Γνώμη για Octagon SF8008 4K UHD

apant

New member
1 October 2018
5
Καλησπέρα,

Έχετε άποψη για τον δέκτη Octagon SF8008 4K UHD; Μόλις 130 ευρώ, enigma 2 που δέχεται openatv, με πολύ δυνατό επεξεργαστή κλπ κλπ.

Ευχαριστώ.
 

drspiros

AVClub Addicted Member
Θα σου πω τα αρνητικά που έχω εντοπίσει μέχρι στιγμής: Πολύ φωτεινό vfd. Ακόμα και στη μικρότερη κλίμακα να το βάλεις, ενοχλεί πολύ στο σκοτάδι του δωματίου. Τηλεκοντρόλ που δεν επιτρέπει τον έλεγχο άλλων συσκευών (αυτό της Edision με είχε σώσει).

Κατά τα άλλα, πολύ καλή εικόνα, πλήθος images (εγώ έχω βάλει το SatDreamGR) και πολύ γρήγορο boot. Δεν έχω 4Κ τηλεόραση, αλλά τα UHD κανάλια στην FHD οθόνη δείχνουν απίστευτα. Συνεργασία με cccam και oscam χωρίς πρόβλημα.
 

hercoulis

AVClub Addicted Member
7 September 2008
2,388
Το τιούνερ του Σπύρο πως το βλέπεις?
(πχ σε σχέση με αυτό του Edision)
 

sakisvele

New member
21 January 2009
91
Από θερμοκρασίες στα 4κ έχεις προσέξει για πέξιμο 4ωρου και πλέον να μας πεις;
 

apant

New member
1 October 2018
5
Τον αγόρασα τελικά πριν από ένα μήνα περίπου και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Πολύ γρήγορος κι όπως λέει κι ο φίλος πολύ καλή εικόνα στα UHD παρά το ότι και η δική μου τηλεόραση είναι FHD. Για παράδειγμα το κανάλι UHD της NASA σε κάνει να αναρωτιέσαι "ρε λες να έχω UHD και να μη το ξέρω :) ". Πλέον δεν ξέρω αν αξίζει να δώσεις λεφτά για dreambox όπως πριν μια δεκαετία περίπου που ήταν σχεδόν μονόδρομος. Δεν νομίζω ότι έχει να σου προσφέρει κάτι παραπάνω.
 

drspiros

AVClub Addicted Member
Απάντηση: Re: Γνώμη για Octagon SF8008 4K UHD

Το τιούνερ του Σπύρο πως το βλέπεις?
(πχ σε σχέση με αυτό του Edision)

Σόρι για την καθυστερημένη απάντηση, τώρα το είδα. Θεωρητικά πρέπει να είναι καλύτερο αφού είναι DVB-SX, αλλά δεν κάνω οριακές λήψεις ώστε να καταλάβω την διαφορά στην πράξη.
 

gagan1967

Established Member
3 May 2014
290
Καλησπέρα. Αν περασω στον Octagon SF8008 4K UHD το SatDreamGR6 image θα μπορω να περναω αρχεια στον δεκτη με το DCC-E2? Εχω τον VUSOLO2 σχεδον 5 χρονια και θελω να παω σε νεωτερο δεκτη. Ποια η γνωμη σας για τον Octagon SF8008 4K UHD ? Να τον αγορασω? Ευχαριστω πολυ!!!
 

drspiros

AVClub Addicted Member
Γιατί να μην μπορείς; Δεν χρησιμοποιώ το DCC-E2, αλλά υποθέτω ότι πρόκειται για ένα FTP πρόγραμμα, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα. Σε αυτή την τιμή νομίζω είναι η πιο VFM αγορά για 4Κ δέκτη!
 

stathisrs

Established Member
6 September 2011
104
ΑΡΤΑ
μετα την τελευταια αναβαθμιση στις 8/5 εχω προβλημα με την ενδειξη AGC που δειχνει το σημα επι τις 100%!τα db δειχνουν κανονικα!ξερει κανεις τιποτα?
 

fchef

Senior Member
14 February 2008
470
Εχω παρει και εγω ον δεκτη για το χωριο. Πολυ δυνατος και γρηγορος. Του εχω περασει OpenHDF.
Εχω ομως θεμα με το EPG στα καναλια της Digea. Τα της ΕΡΤ τα εμφανιζει κανονικα στα ελληνικα, στα υπολοιπα (ειδικα στον ΣΚΑΙ) "no program information available in English. In order to see the information in Greek adjust your languages settings"

Την γλωσσα την εχω στα Ελληνικα στο μενου, στο Auto Language selection: EPG language selection 1 Greek, EPG language selection 2 English

Τι κανω λαθος, ξερει κανεις?
 

drspiros

AVClub Addicted Member
To Kodi το κατεβάζεις από τα plugins. Για τα αρχεία αν θες στείλε μου κάνα link να κατεβάσω και να τα δοκιμάσω.

@fchef: Με το SatDreamGr δουλεύει κανονικά το EPG. Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το EPG language selection 2 English και κράτα μόνο τα ελληνικά.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,695
ΑΘΗΝΑ
οποιος μπορει θα ηθελα να δοκιμασει μεγαλα αρχεια 4K-HDR-ATMOS-BLUE RAY RIP ISO-BLUE RAY RIP FOLDERS να ειμαστε δηλαδη σιγουροι οτι μπορει να παιξει το ρολο ενος βασικου Media player.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,695
ΑΘΗΝΑ
παρατηρω οτι σε ολα τα Images σε πολλες περιπτωσεις οταν κανω Zapping,
υπαρχει μια καθυστερηση στην αλλαγη.
δηλαδη ανοιγω την λιστα,παταω οκ στο καναλι που εχω επιλεξει και δεν αλλαζει σφαιρα,αλλα εχει ενα response.
στην πλοηγηση δεν εχει κανενα κολλημα.
αυτο θα το κανει 6-7 στις δεκα φορες.
τι μπορει να φταιει?