Benz Micro Ace (Low)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Fleur de Lis

Senior Member
23 November 2009
434
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αγαπητοί,

Θα ήθελα την γνώμη σας για την αγορά κεφαλής. Έχω υπόψιν μου την BENZ MICRO ACE low output.
Το πικάπ είναι το ACOUSTIK SOLID SMALL MACHINE με βραχίονα τον HADCOCK gh248.

Ευχαριστώ
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Re: BENZ MICRO ACE (LOW)

Θα σου προτείνω την Audio Technica AT-33SA περίπου στα ίδια χρήματα ή την λίγο πιο φτηνή Audio Technica AT-33PTG/II.
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Re: BENZ MICRO ACE (LOW)

Tsakiridis ZEUS

Μπορεί να οδηγήσει σωστά χαμηλοέξοδες κεφαλές αυτό? Δεν είμαι σίγουρος. Δεν αναφέρονται λεπτομερή specs στο site.
έχε υπόψη σου ότι οι χαμηλοέξοδες MC κεφαλές απαιτούν πολύ καλό phono με επαρκές gain και ρυθμίσεις loading impedance, ώστε να αποδώσουν τα μέγιστα οι κεφαλές αυτές και να τις απολαύσεις.
Γνώμη μου είναι να στραφείς σε άλλο phono. Το συγκεκριμένο είναι λαμπάτο buffer όπως τα αντίστοιχα της project.
 

Fleur de Lis

Senior Member
23 November 2009
434
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Re: BENZ MICRO ACE (LOW)

Μπορεί να οδηγήσει σωστά χαμηλοέξοδες κεφαλές αυτό? Δεν είμαι σίγουρος. Δεν αναφέρονται λεπτομερή specs στο site.
έχε υπόψη σου ότι οι χαμηλοέξοδες MC κεφαλές απαιτούν πολύ καλό phono με επαρκές gain και ρυθμίσεις loading impedance, ώστε να αποδώσουν τα μέγιστα οι κεφαλές αυτές και να τις απολαύσεις.
Γνώμη μου είναι να στραφείς σε άλλο phono. Το συγκεκριμένο είναι λαμπάτο buffer όπως τα αντίστοιχα της project.

Φυσικά και έχει όλα τα αναφερόμενα. Οδηγεί χαμηλότερης εξόδου κεφαλές...
Δεν είναι buffer.
Για κεφαλή ρώτησα και όχι για τα συνοδα.
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Re: BENZ MICRO ACE (LOW)

Φυσικά και έχει όλα τα αναφερόμενα. Οδηγεί χαμηλότερης εξόδου κεφαλές...
Δεν είναι buffer.
Για κεφαλή ρώτησα και όχι για τα συνοδα.

Εσύ ως κάτοχος ξέρεις τι έχει και τι δεν έχει.

Η κεφαλή δεν είναι ανεξάρτητη από το phono. Υπάρχουν εξαιρετικές κεφαλές που "θάβονται" από ανεπαρκές gain και impedance mismatch. Τίποτε περισσοτερο, τίποτε λιγότερο.

Από τις benz έχω ακούσει την glider μόνο. Δεν μπορώ να πώ για αυτή που ρωτάς.
 

Fleur de Lis

Senior Member
23 November 2009
434
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Re: BENZ MICRO ACE (LOW)

Εσύ ως κάτοχος ξέρεις τι έχει και τι δεν έχει.

Η κεφαλή δεν είναι ανεξάρτητη από το phono. Υπάρχουν εξαιρετικές κεφαλές που "θάβονται" από ανεπαρκές gain και impedance mismatch. Τίποτε περισσοτερο, τίποτε λιγότερο.

Από τις benz έχω ακούσει την glider μόνο. Δεν μπορώ να πώ για αυτή που ρωτάς.

ειναι το καινουργιο μοντελο που εχει ρυθμισεις για mc.
Φαντασου παιζει ανετα denon dl103r με 0,23mV εξοδο.
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Re: BENZ MICRO ACE (LOW)

ειναι το καινουργιο μοντελο που εχει ρυθμισεις για mc.
Φαντασου παιζει ανετα denon dl103r με 0,23mV εξοδο.

Έχει και ρυθμίσεις loading? Γιατί η denon που αναφέρεις θέλει loading 200 Ohms κι όχι 100. Το ίδιο νομίζω και η benz ace low.
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Έχω άκούσει τα Kuzma stabiS, stogiS, benz glider η υψηλοέξοδη ) με ενισχυτή τον Luxman L-505u και το δικό του phono. Ηχεία τα Focal 1028be2. Πολύ καλός ήχος, ίσως λίγο μαλακός για τα γούστα μου. Για φωνητικά και jazz περισσότερο.

Σαφώς και η χαμηλοέξοδη θα παρέχει περισσότερη λεπτομέρεια.
 

Fleur de Lis

Senior Member
23 November 2009
434
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Re: BENZ MICRO ACE (LOW)

Έχει και ρυθμίσεις loading? Γιατί η denon που αναφέρεις θέλει loading 200 Ohms κι όχι 100. Το ίδιο νομίζω και η benz ace low.

