Αγορά από στοκ ή νέα τν

Stiffler

New member
6 October 2018
11
Καλησπέρα παιδιά έχοντας μείνει αρκετά ευχαριστημένος από μια 40αρα samsung fullhd 5ετιας πια αλλά παράπονο 0 ότι αρχείο και να βάλω από usb το αναγνωρίζει μοντέλο μην με ρωτήσετε δεν θυμάμαι
Θέλω όμως να αλλάξω κ ο κύριος λόγος είναι η αγορά ps4 pro θέλω να πάω σε 4κ και μεγαλύτερες ιντσες 55-65
Απόσταση θέασης 2-3 μέτρα δεν είναι στάνταρ
Έχω κάνει μια ψαχτικη και εδώ και στο rtings κ έχω καταλήξει στην samsung nu8000 55 στα 1000 το οποίο είναι ταβάνι μαξ
Φίλος όμως μ προτεινε να πάω και στο στοκ του πλαισίου κ βρήκα πολύ καλύτερες τν
Samsung Mu8000 65" 1055
Samsung Q6f 55" 850
Lg C7 55" 950
Αλλες είναι εκθεσιακά κομμάτια αλλά από επισκευή και όσο να ναι κρατάω μια επιφύλαξη
Έχει ψωνίσει κανεις σας από κει αξίζει ή να τ ξεχάσω???
Επίσης έχετε να προτείνετε κάποια άλλη πέραν της nu8000 σε καινούργια πάντα όχι πάνω από 1000
Αυτά που θέλω με σειρά προτεραιότητας από την τν είναι
Gaming 4κ hdr
Ποδόσφαιρο
Ταινίες
Ευχαριστώ πολύ παιδιά και σόρρυ για το μεγάλο κείμενο
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά από στοκ ή νέα TV

Πρώτα από όλα, πρέπει να καθοριστεί η απόσταση θέασης. Στα 2 μέτρα, μια 55" είναι ικανοποιητική για θέαση 4Κ υλικού, ενώ στα 3 μέτρα μια 65" είναι πιο κατάλληλη σαν αγορά. Επίσης, στις 65", με budget έως 1000, είναι σχεδόν απίθανο να βρεις τηλεόραση με 100 Hz ρυθμό ανανέωσης. Συν τοις άλλοις, η ΝU8000 ήταν προσφάτως διαθέσιμη με λιγότερα από 900. Αν μπορείς να περιμένεις, εντός Νοεμβρίου, κατά πάσα πιθανότητα, θα πετύχεις καλύτερες τιμές (σε καινούργια μοντέλα).
 

Stiffler

New member
6 October 2018
11
55 κοιτάω πιο πολύ φίλε ναι το είδα ότι 65 100hz δεν παίζει καινούργιο
Η αλήθεια είναι ότι δεν θα καιγομουν να πάρω τν τώρα τώρα αλλά η αφιξη ενός παιχνιδιού τέλος του μήνα με έκανε να ξεκινήσω να ψάχνω
Καταρχήν θα μπει σε υπνοδωμάτιο η τηλεόραση και για την απόσταση το λέω ότι αυξομειώνεται ανάλογα το παιχνίδι και εννοώ ότι αν παίξω ένα first person online θα πάω και θα καρφωθω μπροστά και 80" να ναι ενώ αν παίξω fifa κάθομαι και στα 5 μέτρα δεν με απασχολεί
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά από στοκ ή νέα TV

Το ένα μέτρο διαφορά, επηρεάζει σημαντικά την επιλογή αγοράς. Επιπλέον, είτε ασχοληθείς με ένα παιχνίδι άμεσα είτε όχι, συνήθως η εμπειρία που αποκομίζεις είναι πανομοιότυπη. Ακόμα και αν λέγεται αυτό Red Dead Redemption 2 ή οτιδήποτε άλλο. Συνεπώς, αν διαθέτεις τηλεόραση, έστω μια full HD 40" και πάνω, μείνε με αυτήν μέχρι το τέλος Νοεμβρίου, έως ότου προκύψουν καλύτερες προσφορές. Παίρνεις και το παιχνίδι πιο μετά, ενδεχομένως φθηνότερα. Για τις προαναφερθείσες, εκθεσιακές τηλεοράσεις, αν προσφέρεται δωρεάν επέκταση εγγύησης στα πέντε χρόνια (και μεταφορά), πιθανώς και να αξίζουν, ειδικά η 65" MU8000.
 

