Amazon Fire TV Stick 4K (Dolby Vision / Atmos)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά

51_Cg_KGf_Mel_L._SL1000.jpg




Η Amazon ανακοίνωσε το νέο Fire TV Stick 4K, μια αναβαθμισμένη έκδοση του δημοφιλούς Fire TV Stick.

Όπως υποδηλώνει το όνομα, υποστηρίζει τώρα ανάλυση 4K καθώς και όλα τα τελευταία και σπουδαιότερα πρότυπα
HDR, συμπεριλαμβανομένων των HDR-10, HDR-10+, HLG και Dolby Vision. Ο ήχος δεν έχει ξεχαστεί και το στικάκι
έχει πλήρη υποστήριξη Dolby Atmos.

Στο εσωτερικό υπάρχει ένας νέος τετραπύρηνος επεξεργαστής και μια νέα επίσης κεραία η οποία επιτυγχάνει
ταχύτερη ασύρματη σύνδεση 802.11ac.

Το Fire TV Stick 4K έρχεται επίσης με το νέο Alexa Voice Remote, το οποίο έχει Bluetooth και πολυκατευθυντική
υπέρυθρη συνδεσιμότητα, που λειτουργεί επίσης με την τηλεόρασή σας, τον δέκτη AV και τον εξοπλισμό του
καλωδιακού δέκτη. Περιλαμβάνει φυσικά την Alexa η οποία σας επιτρέπει να έχετε πρόσβαση στο περιεχόμενο
του Fire TV Stick 4K χρησιμοποιώντας μόνο τη φωνή σας. Το κοντρόλ έχει προσθέσει κουμπιά ελέγχου της
έντασης του ήχου, κάτι που έλειπε από το προηγούμενο μοντέλο. Μπορείτε να αγοράσετε το τηλεχειριστήριο
ξεχωριστά για παλαιότερες συσκευές Fire TV.

Το Fire TV Stick 4K διατίθεται στην τιμή των 49,99 δολαρίων (43,5 ευρώ) με αποστολές στις ΗΠΑ και τον
Καναδά στις 31 Οκτωβρίου. Το Ηνωμένο Βασίλειο, η Γερμανία και η Ινδία θα το δουν στις 14 Νοεμβρίου.

Το νέο Alexa Voice Remote μπορεί να αγοραστεί ξεχωριστά για $ 29,99 (26 ευρώ) και ξεκινάει τις
πωλήσεις ίδια στιγμή με το Fire TV Stick 4K. [via]




Size
99 x 30 x 14 mm (only housing)
108 x 30 x 14 mm (including the connector)​
Weight53.6 g
ProcessorQuad-core 1.7 GHz
GPUIMG GE8300
Storage8 GB
Wi-Fi
Connectivity
Dual-band, dual-antenna Wi-Fi (MIMO) for faster streaming and fewer dropped connections than standard Wi-Fi. Supports 802.11a/b/g/n/ac Wi-Fi networks.
Bluetoothv.5.0 + LE
Voice SupportYes, with the all-new Alexa Voice Remote (included) or free Fire TV app
(available for download on Fire OS, Android, and iOS)
IR Device Control with included all-new Alexa Voice remoteThe included all-new Alexa Voice Remote can control the Fire TV Stick 4K and certain functions (such as power and volume) on a wide range of compatible IR-enabled devices, including TVs, sound bars and A/V receivers. Note: Certain functions may not be available on some IR-enabled devices.
Cloud StorageFree cloud storage for digital content purchased from Amazon
PortsHDMI output, micro USB for power only
Audio SupportDolby Atmos, 7.1 surround sound, 2-channel stereo,
and HDMI audio pass through up to 5.1
Content Formats SupportedVideo: Dolby Vision, HDR 10, HDR10+, HLG, H.265, H.264, VP9
Audio: AAC-LC, AC3, eAC3 (Dolby Digital Plus), FLAC, MP3, PCM/Wave, Vorbis, Dolby Atmos (EC3_JOC)
Photo: JPEG, PNG, GIF, BMP
Output Resolution Supported

2160p, 1080p and 720p up to 60 fps
System RequirementsHigh-definition television with available high-speed HDMI input,
high-speed internet connection via Wi-Fi

TV Compatibility
TV must support minimum HDCP requirements for protected content playback. Compatible with 1) 4K ultra high-definition TVs with HDMI capable of 2160p at 24/25/30/50/60 Hz and HDCP 2.2 or 2) high-definition TVs with HDMI capable of 1080p or 720p at 50/60 Hz.
Warranty and Service1-year limited warranty and service included. Optional 2-year and 3-year extended warranty available for U.S. customers sold separately.
Use of Fire TV is subject to the terms found here.
Accessibility FeaturesVoiceView screen reader enables access to the vast majority of Fire TV features for users who are blind or visually impaired.
Watch videos and TV shows with closed captioning displayed. Captions are not available for all content.



