Κατασκευή τελικού και προενισχυτη με lm3886 και ne5532

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Akolofotias

New member
2 October 2018
19
Καλησπέρα παιδιά,

Είναι το πρώτο μου post και θα ήθελα τη βοήθεια σας. Ενημερωτικά είναι η πρώτη μου κατασκευή σε συστήματα ήχου και δεν έχω ιδέα αλλά πάντα ήθελα να φτιάξω ένα δικό μου σύστημα.

Για να βοηθήσω θέλω έναν δικαναλο ενισχυτή (κατά προτίμηση τύπου ab) γύρο στα 2x60 watt rms (δεν με ενδιαφέρει να έχει πολλά watt) απλα θέλω καλό ήχο.


Ψάχνοντας στο internet διάβασα πολλά για τα ολοκληρωμένα lm3886 και tda7294. Δεν ξέρω να σας πω την αλήθεια πιο είναι καλύτερο αλλά πολύ προτιμούν το lm. Έτσι έψαξα και βρήκα ενα pcb για το lm το οποίο είναι stereo έχει power supplie και speaker protection. Μου φαίνετε καλό αλλα θα ήθελα και τη γνώμη σας.

Τέλος για προενισχυτη βρήκα ένα kit στο eBay με το ne5532.

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Pcb: https://www.ebay.com/itm/NE5532-LM3...8W-2/112957195303#wrapper-reviews-btf--parent

Preamp :https://www.ebay.com/itm/NE5532-Pre...588250?hash=item4b3b02d3da:g:qywAAOSwCj5amgN2
5b7a96ea8502377cfd8a52991c0e58e7.jpg
7bceb334a8e198f421149ce8ed3b3f7d.jpg
9400b78226ba4fa80ffe044b3a96d3b9.jpg


Στάλθηκε από το LG-H840 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,452
Τα 3886 τα εχω σε ινβερτεντ και ειμαι πολυ ευχαριστημενος, πανω απο 10 χρονια.
Το συνιστώ...

Αντιθετα θα ελεγα το 5532 (και αλλα σχεδια προ με ΟΠΑ) να το αποφυγεις ...
 
Συμφωνώ με τον συνονόματο για το 3886 αλλά και για το 5532.

Βασικά στην προκειμένη περίπτωση θα πήγαινα σε πλακέτα / πλακέτες μόνο με το 3886 (χωρίς δηλαδή στάδιο προενισχυτή), π.χ. αυτή και μετά σε ξεχωριστή πλακέτα προενισχυτή, π.χ. κάτι σαν αυτή (προσωπικά προτιμώ να είναι χωρίς tone controls / EQ).

Σημαντικό σε κάθε περίπτωση είναι ο πωλητής να δίνει μαζί με τις πλακέτες και τα σχηματικά τους.

Επίσης η πλακέτα του προενισχυτή καλό είναι να απαιτεί μετ/τη με διπλό τύλιγμα (π.χ. 12-0-12) ώστε να λειτουργεί πιο "όμορφα" ο τελεστικός (χωρίς ανάγκη για DC blocking πυκνωτές).
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,452
Για προ με ΟΠΑ υπαρχει (υπηρχε δηλαδη) η περιφημη πλακετα του ελεκτορα.
Νομιζω η καλυτερη επιλογη ...
Α βρει καποιος το αρθρο, μπορει να την φτειαξει σε καποιον ο οποιος κατασκευαζει πλακετες
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Είχα φτιάξει πριν από πολλά χρόνια (>15) ένα ενισχυτή βασισμένο στο ολοκληρωμένο TDA7295 (80W) και μέχρι σήμερα παίζει απροβλημάτιστα.
Με είχε ενθουσιάσει εκείνη την εποχή ο ήχος της DMOS τεχνολογίας, επειδή ηχητικά πλησίαζε τον ήχο πολύ καλών λυχνιών της εποχής, χωρίς τα προβλήματα θορύβου και υψηλής παραμόρφωσης των τελευταίων.
 

Akolofotias

New member
2 October 2018
19
Απάντηση: Re: Κατασκευή τελικού και προενισχυτη με lm3886 και ne5532

Καλημέρα σε όλους και Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας
Συμφωνώ με τον συνονόματο για το 3886 αλλά και για το 5532.

Βασικά στην προκειμένη περίπτωση θα πήγαινα σε πλακέτα / πλακέτες μόνο με το 3886 (χωρίς δηλαδή στάδιο προενισχυτή), π.χ. αυτή και μετά σε ξεχωριστή πλακέτα προενισχυτή, π.χ. κάτι σαν αυτή (προσωπικά προτιμώ να είναι χωρίς tone controls / EQ).

