Σύνδεση κινητού σε pc. Θεματάκι...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Μετά από αναβάθμιση σε Android 6.0, όταν συνδέω το κινητό στο pc, δεν φαίνεται ως σκληρός δίσκος αλλά ως φορητή συσκευή αναπαραγωγής (εικ). Νομίζω έτσι φαινόταν και πριν την αναβάθμιση. Το θέμα είναι ότι για να δω τα αρχεία του κινητού (εσωτερική μνήμη και κάρτα SD) πρέπει (κάθε φορά που το συνδέω) να πατήσω αποδοχή στο παρακάτω μήνυμα (pop-up στο κινητό):

Θα δημιουργηθεί μια σύνδεση MTP για την πρόσβαση στα δεδομένα της συνδεδεμένης συσκευής.
Απόρριψη - - Αποδοχή


Πριν την αναβάθμιση δεν συνέβαινε αυτό.
Τι μπορώ να το κάνω ώστε να μη να βγαίνει αυτό το ενοχλητικό μήνυμα;
1-2 σχετικά νήματα που είδα στο XDA δεν είχαν λύση.

image.jpg
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Δεν υπάρχει λύση. Από τώρα και στο εξής έτσι θα δουλεύει το κινητό σου. Μάλιστα κάποια κινητά, όπως το δικό μου Sony ας πούμε, χρειάζονται μια ειδική εφαρμογή για να μεταφέρεις αρχεία από και προς το pc.

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Γενικά η σύνδεση PC κινητού, για μεταφορά αρχείων, είναι σύνδεση MTP. Είναι θέμα λογισμικού συσκευής πως θα την ονομάζει για να καταλαβαίνει και ο χρήστης τι λειτουργία κάνει. Σύμφωνα με το νέο λογισμικό άλλαξε φαίνεται η ονομασία που δίνει. Επίσης το νέο λογισμικό φαίνεται τώρα ζητάει την άδεια για κάθε νέα σύνδεση ή άδεια που δίνει. Είναι γενικά μία τάση όσο νεότερο είναι το Android (6,7 κτλ), να δίνει τον έλεγχο στον χρήστη για το τι θα επιτρέπει ή όχι. Όπως είπα σε φίλο μου που μετά από χρόνια άλλαξε κινητό και πήγε σε νεότερο Android, το νέο κινητό σου λόγω νέου Android, στην αρχή τουλάχιστον θα βγάζει συχνά παράθυρα και θα ρωτάει αν επιτρέπεις την τάδε άδεια ή την τάδε σύνδεση. Ενώ με το παλιό κινητό ενεργοποιούνταν αυτόματα οι άδειες. Ότι παράθυρο βγαίνει και σου ζητάει άδεια, δώστην του είπα, αλλιώς θα υπολειτουργεί η εφαρμογή. Με το παλιό κινητό ενεργοποιούνταν αυτόματα έτσι και αλλιώς. Αλλά είναι ένας τρόπος να βλέπεις του είπα, και τι άδειες ή συνδέσεις χρειάζεται κάθε εφαρμογή ή χρήση. Αν κάτι σου φαίνεται εντελώς παλαβό ίσως να είναι ένδειξη κακόβουλης εφαρμογής. Και σε εμένα πάντως το κινητό πάντα ρωτάει αν επιτρέπω την σύνδεση με τον υπολογιστή όταν συνδέω το καλώδιο, αν αρνηθώ δεν φαίνεται καν στον υπολογιστή.
 

petroos

New member
12 October 2018
6
Την στιγμή που το συνδέεις, δεν σου βγάζει στο κινητό επιλογές ως τι να συνδεθεί;