Αγορα Over Ear ακουστικων κλειστου τυπου

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

geiasas

New member
7 October 2018
2
Καλησπερα, θελω να προβω σε αγορα ακουστικων με κυρια χρηση την απομονωση απο εξωτερικους θορυβους.

Λογω budget δεν χρειαζεται να μου προτεινεται ακουστικα που να εχουν την λειτουργια active noise canceling. Περιπου μεχρι 80 μπορω να δωσω.
Τα ακουστικα τα θελω για διαβασμα στο σπιτι μου κυριως, που δυστυχως υπαρχει πολλη φασαρια. Φανταζομαι οτι αυτο που χρειαζομαι ειναι τα ακουστικα να μπορουν να μου "σφραγισουν" οσο πιο καλα τα αυτια γινεται (passive noise canceling), ετσι ωστε να μπορω να απομονωθω και να εχω την ησ​υχια μου για διαβασμα και γιαυτο υποθετω οτι πρεπει να κοιταξω σε Over Ear μοντελα.

Η ποιοτητα της μουσικης δεν με ενδιαφερει και επισης μην μου προτεινετε ως λυση ωτοασπιδες, καθως και δεν με εχουν βολεψει και θελω να μπορω να ακουω καποια διαλεξη καθηγητη μεσω του υπολογιστη μου για παραδειγμα.

Και τελος, να αναφερω οτι φοραω γυαλια αν παιζει αυτο καποιο ρολο και ισως τα ακουστικα να μην μπορουν να εφαρμοσουν και να κλεισουν τελειως τα αυτια.

Ευχαριστω για τον χρονο σας.
 
Last edited by a moderator:

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Χρειάζεσαι κάτι επαγγελματικό με σωστό σφράγισμα.
Νομίζω πως τα Audio Technica M40x
σε καλύπτουν άνετα.
Επίσης αφού δεν ενδιαφέρεσαι ιδιαίτερα για μουσική άνετα σε καλύπτει το απλό μοντέλο της σειράς το M20x σε πολύ χαμηλότερη τιμή.
 

geiasas

New member
7 October 2018
2
Για τα Μ20x που σκεφτομαι για αγορα, τα εχεις εσυ προσωπικα για να μου πεις μια παραπανω αποψη;
Επισης τα μαξιλαρακια του ειναι memory foam;
 

andre74

Banned
13 September 2008
5,733
Θα ήταν αυτά τα ακουστικά μια καλή πρόταση και για χρήση σε αεροπλάνο;
Τί αίσθηση θα έχει να τα φοράς για κάποιες ώρες;

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Δεν είναι σίγουρο ότι θα προσφέρουν παθητικά την απομόνωση που θέλεις.
Ίσως για αεροπλάνο χρειάζονται ενεργά N.C.
Η αίσθηση όσο αφορά την πίεση είναι κάτι που συνηθίζεται όμως όπως όλα τα κλειστού τύπου
κάποια στιγμή γίνονται ανυπόφορα από θέμα ζέστης , ιδρώτα και χρειάζεται διάλειμμα.
 

andre74

Banned
13 September 2008
5,733
Για να μην καταχραστώ και το νήμα του φίλου, ευχαριστώ.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk