Αγορά νέας τηλεορασης

Par1s

New member
16 October 2018
10
Καλησπέρα σε όλους.

Βρίσκομαι στο ευχάριστο δίλλημα για αγορά νέας τηλεόρασης αλλά τα πράγματα δεν πάνε τόσο καλά όσο θα ήθελα μιας και έχω μπερδευτεί αρκετά διαβάζοντας σχόλια από εδώ και από εκεί. Πάμε λοιπόν στο προκείμενο.

1) Απόσταση θέασης τα δυο μέτρα ίσως και λίγο λιγότερο.
2) Η τηλεόραση θα παίζει αρκετά Netflix, ποδοσφαιρικούς αγώνες και Τατουάζ γιατί είναι κολλημένη η γυναίκα μου.
3) Ακόμα δεν έχω καταλήξει στο ποσά είμαι διατεθειμένος να δώσω για αγορά.

Σε όλα αυτά θα ήθελα να προσθέσω το γεγονός ότι έχω φίλη που εργάζεται στην LG και μπορώ να πάρω στα 740 την LG OLED 55 B8PLA και διαβάζοντας σχόλια αναφέρουν ότι είναι πολύ καλά. Αρνητικό μεγάλο ότι μετά τις πρώτες 14 ημέρες δεν θα υπάρχει εγγύηση.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Ακόμα και αν δεν υπάρχει εγγύηση, μπορείς να αγοράσεις έξτρα 5 ετή εγγύηση από την ίδια την LG https://www.lg.com/gr/support/warranty

Οι τηλεοράσεις OLED θεωρούνται ότι καλύτερο υπάρχει σε ποιότητα εικόνας. Και όταν η LG 55 B8PLA έχει 1.700 ευρώ, τα 740 ευρώ είναι μεγάλη ευκαιρία.
 

Par1s

New member
16 October 2018
10
Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση σου.

Όπως ανέφερα και πριν με κρατάει το γεγονός ότι δεν θα έχει εγγύηση μετά το πέρας των 14 ημερών. Εφόσον όμως μου λες ότι μπορώ να αγοράσω έξτρα εγγύηση τότε θα προχωρήσω χωρίς δεύτερη σκέψη.

Είσαι όμως σίγουρος ότι μπορώ να επωφεληθώ της έξτρα εγγύησης? Σε ρωτάω γιατί από ότι μπορώ να καταλάβω είτε η τηλεόραση είναι εκθεσιακή είτε στοκ.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Ακόμα και οι εκθεσιακές τηλεοράσεις έχουν εγγύηση, έστω κάποιων μηνών. Επίσης, η B8 είναι φετινό μοντέλο. Σε κάθε περίπτωση, αν μπορείς να πάρεις επίσημη εγγύηση από την LG, την παίρνεις τρέχοντας. Προσοχή μόνο, για διάφορα προβλήματα, όπως burn-in, εφόσον πρόκειται για εκθεσιακό μοντέλο.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
προσοχή! η εγγύηση δεν περιλαμβάνει burn in. Αν δεν δεις την τηλεόραση από κοντά, μην την αγοράσεις! Αν είναι κάποια που καθόταν σε κατάστημα, είναι πιθανόν να εχει burn in πράγμα που δεν το καλύπτει η εγγύηση.
 

Par1s

New member
16 October 2018
10
Ευχαριστώ όλους σας μέχρι στιγμής.

Ενημερώθηκα προ ολίγου ότι δεν θα έχει καθόλου εγγύηση και ότι δεν θα μπορέσω να αγοράσω την έξτρα εγγύηση όποτε δυστυχώς δεν θα μπορέσω να προβώ στην αγορά της.

Μπορείτε να προτείνεται κάποια τηλεόραση με ταβάνι το 1000ρικο?
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
εγώ φέτος έχω μπερδευτεί.. σε διπλανό thread γράφει κάποιος με samsung ότι το CE dimming δεν απενεργοποιείται και ότι του χαλάει την εικόνα οι αυτόματες εναλλαγές στο φως. Η σονυ έβγαλε απο την σειρά 8 το VA panel φετος στις 55 και 65 ίντσες.... Η LG σταθερά ips..
φέτος μάλλον δεν είναι καλή χρονιά για value /money τηλεοράσεις...
μάλλον φέτος η πιο καλή οικονομική τηλεόραση είναι η NU8000 από samsung?
 

Par1s

New member
16 October 2018
10
Σήμερα έχω φάει όλο το Ίντερνετ και νομίζω ότι έχω καταλήξει σε αυτή και η τιμή της είναι στα 999 σε MM και Κωτσόβολο.
 

Par1s

New member
16 October 2018
10
Έχω διαβάσει το συγκεκριμένο review και γενικά σήμερα είμαι από το πρωί και ψάχνω και νομίζω είναι αρκετά καλή λύση σε μη OLED τηλεόραση και επίσης είναι στο budget που έχω ορίσει.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
το ερώτημα ειναι αν θα πέσει κάποια από τις 2 τώρα το blackfriday :D
 

Par1s

New member
16 October 2018
10
Λογικά θα πέσει η τιμή στην Black Friday αλλά δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να περιμένω 1+ μήνα διότι τώρα είμαι χωρίς τηλεόραση μιας και η προηγούμενη τα έφτυσε.