IKEA Hack

cbfdim

AVClub Addicted Member
29 December 2013
1,882
Ειπα να ανοιξω ενα νεο θεμα (σπανια το κανω) ωστε να διμιουργηθει μια νεα κατηγορια κατασκευων, συτη της μετατροπης προιοντων της γνωστης πολυεθνικης, σε κατι διαφορετικο απο αυτο για το οποιο πωλουνται, ετσι ωστε να προσαρμοστει στις δικες μας αναγκες.
Στο εξωτερικο υπαρχουν ιστοσελιδες αποκλειστικα με αυτο το θεμα, αλλα και εκτενης αναφορα σε παρα πολλες αλλες, οπως και αρκετα βιντεακια.

Για την δικη μου μετατροπη χρησιμοποιησα εξαρτηματα απο την σειρα ραφιων Hejne, η οποια στο εξωτερικο υπαρχει και σαν Gorm. Ειναι πολυ φτηνη σειρα και κακης ποιοτητας ξυλειας, αλλα ειναι "μασιφ" ξυλο και οχι κατι που μοιαζει σαν ξυλο.

Οι κωδικοι που χρησιμοποιησα ειναι οι:
002.866.77 σετ απο 2 διατρητους ορθοστατες υψους 171 εκατοστων, αξιας 3,5 ευρω και
802.878.09 σετ απο 2 ραφια διαστασεων 77 Χ 47 εκατοστων αξιας 12 ευρω. Απο αυτα τα ραφια ειναι φτιαγμενα μεσα στα καταστηματα τα καφασια - κασονια μεσα στα καταστηματα.
Εχτρα χρειαστηκαν 2 μετρα συρματοσχοινο ψιλο, 4 ροδακια, 4 κλεμενς μεγαλα, βιδες, βελατουρα, χρωμα.

DSCN1837 (Small).JPG

1. Αρχικα ξεκαρφωθηκαν οι ταβλες απο το ενα ραφι.

DSCN1838 (Small).JPG

2. Κοπηκαν σε μηκος 45 εκατοστων

DSCN1840 (Small).JPG

3. Κοπηκαν και τα "πατηματα" απο τις ταβλες των ραφιων, σε μηκος 20 εκατοστων και εχουμε το παρακατω αποτελεσμα.

DSCN1841 (Small).JPG

4. Κοπηκαν οι 3 ταβλες απο το αλλο ραφι, παλι στα 45 εκατοστα, και μετα ξεκαρφωθηκαν και αυτες. Επισης κοπηκαν και τα "πατηματα" απο αυτο το ραφι στα 20 εκατοστα.

DSCN1843 (Small).JPG

5. Μια απο τις δυσκολιες της κατασκευης, ηταν να ανοιχτουν οι τρυπες στα "πατηματα", εκει που βιδωνουν στους ορθοστατες. Ο τροπος που διαλεξα ηταν, να βιδωσω στον καθε ενα ορθοστατη ανα μια τρυπα κενη, τα πατηματα, μετα να ευθυγραμισω και γωνιασω τους δυο ορθοστατες με τετοιον τροπο ωστε να δημιουργηθει ενα σχημα σκαλας και χρησιμοποιωντας σαν οδηγο την τρυπα του ορθοστατη και το εξαρτημα της wolfcraft για της καβιλιες ωστε να πετυχω την καθετοτητα της τρυπας, τα τρυπηματα εγιναν με σχεδον απολυτη ακριβεια.

DSCN1845 (Small).JPG

DSCN1846 (Small).JPG

6. Ελαφρυ τριψιμο, περασμα με βελατουρα και βαψιμο στις ταβλες των ραφιων και στα "πατηματα" τους (η πιο βαρετη δουλεια για μενα).

DSCN1848 (Small).JPG

DSCN1847 (Small).JPG

DSCN1851 (Small).JPG

Παρακαλω μην γραψετε απο κατω για να προλαβω να ανεβασω και την συνεχεια.
 

cbfdim

AVClub Addicted Member
29 December 2013
1,882
7. Συναρμολογηθηκαν τα νεα ραφια χρησιμοποιωντας δυο καθετες ταβλες σαν οδηγο, και κομματια ξυλο σαν αποστατες για τα κενα.

DSCN1857 (Small).JPG

8. Κοπηκαν οι δυο ορθοστατες αρχικα στη μεση.

DSCN1858 (Small).JPG

9. Επειδη ηθελα καποιο υψος ραφιου που δεν συμβαδιζε με τις τρυπες, ανοιξα με ακριβεια νεες τρυπες στους ορθοστατες χρησιμοποιωντας παλι τον οδηγο για καβιλιες της wolfcraft.

DSCN1860 (Small).JPG

10. Τα εξαρτηματα ειναι κομμενα, τρυπημενα και βαμμενα, ετοιμα για συναρμολογηση.

DSCN1873 (Small).JPG

11. Επειδη δεν ηθελα τα πισω ροδακια να περιστρεφονται, βιδωσα και απο τις δυο πλευρες και με καποια αποσταση μικρα κομματακια ξυλου.

DSCN1875 (Small).JPG

12. Δημιουργηθηκαν αντιριδες απο συρματοσχοινο.

DSCN1877 (Small).JPG

13. Ετοιμο

DSCN1876 (Small).JPG

14. Φορτωμενο

DSCN1878 (Small).JPG

15. Και στη θεση του.

DSCN1879 (Small).JPG

Εγιναν καποια λαθη καθως το προτζεκτ εγινε κατω απο μεγαλη πιεση, αφου ο σκοπος του εκτος απο το πρακτικο κομματι, ηταν και να αποσβεσει μερος αυτης της πιεσης, αλλα ειναι ανευ σημασιας καθως δεν επηρεασαν την τελικη κατασκευη.
 

vrouxos

AVClub Enthusiast
29 July 2018
746
Πολύ ωραία ιδέα για το θέμα ! Άψογη και εντυπωσιακή δουλειά !!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

giannisx4

Senior Member
24 September 2010
561
Πραγματι έχει πολύ ενδιαφέρον το σκεπτικό. Θα μπορούσες στην προκειμένη περίπτωση να χρησιμοποιήσεις και ξύλα από παλέτες που αφενός δεν θα είχες επιβαρυνθεί το κόστος της αγοράς θα είχες όμως επιπλέον δουλειά για τη διάλυση και το φινίρισμα της παλέτας. Πολύ όμορφη κατασκευή...

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Last edited by a moderator:

weather1967

Supreme Member
25 October 2010
7,814
Συγχαρητήρια Δημήτρη,πολύ καλή ιδέα,υλοποίηση,καί χρήσιμο. :a0210:
 

papako

AVClub Addicted Member
16 February 2008
1,458
Αθήνα
μπράβο
Αλλάζω το γραφείο με ενα μικρότερο (απο 150 cm στα 120cm ) και σκεφτόμουν πως θα αξιοποιήσω τον χώρο. Μου έδωσες ιδέα.
Τα ράφια αυτά είναι πολύ καλά και αντέχουν. Έχω "ντύσει" την αποθήκη μου με αυτά.

ΥΓ. Αν είναι εφικτό, όταν κάνετε quote να σβήνετε τις φωτογραφίες. Δεν προσφέρουν τίποτα και κάνουν το διάβασμα δυσκολότερο.
 

Αργύρης Μ.

Senior Member
6 July 2006
320
Πεύκη
χα!! ωραίο thread για ιδέες

μου θύμισε έναν λαμπάτο τελικό που είχα κάνει πριν καμιά δεκαριά χρόνια σε κουταλοθήκη του ikea :laugh:

αφού αφαίρεσα τα εσωτερικά διαχωριστικά

το ξεκίνημα

6TSzlQW.jpg



και το τέλος (περίπου)

tOUWJts.jpg
 

enduras1

Moderator
Staff member
Δημήτρη ωραίο το αποτελεσμα!

Απλα δυο ερωτησεις.

