Αντικατάσταση του KingRex UD-01

ckorolis

Inactive User
31 May 2010
165
Σας καλησπερίζω όλους. Θα ήθελα τα φώτα σας στο εξής θέμα. Χρησιμοποιώ αρκετά το PC για ακρόαση μουσικής. Η αλυσίδα είναι η εξής: PC - KingRex UD-01 - Trends PA-10 - AKG K702. O KingRex θα δοθεί σε φίλο, οπότε σκέφτομαι με τι DAC να τον αντικαταστήσω. Σίγουρα δεν θέλω κάτι ακριβό, βαριά έως 200 ή και λίγο ακόμα ευρώ αν είναι κάτι το εξαιρετικό. Θα ήθελα την γνώμη των ειδικών επί του θέματος. Επίσης μιας και ο Trends είναι αρκετά χρόνια στην κατοχή μου, πιστεύετε οτι πρέπει να πάρω μόνο DAC ή να παροπλίσω και τον Trends και να πάρω ένα DAC/AMP ?? Να διευκρινίσω ότι δεν ενδιαφέρομαι για υψηλής ανάλυσης αρχεία, CD ακούω συνήθως. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

http://www.kingrex.co.uk/dac.html
 

ckorolis

Inactive User
31 May 2010
165
Να συμπληρώσω και μια "ανώμαλη" ιδέα που μου ήρθε. Μιας και έχω μετακομίσει σε μικρό σπίτι, έχω αποθηκεύσει όλα τα ηχητικά μου λόγω έλλειψης χώρου και κάνω και την σκέψη μήπως τα δώσω. Έχω προενισχυτή τον Usher P307A. Μπορεί να αντικαταστήσει αυτός τον Trends που έχω ??? Δηλαδή PC-DAC-Usher-Ακουστικά ???

http://hifi-unlimited.blogspot.com/2010/05/one-you-can-stay-with-usher-p-307a-pre.html
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,768
Μεσευρώπη
Θα σου πρότεινα να δώσεις και τον Trends και να πάρεις ένα DAC-Amp. Στα 200 ευρώ καλές επιλογές είναι το ifi nano idsd black label και το Dragonfly Red. Και τα δύο έχουν το πρόσθετο πλεονέκτημα ότι είναι φορητά (το δεύτερο ακόμα περισσότερο απο το πρώτο).
 

ckorolis

Inactive User
31 May 2010
165
Σε ευχαριστώ Κώστα. Πριν απο λίγο διάβαζα σε ένα νήμα για τον Ifi Nano. Το θέμα της φορητότητας δεν με απασχολεί καθόλου, να σου πω την αλήθεια, γι αυτό συμπλήρωσα και την αρχική μου ερώτηση με τον προενισχυτή σπιτιού που ήδη έχω εαν είναι κατάλληλος για να οδηγήσει τα ακουστικά και πως μπορεί να γίνει αυτό. Εαν δεν γίνεται, θα σκεφτώ πολύ σοβαρά την πρόταση που μου έκανες. Αν αποκλείσουμε τον Usher, υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ του Trends και του Ifi ??
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,768
Μεσευρώπη
Δεν έχω ακούσει τον Trends και δεν ξέρω, μπορείς, εφόσον είσαι στην Αθήνα, να ακούσεις τον ifi στην εκεί αντιπροσωπεία με τα ακουστικά σου και να βγάλεις τα συμπεράσματά σου. Άποψή μου ότι μάλλον θα παίζει καλύτερα απο ένα μηχάνημα του 2012.
 

ckorolis

Inactive User
31 May 2010
165
Σε ευχαριστώ και πάλι Κώστα..!! Προς διευκόλυνση των αναγνωστών για το εαν μπορεί ο Usher να οδηγήσει τα AKG να παραθέσω και τα ακόλουθα στοιχεία που βρήκα.

ADDITIONAL
Gain: 14.3 dB
Input Overload: 2.34V rms
Output Impedance: 120 Ohm
Maximum Output (Main Outputs): 15.3V rms
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,768
Μεσευρώπη
Δε βλέπω είσοδο ακουστικών μπροστά, οπότε δεν ξερω πως μπορείς να τα συνδέσεις. Τώρα που το σκέφτομαι πάλι, το ifi έχει έξοδο line out που παρακάμπτει τον ενισχυτή ακουστικών, οπότε μπορείς για αρχή να το συνδέσεις στον Trends, στη θέση του Κingrex και μετά βλέπεις.
 

ckorolis

Inactive User
31 May 2010
165
Όχι δεν έχει, γι αυτό και η ερώτηση..!! Έχει μόνο 2 εξόδους Left Right πίσω....
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,395
Θεσσαλονίκη
Σε ευχαριστώ και πάλι Κώστα..!! Προς διευκόλυνση των αναγνωστών για το εαν μπορεί ο Usher να οδηγήσει τα AKG να παραθέσω και τα ακόλουθα στοιχεία που βρήκα.

ADDITIONAL
Gain: 14.3 dB
Input Overload: 2.34V rms
Output Impedance: 120 Ohm
Maximum Output (Main Outputs): 15.3V rms

Αν τα 120Ω αναφέρονται στην έξοδο ακουστικών τότε πολύ κακό ματσάρισμα.
Για τα 702 να προτιμήσεις κάτι το πολύ με 2-3Ω αντίσταση εξόδου και με μεγάλη ισχύ εξόδου στα 50-60Ω
 

ckorolis

Inactive User
31 May 2010
165
Έξοδο ακουστικών δεν έχει, προφανώς αναφέρεται στην έξοδο των ηχείων, όπως φαίνεται και στη φωτογραφία.
 

Attachments

  • p-307a 4.JPG
    p-307a 4.JPG
    80.2 KB · Views: 64

ckorolis

Inactive User
31 May 2010
165
Παρεπιπτόντως,πριν απο λίγο έδωσα σε φίλο μου ηλεκτρονικό τον Trends, επειδή βγάζει ένα θόρυβο στην έξοδο να το δει, και να του κάνει και όποια αλλαγή θεωρεί προς το καλύτερο, εσωτερικά. Οπότε σκέφτομαι, στην περίπτωση που δεν κάνει ο Usher, να κρατήσω τον Trends και να κινηθώ για αγορά ενός σκέτου DAC...