλπ.) ήθελα να παρεμβάλλω κάποια συσκευή, μέσω της οποίας θα μπορούσα να συνδέσω όλες τις παραπάνω συσκευές μεταξύ τους.

Θα ήθελα:
  • 1. να διατηρήσω τη στερεοφωνική διάταξη των ηχείων για ακρόαση μουσικής
και επιπρόσθετα (γιατί όχι; )
  • 2. να βελτιώσω τον ήχο της τηλεόρασης για τις ταινίες.
Η αρχική μου σκέψη ήταν η αγορά ενός av ενισχυτή και να συνδέσω τα ηχεία στις εξόδους pre-out αυτού, αλλά υποψιάζομαι πως θα έχω λιγότερες δυνατότητες χειρισμού μέσω tablet και τηλεφώνου σε σύγκριση με κάποιον προενισχυτή-streamer, οι οποίοι έχουν επιπλέον και εξειδικευμένες εφαρμογές για spotify, deezer, κλπ.

Τα χρήματα που σκόπευα να διαθέσω είναι 500-600 , είτε πρόκειται για καινούργια είτε για μεταχειρισμένη συσκευή, αλλά αν γινόταν και με λιγότερα χρήματα η δουλειά δε θα στενοχωριόμουν, δεδομένου πως δεν πρόκειται για το απόλυτο High-End σύστημα.


Τι θα προτείνατε ως καλύτερη λύση για την περίπτωση αυτή;


Merci!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
[/LIST]Η αρχική μου σκέψη ήταν η αγορά ενός av ενισχυτή και να συνδέσω τα ηχεία στις εξόδους pre-out αυτού, αλλά υποψιάζομαι πως θα έχω λιγότερες δυνατότητες χειρισμού μέσω tablet και τηλεφώνου σε σύγκριση με κάποιον προενισχυτή-streamer, οι οποίοι έχουν επιπλέον και εξειδικευμένες εφαρμογές για spotify, deezer, κλπ.
Merci!

Τις ίδιες ακριβώς δυνατότητες έχουν και οι ενισχυτές AV
 

ultimatum

Established Member
21 February 2011
276
Τις ίδιες ακριβώς δυνατότητες έχουν και οι ενισχυτές AV

Ομολογώ πως εκπλήσσομαι διότι είχα την εντύπωση πως ένας παλαιότερος AV ενισχυτής (4-5ετίας) θα υστερούσε σημαντικά ενός σχετικά σύγχρονου streamer ότι αφορά την δικτύωσή του.

Εάν λοιπόν υποθέσουμε πως το budget βρίσκεται χονδρικά στα 600 , τότε μερικές εναλλακτικές θα ήταν:

  • Streamer-Player 2ετίας: π.χ. Cambridge Audio CXN ή κάποιο άλλο αντίστοιχα αξιοπρεπές

  • Streamer-Player καινούργιο: π.χ. Pioneer N-50A

  • AV ενισχυτής (4-5ετίας): π.χ. Marantz σειράς 600x/700x, Denon σειράς 30xx/40xx, Yamaha σειράς 20x/30xxx, δηλ. μεσαίας εως ανώτερης κατηγορίας


Από την άλλη, μόλις χθες διάβαζα για τον προενισχυτή Yamaha WXC50 και για το ότι σε σχέση με την αρκετά χαμηλή τιμή του, δίνει νέα πνοή σε υπάρχοντα συστήματα όσον αφορά την δικτύωση.
Ομολογώ πως με δελεάζει σοβαρά, αλλά από την άλλη φοβάμαι πως θα μου λείψει η προσαρμοστικότητα και ο πολύπλευρος χαρακτήρας ενός AV ενισχυτή.

Ο βασικός προβληματισμός μου λοιπόν είναι, εάν με έναν AV ενισχυτή 4ετίας θα έχω την ίδια αντοχή στο χρόνο και τις ίδιες ευκολίες στο χειρισμό σε σχέση με ένα πιο σύγχρονο streamer, ή αν από την άλλη θα πρέπει να κάνω σημαντικές παραχωρήσεις στο θέμα του ήχου.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Ομολογώ πως εκπλήσσομαι διότι είχα την εντύπωση πως ένας παλαιότερος AV ενισχυτής (4-5ετίας) θα υστερούσε σημαντικά ενός σχετικά σύγχρονου streamer ότι αφορά την δικτύωσή του.

Που κολλάει ο παλαιότερος ενισχυτής AV με το νέο streamer; Και που να δεις πως υστερεί στο streaming ένα παλαιότερο σύστημα δικάναλο. Δεν είχε καθόλου δυνατότητες streaming. :Banane0: Αργότερα πέρασαν αυτές οι ευκολίες στο δικάναλο. Αναγκαστικά καθώς δεν ασχολειται κανείς με κάτι άλλο σήμερα και η αγορά αλλά και η βιομηχανία προς τα εκεί έχει επικεντρωθεί.