Σημαντικό σε κάθε περίπτωση είναι ο πωλητής να δίνει μαζί με τις πλακέτες και τα σχηματικά τους.

Επίσης η πλακέτα του προενισχυτή καλό είναι να απαιτεί μετ/τη με διπλό τύλιγμα (π.χ. 12-0-12) ώστε να λειτουργεί πιο "όμορφα" ο τελεστικός (χωρίς ανάγκη για DC blocking πυκνωτές).
Κοίταξα τα link η αλήθεια είναι οτι ούτε εγώ θέλω eq πάνω στο προενισχυτη. Η πλακέτα της μητρικής που ανέβασα έχει τελεστικο ενισχυτή (να πω την αληθεια δεν ξέρω τι διαφορά έχει απο τον προενισχυτη.) . Με το θέμα τροφοδοσίας ένας μετασχηματιστής 2x25v 300va είναι καλός??

Στάλθηκε από το LG-H840 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Re: Απάντηση: Re: Κατασκευή τελικού και προενισχυτη με lm3886 και ne5532

Καλημέρα σε όλους και Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας Κοίταξα τα link η αλήθεια είναι οτι ούτε εγώ θέλω eq πάνω στο προενισχυτη. Η πλακέτα της μητρικής που ανέβασα έχει τελεστικο ενισχυτή (να πω την αληθεια δεν ξέρω τι διαφορά έχει απο τον προενισχυτη.) . Με το θέμα τροφοδοσίας ένας μετασχηματιστής 2x25v 300va είναι καλός??

Ο τελεστικός πάνω στην πλακέτα του 3886 εκτελεί χρέη προενισχυτή. Τη στιγμή που θα βάλεις άλλη, διακριτή πλακέτα προενισχυτή, η οποία θα έχει και ρυθμιστικό έντασης, είναι κακή ιδέα να υπάρχει τελεστικός και πάνω στην πλακέτα του 3886. Κατ' ελάχιστο θα έχεις θέματα λόγω υπερβολικού gain στην αλυσίδα.

Το 3886 θα είναι μια χαρά χαρούμενο με τα +/-34V DC που θα πάρεις από τον 2x25v μετ/τη. Τα 300VA είναι κάπως υπερβολή, αλλά είναι το καλό είδος υπερβολής, οπότε no problem. Μην ξεχάσεις να βάλεις και πολλές δεκάδες χιλιάδες μF σε πυκνωτές εξομάλυνσης, καθώς και διόδους που να αντέχουν κάποια ampere (όχι πάρα πολλά, με 8Α θα είσαι μια χαρά).
 

Akolofotias

New member
2 October 2018
19

Akolofotias

New member
2 October 2018
19
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Κατασκευή τελικού και προενισχυτη με lm3886 και ne5532

Ο τελεστικός πάνω στην πλακέτα του 3886 εκτελεί χρέη προενισχυτή. Τη στιγμή που θα βάλεις άλλη, διακριτή πλακέτα προενισχυτή, η οποία θα έχει και ρυθμιστικό έντασης, είναι κακή ιδέα να υπάρχει τελεστικός και πάνω στην πλακέτα του 3886. Κατ' ελάχιστο θα έχεις θέματα λόγω υπερβολικού gain στην αλυσίδα.

Το 3886 θα είναι μια χαρά χαρούμενο με τα +/-34V DC που θα πάρεις από τον 2x25v μετ/τη. Τα 300VA είναι κάπως υπερβολή, αλλά είναι το καλό είδος υπερβολής, οπότε no problem. Μην ξεχάσεις να βάλεις και πολλές δεκάδες χιλιάδες μF σε πυκνωτές εξομάλυνσης, καθώς και διόδους που να αντέχουν κάποια ampere (όχι πάρα πολλά, με 8Α θα είσαι μια χαρά).

Απο πικνοτές αυτοί κάνουν??
 

Akolofotias

New member
2 October 2018
19
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Κατασκευή τελικού και προενισχυτη με lm3886 και ne5532

Αυτό το BOARD πως σας φαίνεται??
 
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Κατασκευή τελικού και προενισχυτη με lm3886 και ne553

Ωραία για να συνοψίσω,


1) Assenbled 2x 68w
2) 25A Single AC-DC Audio Amplifier Rectifier Filter Power Supply Board Bare PCB
3)ACTIVE POTENTIOMETER (αυτο ειναι και προενισχυτης??)
4) Audio Input Signal Selector Relay
και
5) ένα μετασχηματιστή 2χ25v

Πως Φαίνονται??

