Dracula [Netflix]

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ψηφίστε την Σειρά:

  • Εξαιρετική

    Votes: 0 0.0%
  • Πολύ Καλή

    Votes: 1 16.7%
  • Καλή

    Votes: 1 16.7%
  • Μέτρια

    Votes: 2 33.3%
  • Κακή

    Votes: 2 33.3%

  • Total voters
    6

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..

Dracula-2019.jpg


Netflix | BBC | Imdb



Το δίδυμο πίσω από την επιτυχημένη και ιδιαίτερα αγαπητή σειρά “Sherlock”, Στίβεν Μόφατ και Μαρκ Γκάτις,
ετοιμάζονται να φέρουν στην μικρή οθόνη και για λογαριασμό του Netflix και του BBC ακόμα μία γνωστή
και ιδιόμορφη προσωπικότητα του παρελθόντος. Ο λόγος για τον “Dracula” του Ιρλανδού συγγραφέα
Μπραμ Στόκερ που αναμένεται να πάρει σάρκα και οστά σε τρία επεισόδια διάρκειας 90 λεπτών,
γεγονός που θα δώσει μία αίσθηση τριλογίας ταινιών.


Όπως ανακοινώθηκε επίσημα στον πρωταγωνιστικό ρόλο, είναι ο Κλάες Μπάνγκ. Δημιουργοί της σειράς
είναι ο Στίβεν Μόφατ και ο Μαρκ Γκάτις, οι οποίοι υπογράφουν και το σενάριο, βασισμένοι φυσικά
στη κλασική νουβέλα του Μπραμ Στόκερ.

 
Last edited by a moderator:

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Dracula [BBC / Netflix]

Netflix Και BBC Στο "Dracula"

Απο Cinemode

Αν και ο μύθος του Δράκουλα έχει αποτελέσει το επίκεντρο πάρα πολλών κινηματογραφικών και τηλεοπτικών παραγωγών, με την ιστορία να έχει πλέον κορεστεί,
το Netflix και το BBC φαίνεται να πιστεύουν ακόμη στην δημοφιλία της ιστορίας, καθώς ετοιμάζουν μια νέα τηλεοπτική μίνι σειρά, που εστιάζει στον Κόμη των Καρπαθίων.

Δημιουργοί της σειράς είναι ο Steven Moffat και ο Mark Gatiss, το δίδυμο πίσω απο την βρετανική σειρά "Sherlock" του BBC.

Σύμφωνα με το δελτίο τύπου των δημιουργών:

"Πάντα υπήρχαν ιστορίες με επίκεντρο το μεγάλο κακό. Αυτό που κάνει ιδιαίτερη την περίπτωση του Dracula, είναι πως ο Bram Stoker έδωσε στο κακό, τον δικό του ήρωα.
Η νέα ιστορία ξεκινά το 1897 στην Transylvania, καθώς ο Κόμης ετοιμάζει τα σχέδια του ενάντια στο Βικτωριανό Λονδίνο."


Ενώ σύμφωνα με τον Larry Tanz του Netflix:

"Ανυπομονούμε να φέρουμε την όμορφη αφήγηση των Steven Moffat και Mark Gatiss στα μέλη μας σε ολόκληρο τον κόσμο
και είμαστε πολύ ενθουσιασμένοι που θα συνεργαστούμε σε μια ακόμη σειρά με το BBC."


Η μίνι σειρά που αποτελεί μια συμπαραγωγή της Hartswood Films, του BBC και του Netflix, αναμένεται να κάνει πρεμιέρα στα τέλη του 2019...

http://www.cinemode.gr/tileoptikes-seires/to-netflix-kai-bbc-sto-dracula.html
 

Sonic

Supreme Member
25 November 2012
6,370
Γουκόγιαφκα εν Kashyyyk
Re: Dracula [BBC / Netflix]

Μωρέ έχω ήδη "τσιμπήσει", κορεσμένο - ξεκορεσμένο!

Γιατί ελπίζω να δω τους δυο τους να στήνουν πανέξυπνες στιγμές στο σενάριο ;)

(Ελπίζω να μην μείνω μόνο με την προσδοκία, βέβαια! :p )
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Εγώ θα έλεγα πως είναι πολύ δύσκολο να δημιουργηθεί οτιδήποτε που θα πλησιάσει έστω και στο ελάχιστο τη μαγική ταινία του Κόπολα. Θεωρώ πως το θέμα έκλεισε τότε.. Τι φιλμ Θεέ μου...