In the Box
- Fire TV Stick 4K
- Alexa Voice Remote (2nd Gen)
- USB cable and power adapter
- HDMI extender cable for Fire TV Stick 4K
- 2 AAA batteries,
- Quick Start Guide


Amazon





 

Che

AVClub Addicted Member
1 September 2008
1,774
ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
Από την θύρα usb μπορεί με ανάλογο ανταπτορα να δεχτεί lan είναι μόνο για ρεύμα η συγκεκριμένη ;
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
εχει υποστήριξη 4k netflix/youtube?

αν θέλουμε να βάλουμε app απο το playstore γίνεται;
πχ την streaming υπηρεσία mubι;
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Απο τα χέρια μου έχει περάσει το απλό fire stick και για netflix ήταν οκ και είχε κανονικά ελληνικούς υπότιτλους, με το amazon fire stick 4k στο netflix έχουμε ελληνικούς υπότιτλους ?????
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Amazon Fire TV Stick 4K (Dolby Vision / Atmos)

Απο τα χέρια μου έχει περάσει το απλό fire stick και για netflix ήταν οκ και είχε κανονικά ελληνικούς υπότιτλους, με το amazon fire stick 4k στο netflix έχουμε ελληνικούς υπότιτλους ?????

δεν θα εχεις κανενα προβλημα.
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Απάντηση: Re: Απάντηση: Amazon Fire TV Stick 4K (Dolby Vision / Atmos)

δεν θα εχεις κανενα προβλημα.


Ευχαριστώ !!!!! Σίγουρο έτσι ????? για το fire stick 4k μιλάμε.......
 

kobien

Established Member
7 April 2010
289
Το έχω πάρει εγώ φίλε μου και είναι άψογο. Το μόνο παράπονο που έχω είναι ότι από την εφαρμογή Netflix δεν παίζει στα 24hz. Στο kodi παίζει μια χαρά.

Εννοείτε ότι παίζει ελληνικούς υπότιτλους στην εφαρμογή Netflix.

Sent from my LEX722 using Tapatalk
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Απάντηση: Re: Amazon Fire TV Stick 4K (Dolby Vision / Atmos)

Το έχω πάρει εγώ φίλε μου και είναι άψογο. Το μόνο παράπονο που έχω είναι ότι από την εφαρμογή Netflix δεν παίζει στα 24hz. Στο kodi παίζει μια χαρά.

Εννοείτε ότι παίζει ελληνικούς υπότιτλους στην εφαρμογή Netflix.

Sent from my LEX722 using Tapatalk

Στο απλό επειδή το είχα και το έδωσα το ξέρω ότι είχε ελληνικούς υπότιτλους και ελληνικό interface netflix, στο 4κ έχει εκτός απο ελληνικούς υπότιτλους και ελληνικό interface netflix να υποθέσω ??? όσο για το 24hz στο netflix είμαστε σίγουροι ότι παίζει ως εφαρμογή ????? γιατί στην sony tv που έχω ούτε εκεί μπορεί να ορίσεις στο netflix 24p...
 

kobien

Established Member
7 April 2010
289
Re: Απάντηση: Re: Amazon Fire TV Stick 4K (Dolby Vision / Atmos)

Στο απλό επειδή το είχα και το έδωσα το ξέρω ότι είχε ελληνικούς υπότιτλους και ελληνικό interface netflix, στο 4κ έχει εκτός απο ελληνικούς υπότιτλους και ελληνικό interface netflix να υποθέσω ??? όσο για το 24hz στο netflix είμαστε σίγουροι ότι παίζει ως εφαρμογή ????? γιατί στην sony tv που έχω ούτε εκεί μπορεί να ορίσεις στο netflix 24p...
Έβαλα Ελληνικά σαν γλώσσα και εμφανίζεται κανονικά μέσα στην εφαρμογή.

Για το 24hz μάλλον έχεις δίκιο γιατί ούτε σε Android ούτε σε Xbox κατάφερα κάτι με την εφαρμογή του Netflix. Ο μόνος τρόπος να δεις Netflix 24hz είναι μέσω της εφαρμογής του Kodi.

Sent from my LEX722 using Tapatalk
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Amazon Fire TV Stick 4K (Dolby Vision / Atmos)

Έβαλα Ελληνικά σαν γλώσσα και εμφανίζεται κανονικά μέσα στην εφαρμογή.

Για το 24hz μάλλον έχεις δίκιο γιατί ούτε σε Android ούτε σε Xbox κατάφερα κάτι με την εφαρμογή του Netflix. Ο μόνος τρόπος να δεις Netflix 24hz είναι μέσω της εφαρμογής του Kodi.

Sent from my LEX722 using Tapatalk

netflix με kodi δεν θα το πρότεινα με τίποτα, εκτος και αν εχεις vpn αλλά και πάλι καλό είναι να το αποφύγεις......
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Πάντως στην επίσημη ιστοσελίδα του netflix to amazon stick δεν το αναφέρει ως επίσημη υποστήριξη παρά μόνο το chromecast... ελπίζω στο μέλλον να μην έχει θέματα.....