Ερώτηση για στήσιμο 7.1

ntsto

New member
4 October 2013
31
Καλημέρα forum.
Έχω κάποιες απορίες και ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα αν γνωρίζεται να με βοηθήσετε ,μιας και που είμαι νέος στον χώρο.
Ο χώρος που θα στήσω το ηχοσυστημα είναι 12 τ.μ. και έχει ηχώ απορροφητικά πανελς. Αγόρασα πρόσφατα τα dali zenzor 1 και dali zensor vocal.Για ενισχυτή κλίνω προς τον denon 1400.
1. Μπορώ να συνδέσω πρόχειρα μέχρι να πάρω τον denon τα ηχεία σε ένα all in one που έχω τώρα(με τα λεπτά καλώδια)?
2. όταν πάρω τον denon μπορώ να συνδέσω τα παλιά ηχεία από το all in one σε πλάγια και ατμος?(μέχρι να βρω λεφτά για pico λογικά)
3.Θα χρειαστώ οπωσδήποτε sub η μπορώ να βάλω το παθητικό από το all in one (έχω και 2 Monitor yamaha hs80 αν μπορούσα να βάλω το ένα να δουλέψει για sub μόνο τις μέρες που βλέπω ταινία).
Ξέρω είναι μπακάλικο πολύ απλά είμαι πολύ στενά οικονομικά και έλεγα μήπως μπορώ να βολευτώ για την ώρα. Κάποια στιγμή θα τα κάνω όλα σωστά και με sub.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,572
Αθήνα
Υπάρχει σίγουρα ο 1400 ή απλά τον είδες στο skroutz από κανένα ξεχασμένο; Γιατί εδώ και πολύ καιρό υπάρχει ο 1500 μόνο διαθέσιμος.

Ενεργό subwoofer θα χρειαστείς. To hs80 μην το ταλαιπωρήσεις έτσι. Θα πάρεις το γούφερ στα χέρια κατά πάσα πιθανότητα. Τα άλλα τα μικρά μετά από λίγο καιρό θα πάψουν να λειτουργούν. Καταλαβαίνεις ότι κανείς δεν μπορεί να προβλέψει τι θα συμβεί όταν χρησιμοποιείς ηχεία για άλλη δουλειά ενώ είναι σχεδιασμένα για άλλα πράγματα.
 

ntsto

New member
4 October 2013
31
Καλά μετά ας σταματήσουν (τα μικρά ) ο ενισχυτής μην έχει θέμα.τον βρήκα στο αμαζον 380 (αν ισχύει),εκτός αν υπάρχει κάτι άλλο σε αυτά τα λεφτά με atmos .Άρα το παθητικό και το hs80 δεν το σκέφτομαι καν για προσωρινή λύση.
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Τα Dali δεν κινδυνεύουν να καούν απο καμια παραμορφωση του all in one που δεν θα έχει τη δύναμη να τα οδηγήσει;
 

ntsto

New member
4 October 2013
31
Βρήκα μεταχειρισμένο τον onkyo TX-SR444 με atmos 220 ευρο,αξίζει?
και τον Onkyo TX-NR555 στα 360
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,572
Αθήνα
Κοίτα κάποιον από τη σειρά 6** και πάνω σε Onkyo, από 932/3 και πάνω σε Pio από RX-V6** και πάνω σε Yamaha, από AVR-X1500Η και πάνω σε Denon. Σου έβαλα τα μοντέλα που κάτω από το σκαλοπάτι της γκάμας της κάθε εταιρίας υπάρχει αρκετή θολούρα στον ήχο.
Μεταξύ Onkyo και Pioneer σε αυτές τις κατηγορίες δεν υπάρχει κανένας λόγος να πας σε Onkyo, εκτός κι αν υπάρχει κάποια ευκολία που δεν έχει το μοντέλο που κοιτάς και το έχει το άλλο.
 

ntsto

New member
4 October 2013
31
Λόγο πιο οικονομικού το πρότεινα.Αυτα που μου πρότεινες ξεφεύγουν
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,572
Αθήνα
Τότε μεταξύ θολούρας να κοιτάξεις τη λιγότερη δυνατή. Ας πούμε τον Yamaha RX-V585. Θα έχεις και λίγο παιχνίδι με τα DSP του παραπάνω και θα είναι ελαφρώς πιο μουσικός.
 

ntsto

New member
4 October 2013
31
καλησπέρα και πάλι.με 2 ερωτήσεις.Προστέθηκε το sub Klipsch R-10SW και ψάχνω surround ηχεία.Εχω 2 τέτοια
s-l1000.jpg
IMG_3451.JPG

και σκεφτόμουν να βάλω για πλάγια και για άτμος TAGA HARMONY TOS-315.Θα υπάρχει θέμα?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,572
Αθήνα
Τα σονυ κάνουν ως ευκαιριακή λύση για surround, μέχρι να πάρεις ένα ζευγάρι Dali ακόμα. Τα Taga Harmony βάλτα σε κανένα κήπο καλύτερα. Δες το ηχείο που κάνει για atmos και είναι το Dali Alteco c-1.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,572
Αθήνα
Προσπάθησε να κοιτάξεις για Hi-Fi ηχεία. Ηχεία εξωτερικού χώρου με πλαστική καμπίνα και από παλιό mini σύστημα καλό είναι να αποφεύγονται. Atmos θέλεις να φτιάξεις. Είναι σαν να παίρνεις κοστούμι και γραβάτα και να φοράς παπούτσια all star πάνινα και t-shirt μαζί με αυτά.

Δώσε όλο το διαθέσιμο budget για ένα ζευγάρι surround και αργότερα προσθέτεις ένα ζευγάρι ακόμα για atmos (τα Alteco). Αυτή είναι η ορθή λύση. Σε άλλη περίπτωση τα Sony θα παίξουν όπως παίξουν και τα Taga Harmony επίσης. Δεν θα έχεις κάποιο ηλεκτρολογικό θέμα αν τα χρησιμοποιήσεις αλλά έχεις ήδη κάνει εκπτώσεις στην ποιότητα.

Τα atmos έχει σκεφτεί πως και που θα τα τοποθετήσεις;
 

ntsto

New member
4 October 2013
31
φανταζομαι πανω απο την θεση ακροασης. τα alteco δεν νομιζω να μπορεσω να τα παρω ιδι εχω ξεφυγει :/
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,572
Αθήνα
OK. Πρόσεξε μόνο εκτός από τις μοίρες της τοποθέτησης επάνω από τη θέση ακρόασης (ελαφρώς πιο μπροστά δηλαδή) να υπολογίσεις σωστά και την απόσταση μεταξύ τους. Στο δεύτερο σημείο είναι που γίνεται το λάθος σε όσα έχω δει στημένα.
Είναι γιατί ακολουθούν το σχηματικό των διαγραμμάτων της Dolby, ενώ αυτά είναι για illustrative purpose μόνο.