Desktop DAC/Amp - Upgrade

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

costis_d

AVClub Enthusiast
20 November 2009
757
Πειραιάς
Setup γραφείου σπιτιού
Πηγή: Laptop
Προενισχυτής/DAC/Ενισχυτής Ακουστικών: Audioengine D1
Ηχεία: Presonus Eris E5 (active monitors) & Isoacoustics βάσεις.
Ακουστικά: Sennheiser HD598

Το D1 είναι ένας ελβετικός σουγιάς για τα λεφτά που κοστίζει, εκεί που χάνει είναι στην ενίσχυση των ακουστικών.


Setup γραφείου εργασίας
Πηγή: Laptop
DAC\Ενισχυτής Ακουστικών: CEntrance DACPort Slim από Massdrop.
Ακουστικά: Sennheiser HD598C


Το σκ@τουλάκι της CEntrance είναι κλάση Α και είναι απίστευτο.
Διευκρίνιση: Το D1 δεν υποοδηγεί τα 598 που είναι και εύκολο φορτίο, απλά το CEntrance ακούγεται (πολύ) καλύτερο στ'αυτιά μου.
Θέλω λοιπόν κάτι αντίστοιχο με το σκ@τουλάκι για να αντικαταστήσει το D1 στο σπίτι. Ιδανικά κάτι που να πληρεί τα παρακάτω:


  1. Να είναι όλα σε ένα (Προενισχυτής για τα ηχεία, DAC και Ενισχυτής Ακουστικών)
  2. Να είναι κλάση Α (όχι λυχνίες)
  3. Να είναι μαύρο
  4. Να είναι μαζεμένο σε μέγεθος
  5. Να έχει balanced εξόδους (nice to have)
  6. Budget: 300 - 400



Αυτό που πληρεί όλες τις προϋποθέσεις είναι το CENTRANCE DACmini CX, το οποίο όμως είναι εξαντλημένο.

Μετά κοντά στα specs μου υπάρχει το Schiit Jotunheim που δεν είναι όμως κλάση Α και είναι ~500+ με τη multibit DAC πλακέτα. Το Asgaard δεν με ξετρελαίνει για κάποιο λόγο. Και απ'ότι διαβάζω το Jot έχει καλύτερο ήχο από το Asgaard.
Επίσης το ifi audio micro iDSD BL το οποίο όμως φθάνει στα 600 και ΔΕΝ είναι κλάση Α.


Για πείτε καμιά γνώμη...
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Πολλά ζητάς με αυτά τα χρήματα, θα πρέπει να κάνεις κάποιες υποχωρήσεις. Βασικά σε balanced δε νομίζω να βρεις κάτι σε καινούργιο. Πιο κοντά σε αυτό που ψάχνεις νομίζω πως είναι τούτο: https://www.audiophonics.fr/en/dac-...dac-preamp-dsd-32bit-384khz-tcxo-p-12032.html .Μπορείς όμως να δεις και το σετ schiit magni 3/modi 3 που δείχνει πολύ καλό για 250€.
 

costis_d

AVClub Enthusiast
20 November 2009
757
Πειραιάς
Είπαμε, το balanced είναι nice to have.
Επίσης δεν θέλω Schiit στακ, δες το 4.

Μέχρι τώρα, το ιδανικό για τα requirements μου είναι το discontinued Oppo HA-1.

Αλλά έχεις δίκιο, στο ότι μάλλον θα πρέπει να αναθεωρήσω το budget μου προς τα πάνω. Θα δείξει...
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
To oppo κόστιζε κάπου 1500 και είναι μεγαλύτερο από τα δύο schiit. Δεν ξέρω αν θα πρέπει να αναθεωρήσεις το budget ή τις απαιτήσεις σου. Εσύ μόνο μπορείς να ξέρεις αν πραγματικά χρειάζεσαι μία συσκευή που να πληροί όλα αυτά που αναφέρεις. Για παράδειγμα εμένα δε θα με απασχολούσε καθόλου να οδηγήσω τα eris e5 με SE προ, ούτε αν θα ήταν class a ο headamp αν όντως μου έδινε το ρεύμα που χρειαζόμουν. Το ifi micro που λες θα το θεωρούσα άριστη επιλογή (αν μπορούσα να το βρω σε κάποια καλύτερη τιμή ή μεταχειρισμένο). Όπως είπα όμως μόνο εσύ ξέρεις τι πραγματικά χρειάζεσαι.

Edit: το liquid carbon x είναι ακριβό για αυτά που προσφέρει, εκτός κι αν κάποιος θέλει balanced είσοδο line και balanced υποδοχή ακουστικών.
 

costis_d

AVClub Enthusiast
20 November 2009
757
Πειραιάς
Re: Απάντηση: Desktop DAC/Amp - Upgrade

To oppo κόστιζε κάπου 1500 και είναι μεγαλύτερο από τα δύο schiit. Δεν ξέρω αν θα πρέπει να αναθεωρήσεις το budget ή τις απαιτήσεις σου. Εσύ μόνο μπορείς να ξέρεις αν πραγματικά χρειάζεσαι μία συσκευή που να πληροί όλα αυτά που αναφέρεις.