dloger

Senior Member
27 December 2007
549
Αθήνα
Οι stock του πλαισίου όχι μόνο είναι από επισκευή αλλά και εκθεσιακές. Δηλαδή παίζουν συνέχεια και οι περισσότερες είναι και γρατζουνισμένες.
Επίσης τα προιόντα από το stock house του Πλαισίου έχουν μόνο 6 μήνες εγγύηση.
Στην θέση σου θα το ξεχνούσα...............
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
510
Καλησπέρα παιδιά έχοντας μείνει αρκετά ευχαριστημένος από μια 40αρα samsung fullhd 5ετιας πια αλλά παράπονο 0 ότι αρχείο και να βάλω από usb το αναγνωρίζει μοντέλο μην με ρωτήσετε δεν θυμάμαι
Θέλω όμως να αλλάξω κ ο κύριος λόγος είναι η αγορά ps4 pro θέλω να πάω σε 4κ και μεγαλύτερες ιντσες 55-65
Απόσταση θέασης 2-3 μέτρα δεν είναι στάνταρ
Έχω κάνει μια ψαχτικη και εδώ και στο rtings κ έχω καταλήξει στην samsung nu8000 55 στα 1000 το οποίο είναι ταβάνι μαξ
Φίλος όμως μ προτεινε να πάω και στο στοκ του πλαισίου κ βρήκα πολύ καλύτερες τν
Samsung Mu8000 65" 1055
Samsung Q6f 55" 850
Lg C7 55" 950
Αλλες είναι εκθεσιακά κομμάτια αλλά από επισκευή και όσο να ναι κρατάω μια επιφύλαξη
Έχει ψωνίσει κανεις σας από κει αξίζει ή να τ ξεχάσω???
Επίσης έχετε να προτείνετε κάποια άλλη πέραν της nu8000 σε καινούργια πάντα όχι πάνω από 1000
Αυτά που θέλω με σειρά προτεραιότητας από την τν είναι
Gaming 4κ hdr
Ποδόσφαιρο
Ταινίες
Ευχαριστώ πολύ παιδιά και σόρρυ για το μεγάλο κείμενο

σαν παθων θα σου πω μονο το εξης: αν αποφασησεις να παρεις samsung, οπωσδηποτε την 5ετη εγγυηση, και ποτε εκθεσιακη.
 

Stiffler

New member
6 October 2018
11
Nαι πάντα κάνω την 5ετη εγγύηση ότι ηλεκτρονικό και να πάρω για να είμαι ήσυχος δεν το σκεφτόμουν για στοκ καν αλλά λέω δεν χάνω και τίποτα να ρωτήσω μπορεί να κάνω και λάθος κ να αξίζουν αλλά απ' ότι φαίνεται έκανα καλά που έμεινα μακριά
Οπότε παιδιά στο 1000αρικο υπάρχει κάποια αντάξια της 55" nu8000 να δω ή είναι μονόδρομος ?
 

Venos

New member
18 July 2019
2
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα.
Προκειμένου να μην ανοίγω καινούργιο νήμα, θα σας ρωτήσω κάτι εδώ:
Μεταχειρισμένη OLED θα αγοράζατε?
κ αν ναι με την διάφορα % από την τρέχουσα τιμή αγοράς?
Αν προχωρήσω, τι θα πρέπει να προσεξώ?

Κ κάτι ακόμα, σχετικά με τις εκθεσιακές:
Πωλητής ΜediaMarkt μου είπε ότι η Samsung δίνει εγγύηση 150,000 ώρες στην πιστότητα των χρωμάτων που βλέπουμε εκθεσιακά (σειρά Qled).
1ον) Ισχύει? Αν ναι τότε το γεγονός ότι είναι εκθεσιακές δεν παίζει κ τόσο μεγάλο ρόλο, καθώς αποκλείεται να δεις κάποιος 100.000 ώρες τηλεόραση
(μιλάμε για 11.5 χρόνια, πόσο μάλλον για 150,000 ώρες)
2ον) Άλλος λόγος για να αποφύγει κανείς εκθεσιακές τηλεοράσεις?