Επί της ουσίας, στο budget που έχεις θέσει, παίρνεις κανονικό ενισχυτή επτακάναλο δικτυακό με όλα αυτά που ζητάς. Και με λίγα ακόμα βρίκσεις και δυνατό μηχάνημα. Καινούργιο εννοείται. Αν θέλεις εξόδους προενίσχυσης, τις βρίσκεις κι όλας. Δες τον Marantz SR5012 και δεν θα σου λείψει τίποτε.
 
δε ξέρω ακριβώς τις ηχητικές απαιτήσεις σε ότι αφορά την ποιότητα, αλλά πως θα οδηγήσει ένας av ενισχυτής τα ενεργά ηχεία?
Συνήθως οι προσιτοί av είναι ασθενικοί στις εξόδους προενίσχυσης.

Αυτός ο yamaha που αναφέρθηκε από το φίλο φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον μηχανάκι.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Δεν είναι ασθενικοί στην έξοδο προενίσχυσης οι ενισχυτές AV. Είναι "ασθενικοί" στο ποιοτικό μέρος της προενίσχυσης σε σχέση με έναν δικάναλο προενισχυτή. Γι' αυτό και η πρότασή μου είναι σε Marantz που έχει σε σχέση με άλλους ενισχυτές AV καλύτερη προενίσχυση (HDAM).
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Πέτρο αν δε σκοπεύει να το γυρίσει σε πολυκαναλο δε βλέπω λόγο.

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Πολύ σημαντικό. Για ποια ενεργά μιλαμε;
 

ultimatum

Established Member
21 February 2011
276
Που κολλάει ο παλαιότερος ενισχυτής AV με το νέο streamer; Και που να δεις πως υστερεί στο streaming ένα παλαιότερο σύστημα δικάναλο. Δεν είχε καθόλου δυνατότητες streaming. :Banane0: Αργότερα πέρασαν αυτές οι ευκολίες στο δικάναλο. Αναγκαστικά καθώς δεν ασχολειται κανείς με κάτι άλλο σήμερα και η αγορά αλλά και η βιομηχανία προς τα εκεί έχει επικεντρωθεί.

Επί της ουσίας, στο budget που έχεις θέσει, παίρνεις κανονικό ενισχυτή επτακάναλο δικτυακό με όλα αυτά που ζητάς. Και με λίγα ακόμα βρίκσεις και δυνατό μηχάνημα. Καινούργιο εννοείται. Αν θέλεις εξόδους προενίσχυσης, τις βρίσκεις κι όλας. Δες τον Marantz SR5012 και δεν θα σου λείψει τίποτε.

Άθελά μου σε μπέρδεψα, μάλλον επειδή είμαι στην φάση που προσπαθώ να τα ξεκαθαρίσω στο μυαλό μου...

Από τη στιγμή που το σύστημα δεν προορίζεται να γίνει πολυκάναλο (τουλάχιστον προς το παρόν...), τότε αναρωτήθηκα εάν αγοράζοντας έναν πολυκάναλο πληρώνω για πλεονάζοντα κανάλια τα οποία απλά θα μένουν, χωρίς να έχω κάποιο προφανές πλεονέκτημα.

Παράλληλα αναρωτήθηκα για το

  • πόσο καλύτερο ήχο
σε συνδυασμό με

  • πόσο καλύτερο DAC
καθώς και

  • πόσο καλύτερη δικτύωση
και

  • πόσο μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο
μπορεί να μου προσφέρει ένας δικτυακός προενισχυτής έναντι ενός δικτυακού πολυκάναλου;


Και για να το κάνω πιο συγκεκριμένο (τυχαία τα παραδείγματα):

  • Cambridge Audio CXN (V2)

  • Marantz SR6012
Πέρα από τα προφανή, τι χάνω και τι κερδίζω σε κάθε περίπτωση; Τι προτείνετε σε κάποιον άπειρο;
 

ultimatum

Established Member
21 February 2011
276
@Panoramix

Πέτρο αν δε σκοπεύει να το γυρίσει σε πολυκαναλο δε βλέπω λόγο.

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Πολύ σημαντικό. Για ποια ενεργά μιλαμε;

Παράλειψή μου, τα ηχεία είναι τα Podspeakers Minipod BTII
https://www.podspeakers.com/product/minipod-bluetooth-mk2/
https://www.podspeakers.com/wp-content/uploads/2018/02/MiniPod_Bluetooth_MKII_datasheet.pdf

και επίσης δεν ανέφερα πως δε διαθέτω ξεχωριστό DAC, οπότε υποψιάζομαι πως ότι αγοράσω θα πρέπει να διαθέτει και ένα στοιχειώδες DAC
 

ultimatum

Established Member
21 February 2011
276
Αυτά δεν έχουν ψηφιακή εισοδο;
Και για τον έλεγχο της έντασης δεν έχουν κάποιο app;
έχουν μια οπτική είσοδο καθώς και ένα 3,5 χιλ. τζάκ.
5_4.minipod_bt_mkii_white_bottom.jpg