Ειναι σιγουρα οξυα?
Μηπως αν τα αγοραζες τα ξυλα εκτος Ικεα σου εβγαινε οικονομικοτερα?
Και τελος σωστη η παρατηρηση του Γιαννη πως απο μια καλη παλετα θα τα ειχες δωρεαν!
 

cbfdim

AVClub Addicted Member
29 December 2013
1,882
Ευχασιστω Νικο, SR71B, vrouxos, Δημητρη weather, papako, diablo, Κωστη, Αργύρη Μ.

Πραγματι έχει πολύ ενδιαφέρον το σκεπτικό. Θα μπορούσες στην προκειμένη περίπτωση να χρησιμοποιήσεις και ξύλα από παλέτες που αφενός δεν θα είχες επιβαρυνθεί το κόστος της αγοράς θα είχες όμως επιπλέον δουλειά για τη διάλυση και το φινίρισμα της παλέτας. Πολύ όμορφη κατασκευή...
Ξυλα απο παλετες εχω σε αφθονια, και μαλιστα ετοιμα ξεκαρφωμενα. Αρχικα η σκεψη μου ηταν αυτη, αλλα επειδη για να τα φερω οπως ηθελα θα χρειαζομουν ξεχονδριστηρα και ενα δισκοπριονο παγκου, θεωρησα το κοστος των 13,5 ευρω αμελητεο.

χα!! ωραίο thread για ιδέες
μου θύμισε έναν λαμπάτο τελικό που είχα κάνει πριν καμιά δεκαριά χρόνια σε κουταλοθήκη του ikea :laugh:
αφού αφαίρεσα τα εσωτερικά διαχωριστικά

το ξεκίνημα

6TSzlQW.jpg

και το τέλος (περίπου)

tOUWJts.jpg

Πολυ ωραια κατασκευη. Ο κολλητος μου ειχε αρωστια με τους λαμπατους, και με το ρεστορινγκ παλιων αρμονιων.

Δημήτρη ωραίο το αποτελεσμα!

Απλα δυο ερωτησεις.

Ειναι σιγουρα οξυα?
Μηπως αν τα αγοραζες τα ξυλα εκτος Ικεα σου εβγαινε οικονομικοτερα?
Και τελος σωστη η παρατηρηση του Γιαννη πως απο μια καλη παλετα θα τα ειχες δωρεαν!

Ευχαριστω Κυριακο.
Οχι και οξυα το Ικεα. Ελατο κακης ποιοτητας ειναι.
Εγραψα πουθενα οξυα; Διορθωσε το αν το εχω κανει.
Επισης αν μπορεις και τα:

802.878.09 σετ απο 2 ραφια διαστασεων 77 Χ 47 εκατοστων αξιας 12 ευρω. Απο αυτα τα ραφια ειναι φτιαγμενα μεσα στα καταστηματα τα καφασια - κασονια μεσα στα καταστηματα.

Εχτρα χρειαστηκαν 2 μετρα, σε, Εξτρα χρειαστηκαν......

Θα τα ειχα χαλασει σε λειτουργικα υγρα για τις μηχανες και τους μηχανικους, καθως θα επρεπε να κανω το παρακατω τηλεφωνο:

Καλησπερα σας Παππους Κωστας εκει.......
Καλησπερα τι θα θελατε...........
Κωστα ο cbf ειμαι απο το AVclub ποτε αδειαζεις να φερω μια μπουκαλα 15αρι και κατι παλετοξυλα (χωρις προκες) να να περασουμε μια ξεχονδριστηρα και να κανουμε και κατι κοπες στο παγκου;
Δημητρη αν βαλεις και τα ξηροκαρπια μαζι, ελα σε τρια τεταρτα που τελειωνω βαρδια και θα ειμαι στο εργαστηριο!!!
 

dk31

AVClub Addicted Member
29 November 2016
2,770
Δημήτρη το αποτέλεσμα μετράει και σ'αυτή την περίπτωση το αποτέλεσμα βγήκε καλό. Όταν τα ξύλα πάνε για βάψιμο, η ποιότητα δεν μας νοιάζει - και να υπάρχει θάβεται και πάει χαμένη. Το μόνο που θα άλλαζα είναι τα πλαϊνά στριφώνια. Για αυτό το πάχος σανίδας δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω σε αντοχή από μια νοβοπανόβιδα που επιπλέον χωνεύεται και δεν εξέχει.

