Απορίες για τηλεόραση Samsung UE49NU8002

arisscho

New member
6 January 2011
7
Γεια σας,

μετά από ψάξιμο, αποφάσισα να αγοράσω την τηλεόραση UE49NU8002.
Πριν την παραγγείλω, θέλω να ρωτήσω 3 πράγματα...

  1. Κατ' αρχήν αν είναι καλή επιλογή για να βλέπω ποδόσφαιρο και το live πρόγραμμα της τηλεόρασης από Cosmote TV; Δεν βλέπω ταινίες και gaming.
  2. Διαβάζω οτι το πάνελ είναι 50/60 ΗΖ, σε αντίθεση με την ίδια τηλεόραση σε 55, 65 & 75 ίντσες όπου είναι 100/120 ΗΖ. Γιατί συμβαίνει αυτό; Επειδή βλέπω αρκετά ποδόσφαιρο, υπάρχει περίπτωση να μην είναι καλή η ποιότητα προβολής; Στον Κωτσόβολο μου είπανε οτι τα πάνελ είναι ίδια, υπάρχει περίπτωση να έχουν δίκιο;
  3. Έχω ενα home cinema, το οποίο συνδέεται στην υπάρχουσα τηλεόραση μέσω ARC (δεν έχει υποδοχή οπτικών ινών). Η τηλεόραση UE49NU8002 που θέλω να αγοράσω, δεν έχει ARC. Αυτό σημαίνει οτι δεν θα μπορώ να την συνδέσω με το home cinema;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,975
Γεια σας,

μετά από ψάξιμο, αποφάσισα να αγοράσω την τηλεόραση UE49NU8002.
Πριν την παραγγείλω, θέλω να ρωτήσω 3 πράγματα...
  1. Κατ' αρχήν αν είναι καλή επιλογή για να βλέπω ποδόσφαιρο και το live πρόγραμμα της τηλεόρασης από Cosmote TV; Δεν βλέπω ταινίες και gaming.
  2. Διαβάζω οτι το πάνελ είναι 50/60 ΗΖ, σε αντίθεση με την ίδια τηλεόραση σε 55, 65 & 75 ίντσες όπου είναι 100/120 ΗΖ. Γιατί συμβαίνει αυτό; Επειδή βλέπω αρκετά ποδόσφαιρο, υπάρχει περίπτωση να μην είναι καλή η ποιότητα προβολής; Στον Κωτσόβολο μου είπανε οτι τα πάνελ είναι ίδια, υπάρχει περίπτωση να έχουν δίκιο;
  3. Έχω ενα home cinema, το οποίο συνδέεται στην υπάρχουσα τηλεόραση μέσω ARC (δεν έχει υποδοχή οπτικών ινών). Η τηλεόραση UE49NU8002 που θέλω να αγοράσω, δεν έχει ARC. Αυτό σημαίνει οτι δεν θα μπορώ να την συνδέσω με το home cinema;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

1.Είναι εντάξει επιλογή αλλά υπάρχουν και καλύτερες για αθλητικά λόγω 100/120Hz με MCFI 49SK8500,49XF8505/49XF8577,49XF9005,50EX780E.

2.Δεν έχει δίκιο ,ο πωλητής που σε εξυπηρέτησε ήθελε να τελειώσει γρήγορα μαζί σου,δεν νιώθει,δε γνωρίζει.

3.Έχει μια θύρα HDMI με ARC (Anynet+ (HDMI-CEC)),δεν παρατήρησες,δεν έψαξες καλά.
 

Par1s

New member
16 October 2018
10
Καλησπέρα.

Μετά από τρελό ψάξιμο που έκανα σήμερα μιας και δεν μπορώ να πάω σε OLED αυτή την στιγμή και με μάξιμουμ το 1000ρικο που έχω θέσει ως budget κατέληξα στην ίδια με εσένα αλλά σε 55 ίντσες.

Όσον αφορά αυτά που ρωτάς.

1) Έχω την εντύπωση αν δεν είσαι πολύ απαιτητικός όπως εγώ θα μας ικανοποιήσει αρκετά.
2) Ναι το πάνελ είναι VA στα 60Hz στις 49 ίντσες και 120Hz στις υπόλοιπες.
3) Δεν το γνωρίζω.

Edit: Είδα την τιμή της και πιστεύω ότι εάν μπορείς να πας στην 55αρα καλύτερα θα είναι να το κανείς.
 

arisscho

New member
6 January 2011
7
Re: Απάντηση: Απορίες για τηλεόραση Samsung UE49NU8002

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας!

Φίλε Xavito, σχετικά με το arc το είδα στα χαρακτηριστικά που δίνει το skroutz (https://www.skroutz.gr/s/14632723/Samsung-UE49NU8000.html?keyphrase=ue49nu8000#specs).
Η αλήθεια είναι οτι δεν το είδα από κοντά. Ελπίζω το skroutz να κάνει λάθος και να έχεις δίκιο..