Tι φιλμ !!!! Οντως αριστουργημα. Μπορω να το ξαναδω οποιαδηποτε φορα χωρις να βαρεθω ουτε μια στιγμη.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Επι τη ευκαιρια να ρωτησω κατι και οποιος ξερει αν καποιος ξερει ας μου πει.

Μια τηλεοπτικη αποδωση (και μαλλον θεατρικης υφης) του Δρακουλα απο το BBC εκει καπου στα 70ς... λεει κατι σε κανενα ;
Το εχει δει κανεις και ακομα καλυτερα υπαρχι περιπτωση να βρεθει... ΒΒC ειναι αυτο δεν ειναι ΕΡΤ για να γραφουν ποδοσφαιρο πανω στις ταινιες....
Οποιος εχει καποια ακρη ας μας πει.
Το ψαχνω χρονια και δεκαετιες.
Ειχα πολλες νυχτες αυπνιες απο αγωνια ακομα και φοβο πιτσιρικας, αφου το ειχα δει...

Εντιτ και επανερχομαι επι του Δρακουλα που πιστευω ειναι απο τις σπουδαιοτερες μορφες του πολιτισμου μας....

Πιστευω οτι ειναι απο τους πιο δυσκολους ρολους για να ερμηνευσει κανεις και ακομα περισσοτερο για να ενσαρκωσει.
Ο τυπος στο Τρεηλερ... δεν μου λεει... αλλα θα το προσπαθησω.
Ο Γκαρυ Ολντμαν εγινε ο Μιχαηλ αγγελος της ερμηνειας του Δρακουλα, και επειτα απο αυτον οι Σερ Κριστοφερ Λη, Κλαους Κινσκυ και Μπελα Λουγκοζι.
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
Εγώ θα έλεγα πως είναι πολύ δύσκολο να δημιουργηθεί οτιδήποτε που θα πλησιάσει έστω και στο ελάχιστο τη μαγική ταινία του Κόπολα. Θεωρώ πως το θέμα έκλεισε τότε.. Τι φιλμ Θεέ μου...
Η σκηνή που ο Oldman απαρνιέται το Χριστιανισμο και καρφώνει το σπαθί στον σταυρό είναι στις 10 καλύτερες ever. Είχε κέφια ο Coppola.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Πρεμιέρα για το «Dracula» στο BBC: Το τρομακτικό θέαμα σόκαρε τους Βρετανούς

** Spoilers **


Ακόμη και οι πιο φανατικοί των θρίλερ λύγισαν
Το τρομακτικό θέαμα που αντίκρισε το τηλεοπτικό κοινό ήταν πάνω από τις δυνάμεις του..


https://www.protothema.gr/world/art...c-to-tromaktiko-theama-sokare-tous-vretanous/

Ωχ!!
Tι έβγαλε το BBC !!

Mark Gatiss, Steven Moffat έχουν κάνει κάμποσες σειρές για το BBC..
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Εγώ θα έλεγα πως είναι πολύ δύσκολο να δημιουργηθεί οτιδήποτε που θα πλησιάσει έστω και στο ελάχιστο τη μαγική ταινία του Κόπολα. Θεωρώ πως το θέμα έκλεισε τότε.. Τι φιλμ Θεέ μου...


+10000

Μια από τις αγαπημένες μου ταινίες όλων των εποχών μαζί με τον Τελευταίο των Μοϊκανών και το Prince of Persia.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,483
Εκεί ψηλά.....
Πρεμιέρα για το «Dracula» στο BBC: Το τρομακτικό θέαμα σόκαρε τους Βρετανούς

** Spoilers **


Ακόμη και οι πιο φανατικοί των θρίλερ λύγισαν
Το τρομακτικό θέαμα που αντίκρισε το τηλεοπτικό κοινό ήταν πάνω από τις δυνάμεις του..


https://www.protothema.gr/world/art...c-to-tromaktiko-theama-sokare-tous-vretanous/

Ωχ!!
Tι έβγαλε το BBC !!

Mark Gatiss, Steven Moffat έχουν κάνει κάμποσες σειρές για το BBC..


Δεν παμε καλα.....σιγα μην το δω.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Να σου πω το σκέφτομαι και εγώ τώρα..
γιατί δεν είμαι στην καλύτερη διάθεση που έχω.. :cool:

Μου την σπάει και αυτός ο καιρός εμένα.. :p
Ίσως το δω το καλοκαίρι! :laugh:

Δες το νέο A Christmas Carol να μου πεις εάν σου αρέσει Kosh! ;)
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Λέτε να το βγάλανε επίτυδες έτσι επειδή το πήρε και το Netflix ??
Για τους Αμερικάνους ?
Χμμ..