Βοήθεια για αγορά ακουστικών.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

idom

New member
9 October 2018
2
Παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας για αγορα ακουστικων. ειμαι αναμεσα σε sony mdr-zx660ap, sony mdr-v55 και σε audio technica m50x. ποια πιστευετε ειναι η καλυτερη επιλογη; η χρηση τους θα ειναι για smartphone kai για laptop midrange πεναταετιας+. αν εχετε καποια καλυτερη προταση σε αυτο το range τιμων θα ηθελα να την ακουσω.

Ευχαριστω εκ των προτερων!
 
Last edited by a moderator:

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΑΚΟΥΣΤΙΚΩΝ

ΓΕΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ!! (αλλα γραφουμε με μικρα γραμματα, αλλιωs μοιαζει σαν να ..φωναζειs..):flipout:
οπωs και να`χει ομωs, στο head hifi (Head Fi) Θα σου πουνε τα τσακαλια περι ακουστικων
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Το νήμα μεταφέρθηκε στη σωστή κατηγορία αναζήτησης, θα παρακαλέσω τον φίλο idom όπως γράφει με μικρά κι όχι με κεφαλαία, πέραν του κουραστικού της ανάγνωσης, στο διαδίκτυο όπως σωστά επεσήμανε ο vlad66, σημαίνει ότι μας φωνάζεις.
Καλώς ήρθες στο φόρουμ και καλή συνέχεια στην αναζήτησή σου.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Τα Audio Technica είναι 3 φορές ακριβότερα από τα Sony και δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης. Για smartphone αλλά ακόμα και για laptop θα επέλεγα headset με μικρόφωνο, για προφανείς πρακτικούς λόγους. Επίσης θα επέλεγα κάτι εξαιρετικά ευαίσθητο για να έχω εντάσεις. Πάμε τώρα σε αυτά που σκέφτεσαι: α) τα m50x τα θεωρώ overkill στο setup σου, γνωρίζοντας τα m40x θα πρέπει να είναι πάρα πολύ καλά ακουστικά που σε καμία περίπτωση δε θα μπορούν να αποδώσουν με ένα smartphone ή ένα laptop. Θα πάνε χαμένα. β) τα sony mdr-v55 είναι ένα γνωστό μοντέλο που προορίζεται για dj χρήση με φουσκωμένα μπάσα (το αναφέρει άλλωστε με καμάρι η ίδια η εταιρία στο site της) και δεν έχουν mic γ) τα mdr-zx660ap είναι από τα τρία πιο κοντά σε αυτό που ψάχνεις.


Οι επιλογές που έχεις είναι πολλές ειδικά αν μιλάμε για ένα εύρος τιμής από 50-130€ και ο καθένας μας θα έχει την άποψή του. Άλλο ένα πράγμα που θα έπρεπε να κοιτάξεις είναι η δυνατότητα μεταφοράς τους και η αισθητική τους, κυρίως αν σκοπεύεις να τα χρησιμοποιήσεις εν κινήσει. Αν ήμουν στη θέση σου οι επιλογές μου θα ήταν, ανάλογα με το ποσό που θα διέθετα, ανάμεσα σε: Magnat LZR 560, Marshall Major III, Sennheiser Momentum M2-I On-Ear. Όλα μικρά, φορητά με αποσπώμενο καλώδιο, με μικρόφωνο και χαμηλή αντίσταση. Μεταξύ μας για χρήση σε απλό smartphone, χωρίς κάποιο dac δηλαδή, τα Magnat είναι αρκετά.
 

idom

New member
9 October 2018
2
Τα Audio Technica είναι 3 φορές ακριβότερα από τα Sony και δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης. Για smartphone αλλά ακόμα και για laptop θα επέλεγα headset με μικρόφωνο, για προφανείς πρακτικούς λόγους. Επίσης θα επέλεγα κάτι εξαιρετικά ευαίσθητο για να έχω εντάσεις. Πάμε τώρα σε αυτά που σκέφτεσαι: α) τα m50x τα θεωρώ overkill στο setup σου, γνωρίζοντας τα m40x θα πρέπει να είναι πάρα πολύ καλά ακουστικά που σε καμία περίπτωση δε θα μπορούν να αποδώσουν με ένα smartphone ή ένα laptop. Θα πάνε χαμένα. β) τα sony mdr-v55 είναι ένα γνωστό μοντέλο που προορίζεται για dj χρήση με φουσκωμένα μπάσα (το αναφέρει άλλωστε με καμάρι η ίδια η εταιρία στο site της) και δεν έχουν mic γ) τα mdr-zx660ap είναι από τα τρία πιο κοντά σε αυτό που ψάχνεις.


Οι επιλογές που έχεις είναι πολλές ειδικά αν μιλάμε για ένα εύρος τιμής από 50-130 και ο καθένας μας θα έχει την άποψή του. Άλλο ένα πράγμα που θα έπρεπε να κοιτάξεις είναι η δυνατότητα μεταφοράς τους και η αισθητική τους, κυρίως αν σκοπεύεις να τα χρησιμοποιήσεις εν κινήσει. Αν ήμουν στη θέση σου οι επιλογές μου θα ήταν, ανάλογα με το ποσό που θα διέθετα, ανάμεσα σε: Magnat LZR 560, Marshall Major III, Sennheiser Momentum M2-I On-Ear. Όλα μικρά, φορητά με αποσπώμενο καλώδιο, με μικρόφωνο και χαμηλή αντίσταση. Μεταξύ μας για χρήση σε απλό smartphone, χωρίς κάποιο dac δηλαδή, τα Magnat είναι αρκετά.

Τα Sennheiser Momentum M2-I On-Ear δεν θα εχουν θεμα στο να αποδωσουν αυτο που μπορουν λογω χαμηλης αντιστασης (σε συυκριση με τα audio technica m50x) ;
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Το αντίθετο, θα αποδώσουν καλύτερα με το smartphone (λόγω αντίστασης και ευαισθησίας). Η προσωπική μου γνώμη είναι πως για χρήση σε smartphone τα ακουστικά πρέπει να είναι από 16Ω έως 32Ω για να μπορείς να έχεις εντάσεις, εγώ βέβαια ακούω δυνατά άλλος ίσως να αρκείται σε χαλαρές ακροάσεις. Από την άλλη αν δε σε ενδιαφέρει να τα μεταφέρεις ή να τα χρησιμοποιείς στο δρόμο τα m50x είναι άριστο προϊόν. Πάλι όμως θα πω πως σε χρήση απευθείας με το smartphone είναι overkill, δε θα μπορέσεις να πάρεις τον ήχο που μπορούν να δώσουν.
 

sc3l

Established Member
4 February 2009
159
Aγαπητε χρησιμοποιω τα Sennheiser Momentum M2-I On-Ear ενα χρονο τωρα με το ΖΤΕ ΑΧΟΝ 7 και ειναι πολυ ευχαριστη η ακροαση των συγκεκριμενων, σε ταξιδευουν για ωρες χωρις ενοχληση η κουραση. Δεν αποτελουν μονοδρομο καθως απο ακουστικα ορεξη ναχεις και δυνατοτητα να ακουσεις αμετρητα μοντελα στην αγορα.