To active potentiometer που λες είναι η πλακέτα του Elektor, σωστά; Αν ναι, ναι, είναι και προενισχυτής.

Ο μετ/της θα χρειαστεί να έχει και μερικά ακόμα τυλίγματα για να τροφοδοτήσει τον προενισχυτή και την πλακέτα εισόδων σου.

Για τον προενισχυτή μπορείς να πας σε κάποια έτοιμη πλακέτα τροφοδοτικού με LM317 & LM337. Υπολόγισε στον μετ/τη δυο ακόμα τυλίγματα, 2 χ 12V AC στα ~300mA τουλάχιστον έκαστο.

Ο επιλογέας εισόδων θα τροφοδοτηθεί απευθείας από ένα τύλιγμα 9V AC @ 100mA από τον μετ/τη.
 
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Κατασκευή τελικού και προενισχυτη με lm3886 και ne553

Απο πικνοτές αυτοί κάνουν??

Κάνουν, αλλά εγώ προσωπικά θα πήγαινα σε αρκετά μεγαλύτερους (πιο πολύ προς 2 χ 33.000μ και λίγα λέω, απλά δεν βρίσκεις εύκολα μεγαλύτερους που να χωράνε στην πλακέτα τροφοδοτικού σου) και δεν θα τους αγόραζα από Ebay. Κυκλοφορούν πάρα πολλές μαϊμούδες πυκνωτές.
 
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Κατασκευή τελικού και προενισχυτη με lm3886 και ne553

Αυτό το BOARD πως σας φαίνεται??

Άλλο επίπεδο δυσκολίας και κόστους, αλλά ενδεχομένως και καλύτερο αποτέλεσμα, ανάλογο της ποιότητας των υλικών που θα επιλέξεις. Αν αποφασίσεις να πας προς τα εκεί, βεβαιώσου ότι ο πωλητής δίνει και το σχηματικό πριν την αγοράσεις.
 

Akolofotias

New member
2 October 2018
19
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Κατασκευή τελικού και προενισχυτη με lm3886

Κάνουν, αλλά εγώ προσωπικά θα πήγαινα σε αρκετά μεγαλύτερους (πιο πολύ προς 2 χ 33.000μ και λίγα λέω, απλά δεν βρίσκεις εύκολα μεγαλύτερους που να χωράνε στην πλακέτα τροφοδοτικού σου) και δεν θα τους αγόραζα από Ebay. Κυκλοφορούν πάρα πολλές μαϊμούδες πυκνωτές.

Για αυτό το πυκνωτή τη λες? Δεν με πειράζει αν χωράει στη πλακέτα το πολύ πολύ τον βάζω χύμα στο κουτί.
 

Akolofotias

New member
2 October 2018
19
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Κατασκευή τελικού και προενισχυτη με lm3886

Κάνουν, αλλά εγώ προσωπικά θα πήγαινα σε αρκετά μεγαλύτερους (πιο πολύ προς 2 χ 33.000μ και λίγα λέω, απλά δεν βρίσκεις εύκολα μεγαλύτερους που να χωράνε στην πλακέτα τροφοδοτικού σου) και δεν θα τους αγόραζα από Ebay. Κυκλοφορούν πάρα πολλές μαϊμούδες πυκνωτές.

Για τα υλικά λέω να αγοράσω από TI τα ολοκληρωμένα και τα υπόλοιπα να πάρω αντιστάσεις +- 1% και για πυκνωτές βλέπουμε γιατί έχω διαβάσει πάρα πολλά και έχω χαθεί.
 

Akolofotias

New member
2 October 2018
19
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Κατασκευή τελικού και προενισχυτη με lm3886

To active potentiometer που λες είναι η πλακέτα του Elektor, σωστά; Αν ναι, ναι, είναι και προενισχυτής.

Ο μετ/της θα χρειαστεί να έχει και μερικά ακόμα τυλίγματα για να τροφοδοτήσει τον προενισχυτή και την πλακέτα εισόδων σου.

Για τον προενισχυτή μπορείς να πας σε κάποια έτοιμη πλακέτα τροφοδοτικού με LM317 & LM337. Υπολόγισε στον μετ/τη δυο ακόμα τυλίγματα, 2 χ 12V AC στα ~300mA τουλάχιστον έκαστο.

Ο επιλογέας εισόδων θα τροφοδοτηθεί απευθείας από ένα τύλιγμα 9V AC @ 100mA από τον μετ/τη.

Για το active potentiometer δεν ξέρω αν είναι από Elektor το είχε ανεβάσει κάποιος πιο πάνω και γι' αυτό ρώτησα.