Eνισχυτες Roksan K3 -- Rotel RA-1592

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

stamatisxanthos

New member
6 August 2017
51
Ξάνθη
Παιδιά να σας ρωτησω ποιον να παρω απο τους δυο ενισχυτες? και γιατι?
Και με τι ηχεια να τον συνδυασω? εχω αγαπη στα Dali.
Roksan K3 -- Rotel RA-1592

Eυχαριστω Προκαταβολικά .
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Πολλά τα ερωτήματα που προκύπτουν. Κατ αρχάς, υπάρχει κάποιος λόγος που πρέπει να διαλέξεις μεταξύ αυτών των δύο? Αν επιτρέπεται πόσο τους βρίσκεις? Από μια πρόχειρη έρευνα είδα ότι σε καινούργιο ο rotel είναι αρκετά πιο ακριβός. Και αρκετά πιο δυνατός.

Από πλευράς χαρακτήρα και συγκρίνοντας ακούσματα από άλλα μηχανήματα των δύο εταιριών, η roksan είναι πιο φινετσάτη και βελούδινη. Ίσως σε επικίνδυνο βαθμό. Είναι για κανένα "ξύπνιο" ηχείο να το ηρεμήσει. Κανένα klipsch, κανένα proac, κανένα tannoy... Από την άλλη η Rotel είναι για κανένα chario κλπ κλπ. Αλλά είναι και τι θές.

Όπως και να έχει, πρέπει εκ πρώτης να βγάλεις συνολικό budget, να επιλέξεις ηχείο βάσει χώρου και μετά να επιλέξεις ενισχυτικό βάσει ηχείου.

επίσης δεν ξέρω κατά πόσο έχει σημασία για σένα η ύπαρξη usb για σύνδεση με λαπτοπ. Ο Rotel την έχει. ο Roksan νομίζω έχει μόνο BT με ότι συνεπάγεται αυτό σε δειγματοληψία και πιθανές παραξενιές.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Συμφωνώ εν πολλοίς με τον προλαλήσαντα. Θα πρόσθετα στο παιχνίδι με τον Roksan και κάποιο KEF, έτσι για την "αλητεία". Παίζει να είναι εντυπωσιακό το μαγείρεμα με τον φινετσάτο και βελούδινο Roksan (και πάλι συμφωνώ) με το ομοκεντρικό engineering της KEF.