Samsung QE65Q6F vs Samsung NU8002

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
Παιδιά ένα φιλαράκι μου, είναι μεταξύ τον δύο τηλεοράσεων, και περιμένει εδώ στη Κύπρο το Black friday να αγοράσει μια από τις δύο ή οποίες βρίσκονται στη ίδια περίπου τιμή 1699 η nu8002 και 1750 η qled. Η κυρία του χρήση είναι το Gaming αλλά κυρίως παίζει Fifa και παρακολουθει αθλητικά. Έχω δει τα reviews στο rtings.com, τα δύο μοντέλα είναι πολύ κοντά σε ποιότητα εικόνας, εντάξει η qled είναι ένα κλικ πιο πάνω από την 8 σειρά Led τις Samsung και σε ποιότητας κατασκευής κτλ. Αρχικά του είπα πηγαίνε στη qled, απλά με πρόβληματιζει το σχετικά κακό gray uniformity που έχει σε σχέση με την nu8002, και επειδή θα πάρει 65 άρα σε μέγεθος, μην έχει προβλήματα με banding η (dirty screen effect) αθλητικά και του κακό φανεί, η nu 8002 από ότι είδα έχει πολύ καλύτερο gray uniformity. Δεν ξέρω τι να του πω, και να τον πάρω στο κεφάλι μου.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Το ίδιο gray and black uniformity έχουν και οι δυο. Ακόμα και από το ίδιο ακριβώς μοντελο να πάρεις 10 τηλεοράσεις η κάθε μια θα έχει το δικό της uniformity. Στατιστικά υπάρχει ένα εύρος στις τιμές.
Άρα πήγαινε στην qled
 

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
Στο review απλά πρόσεξα ότι έχει κάποιο θέμα η qled με 2 φωτεινές οριζόντιες γραμμές στη μέση του πάνελ που φαίνονται κυρίως σε αθλητικο περιεχόμενο, και είδα και μια φωτογραφία από αγοραστή στο Amazon που τόνισε αυτό το θέμα, για αυτό με προβλήματισε, ενώ στη nu8002 είναι καλύτερα τα πράγματα, αλλά αφού λες εσύ ότι είναι και θέμα τύχης, θα του πω qled και ο Θεός βοηθός, λαχείο έτσι και αλλιώς αγοράζουμε με τις Led τηλεόρασεις γενικά.
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
510
Re: Απάντηση: Samsung QE65Q6F vs Samsung NU8002

Στο review απλά πρόσεξα ότι έχει κάποιο θέμα η qled με 2 φωτεινές οριζόντιες γραμμές στη μέση του πάνελ που φαίνονται κυρίως σε αθλητικο περιεχόμενο, και είδα και μια φωτογραφία από αγοραστή στο Amazon που τόνισε αυτό το θέμα, για αυτό με προβλήματισε, ενώ στη nu8002 είναι καλύτερα τα πράγματα, αλλά αφού λες εσύ ότι είναι και θέμα τύχης, θα του πω qled και ο Θεός βοηθός, λαχείο έτσι και αλλιώς αγοράζουμε με τις Led τηλεόρασεις γενικά.

σαν παθων της samsung, εκτος απο τυχη, θα σε συμβουλευα να παρεις και την 5ετη εγγυηση, μην χτυπας στο τελος και το κεφαλι σου.
 

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
Φίλε έχω αλλάξει 6 τηλεόρασεις από το 2014 μέχρι και σήμερα, μιλάμε για 4k και 65 αρες 70 άρα ku 6000, κάποιες τις πουλήσα πήρα καλύτερες κτλ, λοιπόν έχω περάσει στα σέρβις όλων τον βασικων εταιριών και sony και Samsung και lg, όλες το ίδιο είναι, και καμένα πιξελ θα βρεις στη Sony , και προβληματικά πάνελ σε όλες τις εταιρίες. Δηλαδή στην Samsung αν πάρεις τηλεόραση καινούργια και έχει καμένα πιξελ κτλ μπορούν να αλλάξουν μέχρι και 3 πάνελ, η Sony έχει πολιτική να μην αλλάζει πλέον πάνελ όπως παλιότερα αλλά αλλάζει τηλεόρασεις για τυχόν πρόβληματα, αλλά πιο δύσκολα από ότι η Samsung που μπαίνει στη διαδικασία να αλλάξει πάνελ. ( τώρα είμαι κάτοχος 2 sony τηλεόρασεων) πέρσι είχα lg και πρόπερσι Samsung 😂 διαφορά προβλήματα στο πάνελ είδα από όλες, μιλάμε για Led τεχνολογία με τις παθογενιες που έχει.
 

