Αγορά Sony 55"

satyros_GR

New member
8 December 2010
50
Χαλκίδα
Καλημέρα σε όλους
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια οικονομική Sony 55".
Budget <900 ευρώ.
Είδα σε κατάστημα την SONY KD-55XE7096 και στα δικά μου μάτια η αλήθεια είναι οτι η εικόνα της σε σχέση με τις LG ή τις Samsung αντίστοιχης τιμής, ήταν απίστευτα καλύτερη. Πριν πλησιάσω για να δω την τιμή της, νόμιζα οτι θα ήταν πολύ ακριβότερη, απο την εικόνα που είχε.
Την τηλεόραση θα την χρησιμοποιώ για gaming PS4 κ streaming ταινίες και σειρές. Ενδοιασμούς έχω λόγω μη ύπαρξης android καθώς χρησιμοποιώ popcorn και streamio αυτή τη στιγμή αν κ το πιθανότερο είναι να πάρω συνδρομή NETFLIX. Η μετάβαση θα είναι απο μια παλιά LCD LG 37" οπότε καταλαβαίνετε οτι όλες οι καινούργιες μου φαίνονται απίστευτες.
Θα ήθελα λοιπόν τα φώτα σας γιατί διαβάζω διάφορα για IPS vs VA panel όπως επίσης κ για το android στις SONY.
Να σημειώσω οτι η εικόνα της 7096 μου άρεσε πάρα πολύ αλλά αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο με αξιόπιστο android μέσα στο budget μου, είμαι ανοιχτός σε προτάσεις
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Εφόσον βρίσκεις κάποια από τις Sony XE7xxx σε λογική τιμή (<700 ευρώ) και η εικόνα της είναι για εσένα ικανοποιητική, τότε προχώρα. Περισσότερα χρήματα θα αξίζει να δώσεις για κάποια με μεγαλύτερη διαγώνιο (αν η απόσταση θέασης υπερβαίνει τα 2.5 μέτρα) ή με 100 Hz ρυθμό ανανέωσης (αν παρακολουθείς συχνά αθλητικά). Δηλαδή, για κάποια από τις περσινές Samsung MU7000 και Sony XE85xx (με Android TV).
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Καλημέρα σε όλους
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια οικονομική Sony 55".
Budget <900 ευρώ.
Είδα σε κατάστημα την SONY KD-55XE7096 και στα δικά μου μάτια η αλήθεια είναι οτι η εικόνα της σε σχέση με τις LG ή τις Samsung αντίστοιχης τιμής, ήταν απίστευτα καλύτερη. Πριν πλησιάσω για να δω την τιμή της, νόμιζα οτι θα ήταν πολύ ακριβότερη, απο την εικόνα που είχε.
Την τηλεόραση θα την χρησιμοποιώ για gaming PS4 κ streaming ταινίες και σειρές. Ενδοιασμούς έχω λόγω μη ύπαρξης android καθώς χρησιμοποιώ popcorn και streamio αυτή τη στιγμή αν κ το πιθανότερο είναι να πάρω συνδρομή NETFLIX. Η μετάβαση θα είναι απο μια παλιά LCD LG 37" οπότε καταλαβαίνετε οτι όλες οι καινούργιες μου φαίνονται απίστευτες.
Θα ήθελα λοιπόν τα φώτα σας γιατί διαβάζω διάφορα για IPS vs VA panel όπως επίσης κ για το android στις SONY.
Να σημειώσω οτι η εικόνα της 7096 μου άρεσε πάρα πολύ αλλά αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο με αξιόπιστο android μέσα στο budget μου, είμαι ανοιχτός σε προτάσεις
Παρόμοια και εγώ είδα Sony 55 δίπλα σε LG και Samsung και μου άρεσε η ποιότητα εικόνας της Sony.
Εμένα επειδή με ενδιαφέρουν τα αθλητικά κοιτάω Sony 85xx .
Το android και εμένα με προβληματίζει .
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Πέρσι πάντως η xe85 στις 55 ίντσες σε φάση προσφοράς ήταν 900 ευρώ και η xe80 ακόμα πιο χαμηλά
Έτσι θα γίνει και φέτος
 

