Προβλημα με ηχοσυστημα της sony

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

6xXx6

Established Member
13 May 2011
205
Καλησπερα παιδιά χρειαζομαι τη βοηθεια σας
εχω ενα ''τυπου'' 5,1 της sony ειναι αυτο εδω: https://www.skroutz.gr/s/8699958/Sony-HT-RT3.html#reviews

το προβλημα ειναι οτι ο ενισχυτής που βρίσκετε μέσα στο sub και συνδέονται ολα σε αυτόν δεν δουλεύει ποια
Sony-HTRT3-51-Channel-Home-Theater-Sound-Bar-with-_57.jpg

και ψάχνω ένα τρόπω να αξιοποιήσω τα ηχεία που ειναι μια χαρά θα μπορούσα να πάρω έναν κανονικό ενισχυτή και να τα συνδέσω κάπως ? εχουν περιεργα βύσματα έστω με καποια πατέντα
για να μην πετάξω όλο το σύστημα έχω βρει και ενα βίντεο με ενα τύπο που βγάζει τα βύσματα
https://www.youtube.com/watch?v=xjx3RoDCGuI

ευχαριστώ για τη βοήθεια
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: προβλημα με ηχοσυστημα της sony

Λογικά χρειάζεσαι κάποιο πολυκάναλο τύπου denon avr 540bt υποθέτω αν και δε βρήκα την αντίσταση των ηχείων σου και ένα ενεργό sub. δλδ περισσότερα από όσα πήρες όλο το σετ. Τα βύσματα μη σε νοιάζουν. Απλά θα ξεγυμνώσεις τα καλώδια.
 
Last edited:

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: προβλημα με ηχοσυστημα της sony

Το feedback που έχω πάντως από ανθρώπους που χρησιμοποίησαν τα ηχεία από το όλα σε ένα, σε κανονικό ενισχυτή AV είναι ότι μετά από λίγο καιρό παρέδωσαν και αυτά πνεύμα. Λογικό άλλωστε αφού έχουν σχεδιαστεί να δουλεύουν με πολύ μικρότερη ισχύ.
Μόνο ως βραχυπρόθεσμη λύση ανάγκης θα τα χρησιμοποιούσα. Κοινώς μέχρι να παραγγείλω άλλα ηχεία. Έτσι κι αλλιώς θα χρειαστείς καινούργιο sub, οπότε δεν είναι και για να τα κρατάς. Άσε που ποιοτικώς δεν μπορούν να σταθούν έτσι κι αλλιώς.
 

6xXx6

Established Member
13 May 2011
205
Re: προβλημα με ηχοσυστημα της sony

ευχαριστώ για τη βοηθεια θα πάρω αρχικά τον ενισχυτή Denon AVR-X540BT αυτος δυχνει οκ και μολις μπορέσω οικονομικά θα παρω και ηχεία απλα λεω να με βγάλουν κανα 2 μηνώ τουλάχιστον μέχρι να πάρω ηχεία ποια μου προτείνετε γεια να φτιάξω ένα 2,1
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: προβλημα με ηχοσυστημα της sony

AVR-X550BT ή AVR-X250BT που ειναι και ο οικονομικοτερος, ειναι τα δυο μοντελα. Ο 540 εχει καταργηθει.
 

6xXx6

Established Member
13 May 2011
205
Re: προβλημα με ηχοσυστημα της sony

[BOOK SPOILER][/BOOK SPOILER]καλησπερα παιδιά βρηκα έναν μεταχειρισμένο ενισχυτή τον Pioneer VSX-521-K. στα 150 ευρω κοντα και λεω να το τσιμπήσω
τα ηχεία μου τελικά ειναι 4 ωμ η ηχομπαρα και 2,5 ωμ τα 2 πίσω θα εχει πρόβλημα ο ενισχυτής άμα του τα ρίξω πάνω ?

ο ενισχυτής γράφει από 6-16 ωμ αν δεν κάνουν τελικά τη ηχεία να πάρω ? τη μου προτείνετε εγω ειμαι ανα μεσα σε αυτα
https://www.skroutz.gr/s/4148170/Magnat-Monitor-Supreme-102.html
https://www.skroutz.gr/s/4513525/Wharfedale-Diamond-121.html
ευχαριστω
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: προβλημα με ηχοσυστημα της sony

Θα προτιμουσα τα "εγγλεζικα". τα magnat 102 νομιζω οτι εχουν "μανταλακια" για την συνδεση των ηχειων.
αυτο απο μονο του με κανει να τρεξω μακρια..!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: προβλημα με ηχοσυστημα της sony

Ε, καλά μη φανταστείς ότι και ο 521 έχει αποφύγει το άπλωμα της μπουγάδας σε όλες τις περιπτώσεις...

orig-vsx5214.jpg



Μεταξύ των δυο ηχείων (και χωρίς sub φαντάζομαι; ) το wharfadale για καλό ήχο και το Magnat για καταστάσεις καγκουρέ (όσο πάει για ηχείο βάσης).
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: προβλημα με ηχοσυστημα της sony

ωραια φωτο Pleo..
6xXx6,,,, ξανασκεψου για τον 521. αν σου ανοιξει η ορεξη για κατι καλυτερο στο μελλον Θα ψαχνειs να τον σπρωξειs...
(και ειναι πολλοι αυτοι που τα μανταλακια τα Θελουν μονο για το απλωμα μπουγαδαs. οχι για να συνδεουν τα ηχεια στουs ενισχυτεs τουs)