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Υ.Γ. υπάρχει κάποιο νήμα με "γλωσσάρι" των όρων (local dimming κλπ) που θα μπορούσα να διαβάσω ώστε να ενημερωθώ ο άσχετος?
Προέρχομαι από μια LG 42LH7020 (42 ιντσών) κορυφαίο μοντέλο της LG αμέσως πριν την εμφάνιση των LED τηλεοράσεων (10-ετία νομίζω, η οποία ακόμα παίζει μια χαρά)
κ τότε δεν υπήρχαν αυτές οι ορολογίες....
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Καμία εκθεσιακή δεν προτείνεται για τον λόγο ότι δεν γνωρίζεις το ιστορικό της αν δηλαδή είναι επισκευασμένη ή ήταν στη βιτρίνα του καταστήματος και έπαιζε 12ωρα κάθε μέρα και με τερματισμένες τη φωτεινότητα και τα άλλα ρυθμιστικά που σημαίνει πολύ καταπονημένα πάνελ.

Για ορολογίες κοίταξε αυτά τα νήματα για αρχή

https://avclub.gr/forum/showthread.php/37083-Ορολογία-Τηλεοράσεων-υπό-συνεχή-κατασκευή

https://avclub.gr/forum/showthread.php/34603-Επεξηγηση-ορολογιας
 

Venos

New member
18 July 2019
2
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Αγορά από στοκ ή νέα τν

Καμία εκθεσιακή δεν προτείνεται για τον λόγο ότι δεν γνωρίζεις το ιστορικό της αν δηλαδή είναι επισκευασμένη ή ήταν στη βιτρίνα του καταστήματος και έπαιζε 12ωρα κάθε μέρα και με τερματισμένες τη φωτεινότητα και τα άλλα ρυθμιστικά που σημαίνει πολύ καταπονημένα πάνελ.

Για ορολογίες κοίταξε αυτά τα νήματα για αρχή

https://avclub.gr/forum/showthread.php/37083-Ορολογία-Τηλεοράσεων-υπό-συνεχή-κατασκευή

https://avclub.gr/forum/showthread.php/34603-Επεξηγηση-ορολογιας

Καταρχάς σε ευχαριστώ για τα link.

Άρα κατά συνέπεια ούτε μεταχειρισμένη τηλεόραση θα έπαιρνες για τους ίδιους πιο πάνω λόγους....
Εκτός αν το πας στατιστικά κ σκεφτείς ότι "πόσες ώρες μπορεί να είδε κ τι καταπόνηση να τράβηξε;´κάτι θα φαινόταν στον έλεγχο", σωστά;
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Γενικά στο forum αν βάλεις στην αναζήτηση εκθεσιακή θα βρεις πολλά θέματα από χρήστες που ρωτάνε για εκθεσιακή. Στο τέλος οι περισσότεροι αγόρασαν καινούργια γιατί είχε βγει στο μεταξύ μια προσφορά που δεν έκανε πια δελεαστική την αγορά μιας εκθεσιακής τηλεόρασης.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
η αγορά απο στοκ ίσως είναι καλή ευκαιρία αλλα θέλει προσοχή...
πρέπει να βάλεις με ενα usb ενα τεστ με μονοχρομες εικονες και να την ελέγξεις. (μαυρο, ασπρο, γκρι, κοκκινο, πρασσινο, μπλε, κιτρινο)
το κάθε χρωμα μπορει να σου δείξει και διαφορετικό πρόβλημα.
ΑΝ το κάνεις αυτό και η εικόνα δεν έχει πρόβλημα και ΑΝ σου δίνουν και πενταετή εγγύηση σε καλή τιμή ή δωρεάν, προσωπικά μπορεί να την αγόρασα.
το άλλο που θα κοίταγα είναι αν όντως στην δίνουν σε τιμή προσφοράς...
προσωπικά σπάνια βλέπω καλες τιμές στοκ. οι εκθεσιακές θα έπρεπε να ήταν τουλάχιστον 40% κάτω από την χαμηλότερη τιμή πού έχει παίξει μέσα στη χρονιά, και όχι ένα 10-20% που βάζουν