Το Oppo σε επίπεδο specs ήταν ακριβώς αυτά που ήθελα. Καινούργιο δεν υφίσταται πλέον και οι τιμές μεταχειρισμένου κυμαίνονται από 750 έως 1000. Εξ' ου και ο συνειρμός μου για αύξηση του budget αν το έβρισκα κοντά στο χαμηλότερο άκρο της τιμής. Τώρα για το μέγεθος του έχεις ένα δίκιο αλλά είναι ένα κομμάτι ενώ ο σωρός από κακά (Schiit stack) είναι δύο κομμάτια.

Για παράδειγμα εμένα δε θα με απασχολούσε καθόλου να οδηγήσω τα eris e5 με SE προ, ούτε αν θα ήταν class a ο headamp αν όντως μου έδινε το ρεύμα που χρειαζόμουν. Το ifi micro που λες θα το θεωρούσα άριστη επιλογή (αν μπορούσα να το βρω σε κάποια καλύτερη τιμή ή μεταχειρισμένο). Όπως είπα όμως μόνο εσύ ξέρεις τι πραγματικά χρειάζεσαι.

Εδώ υπεισέρχεται το Αγγλοσαξωνικό "your mileage may vary".
Στο ifi micro όμως, θα συμφωνήσω, το έχω κρατήσει σαν backup.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Setup γραφείου σπιτιού
Πηγή: Laptop
Προενισχυτής/DAC/Ενισχυτής Ακουστικών: Audioengine D1
Ηχεία: Presonus Eris E5 (active monitors) & Isoacoustics βάσεις.
Ακουστικά: Sennheiser HD598

Το D1 είναι ένας ελβετικός σουγιάς για τα λεφτά που κοστίζει, εκεί που χάνει είναι στην ενίσχυση των ακουστικών.


Setup γραφείου εργασίας
Πηγή: Laptop
DAC\Ενισχυτής Ακουστικών: CEntrance DACPort Slim από Massdrop.
Ακουστικά: Sennheiser HD598C


Το σκ@τουλάκι της CEntrance είναι κλάση Α και είναι απίστευτο.
Διευκρίνιση: Το D1 δεν υποοδηγεί τα 598 που είναι και εύκολο φορτίο, απλά το CEntrance ακούγεται (πολύ) καλύτερο στ'αυτιά μου.
Θέλω λοιπόν κάτι αντίστοιχο με το σκ@τουλάκι για να αντικαταστήσει το D1 στο σπίτι. Ιδανικά κάτι που να πληρεί τα παρακάτω:

  1. Να είναι όλα σε ένα (Προενισχυτής για τα ηχεία, DAC και Ενισχυτής Ακουστικών)
  2. Να είναι κλάση Α (όχι λυχνίες)
  3. Να είναι μαύρο
  4. Να είναι μαζεμένο σε μέγεθος
  5. Να έχει balanced εξόδους (nice to have)
  6. Budget: 300 - 400


Αυτό που πληρεί όλες τις προϋποθέσεις είναι το CENTRANCE DACmini CX, το οποίο όμως είναι εξαντλημένο.

Μετά κοντά στα specs μου υπάρχει το Schiit Jotunheim που δεν είναι όμως κλάση Α και είναι ~500+ με τη multibit DAC πλακέτα. Το Asgaard δεν με ξετρελαίνει για κάποιο λόγο. Και απ'ότι διαβάζω το Jot έχει καλύτερο ήχο από το Asgaard.
Επίσης το ifi audio micro iDSD BL το οποίο όμως φθάνει στα 600 και ΔΕΝ είναι κλάση Α.


Για πείτε καμιά γνώμη...

Είπαμε, το balanced είναι nice to have.
Επίσης δεν θέλω Schiit στακ, δες το 4.

Μέχρι τώρα, το ιδανικό για τα requirements μου είναι το discontinued Oppo HA-1.

S
Αλλά έχεις δίκιο, στο ότι μάλλον θα πρέπει να αναθεωρήσω το budget μου προς τα πάνω. Θα δείξει...

Αν ανέβεις μπάτζετ εγώ θεωρώ ιδανική επιλογή το Questyle CMA 400i.