Η θύρα usb χρησιμοποιείται μόνο για service, firmware κλπ


Ξεχωριστή εφαρμογή δεν έχουν, απλά έχουν ένα τηλεχειριστήριο

893738


Αλλάζουν τίποτα αυτά;
 

ultimatum

Established Member
21 February 2011
276
Στα ηχεία αυτά έχεις 3 δυνατότητες διάταξης:


  • 1 ενεργό ώς νομαδικό ηχείο


  • 1 ενεργό +1 παθητικό, συνδεμένα μεταξύ τους μέσω καλωδίου


  • 2 ενεργά, συνδεμένα μεταξύ τους μέσω bluetooth

Εγώ έχω 2 ενεργά
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Τα ηχεία συνδέονται μεταξύ τους ασύρματα δλδ μονο; οι είσοδοι aux in σε κάθε ηχειο είναι stereo; Αν είναι έτσι, δε βλέπω κανένα νόημα για dac ή προενισχυτη. Ένα digital streamer με οπτική είναι ότι χρειάζεσαι (και μπορείς να συνδέσεις δλδ). Άρα επιλεγεις βάσει ευκολιών. Λογικά το yamaha πρέπει να είναι καλό ως προς τις δυνατότητες αυτές.
 

ultimatum

Established Member
21 February 2011
276
Τα ηχεία συνδέονται μεταξύ τους ασύρματα δλδ μονο;

Ναι, στην περίπτωση των 2 ενεργών, συνδέονται μόνο ασύρματα.

οι είσοδοι aux in σε κάθε ηχειο είναι stereo; Αν είναι έτσι, δε βλέπω κανένα νόημα για dac ή προενισχυτη.
καλή ερώτηση...πως μπορώ να το διαπιστώσω αυτό; :nounder:

Ένα digital streamer με οπτική είναι ότι χρειάζεσαι (και μπορείς να συνδέσεις δλδ). Άρα επιλεγεις βάσει ευκολιών.
ποιό θα πρότεινες για παράδειγμα;
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Κατά 99% stereo είναι. Δλδ, για να συνδέσεις 2volt πηγή αναλογικά στο ένα ηχείο και στη συνέχεια να γίνει πάλι ψηφιοποίηση για να περάσει ο ήχος και στο άλλο...

Για επιλογή τι να σου πω... δεν έχω δουλέψει κάποιο για να ξέρω. Από πισι με συμβατικό σύστημα ακούω προσωπικά.
 

ultimatum

Established Member
21 February 2011
276
Κατά 99% stereo είναι. Δλδ, για να συνδέσεις 2volt πηγή αναλογικά στο ένα ηχείο και στη συνέχεια να γίνει πάλι ψηφιοποίηση για να περάσει ο ήχος και στο άλλο...

Ανέτρεξα και στο εγχειρίδιο, αλλά δεν αναφέρει τίποτα το σπουδαίο.
Το μόνο που γνωρίζω (το οποίο το γράφει στο εγχειρίδιο) είναι πως το ζευγάρωμα δύο ενεργών ηχείων είναι δυνατό μόνο μέσω ΒΤ.

Θα προσπαθήσω να ρωτήσω τον αντιπρόσωπο, μήπως και μπορέσω να μάθω τίποτα παραπάνω

Για επιλογή τι να σου πω... δεν έχω δουλέψει κάποιο για να ξέρω. Από πισι με συμβατικό σύστημα ακούω προσωπικά.
Έννοούσα να μου πείς σε τι είδους συσκευή θα πρέπει να στραφώ, αν όντως δεν χρειάζεται να είναι κάποιος προενισχυτής με dac
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Επειδή η σύνδεση μέσω bluetooth έχει πολλά θέματα (διακοπές κλπ.) ήθελα να παρεμβάλλω κάποια συσκευή, μέσω της οποίας θα μπορούσα να συνδέσω όλες τις παραπάνω συσκευές μεταξύ τους.

Το παραπάνω ισχύει; Και αν ισχύει σκέφτεσαι να χρησιμοποιήσεις τα ηχεία ως κλασικά ενεργά με καλώδιο από την πηγή προς το καθένα;
 

ultimatum

Established Member
21 February 2011
276
Ναί εξακολουθεί να είναι το βασικό ζητούμενο.

Η μεταξύ των ηχείων bluetooth σύνδεση/επικοινωνία είναι προβληματική και μια συσκευή η οποία θα λειτουργούσε ως "συντονιστής", όχι μόνο θα έλυνε το πρόβλημα της σύνδεσης, αλλά πιθανόν να μου έδινε και επιπλέον δυνατότητες.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Αν υποθέσουμε ότι λύνεται το θέμα της stereo mini-jack εισόδου με τα κατάλληλα καλώδια, τότε ίσως το streamer της Yamaha να είναι μια καλή επιλογή. Απλώς επειδή είθισται να χρησιμοποιείται κάτι που να έχει και είσοδο USB-DAC για τη χρήση του laptop/PC δεν ξέρω αν θα σε καλύψει σε αυτό το σημείο.
Βέβαια έχει τη δυνατότητα να βλέπει τα περιεχόμενα που έχεις στο PC εφ' όσον είναι και τα δυο στο ίδιο δίκτυο και να τα αναπαράγει.