Xiaomi Mibox3 και Netflix

Nepenthe1979

New member
12 October 2018
12
Καλησπέρα.

Καταρχήν θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη εάν έπρεπε να δημιουργήσω αυτό το topic κάπου αλλού ή εάν ήδη υπάρχει κάπου. Ο λόγος είναι οτι γενικά δεν είμαι ιδιαίτερα εξοικειωμένος με τα forum. Σε γενικές γραμμές δεν το έχω :)

Το πρόβλημα μου λοιπόν. Πριν από περίπου ένα μήνα αγόρασα το xiaomi mibox 3 γιατί μέσα σε όλα ήθελα να βλέπω και netflix και μιας και η τηλεόραση μου δεν είναι smart μετά από έρευνα κατέληξα στο υπόψη box.
Στις πρώτες ημέρες όλα ήταν καλά. Μετά απο χρήση μερικών ημερών δεν μπορούσα να δω στο netflix τα παιδικά κανάλια γιατί μου έβγαζε σφάλμα tcq-pm-100 (5.2.5). Ξενέρωσα αλλά τέλος πάντων ήταν στα παιδικά. Σήμερα ξεκίνησε και το
κάνει και στις σειρές. Έψαξα στο δίκτυο και έχω βρει χιλιάδες απόψεις. Οτι φταίει το hdmi καλώδιο. Άλλαξα hdmi. Οτι φταίει η τηλεόρασή μου. Γενικά πάρα πολλές απόψεις. Ένας φίλος μου σύστησε το avclub. Θα ήθελα λοιπόν την άποψή σας
για το τι μπορεί να φταίει και πώς μπορεί να λυθεί.


Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Πολλοί αναφέρουν πως το πρόβλημα δημιουργείται όταν η τηλεόραση είναι παλιό μοντέλο και δεν συνεργάζεται σωστά το Mibox. Σε νεότερα μοντέλα τηλεοράσεων δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα.

Δοκίμασε τη λύση που περιγράφεται εδώ

screenshot_20180822-001328-png.20245




Αν το πρόβλημα επιμένει, τότε αντικατάσταση του Mibox με άλλο μοντέλο.

Μπορείς να διαβάσεις αναλυτικά εδώ:

https://xiaomi.eu/community/threads/netflix-tvq-pm100-5-2-5-error-on-mibox-3.41075/
 

kostis

AVClub Enthusiast
26 January 2007
876
Κόρινθος
από αυτά που διαβάζω για το mi box αναρωτιέμαι ...υπάρχει κάποιος που το αγόρασε και του δουλεύουν όλα ρολόι;
 

Nepenthe1979

New member
12 October 2018
12
Απάντηση: Re: Xiaomi Mibox3 και Netflix

Δυστυχώς δεν δούλεψε. Και επιπλέον δοκίμασα το mibox του κουμπάρου μου με το δικό μου καλώδιο στη τηλεόραση μου και έτρεχε κανονικά
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Δοκίμασε και αυτό

Factory reset

re-flash current stock firmware,

factory reset,

uninstall and re-install Netflix.

Δοκίμασε το Mibox και σε άλλη τηλεόραση.

Αν συνεχίζεται το πρόβλημα, τότε ζήτησε αντικατάσταση με άλλο Mibox. Αν δεν γίνεται τότε μόνη λύση να απενεργοποιήσεις το Netflix στο Mibox και να εγκαταστήσεις την εκδοση του Netflix για tablet από το https://www.apkmirror.com/apk/netflix-inc/.
 

Nepenthe1979

New member
12 October 2018
12
Απάντηση: Re: Xiaomi Mibox3 και Netflix

Το δοκίμασα και στη τηλεόραση του κουμπάρου και εκεί δεν έτρεχε... Άρα προφανώς φταίει κατι με το box μου. Θα δοκιμάσω αν είναι να απενεργοποιήσω το netflix και να βάλλω την έκδοση που λες. Αν και τότε δε δουλέψει τότε θα ρωτήσω αν παίζει αντικατάσταση
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Η εγκατάσταση netflix για tablet δεν είναι λύση αλλα ημίμετρο, με κάποιες επιπτώσεις στη λειτουργία του χειριστηρίου. Το Mibox πρέπει να αντικατασταθεί γατί είναι πρόβλημα του Hardware. Σε όσους το αντικατέστησαν δεν παρουσιάστηκαν προβλήματα εκτος και αν ήταν απο την ίδια προβληματική παρτίδα.
 

Nepenthe1979

New member
12 October 2018
12
Απάντηση: Re: Xiaomi Mibox3 και Netflix

Θα κάνω μια ερώτηση στα public τότε για το τι παίζει...ευχαριστώ πολύ