satyros_GR

New member
8 December 2010
50
Χαλκίδα
αυτές έχουν όλες το ίδιο panel με την 7096? και το android δουλεύει απροβλημάτιστα? γιατί έχω διαβάσει γενικότερα για κάποια μοντέλα που δεν είναι στάνταρ το VA panel κ παίζει κ IPS ανάλογα πως έρχεται απο το εργοστάσιο, κ επίσης για lag στο android πχ στις αλλαγές των καναλιών.
Και πάλι όμως σκέφτομαι, αξίζουν τόσα παραπάνω λεφτά για android εφόσον με πολύ λιγότερα παίρνεις ένα android tv box κ βάζεις πάνω κ popcorn κ streamio κ ότι άλλο θες?
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Όχι δεν έχουν όλες το ίδιο πάνελ, εξαρτάται και από τις ίντσες και από την σειρά του μοντέλου. Νομίζω στο thread για τα μοντέλα της Sony 2018 και 2017 υπάρχουν πιο αναλυτικά στοιχεία.
Επίσης οι προσφορές θα γίνουν στα νέα μοντέλα XF και μάλλον όχι στα παλιά XE γιατί έχουν πια μείνει λίγα σκόρπια .
Όσο για το Android γούστα είναι αυτά. Σίγουρα δεν είναι η πιο γρήγορη πλατφόρμα αλλά έχει εφαρμογές.
 

satyros_GR

New member
8 December 2010
50
Χαλκίδα
Όχι δεν έχουν όλες το ίδιο πάνελ, εξαρτάται και από τις ίντσες και από την σειρά του μοντέλου. Νομίζω στο thread για τα μοντέλα της Sony 2018 και 2017 υπάρχουν πιο αναλυτικά στοιχεία.
Επίσης οι προσφορές θα γίνουν στα νέα μοντέλα XF και μάλλον όχι στα παλιά XE γιατί έχουν πια μείνει λίγα σκόρπια .
Όσο για το Android γούστα είναι αυτά. Σίγουρα δεν είναι η πιο γρήγορη πλατφόρμα αλλά έχει εφαρμογές.

Γνωρίζεις τις πραγματικές διαφορές μεταξύ της XF κ της ΧΕ?
Αν μπορείς δώσε ένα λινκ για το thread που ανέφερες, γιατί δεν το βρίσκω
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625

boymanos

Senior Member
23 February 2012
510
Αυτές δεν είναι άλλη κατηγορία τιμής?

στον πινακα ειναι τα νεα μοντελα, αν θες αλλαζεις τα μοντελα στο επανω μερος και βλεπεις τις διαφορες.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
προσοχή μόνο μην την πατήσετε... το τεστ αφορά τις ίντσες που έγινε το τεστ και τίποτα άλλο.
δηλαδη μια 49 ρα και μια 65 ρα μπορεί να έχουν διαφορετικό πανελ και να έχουν τελείως διαφορετικές βαθμολογίες.
(αν και η σειρά 9 έχει παντού το ίδιο πάνελ, το πρόβλημα είναι για τις σειρές 7 και 8)
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
510
προσοχή μόνο μην την πατήσετε... το τεστ αφορά τις ίντσες που έγινε το τεστ και τίποτα άλλο.
δηλαδη μια 49 ρα και μια 65 ρα μπορεί να έχουν διαφορετικό πανελ και να έχουν τελείως διαφορετικές βαθμολογίες.
(αν και η σειρά 9 έχει παντού το ίδιο πάνελ, το πρόβλημα είναι για τις σειρές 7 και 8)

στο πινακακι που εχω στειλει, αν βαλεις το μοντελο που θελεις, απο κατω οταν πατησεις το full view και μπεις, σου δειχνει στο επανω μερος τι τυπο panel φοραει.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
μμμμ μάλλον δεν έχει τα μοντέλα που αφορούν το δικό μου εύρος τιμών

μη βιάζεσαι... σε προσφορές μπορεί να βρεις κάτι πολύ καλό και φτηνό.
το σάββατο πχ είχε συγκεκριμένο κατάστημα σονυ 70ρα XF83, 999 ευρω.
 

satyros_GR

New member
8 December 2010
50
Χαλκίδα
δε βιάζομαι λέω να περιμένω το black Friday μήπως και.....
Απλά στο budget μου είναι πολύ περιορισμένες οι επιλογές. Αλλά όταν είχα κατέβει Αθήνα κ πήγα μια βόλτα στον Κωτσόβολο στην Πειραιώς, η Sony 7096 ξεχώριζε απο μακριά η εικόνα της σε σχέση με τις υπόλοιπες που είχαν κάτω απο 900 ευρώ. γι αυτό ψάχνομαι για Sony αν κ έχω ακούσει άσχημα για το software
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Η σειρα 70 δεν εχει android ούτως η άλλως. έχει ένα άλλο smart λειτουργικό πιο απλό.