Βοήθεια περί Soundbar - Samsung Samsung HW-H750

kane

New member
17 October 2018
4
Καλησπέρα στο φόρουμ.

Θα ήθελα βοήθεια σ'ενα θεματάκι που μ'απασχολεί, μιας και εχω μεινει εκτος του χώρου χρόνια και δεν εχω ιδέα πλέον... :(

Εχω για την ώρα μια παλιά τηλεόραση (με προοπτική αναβάθμισης σε μια 55" Mainstream πλεον των 500-600ε). Το μοντέλο αυτής Samsung UE40D5500

Για διαφορους λόγους (και οικονομικούς) λεω να προβώ στην αγορά μιας μεταχειρισμένης ηχόμπαρας που εχω βρεί, Samsung HW-H750 SOUNDBAR

Και ξεκινώ με τις απορίες:

Στο συγκεκριμμένο σεταπ:

α) συνδέσω με HDMI τις δυο συσκευές και τέλος; το ARC δε θα λειτουργεί διοτι η τιβί μου δεν υποστηρίζει τέτοιο πράγμα, σωστά;
β) Διαβαζω οτι η ηχομπαρα δεν υποστηρίζει 4Κ videopass. Εδω εχω ψιλοπελαγώσει. Αυτο σημαίνει πως αν συνδέσω στην ηχόμπαρα μια πηγη blueray ας πούμε, δε θα περνάει το σήμα βίντεο στη τιβι;

γ) (αμεση σχέση με το β) ΕΦΟΣΟΝ προβώ σε αγορά 55ρας 4Κ και στέλνω σήμα απο PC, 4Κ στη τιβί, θα "παίζει" η ηχόμπαρα;
δ) Εάν βλέπω 4Κ netflix, θα "παίζει" η ηχόμπρα;

Σας ευχαριστώ ολους, εκ των προτέρων για το κόπο σας.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,590
Αθήνα
Τόσο παλιά ηχομπάρα και να περνάει 4Κ, απίθανο. Την TV που έχεις τώρα εφ' όσον δεν έχει ARC, μπορείς να την συνδέσεις επάνω της με μια οπτική.
 

kane

New member
17 October 2018
4
Απάντηση: Re: Βοήθεια περί Soundbar - Samsung Samsung HW-H750

Τόσο παλιά ηχομπάρα και να περνάει 4Κ, απίθανο. Την TV που έχεις τώρα εφ' όσον δεν έχει ARC, μπορείς να την συνδέσεις επάνω της με μια οπτική.

Αυτο που δεν εχω καταλάβει (ή νομίζω οτι εχω καταλάβει) ειναι πως το 4Κ videopass μας ενδιαφέρει στη περίπτωση που το σήμα 4Κ περνάει πρωτα απ'τη μπαρα και μετά απ'τη τιβι.

Κάνω κάπου λάθος; (δεν υποστηρίζει 4Κ videopass-το γνωρίζω-απλα ψάχνω αν αυτό ειναι πρόβλημα ή οχι για τη περίπτωση μου)

Στη περίπτωση που το PC στέλνει σημα 4Κ στη τιβί, η τιβί συνδεμένη με οπτική ινα-οπως λές στην ηχόμπαρα, ήχο θα έχω ;

Υ.Γ. σημειώνω πως ΔΕΝ με ενδιαφέρει να στείλω σήμα στη τιβί μεσω της ηχόμπαρας. PC μόνιμα συνδεδεμένο και 4Κ νετφλιξ -απ'τη μελλοντική τιβί.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,590
Αθήνα
Σωστά τα έχεις καταλάβει. Η γνώμη μου είναι πως θα έχεις ήχο είτε από το ARC στη μελλοντική TV, είτε από την οπτική της τωρινής TV σου. Δες το PC σαν μια ακόμα πηγή που συνδέεις στην TV και παίρνεις από την TV τον ήχο.
Εγώ βέβαια θα προτιμούσα να πάω σε ηχομπάρα που κατασκευάζεται από εταιρία που είναι πιο εξειδικευμένη στον ήχο, για καλύτερο (έως αρκετά καλύτερο) αποτέλεσμα, δεν ξέρω βέβαια αν τη συγκεκριμένη samsung την έχεις βρει σε πολύ καλή τιμή.
 

kane

New member
17 October 2018
4
Αρχικά να σημειώσω πως την έχω βρει στα 200 μτχ.
Θεωρώ πως με 200 -250 δε θα βρω κάτι καλύτερο από "εξειδικευμένη" εταιρία ήχου (έτσι φαντάζομαι τουλάχιστο) με ασύρματο sub.

Σίγουρα υπάρχει καλύτερος ήχος, είστε πιο ειδικοί, απλά θεωρώ πως ως vfm θα ταίριαζε...και θα έχει σίγουρα καλύτερο ήχο απ τα δύο μεγάφωνα της Τιβι, είτε της υφιστάμενης είτε της μελλοντικής.

Απλά θα ήθελα μια επιβεβαίωση για να μαι... ψυχολογικα καλυμμένος

α) Με νετφλιξ 4Κ (στη μελλοντική Τιβι) θα έχω ήχο κανονικά? (Θα χει και arc)

β) στη τωρινή Τιβι με οπτικό έχουμε ήχο κανονικά.

Και πάλι ευχαριστώ για το κόπο σου.

Υ.Γ. από την άλλη σκέφτηκα να βάλω μια σοβαρουτσικη κάρτα ήχου στο Πισι και ένα σετ 5.1.
Σίγουρα όμως καλύτερα θα ταν κάποιος πολυκάναλος με ηχεια, πάντα μτχ αλλά έχω θέμα με χώρο/καλώδιομανι.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,590
Αθήνα
Επειδή το netflix υποστηρίζει Dolby Digital Plus (και atmos αλλά δεν είναι του παρόντος) όταν στην άλλη άκρη υπάρχει αποκωδικοποιητής Dolby Digital, τότε έχεις Dolby Digital στην ανώτερη διαμεταγωγή που επιτρέπει το φορμά. Κοινώς από Netflix με την ηχομπάρα αυτή - και σύμφωνα με όσα ισχύουν - θα έχεις το μεγαλύτερο δυνατό bitrate σε Dolby Digital.
Καθόλου άσχημα δεδομένου ότι μιλάμε για ηχομπάρα. Η οποία παρεμπιπτόντως υποστηρίζει DD και DTS και η τωρινή TV σου το ίδιο σε downmix.
 

kane

New member
17 October 2018
4
Πολύ ωραία, σ'ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Περί τιμής δε σχολίασες...θεωρείς οτι δεν αξίζει το κόπο για 200ε; (δεδομένου οτι για ένα σύστημα "φθηνό" με πολυκάναλο της σειράς και 5 ηχεία θέλουμε 600-700ε)
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,590
Αθήνα
Άλλο ηχομπάρα και άλλο ενισχυτής AV με 5.1 ηχεία. Η ηχομπάρα είναι για να βελτιώσεις τον ήχο της TV απλά. Το άλλο σε μεταφέρει σε άλλη εμπειρία.