Τι bandwidth καταναλώνει το fortnite στο ps4;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Δεν ξέρω πραγματικά σε ποια κατηγορία θα πρεπε να πάει το συγκεκριμένο ερώτημα γιατί είναι σύνθετο και περιλαμβάνει πολλές συσκευές αλλά έχω ένα πρόβλημα που μόλις σήμερα το πρωί μου ήρθε αναλαμπή για το τι μπορεί να φταίει οπότε το βάζω εδώ κι αν χρήζει μεταφοράς του το αφήνω στους συνάδελφους moderators να το αποφασίσουν.

Ας πάμε λοιπόν στο πρόβλημα, μέσω του πολυκάναλου ενισχυτή μου κάνω ακρόαση πολύ συχνά ιντερνετικών ραδιοφωνικών σταθμών, ακόμα κι όταν είχα απλό Adsl με 5Mbps γραμμή, πρόβλημα δεν είχα στην αναπαραγωγή, πόσο μάλλο τώρα που επιτέλους έφτασε το vdsl στο Περιστέρι, αναβάθμισα τη γραμμή μου και πλέον είμαι με μόνιμα κλειδωμένο το ρούτερ στα 49,9Mbps.
Που και που τον τελευταίο καιρό διαπιστώνω πρόβλημα στο να βρει ο ενισχυτής το σταθμό και να κλειδώσει, (να σημειώσω πως είναι ενσύρματα συνδεδεμένος με καλώδιο utp cat 5 στα 15μ.) και χθες είχα πάλι το ίδιο πρόβλημα κι ανακαλύπτω ότι ταυτόχρονα είχε συνδεθεί κι ο γιος μου στο ps4 παίζοντας fortnite και στο οποίο κι αυτός κατά καιρούς μου παραπονιέται ότι το παιχνίδι "λαγκάρει" όπως το λέει τη στιγμή που με τους φίλους του που παίζει δεν τους συμβαίνει σ αυτούς παρά μόνο στο γιο μου. Να σημειώσω πως το ps4 είναι ασύρματα συνδεδεμένο και σ άλλο δωμάτιο σ απόσταση απ το ρούτερ περί τα 8 μέτρα. Σήμερα το πρωί ανοίγω κι αυτή τη στιγμή ακούω ιντερνετικό ραδιόφωνο και οι σταθμοί κυριολεκτικά κλειδώνουν με τη σκέψη και μόνο και σκέφτομαι τώρα, είναι δυνατόν με 50άρα γραμμή να μη μπορώ να ακούω ραδιοφωνικούς ιντερνετικούς σταθμούς ταυτόχρονα με το online gaming του γιου; Επίσης αν βλέπει κι η κόρη βίντεο στο youtube απ το τάμπλετ ασύρματα, πόση ταχύτητα καταναλώνει; Οι ιντερνετικοί σταθμοί πόση ταχύτητα χρειάζονται; Είναι δυνατόν να μη μας φτάνει πια ούτε η 50άρα; Μήπως λοιπόν το συγκεκριμένο παιχνίδι καταναλώνει αρκετό bandwidth και μου κρασσάρει τον ενισχυτή στο ιντερνετικό ραδιόφωνο;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Το συγκεκριμένο παιχνίδι παραπάνω από μερικά kb/sec ισα ισα να στελνει κ να παίρνει δεδομένα από τους σέρβερς του παιχνιδιού δεν χρειάζεται.

Κι όμως, πριν λίγο που ξύπνησε ο γιος και μπήκε στο παιχνίδι τώρα πάλι δυσκολεύει ο ενισχυτής να κλειδώσει σταθμό.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Κι όμως, πριν λίγο που ξύπνησε ο γιος και μπήκε στο παιχνίδι τώρα πάλι δυσκολεύει ο ενισχυτής να κλειδώσει σταθμό.

