Πως να χαμηλώσω τα ohm τον ηχείων

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ghostgg

New member
8 October 2018
2
καλησπέρα στην ομάδα θα ήθελα μια βοήθεια θέλω να βάλω ηχοσύστημα στο αμάξι μου
1)και το ερώτημα είναι απλό θέλω να βάλω 6 τέτοια ηχεία SP8HM 4 Ohm Midrange Neodynium 20cm 400 Watt Rms και 6 τέτοιες κόρνες SP-TW 12 Tweeter 160W RMS 320W το ερώτημα είναι απλό επειδή βλέπω ότι υπάρχουν ενισχυτές για να παίξουν αυτά τα ηχεία κοστίζουν πάρα πολύ θα ήθελα να μάθω αν θα μπορούσα να χαμηλώσω τα ohm τον ηχείων για να Πάρο έναν πιο φθηνό ενισχυτή

2)και αν γινείτε να βάλω 2 ενισχυτές μαζί

3) θέλω να μου προτείνετε και έναν ενισχυτή για αυτό εδώ το μεγάφωνο SP15CXXX Subwoofer 38cm 3500 Watt Rms Dual 2 Ohm που να το Πέζι αξιοπρεπές ευχάριστο πολύ για τον χρόνο σας
 

ghostgg

New member
8 October 2018
2
καλησπέρα αν κατάλαβα κάλα λέτε να το βάλω σε αλό θέμα επειδή δεν το βρίσκω σε πιο ταιριάζει θα μπορούσατε να μου πείτε εσείς
 

Akolofotias

New member
2 October 2018
19
καλησπέρα στην ομάδα θα ήθελα μια βοήθεια θέλω να βάλω ηχοσύστημα στο αμάξι μου
1)και το ερώτημα είναι απλό θέλω να βάλω 6 τέτοια ηχεία SP8HM 4 Ohm Midrange Neodynium 20cm 400 Watt Rms και 6 τέτοιες κόρνες SP-TW 12 Tweeter 160W RMS 320W το ερώτημα είναι απλό επειδή βλέπω ότι υπάρχουν ενισχυτές για να παίξουν αυτά τα ηχεία κοστίζουν πάρα πολύ θα ήθελα να μάθω αν θα μπορούσα να χαμηλώσω τα ohm τον ηχείων για να Πάρο έναν πιο φθηνό ενισχυτή

2)και αν γινείτε να βάλω 2 ενισχυτές μαζί

3) θέλω να μου προτείνετε και έναν ενισχυτή για αυτό εδώ το μεγάφωνο SP15CXXX Subwoofer 38cm 3500 Watt Rms Dual 2 Ohm που να το Πέζι αξιοπρεπές ευχάριστο πολύ για τον χρόνο σας

Καλησπέρα,

Επειδή είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα με ηχεία για το σπίτι όμως, ίσος υπάρχει λύσει αν δοκιμάσεις να βάλεις μια βατική αντίσταση στα 4ohm παράλληλα.
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Δεν κρύβει κινδύνους για τον ενισχυτή το χαμήλωμα της αντίστασης των ηχείων?
 
Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να προσπαθήσει κανείς τεχνητά να κατεβάσει την αντίσταση οποιοδήποτε μεγαφώνου / ηχείου.

Όσο πιο μικρή είναι η αντίσταση, τόσο πιο δύσκολα οδηγείται το μεγάφωνο, οπότε τόσο πιο δυνατός (=ακριβός) πρέπει να είναι ο ενισχυτής.

Στην περίπτωση του φίλου μας, το πρώτο πράγμα που θα έπρεπε να τον απασχολεί είναι το τι θα βάλει για crossover στο σύστημα που προσπαθεί να φτιάξει. Γιατί βλέπω αναφορά σε δυο μονάδες μεγαφώνων αλλά καμία αναφορά σε crossover.

Εκτός αν σκοπεύει να τα "κροσσάρει" ηλεκτρονικά, από τον ενισχυτή ή την πηγή, στην οποία περίπτωση θα πρέπει να βρει ενισχυτή (και/ή πηγή) ο οποίος να είναι 4κάναλος και να έχει τέτοιες δυνατότητες.