Ερώτηση αγοράς ενισχυτή για τα Magnat 202

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

elements

New member
13 July 2012
5
Αναρωτιέμαι αν ο Cambridge Audio Topaz AM5 [25 Watts (into 8 Ohms)] μπορεί να οδηγήσει τα Magnat Monitor Supreme 202 [Συνολική ισχύς (W): 340 Watt Ονομαστική ισχύς (RMS): 30 W, 4-8 Ohms, 92 dB], και αν όχι, ποιος σε αυτή περίπου την κατηγορία τιμής.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
μπορει να τα οδηγησει. αλλα με λιγα χρηματα παραπανω παιρνειs marantz pm 5005, που ειναι πιο ισχυρο και λιγο καλυτερο μηχανακι
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,113
Αναρωτιέμαι αν ο Cambridge Audio Topaz AM5 [25 Watts (into 8 Ohms)] μπορεί να οδηγήσει τα Magnat Monitor Supreme 202 [Συνολική ισχύς (W): 340 Watt Ονομαστική ισχύς (RMS): 30 W, 4-8 Ohms, 92 dB], και αν όχι, ποιος σε αυτή περίπου την κατηγορία τιμής.

Αν προσέξεις τι προτείνει η εταιρεία, θα δεις ότι γράφει Recommended amplifier: 30-200W. Οπότε όπως καταλαβαίνεις το βέλτιστο είναι τα 200, τα 30 το ελάχιστο-δεν το συζητάς καθόλου. Η καλύτερη οδήγηση θα επιτευχθεί με το ανώτατο όριο που συστήνει ο κατασκευαστής (και όχι όποιος νάναι!). Πάρε λοιπόν όσα περισσότερα watt αντέχει η τσέπη σου ( θα σου είναι χρήσιμα και σε επόμενη αλλαγή ηχείων)....
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Για το ηχειάκι με το εξιμισάρι γούφερ των 150 ευρώ το ζεύγος μιλάμε ότι θέλει 200W;
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Μιας και παιζει στα 4-8 ohm μηπως σε καποιες συχνοτητες πεφτει κι ακομα πιο κατω ή γενικα πεφτει στα 4 ωμ συχνα και ειναι πιο δυσκολο φορτιο για ενισχυτες με αδυναμα σχετικα τροφοδοτικα. ?
 

elements

New member
13 July 2012
5
Στο φυλλάδιο που έχουν μέσα γράφει:
Recommended amplifier power: 30-200 W
Processing power: 100 W RMS/200 W peak
Overall performance: 200W
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,113
Για το ηχειάκι με το εξιμισάρι γούφερ των 150 ευρώ το ζεύγος μιλάμε ότι θέλει 200W;

Ο κατασκευαστής το λέει, όχι εμείς!
Οπότε ή παίρνει άλλο ηχείο που να θέλει 30 βατ, ή κρατάει αυτό και παίρνει ισχυρότερο ενισχυτή που θα του χρησιμεύσει για την επόμενη αλλαγή ηχείων. Εντάξει δεν λέμε να πάρει κανένα τέρας. Αλλά 80-100W 8Ω.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
σχεδον ιδιο με αυτο το ηχειο ειναι και ο προκατοχοs του. το monitor 220. το ειχα για καμποσα χρονια στο 2ο συστημα, αλλεs φορεs για surround.. για δοκιμη τα`χα βαλει και στη Θεση τηs artemis οδηγουμενα απο τον τελικο ΜΑΑ 406. μη παιρνετε τοιs μετρητοιs τα specs σε αυτη την κατηγορια τιμηs και μεγεΘουs ηχειων. ουτε τα 10w που χωριζουν τα παλια απο τα νεα ειναι αξια λογου.
αν κανει καποιοs τον κοπο να βγαλει ενα μεγαφωνο και να ριξει μια ματια στο εσωτερικο του ηχειου Θα καταλαβει τι εννοω.
αν δε, ησασταν παροντεs να δειτε και να ακουσετε το τι τραβαγε το ηχειο οταν ο τελικοs του`δωσε μολιs 30w, δεν Θα περναγε ουτε απο τη σκεψη σαs η παροχη για 90 ή 100
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Ο κατασκευαστής το λέει, όχι εμείς!
Οπότε ή παίρνει άλλο ηχείο που να θέλει 30 βατ, ή κρατάει αυτό και παίρνει ισχυρότερο ενισχυτή που θα του χρησιμεύσει για την επόμενη αλλαγή ηχείων. Εντάξει δεν λέμε να πάρει κανένα τέρας. Αλλά 80-100W 8Ω.

Ο κατασκευαστής λέει επίσης ότι το ηχείο παίζει από τα 34Hz. Εσύ τι λες; παίζει; :rolleyes:
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
σχεδον ιδιο με αυτο το ηχειο ειναι και ο προκατοχοs του. το monitor 220. το ειχα για καμποσα χρονια στο 2ο συστημα, αλλεs φορεs για surround.. για δοκιμη τα`χα βαλει και στη Θεση τηs artemis οδηγουμενα απο τον τελικο ΜΑΑ 406. μη παιρνετε τοιs μετρητοιs τα specs σε αυτη την κατηγορια τιμηs και μεγεΘουs ηχειων. ουτε τα 10w που χωριζουν τα παλια απο τα νεα ειναι αξια λογου.
αν κανει καποιοs τον κοπο να βγαλει ενα μεγαφωνο και να ριξει μια ματια στο εσωτερικο του ηχειου Θα καταλαβει τι εννοω.
αν δε, ησασταν παροντεs να δειτε και να ακουσετε το τι τραβαγε το ηχειο οταν ο τελικοs του`δωσε μολιs 30w, δεν Θα περναγε ουτε απο τη σκεψη σαs η παροχη για 90 ή 100

Εγώ νομίζω πως οτιδήποτε παραπάνω από 50W δεν έχει νόημα με το συγκεκριμένο ηχείο. Όχι τόσο για λόγους ισχύος που υπερεπαρκούν, αλλά γιατί δεν νομίζω ότι με το συγκεκριμένο ηχείο μπορείς έτσι κι αλλιώς να πάρεις κάτι παραπάνω σε ήχο από όλους τους ενισχυτές που κυκλοφορούν εκεί έξω μέχρι αυτή την ισχύ.

Επομένως συμφωνώ με την πρότασή σου για έναν PM5005, άντε το πολύ πολύ να δει και έναν PM6006 να του φύγει η ιδέα της μη επαρκούς οδήγησης με τα 32 αμπέρ που έχει έξοδο ο τελευταίος. Αν και πάλι υπερβολή είναι και δεν θα τον εκμεταλευτεί πλήρως τον τελευταίο με το ηχείο αυτό.
 

elements

New member
13 July 2012
5
Νομίζω το έπιασα το νόημα, μου απάντησαν και από την Cambridge Audio, δεν είναι ότι δεν μπορεί να τα οδηγήσει, είναι ότι αν χρειαστώ μεγαλύτερη ένταση θα καταλάβω πως ο συγκεκριμενος είναι ανεπαρκής.
Δεν είναι ούτε για HIFI, οyτε για surround, τίποτα απ'αυτα, ενα μικρο σαλόνι 3x4μ της αδερφής μου, το πολύ καμιά γιορτή μια φορά το χρόνο. Οπότε νομίζω ο marantz η κάποιος άλλος σε αυτές τις τιμές και γύρω στα 35-55 watt, θα είναι υπεραρκετός.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.