Φίλε Par1s, το οτι δεν αγοράζω την 55άρα, δεν είναι θέμα κάστους αφού η διαφορά είναι μόλις 100 .
Το κάνω επειδή το σαλόνι μας είναι μικρό (40τμ) και θεωρώ οτι θα είναι άσχημη μια τόσο μεγάλη τηλεόραση σε ενα μικρό σαλόνι.. Η απόσταση θέασης είναι βέβαια 3,5 μέτρα.
 

arisscho

New member
6 January 2011
7
Re: Απάντηση: Απορίες για τηλεόραση Samsung UE49NU8002

Και μια άλλη ερώτηση που ξέχασα να κάνω..

Επειδή την τηλεόραση την χρησιμοποιούμε αρκετά και για να ακούμε μουσική, η ποιότητα του ήχου πως είναι στην συγκεκριμένη τηλεόραση (UE49NU8002);
Ποιες τηλεοράσεις σε αυτήν την κατηγορία θεωρούνται κορυφή στην ποιότητα ήχου;
 

arisscho

New member
6 January 2011
7
Re: Απάντηση: Απορίες για τηλεόραση Samsung UE49NU8002

Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό με το μέγεθος, το διαβάζω παντού...
Τώρα έχουμε μια 40άρα και θεωρούμε ότι το μέγεθός της είναι υπεραρκετό. Μου φαίνεται υπερβολικά μεγάλη η 55άρα..
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Θα είναι τρομερά λανθασμένη επιλογή, η αγορά κάποιας 49"-50" για 3.5 μέτρα απόσταση και ειδικά αν ενδιαφέρεσαι για προβολή περιεχομένου σε 4K ανάλυση. Επίσης, 40 τ.μ. σαλόνι, δεν είναι μικρό... Κανονικά, για 3.5 μέτρα απόσταση και για συχνή θέαση αθλητικών, πας σε 65" με 100 Hz panel. Αν επιμένεις για έως 50", τότε πραγματικά δεν αξίζει να δώσεις πάνω από 700 ευρώ.
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,491
Βέλγιο
Για την ίδια απόσταση περιμένω να παραλάβω τη συγκεκριμένη σε 65 ίντσες, σύντομα θα γράψω εντυπώσεις.
Review στο συγκεκριμένο site :

https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/nu8000

Το μεγαλύτερο αρνητικό πιστεύω είναι η απουσία ελέγχου στο local dimming.
 

unlimited1981

New member
26 October 2018
1
καλησπέρα Παιδιά

και εγώ σε αυτήν έχω καταλήξει αλλά όχι στις ιντσες , αμφιταλαντέυομαι μεταξύ 49" και 55" η απόσταση στο καθηστικό μου που είναι μικρό είναι το ποιο κοντινό κεφάλι στο 1,60 και το ποιο μακρινό στο 2,50

μηπως για 55" θα μας βγεί το κεφάλι όταν βλέπουμε καμια ταινία με υπότιτλους?

γνώμες? ευχαριστώ
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Στα 2.5 μέτρα, κανένα πρόβλημα με μια 55". Στο 1.6 και αν είναι υπό γωνία η θέαση, πιθανώς να μην είναι τόσο βολική αυτή η διαγώνιος.
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,136
Γεια σας,

μετά από ψάξιμο, αποφάσισα να αγοράσω την τηλεόραση UE49NU8002.
Πριν την παραγγείλω, θέλω να ρωτήσω 3 πράγματα...

  1. Κατ' αρχήν αν είναι καλή επιλογή για να βλέπω ποδόσφαιρο και το live πρόγραμμα της τηλεόρασης από Cosmote TV; Δεν βλέπω ταινίες και gaming.
  2. Διαβάζω οτι το πάνελ είναι 50/60 ΗΖ, σε αντίθεση με την ίδια τηλεόραση σε 55, 65 & 75 ίντσες όπου είναι 100/120 ΗΖ. Γιατί συμβαίνει αυτό; Επειδή βλέπω αρκετά ποδόσφαιρο, υπάρχει περίπτωση να μην είναι καλή η ποιότητα προβολής; Στον Κωτσόβολο μου είπανε οτι τα πάνελ είναι ίδια, υπάρχει περίπτωση να έχουν δίκιο;
  3. Έχω ενα home cinema, το οποίο συνδέεται στην υπάρχουσα τηλεόραση μέσω ARC (δεν έχει υποδοχή οπτικών ινών). Η τηλεόραση UE49NU8002 που θέλω να αγοράσω, δεν έχει ARC. Αυτό σημαίνει οτι δεν θα μπορώ να την συνδέσω με το home cinema;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Για να καταλάβεις πολλά περί τηλεοράσεων δες αυτό το βιντεάκι!!
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Δεν έχει και πολύ νόημα το βίντεο για ένα λόγο... δεν πωλούνται πια full hd τηλεοράσεις στις τυπικές ίντσες που θα πάρει κάποιος για το σαλόνι του ...