Ηχειο Dali Callisto 6 c

stamatisxanthos

New member
6 August 2017
51
Ξάνθη
Ας μου πει καποιος καποια αυτο το ηχειο Ηχειο Dali Callisto 6 C, ειναι αυτοενισχυομενο καλα και τι θελει για να δουλεψει?
εξωτερικες πηγες εννοω.
 

stamatisxanthos

New member
6 August 2017
51
Ξάνθη
Ηχειο Dali Callisto 6 c

Ας μου πει καποιος καποια αυτο το ηχειο Ηχειο Dali Callisto 6 C, ειναι αυτοενισχυομενο καλα και τι θελει για να δουλεψει?
εξωτερικες πηγες εννοω.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,403
Θεσσαλονίκη
Αποτι βλέπω έχουν το δικό τους hub. Πέραν αυτού, δεν ξέρω, αλλά δε νομίζω να αξίζει να μπλεχτεί κανένας με κάτι άλλο.
Αν κατάλαβα είναι αυτοενισχυομενα. Όχι ενεργά.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,565
Αθήνα
Έχει και μια line in από μόνο του, αλλά είναι σαν να παίρνεις μισό προϊόν. Η εμπειρία η καλή είναι με το hub και αν γίνεται να βάλεις και το BluOS module σε αυτό.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,933
Αγιοι Αναργυροι
Αποτι βλέπω έχουν το δικό τους hub. Πέραν αυτού, δεν ξέρω, αλλά δε νομίζω να αξίζει να μπλεχτεί κανένας με κάτι άλλο.
Αν κατάλαβα είναι αυτοενισχυομενα. Όχι ενεργά.
η διαφορά μεταξυ των δυο τυπων ειναι οτι τα αυτοενισχυομενα δεν εχουν σταδιο preamp?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,403
Θεσσαλονίκη
Στα αυτοενισχυομενα υπάρχει ένας ενισχυτης και παθητικό κρος. Ενώ στα ενεργά υπάρχει ξεχωριστός ενισχυτης ανά δρόμο. Ό κάθε ενισχυτης είναι φτιαγμένος να παίζει τις συχνότητες που πρέπει.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,565
Αθήνα
Μια και αναδύθηκε το θέμα ενεργά vs αυτοενισχυόμενα, μένοντας στον ίδιο κατασκευαστή, αυτό εδώ το ηχείο που είναι το παθητικό αδελφάκι του Kubik και το ενώνεις με καλώδιο στο πρώτο, τι λέτε ότι είναι ως ζεύγος; Αυτοενισχυόμενα ή ενεργά;

https://www.dali-speakers.com/loudspeakers/kubik/kubik-xtra/

Η φάση είναι πως είναι ενεργά καθώς το παθητικό ηχείο δεν έχει παρά μόνο τις μονάδες εσωτερικά του (και λίγη ηχομόνωση). Όλοι οι ενισχυτές και τα ενεργά crossover (πριν τον ενισχυτή δηλαδή) βρίσκονται στο πρώτο ηχείο και απλώς μεταφέρεται το σήμα με ένα (τετραπλό +/- & +/-) καλώδιο στο παθητικό κομμάτι.

Αντιθέτως, στον ίδιο κατασκευαστή και πάλι, αυτό εδώ είναι αυτοενισχυόμενο ζευγάρι, καθώς το παθητικό έχει crossover είναι μετά τον ενισχυτή πριν τα μεγάφωνα.

https://www.dali-speakers.com/loudspeakers/zensor/zensor-1-ax/

Ένα γρήγορο κόλπο να καταλάβετε αν ένα ζευγάρι είναι παθητικό ή αυτοενισχυόμενο, είναι να δείτε τον αριθμό των ενισχυτών. Συνήθως όπου βλέπετε 4 ενισχυτές είναι ενεργά, όπου βλέπετε δύο ενισχυτές είναι αυτοενισχυόμενα.

Τα ενεργά είναι σαφώς ανώτερη λύση θεωρητικά, αλλά εξαρτάται πάντα από την υλοποίηση. Διότι στο παράδειγμα με τα δυο παραπάνω μοντέλα, το Zensor παίζει καλύτερα IMHO.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,933
Αγιοι Αναργυροι
πιασ`το αυγο και κουρευτο δλδ :flipout:
σαν βγει καποιοs στο κυνηγι για ηχεια-ενισχυτη, ..τον ηπιε..:flipout:
και πεστε μου καποιοs επιτελουs.. τι ειναι το "IMHO" ,γιατι οσο και να το googlαρισα, οπου και αν ρωτησα, δεν μπορεσα να μαΘω
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,565
Αθήνα
πιασ`το αυγο και κουρευτο δλδ :flipout:
σαν βγει καποιοs στο κυνηγι για ηχεια-ενισχυτη, ..τον ηπιε..:flipout:
και πεστε μου καποιοs επιτελουs.. τι ειναι το "IMHO" ,γιατι οσο και να το googlαρισα, οπου και αν ρωτησα, δεν μπορεσα να μαΘω

https://www.urbandictionary.com/define.php?term=IMHO

Συνήθως στα studio monitors είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα και είναι τα περισσότερα αυτό που λένε ενεργά.