στο παιχνιδι αυτο βγαινουν πολυ συχνα update (μπορει να φτασουν και μερικες 100αδες megabyte)τα οποια πρεπει να κατεβασει η κονσολα για να συνδεθει και να παιξει. Ισως το πετυχες σε τετοια φαση που ετρωγε bandwidth λογω κατεβασματος. Παντως γενικα τα online games, ενω παιζει καποιος, δεν τρωνε πολυ bandwidth. Δεν θα ηταν αρκετο γιανα δημιουργησουν προβλημα σε adsl, ποσο μαλλον σε vdsl.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Μήπως ασύρματα τραβάει όλη την ταχύτητα απ το ρούτερ;

αν και οι δυο συσκευες ειναι σχετικα μακρια απο το ρουτερ και αν το ρουτερ εχει σχετικα κακη διαχειριση wifi, ισως να συμβαινει κατι τετοιο ΜΟΝΟ οταν το fortnite κανει download updates. Να συμβαινει κατι τετοιο εν μεσω κανονικης ροης παιχνιδιου το θεωρω αδυνατο.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Οχι είπα στο αρχικό ποστ ότι ο ενισχυτής είναι ενσύρματος με καλώδιο utp cat 5 και το ps4 ασύρματα στα 8 μέτρα σε άλλο δωμάτιο. Εγώ ξέρω ότι το πρωί πριν ξυπνήσει και ξεκινήσει να παίζει οι σταθμοί κλείδωναν με κινηματογραφική ταχύτητα ενώ με το που άρχισε το παιχνίδι και χωρίς να κάνει update προσπαθεί να κλειδώσει και αργεί πάρα πολύ και πάει σε άλλο σταθμό και κλειδώνει αλλά μετά από 30 δεύτερα.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Όταν γυρίσω σπίτι θα βάλω τον γιο μου να παίξει και θα βλέπω το γίνεται στο router ώστε να σου μιλήσω ακριβώς με νούμερα
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Επανερχομαι με νουμερα. Ενω παιζω το παιχνιδι, βλεπω απο το traffic monitor του ρουτερ μου οτι ουδεποτε ξεπερασε τα 50k/sec ειτε σε upload ειτε σε download.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Δλδ. να εστιασω το προβλημα στον ενισχυτη;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πιστεύω ότι θέμα δημοσίευσης δικτύου είναι απλά δεν πιστεύω ότι φταίει το fortnite συγκεκριμένα. Μήπως κατεβάζει το PS4 τίποτα updates με που το ανοίγει ο γιος σου και νομίζεις ότι φταίει το fortnite?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Πιστεύω ότι θέμα δημοσίευσης δικτύου είναι απλά δεν πιστεύω ότι φταίει το fortnite συγκεκριμένα. Μήπως κατεβάζει το PS4 τίποτα updates με που το ανοίγει ο γιος σου και νομίζεις ότι φταίει το fortnite?
Οχι σιγουρα, τωρα εστιαζω στο καλωδιο, πιο παλια ειχα ενα cat 6 10 μετρα, προσφατα λογω αλλαγων πηγα σε cat 5 στα 15 μετρα να φταιει αυτο;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Αν έφταιγε το καλώδιο θα δημιουργούσε πρόβλημα πάντα και όχι μόνο όταν δουλεύει το PS4. Το ρούτερ σου έχει κατονομάσει τρόπο να βλέπεις το bandwidth που καταναλώνει το δίκτυο;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Αν έφταιγε το καλώδιο θα δημιουργούσε πρόβλημα πάντα και όχι μόνο όταν δουλεύει το PS4. Το ρούτερ σου έχει κατονομάσει τρόπο να βλέπεις το bandwidth που καταναλώνει το δίκτυο;
Πως το κανω αυτο;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Πως το κανω αυτο;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πρέπει να το υποστηρίζει το router σου. Το Asus μου δείχνει ξεχωριστά bandwidth για τα wired και τα wireless. Αλλά πιο ακριβά δείχνουν αναλυτικά ανά client.