Επιλογή Sub για Dali Zensor

Moldo

New member
14 October 2018
5
Καλησπέρα σας , παρακολουθώ αρκετά χρόνια το forum σας και έφτασε η ώρα που θα χρειαστώ την πολύτιμη βοήθεια σας

Σε λίγο καιρό θα έχω στην κατοχή μου ένα ζεύγος Dali zensor 7 και έναν Denon AVR-X1400H τα οποία θέλω να συμπληρώσω με Dali Zensor 3 και Vokal . Ίσως υπερβολή για τον χώρο μου αλλά θα ήθελα να με καλύπτουν αν μελλοντικά μπουν σε μεγαλύτερο .

Έρχομαι στο πρόβλημα το οποίο είναι το sub , τόσο η επιλογή του όσο και ο χώρος τοποθέτησης . Ως πρώτη επιλογή είδα το Dali E12F αλλά μετά από λίγο διάβασμα στο forum σας έμαθα ότι το sub μπορεί να είναι ανεξάρτητο .
Οι εναλλακτικές που βλέπω είναι το Sunfire SDS-12 και το SVS SB-1000 ,το οποίο για κάποιο λόγο το έχει μόνο ένα κατάστημα .

Θα ήθελα μία βοήθεια στην επιλογή ενός εκ των τριών ή και κάποιο άλλο σε αυτό το budget, όπως επίσης και σε ποιο σημείο θα ήταν καλύτερα να μπει στον χώρο μου . Να το στριμώξω στην θέση sub1 ή σε μία εκ των sub2 sub3 ; Οι διαστάσεις είναι σε autocad και ως διάσταση sub έχω βάλει το μεγαλύτερο από τα 3 δηλαδή το Sunfire 42.3 X 39.4 cm

Επίσης αν κάποιος μπορεί να προτείνει βάσεις για τον τοίχο οι οποίες να στηρίζουν τους δορυφόρους για να μπουν σε ένα ύψος ~2μ

Ο χώρος είναι ένα ανοιχτό ορθογώνιο σαλοκουζίνα περίπου 35 τ.μ με χώρο ακρόασης περίπου 12 τ.μ

https://imgur.com/a/y0ZUs6r

y0ZUs6r

y0ZUs6r

full

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά

y0ZUs6r
 

Moldo

New member
14 October 2018
5
Ναι , ξέχασα να το γράψω . Ο χώρος προς τα δεξιά είναι ανοιχτός από την πάνω μεριά συνεχίζει παράθυρο και από την κάτω μεριά μετά τα 4μ πόρτα
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Χεχ, δεν ξέρω κατά πόσο ηχεία κολώνας και μάλιστα τα zenzor 7 μπορούν να λειτουργήσουν έτσι στριμωγμένα. Αναφερομαι στην αποσταση απο τον πισω τοιχο αλλα και στον καναπε που σκαει κολλητα με το ηχειο. Ενα σε βαση θα ηταν καλυτερη επιλογη. Ειδικα συνυπολογιζοντας και την αδυναμια του ενισχυτη που τζαμπα θα τραβαει ζορι. Τεσπα, αυτό δεν αλλάζει. Θα τα δηλωσεις small οπως και να εχει και θα ταπωσεις τα bass reflex. Μαλλον η θεση 2 φανταζει καλυτερη αλλα θα το δεις οταν ερθει το sub.
Προσωπικα θα πηγαινα με αυτη τη σειρα:
1. Svs
2. Sunfire
3. Dali
 

Moldo

New member
14 October 2018
5
Τα zensor 7 και ο ενισχυτής δεν ήταν επιλογή μου οπότε ναι αυτό δεν αλλάζει . Αν μπουν τα δαπέδου στις θέσεις 1 και 2 ώστε να ανοίξει η μεταξύ του απόσταση και το sub στη θέση του δεξιού δαπέδου όπως φαίνεται στο σχέδιο θα είναι καλύτερα ; επίσης αν βάλουμε στην σύγκριση και το SVS PB-1000 που βλέπω τώρα; το οποίο αν και δεκάρι φαίνεται τεράστιο .
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Νομιζω θα προτιμούσα το sunfire από το 10αρι. Αλλά μην πάρεις τα λόγια μου για ευαγγέλιο...

Ως προς τη θέση, θα το ακούσεις στην πράξη πειραματιζομενος. Πρώτη εκτίμηση από μένα είναι όχι. Κυρίως γιατί το δεξί θα παίζει ακόμα πιο δυνατά. Και δυναμωνοντας το αριστερό θα δυναμώνει και τη δεξιά Πρώτη ανάκλαση του και πάλι θα έχεις περισσότερο ήχο από δεξιά. Επισης δεν ξερω μηπως λεπτυνει ο ηχος στον πολυκαναλο ή κανει τρυπα στο κεντρο στο δικαναλο λογω μεγαλης αποστασης. Αλλά θα δείξει στην πράξη.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Πάντως θα πρέπει σίγουρα να κοιτάζουν τη θέση ακρόασης και όχι τα μπροστινά ηχεία. Βάλτα και Λίγο ψηλά. Στο 1,40 ας πούμε.
 

Moldo

New member
14 October 2018
5
Επανέρχομαι στο θέμα .Τα ηχεία ήρθαν ,ο ενισχυτής τελικά λόγο έλλειψης του denon 1400h είναι ο pioneer vsx 932 για το οποίο θα ήθελα μια άποψη αν θα οδηγήσει καλύτερα ή χειρότερα τα ηχεία.
Για sub μάλλον θα πάω για το svs sb1000 ,θα περιμένω μήπως βγει σε καλύτερη τιμή από έξω.
 

Moldo

New member
14 October 2018
5
Σε ευχαριστώ . Ο ενισχυτής και τα δαπέδου ήταν δώρο ,εγώ συμπλήρωσα τα υπόλοιπα . Η αγορά έγινε πριν κανένα μήνα από κατάστημα της Αθήνας και εγώ είμαι επαρχία . Οπότε εκτός του ότι δεν νομίζω να γίνεται αλλαγή παρόλο που τον έχω ακόμα κλειστό στο κουτί του ,δεν νομίζω να με συμφέρουν και τα μεταφορικά .