Οι λαμπάτοι τι είναι ωρέ παιδιά;
 

giannisx4

Senior Member
24 September 2010
561
Δημήτρη το αποτέλεσμα μετράει και σ'αυτή την περίπτωση το αποτέλεσμα βγήκε καλό. Όταν τα ξύλα πάνε για βάψιμο, η ποιότητα δεν μας νοιάζει - και να υπάρχει θάβεται και πάει χαμένη. Το μόνο που θα άλλαζα είναι τα πλαϊνά στριφώνια. Για αυτό το πάχος σανίδας δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω σε αντοχή από μια νοβοπανόβιδα που επιπλέον χωνεύεται και δεν εξέχει.

Οι λαμπάτοι τι είναι ωρέ παιδιά;
Μηχανήματα για hifi ήχο κυρίως για νοσταλγούς των ηλεκτρονικών λυχνιών μιας εποχής που έζησα κι εγώ. Για πολλούς μεταξύ των κι εγώ αγαπούν τον γλυκό ήχο που έβγαζαν οι ηλεκτρονικές λυχνίες από τον σκληρό των ημιαγωγών άσχετα με τις παραμορφώσεις που συνόδευαν την αυθεντικό αναλογικό ήχο. Καθαρά υποκειμενικό το ζήτημα και θέμα γούστου. Η κατασκευή πάντως του φίλου μας πολύ όμορφη. Εγώ κάποτε για σασί είχα χρησιμοποιήσει τμήμα από λούκι υδροροής. Έχω κρατήσει αρκετές λάμπες για ενθύμιο χάχαχα...

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dk31

AVClub Addicted Member
29 November 2016
2,770
Έχω κρατήσει αρκετές λάμπες για ενθύμιο χάχαχα...

Όμορφες είναι. Εγώ που δεν τις πρόλαβα μου θυμίζουν ντεκόρ από την ταινία Brazil.
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Welcome back cbfdim. Ωραια σκεψη και φυσικα το αποτελεσμα λειτουργικο! Ερωτηξη:που το βρηκες αυτο το πολυσουκοπριζο με διακοπτη ανα σουκοπριζα :drool1:

Αργυρη πολυ ωραιος ο λαμπατος, κανει και για κοσμημα!
 

Αργύρης Μ.

Senior Member
6 July 2006
320
Πεύκη
ευχαριστώ παιδιά :)

το post μου ήταν στο πνεύμα του ωραίου θέματος που άνοιξε ο Δημήτρης, πως με λίγη φαντασία μπορούν να αξιοποιηθούν με διαφορετικούς τρόπους τα ίδια πράγματα.
Δε νομίζω αυτός που σχεδίασε τα ράφια ή την κουταλοθήκη να είχε στο μυαλό του τέτοιες εφαρμογές :laugh:
 

cbfdim

AVClub Addicted Member
29 December 2013
1,882
Re: Απάντηση: IKEA Hack

Welcome back cbfdim. Ωραια σκεψη και φυσικα το αποτελεσμα λειτουργικο! Ερωτηξη:που το βρηκες αυτο το πολυσουκοπριζο με διακοπτη ανα σουκοπριζα :drool1:

Αργυρη πολυ ωραιος ο λαμπατος, κανει και για κοσμημα!

Και αυτο hacked ειναι, αλλα πρεπει να παω σπιτι να σου βαλω φωτο (σε ποιο θεμα αραγε;) και να σου πω με ακριβεια.

Αν φυσικα "βαλεις ενα χερακι" με τον κ...οπυκνωτή. Εκβιαστης;;;; Χα, χα, χα, χα.