Benq w1700 και κάδρο προβολής

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Έβαλα σήμερα να παίξει ο προβολέας και με 4k player αλλά και με κανονικό bluray και παρατηρώ πως η εικόνα που προβάλλει λει δεν καλύπτει όλο το προβαλλόμενο κάδρο αφήνοντας ένα κενο περιμετρικά περίπου 20 cm.. Ακόμα και χωρίς πηγή πάνω του, και μόνο με το γνωστό πατερν του μενού παραμένει το κενό περιμετρικά. Όλες οι ρυθμίσεις είναι οκ. Έχω σηκώσει τα χέρια ψιλά. Έχει κανείς καμιά ιδέα γιατί σημαίνει αυτό?
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Αυτό δεν είναι το υποτιθέμενο "φωτοστέφανο" της συγκεκριμένης γενιάς? Το έχουν όλοι οι προβολείς dlp 4k που προβάλουν με τον 4x1080p τρόπο. Δεν εμφανίζεται στα 2.5K panel (optoma uhd550/60/65, benq w11000)

Νομίζω θεωρείται ,καλώς ή κακώς, φυσιολογικό. Αν η οθόνη προβολής σου είναι 16:9, άνοιξε την εικόνα σου ώστε το περιττό κάδρο/φωτοστέφανο να είναι εκτός κάδρου.

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι για να το "διορθώσεις". Φημολογείται ότι η επόμενη φουρνιά δεν θα εμφανίζει το φαινόμενο αυτό.

Edit: δες στο παρακάτω βίντεο μετά το 6:49. Αυτό δεν εννοείς?
https://youtu.be/578wCIwWt3Q
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Μπράβο vadergr και ευχαριστούμε για την πληροφορία.
Δεν είχα ακούσει-διαβάσει πουθενά κάτι τέτοιο και πάλι καλά που δεν το πρότεινα σε κάποιον φίλο που κατα καιρό με ρωτάνε.
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Κάτι τέτοιο φαντάστηκα κι εγώ αφού όσο κι αν το έψαξα δεν υπήρχε κάτι να το διορθώνει. Για μένα είναι πολύ ενοχλητικό και αν το ήξερα από πριν δεν θα τον έπαιρνα. Σα να λέμε θέλει masking απ όλες τις πλευρές ένα πράμα.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Το κάνουν πάντως και μικρότερα μηχανάκια dlp 1080 (που δεν παίζουν 4Κ έτσι κι αλλιώς)

Πολύ ενοχλητικό, όντως
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Το κάνουν πάντως και μικρότερα μηχανάκια dlp 1080 (που δεν παίζουν 4Κ έτσι κι αλλιώς)

Πολύ ενοχλητικό, όντως

Αλήθεια? Μπορείς να αναφέρεις κάποιο μοντέλο?(από περιέργεια ρωτάω, σε πιστεύω απλά δεν το είχα ξανακουσει)
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Αλήθεια? Μπορείς να αναφέρεις κάποιο μοντέλο?(από περιέργεια ρωτάω, σε πιστεύω απλά δεν το είχα ξανακουσει)

Το δα πρόσφατα σε μικρο 2Κ του 500αρικου.

Δεν θυμάμαι μοντέλο αλλά μπορω να το βρω (νομίζω infocus ήταν / με επιφύλαξη).

Κι εγώ στην αρχή, όταν μου το ανέφερε ο ιδιοκτήτης, νόμιζα ότι ήταν τύπου underscan αλλά όταν το είδα κατάλαβα.
 
17 June 2006
3,031
Απάντηση: Re: Benq w1700 και κάδρο προβολής

Το κάνουν πάντως και μικρότερα μηχανάκια dlp 1080 (που δεν παίζουν 4Κ έτσι κι αλλιώς)

Πολύ ενοχλητικό, όντως

Πολλά προβολικά το κάνουν αυτό. Ακόμη και οι Sony και οι JVC αλλά λόγω καλου μαύρου δεν φαίνεται αυτό.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: Απάντηση: Re: Benq w1700 και κάδρο προβολής

Πολλά προβολικά το κάνουν αυτό. Ακόμη και οι Sony και οι JVC αλλά λόγω καλου μαύρου δεν φαίνεται αυτό.

