Αγορά καινούργιου AV Amplifier

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
Τα τελευταία (πολλά) χρόνια για την προβολή ταινιών χρησιμοποιώ ως ενισχυτή έναν παλιό ενισχυτή της Sony, τον Sony STR-VA333ES. Ειχα, στο παρελθόν, προσπαθήσει να τον αντικαταστήσω με κάτι πιο σύγχρονο αλλά οι ενισχυτές που παίζανε λίγο κάτω από τα 1000 ευρώ δεν ακούγονταν τόσο καλά όσο ο συγκεκριμένος ενισχυτής.

Επειδή όμως οι απαιτήσεις εξελίσσονται, λέω να αναβαθμιστώ με κάτι καλύτερο που θα με κρατήσει για τα επόμενα (πολλά) χρόνια. Θα μ ενδιέφερε να έχει, ή δυνατόν, τον authoritative ήχο του Sony και να παρέχει τις γνωστές δικτυακές ευκολίες (Spotify, DLNA, κλπ)

Οριο τιμής κάτω των 2κ.

Τι θα προτείνατε?

Σας ευχαριστώ
[h=1][/h]
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Authority σε chario από πολυκάναλο δεν ξέρω αν μπορείς να έχεις χωρίς τελικούς. Τα ηχεία είναι απαιτητικά σε γκάζι λόγω εμπέδησης που πέεεφτει. Σα χαρακτήρα με τα ηχεία αυτά μάλλον στο yamaha rxa 1080 θα πήγαινα αλλά θεωρώ ότι θα χρειαστείς τουλάχιστον δύο crown για το συγκεκριμένο. Δε θα την παλέψει. Όταν σου δηλώνη η εταιρία στα 4Ω 170w με ένα κανάλι οδηγούμενο δεν είναι καλά τα νέα.
Από την άλλη, αν πας σε marantz δεν ξέρω μήπως σου βγει πολύ γλυκαδερό το αποτέλεσμα. Αλλά εκεί πας στον 5012 και φορτώνεις τους τελικούς εύκολα.
Μια άλλη λύση είναι ένας τελικός και τον pioneer sc lx701. Φαντάζει η πιο ταιριαστή.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,668
Αθήνα
Marantz SR7013 ή 7012 και ρύθμιση στα 4Ω. Και ο θεός βοηθός... :p

Θα κοιτούσα καλύτερα μια λύση με τα εμπρός να δουλεύουν με κάποιο δικάναλο τελικό τουλάχιστον. Γιατί προβλέπεται με τα constellation να μην γυρνάει ούτε η μίζα αν οδηγηθούν από ολοκληρωμένο AV.

Panoramix, μαζί γράφαμε.
 

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
Παίδες δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις από τον πολυκάναλο. Για 2καναλο έχω άλλο σύστημα ενισχυτών. Εχω και κάτι KLH ηχεία δαπέδου, από την εποχή του Sony AV, εν ανάγκη θα παίξουν L/R και θα έχω Chario μόνο για κεντρικό και Surround ..
 

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
Ο SR7011 πάντως στα MM έχει 1200 ευρώ. παλιός αλλά καλός...

