Crystal Audio TX-B1 Ohm;;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

JerryMoore

New member
21 December 2011
4
Καλησπέρα σας! Έχω ένα σύστημα που αποτελείται από τα TX-T3SE-BL, THX-CT-BLA, TX-B1-BLA, THX-12SUB καθώς και τον ενισχυτή Pioneer VSX-826-K. Χρησιμοποιώ ως back surround 2 παλιότερα ηχεία της ίδιας εταιρίας από ένα σετακι 5,1 τα οποία θέλω να τα αναβαθμίσω και αυτά με άλλο ένα σετ από TX-B1-BLA. Τα έχω βρει μεταχειρισμένα αλλά παρατήρησα ότι στην ετικέτα των χαρακτηριστικών τους γράφουν ότι είναι 4ohm ενώ αυτά που διαθέτω καθώς και τα υπόλοιπα ηχεία είναι όλα 8ohm. Στο site της εταιρίας, στα χαρακτηριστικά του προϊόντος, αναφέρουν τα εξής:

  • Εμπέδηση - Impedance (Ohm) 8
  • Ελάχιστη Εμπέδηση - Min. Impedance (Ohm) 3.8
και εγώ τώρα αναρωτιέμαι... υπάρχει κάποια ουσιαστική αλλαγή μεταξύ των 2 εκδόσεων των ηχείων ή απλά η εταιρία αποφάσισε κάποια στιγμή να αλλάξει τον τρόπο που θα αναγράφει τα ohm στα προϊόντα της; Θα έχω κάποιο πρόβλημα να τα προσθέσω στο σύστημα μου;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Πρόβλημα δεν θα χεις, το πιο πιθανό είναι αυτό που λες, άλλαξε η πολιτική κι αποφάσισε να είναι πιο ειλικρινής όσον αφορά τα τεχνικά χαρακτηριστικά κι απλά δηλώνει πλέον και το μίνιμουμ εμπέδησης, το πιο πιθανό είναι κι αυτά που έχεις να κάνουν την ίδια βουτιά. Ολοι οι A/V ενισχυτές έχουν τη δυνατότητα να δεχτούν ηχεία με ονομαστική αντίσταση 4Ωμ έχε υπόψιν σου όμως ότι αυτό σημαίνει βαρύ φορτίο για τον ενισχυτή με ό,τι συνεπάγεται αυτό για μεγάλες εντάσεις και θερμοκρασία σ αυτόν.