Μου κάνει εντύπωση (προφανώς δεν το αμφισβητώ μιας και έχεις δει πολύ περισσότερους) γιατί όσο καλό μαυρο και να έχουν, έστω και λίγο φως εκτός κάδρου φαίνεται πολύ εύκολα

Μου κάνει εντύπωση που δεν το έχω παρατηρήσει ποτε σε JVC.

Εκτός αν μιλάμε για πολύ μικρο περιθώριο.

Γιατί το περιθώριο στο μηχανάκι που είδα εγώ ήταν πολύ μεγάλο (θα έλεγα / από μνήμης και εντελώς χοντρικά / ότι μιλάμε για 5/10 cm σε κάδρο 120´´)
 
17 June 2006
3,031
Λόγω καλού μαύρου του JVC είναι δύσκολο να το παρατηρήσεις.
Οι νέοι 4Κ DLP λόγω του eshift Που χρησιμοποιούν αφήνοιυν περιμετρικά ένα μικρό φωτοστέφανο.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: Απάντηση: Benq w1700 και κάδρο προβολής

Λόγω καλού μαύρου του JVC είναι δύσκολο να το παρατηρήσεις.
Οι νέοι 4Κ DLP λόγω του eshift Που χρησιμοποιούν αφήνοιυν περιμετρικά ένα μικρό φωτοστέφανο.

Θα το τσεκαρω με την 1η ευκαιρία στον JVC.

Για τους DLP παντως, όπως ειπα, το εχω δει σε μικρο 2Κ μηχανακι και δεν ηταν και καθόλου μικρό.
 
Το θέμα είναι κατά πόσο το συγκεκριμένο φαινόμενο στερεί από την ωφέλιμη επιφάνεια του DMD. Αν δηλαδή χάνουμε ανάλυση / αναγκάζεται ο προβολέας να κάνει scale το σήμα για να το δείξει. Αν δηλαδή χάνουμε το 1-1 pixel mapping, τόσο σε 1080 όσο και σε 4Κ.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Το θέμα είναι κατά πόσο το συγκεκριμένο φαινόμενο στερεί από την ωφέλιμη επιφάνεια του DMD. Αν δηλαδή χάνουμε ανάλυση / αναγκάζεται ο προβολέας να κάνει scale το σήμα για να το δείξει. Αν δηλαδή χάνουμε το 1-1 pixel mapping, τόσο σε 1080 όσο και σε 4Κ.

Σωστή ερώτηση.
Αν ίσχυε, φαντάζομαι ότι θα είχε βουιξει ο τόπος.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Το θέμα είναι κατά πόσο το συγκεκριμένο φαινόμενο στερεί από την ωφέλιμη επιφάνεια του DMD. Αν δηλαδή χάνουμε ανάλυση / αναγκάζεται ο προβολέας να κάνει scale το σήμα για να το δείξει. Αν δηλαδή χάνουμε το 1-1 pixel mapping, τόσο σε 1080 όσο και σε 4Κ.

Όχι, δεν είναι θέμα scaling κλπ. Ανάλυση και 1:1 είναι ΟΚ.

Προφανώς είναι καθαρά οπτικό.

Είναι όμως πολύ έντονο (γιατι, όπως είπα, είναι αρκετά μεγάλο το περιθωριο)
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Λόγω καλού μαύρου του JVC είναι δύσκολο να το παρατηρήσεις.
Οι νέοι 4Κ DLP λόγω του eshift Που χρησιμοποιούν αφήνοιυν περιμετρικά ένα μικρό φωτοστέφανο.
Μανώλη δε λέω για ένα απλό μικρό φωτοστέφανο, μιλάω για 15-20 πόντους περιμετρικά στε άνοιγμα οθόνης 100 ίντσες και μάλιστα πολύ φωτεινό, κάτι σα να έχεις τον προβολέα παρακεντρα και τον πλακώνεις στο keystone για να τον φέρεις στα ίσια, με αποτέλεσμα ν αφήνεις τεράστια κενά περιμετρικά
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Κάπου είχα διαβάσει ότι η νέα γενιά θα το λύσει αυτό το πρόβλημα.
Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια βέβαια.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Κάπου είχα διαβάσει ότι η νέα γενιά θα το λύσει αυτό το πρόβλημα.

Σε 10-15 χρόνια δλδ θα είναι ΟΚ 😋

Πέραν της πλάκας, αυτό υπήρχε και από παλιά (δεν το θυμάμαι) ή εμφανίστηκε σε πρόσφατα μοντέλα;