Ειναι το προηγούμενο μοντέλο του 7012? Δεν λέω, η Marantz είναι μια εταιρία που ξυπνάει μνήμες 2κάναλες..
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
ναι, επίσης γενικα στους marantz που έχουν πολλά κανάλια μπορείς να κάνεις και bi-amp και να τον χρησιμοποιείς ως 5.1 αντί για 7.1 ή 9.1 . ίσως βοηθάει σε δύσκολα ηχεία.
(δεν είναι χαρακτηριστικό της marantz μόνο, και άλλες το έχουν)
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Γενικά δε μπορείς να ελπίζεις και πάρα πολλά με τη διενισχυση. Δεν είναι τα στοιχεία του κάθε καναλιού που δε φτάνουν να αποδώσουν τα πολλά πολλά. Είναι το τροφοδοτικό της συσκευής.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,668
Αθήνα
Δες τη λύση με τελικό. Είναι κρίμα να το ψήσεις το μηχανάκι. Στα ίδια χρήματα ένας SR5012 και ένας τελικός δικάναλος είναι απείρως καλύτερη λύση.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
15,051
Αγιοι Αναργυροι
tio, οπωs τα λενε τα παιδια πιο πανω ειναι. Θεμα τροφοδοτικου. ο av μου, rx v1300 εχει 2x12000 μf για 6 καναλια. ο τελικοs μου MAA 406 εχει 4x15000 για 2. (χωρια η διαφορα στουs μετ/στεs)
τι να κλ@σει σε οδηγηση ρε φιλε... βαζειs τον av να δουλεψει σαν pre στα main και στα υπολοιπα φτανει και περισσευει το ρευμα. ρελαντι δουλευουν ολα..
edit: (μη νομιζειs οτι η διαφορα στα ονομαστικα watt αναμεσα στα 2 μηχανακια ειναι τεραστια.. δεν ειναι..)
 

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
Παίδες έχετε όλοι δίκιο αλλα θέλω να απομονώσω το πολυκαναλο από το στερεοφωνικό μου σύστημα και οι απαιτήσεις για AV δεν είναι ιδιαίτερες. Θα του βάλω τα KLH L/R που είναι εύκολα στην οδήγηση, θα κρατήσω το κεντρικό της Chario και θα εκμεταλλευτώ ένα σύστημα της Sony Pascal για Sub και Surround.

Τα Ursa Major παίζουν στο δικάναλο με άλλο setup, ενώ τα Delphinus θα παίξουν σε άλλο χωρο.

Με το προαναφερθέν AV setup τι προτείνετε;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,668
Αθήνα
Πιο πολύ χαμηλό θα βγάλει το constellation από το Sub των Pascal. Έχω ένα οκτάιντσο από τα 835 και γελάω όταν καμιά φορά το βάζω να παίζει για πλάκα. Δεν κάνει παρά μόνο για να συνοδεύει μικρούς δορυφόρους και από χαμηλό, βράστα... .

Εναλλακτικά έχεις σκεφτεί να καρφώσεις στην πολυκάναλη είσοδο του Sony έναν καινούργιο επεξεργαστή/pre. Όχι πως είναι ιδανικό το σενάριο, αλλά σε μερικούς δουλεύει.
 

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
Πιο πολύ χαμηλό θα βγάλει το constellation από το Sub των Pascal. Έχω ένα οκτάιντσο από τα 835 και γελάω όταν καμιά φορά το βάζω να παίζει για πλάκα. Δεν κάνει παρά μόνο για να συνοδεύει μικρούς δορυφόρους και από χαμηλό, βράστα... .

Εναλλακτικά έχεις σκεφτεί να καρφώσεις στην πολυκάναλη είσοδο του Sony έναν καινούργιο επεξεργαστή/pre. Όχι πως είναι ιδανικό το σενάριο, αλλά σε μερικούς δουλεύει.

Ναι το έχω δοκιμάσει με κάρτα ήχου από PC αλλα δεν είναι εργονομικό. Θα ηθελα να πάρω έναν σύγχρονο ενισχυτή και σιγά σιγά να χτίσω κάτι γύρω απ αυτόν
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Μα αν είναι σε διαφορετικό χώρο δε χρειάζεται να τα μπλέξεις.
Είχες προϋπολογισμό 2κ max. Έστω ότι το ξανασκεφτηκες (λιγότερο και προφανώς σεβαστοτατο). Κοιτάς πολυκαναλο των 1400 ευρώ. Ακόμα και αν έχεις απεργία με τους επαγγελματικούς crown ή τα classd Γενικά (που με το ηχείο σου δεν υπάρχει κανένας λόγος, ειλικρινα) είναι 100 φορές καλύτερο τα 1400 να πανε 700 στον 5012 και 700 σε ένα ΑΒ τελικό με hifi λογότυπο. Ειδικά σε μτχ μπορείς να βρεις γαϊδούρι.