+Class A
+Ικανοποιητικό dac
+Mαυρο και πανέμορφο με προαιρετικό διάφανο πάνελ και βάση για κατακόρυφο στήσιμο
+Balanced out
+Oτι έξοδο ακουστικών μπορεί να χρειαστείς ποτέ
+(Σχετικά) μαζεμένο μεγεθος (πιο μικρό από το oppo που είδες)

-Αll-in-one συσκευή χωρίς αναλογικές εισόδους οπότε ο ενισχυτής ακουστικών είναι "δεμένος" με το εσωτερικό dac
-Τουλάχιστον διπλάσια τιμή από το αρχικό μπάτζετ σου
-Kαθαρό Οverkill για τα hd598 - δεν ξέρω τι ηχεία έχεις βέβαια
-Δεν είναι σκ@τουλάκι (αλλά είναι σχετικά μαζεμένο για αυτά που προσφέρει)

Πάντως εγώ μπερδεύτηκα λίγο γιατί από το μαζεμένο σκ@τουλάκι πήγες στο oppo ha-1 που μάλλον θηριάκι το λες.. Μόνο μικρό δεν είναι

Εναλλακτικές
Mε τις αρχικές απαιτήσεις εγώ μπορώ να σου πω να κοιτάξεις και το Fostex HP-A4
Δεν προλαβαίνω να ψάξω αν είναι τάξη Α (δεν νομίζω) και δεν έχει balanced out αλλά είναι οικονομική περίπτωση με πολλές λειτουργίες και σχετικά μικρό μέγεθος


***Το παρακάτω δεν είναι αυτό που ζητάς αλλά ρίξε μια ματιά
Τascam UH7000
Τα πάντα όλα μηχάνημα με dac, ενισχυτή ακουστικών, προενισχυτή με balanced out, εγγραφέα, προενισχυτή μικροφώνων.Κάποιες λειτουργίες που δεν θα χρησιμοποιήσεις βέβαια και είναι και μπαμπάτσικο σε μέγεθος (ύψος κυρίως) αλλά με ακουστικά κυρίως που το άκουσα μου έκανε καλή εντύπωση. Ίσως Eίναι αντίστοιχο με το Teac UD-301 που είναι discontinued αν δεν κάνω λάθος.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Kαι το σημαντικότερο που ξέχασα. Σε ότι βασικές επιλογές καταλήξεις πήγαινε να τις ακούσεις πριν αγοράσεις. Ολα υπάρχουν για ακρόαση
 

costis_d

AVClub Enthusiast
20 November 2009
757
Πειραιάς
Kαι το σημαντικότερο που ξέχασα. Σε ότι βασικές επιλογές καταλήξεις πήγαινε να τις ακούσεις πριν αγοράσεις. Ολα υπάρχουν για ακρόαση

Ενδιαφέρον το Questyle αν και ακριβό. Πού μπορώ να το ακούσω Μάνο;
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Το topping στην τιμή που το δίνει το massdrop αξίζει το ρίσκο του τελωνείου διότι ακόμα κι έτσι θα είναι αρκετά κάτω από την τιμή που το βρίσκεις αλλού. Αν όμως το παραγγείλεις σήμερα δεν είμαι σίγουρος αν θα το έχεις τα Χριστούγεννα.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Θυμάμαι που ο Πέτρος παρέλαβε κάποια ακουστικά από το massdrop χωρίς τελωνείο, καθώς πρέπει να είχαν δρομολογηθεί μέσω χώρας της ΕΕ ... τι ισχύει τελικά, έχουμε αρκετό δείγμα παραγγελιών από μέλη ή γνωστούς για να βγει συμπέρασμα ;
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Όταν το massdrop τα στέλνει με DHL τότε κατά 99% μπαίνουν μέσα στην EU από Γερμανία και το σύστημα στην Ελλάδα τα βλέπει σαν EU και δεν έχουν τελωνείο.
Σε κάθε άλλη περίπτωση θα περάσουν τελωνείο.
Άρα πριν την παραγγελία στο massdrop πρέπει να γίνεται ερώτηση με ποια μεταφορική τα στέλνουν.
Δεν είναι η ίδια για όλα τα προϊόντα.
Εμένα πχ τα HD58x ήρθαν με DHL χωρίς τελωνείο.
Όμως τα Dekoni pads ήρθαν με FedEx και πλήρωσα τελωνείο.
 

costis_d

AVClub Enthusiast
20 November 2009
757
Πειραιάς
Όταν το massdrop τα στέλνει με DHL τότε κατά 99% μπαίνουν μέσα στην EU από Γερμανία και το σύστημα στην Ελλάδα τα βλέπει σαν EU και δεν έχουν τελωνείο.
Σε κάθε άλλη περίπτωση θα περάσουν τελωνείο.
Άρα πριν την παραγγελία στο massdrop πρέπει να γίνεται ερώτηση με ποια μεταφορική τα στέλνουν.
Δεν είναι η ίδια για όλα τα προϊόντα.
Εμένα πχ τα HD58x ήρθαν με DHL χωρίς τελωνείο.
Όμως τα Dekoni pads ήρθαν με FedEx και πλήρωσα τελωνείο.

Το 99% για την DHL από πού βγαίνει Πέτρο; Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις αποστολών από Massdrop μέσω DHL χωρίς τελωνείο;