Αγορά από USA

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Σεραφείμ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,382
Γλυφάδα
Έχω να θέσω ένα πολύ απλό ερώτημα, μπορεί να αγοράσει κάποιος γνωστός μου το iphone xs max από USA και να μου το φέρει χωρίς να υπάρχει πρόβλημα?
Εννοώ, εαν μπορεί να πάει σε ένα appstore να κάνει την αγορά και να μου το φέρει μόλις επιστρέψει.
Ευχαριστώ
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Προφανώς και μπορεί να πάρει και το local tax πίσω στο αεροδρομιο.
Θα έχεις όμως ένα χρόνο εγγύηση και πρέπει να προσέξεις το μοντέλο που θα πάρει να είναι συμβατό με Ευρώπη. Να το πει στον υπάλληλο του καταστήματος.
 

Σεραφείμ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,382
Γλυφάδα
Προφανώς και μπορεί να πάρει και το local tax πίσω στο αεροδρομιο.
Θα έχεις όμως ένα χρόνο εγγύηση και πρέπει να προσέξεις το μοντέλο που θα πάρει να είναι συμβατό με Ευρώπη. Να το πει στον υπάλληλο του καταστήματος.

οταν λες local tax εννοείς πως εαν το κινητό κοστίζει 1.099 $ και πάει στο αεροδρόμιο (σε ποιόν τομέα?) και ζητήσει επιστροφή φόρου λόγω χρήσης σε χώρα EU, θα του επιστραφεί κάποιο ποσοστό (?) λόγω φορολογίας US?

Εαν ναι, τότε πώς θα υπολογιστεί ο ελληνικός φόρος (24%)?
ευχαριστώ
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Αν δεν είσαι αμερικανός δικαιούσαι tax free αγορά. Σου επιστρέφουν το local state tax που δεν είναι το ίδιο ανα πολιτεία.
 

Akolofotias

New member
2 October 2018
19
Για το θέμα εγγυήσεις ρώτησε πρώτα εδώ Ελλάδα στην istorm για να Είσαι σίγουρος γιατί απο όσο ξέρω η εταιρείες δεν καλύπτουν εγγύηση για εκτός Ευρώπης
Έχω να θέσω ένα πολύ απλό ερώτημα, μπορεί να αγοράσει κάποιος γνωστός μου το iphone xs max από USA και να μου το φέρει χωρίς να υπάρχει πρόβλημα?
Εννοώ, εαν μπορεί να πάει σε ένα appstore να κάνει την αγορά και να μου το φέρει μόλις επιστρέψει.
Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το LG-H840 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Re: Απάντηση: Αγορά από USA

οταν λες local tax εννοείς πως εαν το κινητό κοστίζει 1.099 $ και πάει στο αεροδρόμιο (σε ποιόν τομέα?) και ζητήσει επιστροφή φόρου λόγω χρήσης σε χώρα EU, θα του επιστραφεί κάποιο ποσοστό (?) λόγω φορολογίας US?

Εαν ναι, τότε πώς θα υπολογιστεί ο ελληνικός φόρος (24%)?
ευχαριστώ

Οι τιμές που βλέπεις στο Apple Store είναι before taxes. Οπότε αυτός που θα το αγοράσει, θα πληρώσει + κάποιο ποσοστό (ανάλογα με το μέρος, μεταξύ 5-10%), και -λογικά- αυτό θα επιστραφεί στο αεροδρόμιο.

Κοινώς μην περιμένεις να σου έρθει λιγότερο από αυτό που βλέπεις στο αμερικανικό site.

Για ελληνικούς φόρους κλπ δεν έχω ιδέα.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Για το θέμα εγγυήσεις ρώτησε πρώτα εδώ Ελλάδα στην istorm για να Είσαι σίγουρος γιατί απο όσο ξέρω η εταιρείες δεν καλύπτουν εγγύηση για εκτός Ευρώπης

Στάλθηκε από το LG-H840 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Από ότι ξέρω, καλύπτεται κανονικά αλλα για ένα έτος μονο.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Το να δηλωθεί στο αεροδρόμιο αναχώρησης φοβάμαι ότι μπορεί να δημιουργήσει θέμα στην επιστροφή (ΦΠΑ, δασμοί κλπ)

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν αξίζει το (οποιο) ρίσκο.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Αγορά από USA

Το να δηλωθεί στο αεροδρόμιο αναχώρησης φοβάμαι ότι μπορεί να δημιουργήσει θέμα στην επιστροφή (ΦΠΑ, δασμοί κλπ)

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν αξίζει το (οποιο) ρίσκο.

Δεν νομίζω ότι προλαβαίνουν να κάνουν cross check. Μια φορα το είχα κάνει από Νορβηγία, χωρίς κανένα πρόβλημα.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Αυτο που ισχυει σχεδον παντου ειναι πως αγοραζεις, πληρωνεις και το vat και κατα την έξοδο απο την χωρα (στο αεροδρομιο πχ) δειχνεις αυτο που αγορασες, αποδειξη αγορας & boarding pass, και ειτε σου δινουν επιτοπου το vat ειτε στο πιστoνουν σε καποια καρτα που θα τους δωσεις. Οι ουρες συνηθως ειναι τραγικες :p

Προσοχη, στο jfk (και σιγουρα τουλαχιστον σε κανα 2 διεθνη των USA) δεν παιζει tax refund