Νέα καλωδίωση ethernet

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Θα ήθελα τις προτάσεις σας και μερικά tips για νέα καλωδίωση ethernet.

Μελλοντικά οταν πέσουν οι τιμές, θα ήθελα να μεταβώ σε 10Gbit LAN.
οποτε μιλάμε για καλώδια CAT6, CAT6a, CAT6e, CAT7 ανάλογα βεβαία και την τιμή τους.
τα εργατικά και η συνδεσμολογία ειναι ταλαιπωρία και κόστος, οποτε θα ήθελα κάτι που θα με εξυπηρετεί και μελλοντικά οταν μεταβώ σε 10Gbit.

Σίγουρα θα χρειαστώ 100m καλώδιο.
Θα ήθελα να ειναι shielded γιατί σε κάποιες διαδρομές θα ειναι παράλληλα με καλώδιο θερμοσίφωνα και ηλεκτρικά μπουάτ,
αλλα διαβάζω οτι ειναι δύσκολη η συνδεσή τους και ισως να μην αξίζει.

1) ποια μάρκα, κατηγορία, προδιαγραφές να έχει;

Θα χρειαστώ και μερικά μέτρα για εξωτερικό καλώδιο ethernet, αν εχετε να προτείνετε κάποιο..

Για κάμερες IP και απλό CAT5e/CAT6 ειναι οκ.

2) ποια τοπολογία δικτύου προτείνετε για τον χώρο;
παραθέτω μια πρόχειρη κάτοψη.
Κάθε δωμάτιο θα εχει switch οπου θα συνδέονται οι συσκευες του κάθε δωματίου.
Προς το παρόν εχω Gigabit switch
Home-Lay-01.jpg
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072

αυτο ειναι shielded (FTP), να μην προτιμήσω το απλό UTP Panduit CAT6 που κοστίζει τα μισά;

https://www.kafkas.gr/proionta/ilek...cat6/panduit-kal-utp-4z-cat-6-panduit_108849/

λίγο πιο ακριβό απο την τιμή του Panduit CAT6 shielded (FTP) βρίσκω CAT7a απο amazon. (οχι οτι το CAT7a θα το αξιοποιήσω άμεσα..)
https://www.amazon.de/gp/product/B01GGOBVTW/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A1YJU9RIMEUNF2&psc=1
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Βρε εσύ δεν είπες για shielded; Τώρα για cat7 δεν τη ξέρω τη μάρκα. Η panduit έχει δουλευτει σε πολλα εργα και εχω ακουσει πολλα καλα απο ηλεκτρολογους.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Βρε εσύ δεν είπες για shielded; Τώρα για cat7 δεν τη ξέρω τη μάρκα. Η panduit έχει δουλευτει σε πολλα εργα και εχω ακουσει πολλα καλα απο ηλεκτρολογους.
Βεβαίως κύριε Πανοραμιξ αλλά παραπάνω αναφερω και αυτό "αλλα διαβάζω οτι ειναι δύσκολη η συνδεσή τους και ισως να μην αξίζει."

Πχ το κτήριο δεν πρέπει να έχει γείωση και αν χρειάζεται τα καλώδια να γειωθουν, δεν νομίζω ότι γίνεται εύκολα.

Σε φίλο ηλεκτρολόγο που πήρα τηλ και αυτός panduit μου πρότεινε, επειδή και αυτοί στην δουλειά αυτό χρησιμοποιούν και δεν έχουν δοκιμάσει άλλα, αντίστοιχα καλά ή καλύτερα, όπως πχ το παραπάνω που είναι CAT7a από το amazon.de
(είναι amazon choice οπότε είναι δοκιμασμένο από πολλούς)