Ναι έχει τρεις ρυθμίσεις απ' ότι θυμάμαι. Δεν έχω αυτή την στιγμή το manual στα χέρια μου αλλά έχει σίγουρα χωρητικοτητες, αντιστάσεις και gain.
 

Fleur de Lis

Senior Member
23 November 2009
434
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Re: BENZ MICRO ACE (LOW)

Μπορεί να οδηγήσει σωστά χαμηλοέξοδες κεφαλές αυτό? Δεν είμαι σίγουρος. Δεν αναφέρονται λεπτομερή specs στο site.
έχε υπόψη σου ότι οι χαμηλοέξοδες MC κεφαλές απαιτούν πολύ καλό phono με επαρκές gain και ρυθμίσεις loading impedance, ώστε να αποδώσουν τα μέγιστα οι κεφαλές αυτές και να τις απολαύσεις.
Γνώμη μου είναι να στραφείς σε άλλο phono. Το συγκεκριμένο είναι λαμπάτο buffer όπως τα αντίστοιχα της project.


Βρεθηκαν τα specs https://belhifi.com/products/tsakiridis-devices-zeus
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Hybrid because it utilizes ultra low noise op-amp ICs in the input stage and a tube (6DJ8) output stage in cathode follower arrangement.

Όντως είναι λαμπάτο buffer.

Zeus provides five input resistor selections, four input capacitance selections and four gain selections to match perfectly your phono cartridge. :hmmmm2:

γιατί δεν αναφέρονται οι τιμές?

Specifications :
Voltage Gain : 42-61db

Input resistance : SelectableKΩ
Output Resistance : 180Ω
Max Output Voltage : 10V RMS


αυτό το selectable δεν βγάζει νόημα. Μακάρι να ταιριάξει η κεφαλή που θέλεις.
 

Fleur de Lis

Senior Member
23 November 2009
434
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Hybrid because it utilizes ultra low noise op-amp ICs in the input stage and a tube (6DJ8) output stage in cathode follower arrangement.

Όντως είναι λαμπάτο buffer.

Zeus provides five input resistor selections, four input capacitance selections and four gain selections to match perfectly your phono cartridge. :hmmmm2:

γιατί δεν αναφέρονται οι τιμές?

Specifications :
Voltage Gain : 42-61db

Input resistance : SelectableKΩ
Output Resistance : 180Ω
Max Output Voltage : 10V RMS


αυτό το selectable δεν βγάζει νόημα. Μακάρι να ταιριάξει η κεφαλή που θέλεις.

ειναι απο μαγαζι που τα εμπορευεται. Στο manual εχει τις τιμες.

Εγω παντως για phono preamplifier το αγορασα και για phono preamplifier το πουλανε...
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Εγω παντως για phono preamplifier το αγορασα και για phono preamplifier το πουλανε...

Είναι phono preamplifier αλλά δεν είναι αμιγώς λαμπάτο. Οι λάμπες δηλ. δεν ενισχυουν το σήμα της κεφαλής αλλά δίνουν το λαμπάτο ηχόχρωμα.

Υπάρχουν αμιγώς λαμπάτα phono. Αυτά ενισχύουν το σήμα με τις λάμπες για τις ΜΜ κεφαλές και συνήθως έχουν SUT δηλ. μετασχηματιστές για να ενισχύουν το πολύ χαμηλό σήμα των MC κεφαλών.

Όπως αυτό π.χ. http://www.6moons.com/audioreviews2/nvo2/3.html ή αυτό EAR 834p
 

Fleur de Lis

Senior Member
23 November 2009
434
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Από Audio Technica είχα στοχοποιησει την OC9MLII... αλλά δεν την έχω ακούσει όπως και καμμια από την συγκεκριμένη εταιρία.
Την μεσαία benz την άκουσα από το setup ενός φίλου.
 

Fleur de Lis

Senior Member
23 November 2009
434
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Σε ποια αναφέρεσαι? Βέβαια αυτό που μου είπαν για τις ΑΤ είναι ότι έχουν λίγες ώρες λόγω του ψιλού καντιλιβερ.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
δεν αναφερομαι σε καποια συγκεκριμενη. απλα Θα`Θελα να ακουσειs καποια απο αυτη τη σειρα για να γραψειs εντυπωσειs.
πριν πολλα χρονια ειχα την F5occ. δεν δουλευει πια, μαλλον λογω αναρτησηs. το να γραψω πωs ακουγοταν 30 χρονια πριν δεν εχει νοημα.
ναι 0,3 mm beryllium cantilever, / 0,3mV εξοδο και 15~50000Hz αποκριση.
Θα`Θελα πολυ να διαβασω πωs ακουγονται οι μεγαλεs συγχρονεs αδερφεs.
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Εδώ και 4 μήνες περίπου έχω την AT33-SA στο σύστημά μου. Μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος. Εξαιρετικό value for money. Ανάλυση, λεπτομέρεια, αναγνωστικότητα. Για τα γούστα μου, στο χώρο μου και στο σύστημά μου outclasses την κατά 500 ακριβότερη ZyxR50 bloom3.