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
Η Samsung τηλεόραση είναι για φίλο κολλητό, εγώ έχω sony. Αλλά από πλευράς προβλήματων βάση εμπειρίας όλες το ίδιο είναι, η κάθε εταιρία έχει πολιτική τις, στο σέρβις είναι να μην μπλέξεις
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
510
Re: Απάντηση: Samsung QE65Q6F vs Samsung NU8002

Φίλε έχω αλλάξει 6 τηλεόρασεις από το 2014 μέχρι και σήμερα, μιλάμε για 4k και 65 αρες 70 άρα ku 6000, κάποιες τις πουλήσα πήρα καλύτερες κτλ, λοιπόν έχω περάσει στα σέρβις όλων τον βασικων εταιριών και sony και Samsung και lg, όλες το ίδιο είναι, και καμένα πιξελ θα βρεις στη Sony , και προβληματικά πάνελ σε όλες τις εταιρίες. Δηλαδή στην Samsung αν πάρεις τηλεόραση καινούργια και έχει καμένα πιξελ κτλ μπορούν να αλλάξουν μέχρι και 3 πάνελ, η Sony έχει πολιτική να μην αλλάζει πλέον πάνελ όπως παλιότερα αλλά αλλάζει τηλεόρασεις για τυχόν πρόβληματα, αλλά πιο δύσκολα από ότι η Samsung που μπαίνει στη διαδικασία να αλλάξει πάνελ. ( τώρα είμαι κάτοχος 2 sony τηλεόρασεων) πέρσι είχα lg και πρόπερσι Samsung 😂 διαφορά προβλήματα στο πάνελ είδα από όλες, μιλάμε για Led τεχνολογία με τις παθογενιες που έχει.

και να αλλαξει panel λυνεται το προβλημα? μεσα σε 16 μηνες ειχα, μια αλλαγη τηλεορασης, μια αλλαγη οθονης, παλι προβλημα, και στο τελος μου εδωσαν ενα πιστωτικο γιατι την ειχα παρει μαλλον φτηνα και δεν συνεφερε να μου δωσουν νεα., λες και θα επεφτε εξω η samsung. ετσι εδωσα κατι παραπανω και πηγα σε oled lg και βρηκα την υγεια μου.
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
510
Re: Απάντηση: Samsung QE65Q6F vs Samsung NU8002

Η Samsung τηλεόραση είναι για φίλο κολλητό, εγώ έχω sony. Αλλά από πλευράς προβλήματων βάση εμπειρίας όλες το ίδιο είναι, η κάθε εταιρία έχει πολιτική τις, στο σέρβις είναι να μην μπλέξεις

πες τοτε στον φιλο σου μακρυα απο samsung, ας προτιμησει sony. δειξε του και αυτο https://www.rtings.com/tv/tools/compare/sony-x900f-vs-samsung-q6fn/585/623
 

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
Και εγώ που έχω sony ποιοτικά θεωρώ το ίδιο είναι και οι δύο εταιρείες, είναι να μην σου τυχει το πρόβλημα, από σέρβις θεωρώ Samsung καλύτερο σέρβις, μου άλλαξαν πέρσι την μια sony 65 άρα που είχα, λόγω του ότι μπήκε μύγα στο πάνελ και φαινόταν από απόσταση :) μεχρι εδω μπραβο τους, μου έφεραν άλλη με 4 καμένα πιξελ καινούργια, τους πήρα αμέσως τηλέφωνο και ξέρεις τι μου είπε ο τεχνικός, που ήρθε και την είδε ξανά? Σου αλλάξαμε είδη μια φορά τηλεόραση με καινούργια, πάνω από 5 καμένα πιξελ άλλαζουμε αυτή την φορά, αυτή είναι η πολιτική μας, γιατί έτσι και αλλιώς από μια απόσταση δεν φαίνονται, αν είχα Samsung θα μου άλλαζαν πάνελ τουλάχιστον,( μου αλλάξανε 3 πανελ στο μοντελο 70 αρα ku 6000 για κακο gray uniformity, vertical banding ) οπόταν εδώ βλέπουμε διαφορετικες πολιτικες η κάθε μία, πιο εύκολα θα αλλάξεις πάνελ στη Samsung, πιο δύσκολα αλλάζουν τηλεόραση στη Sony ,εκτός αν έχεις σοβαρό πρόβλημα.
 

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
Είναι κολλημένος τις Samsung τι να του κάνω, εγώ προτιμώ τα πιο φυσικά χρώματα τον sony. Γούστα είναι αυτά :)
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
510
Re: Απάντηση: Samsung QE65Q6F vs Samsung NU8002

Είναι κολλημένος τις Samsung τι να του κάνω, εγώ προτιμώ τα πιο φυσικά χρώματα τον sony. Γούστα είναι αυτά :)

και εγω ετσι ημουν, ειναι να μην παθεις ομως. απλα θα σου πω και το εξης που διαπιστωσα και στα δυο απο τα τρια panel που ειδα: οσον αφορα στις γρηγορες κινησεις και ειδικα στο ποδοσφαιρο, σε καποιες στιγμες, σαν να χανεται η εικονα συνοχης και για μερικα δευτερολεπτα να δειχνει σπαστα σαν slowmosion. επισης δεν ξερω αν χρησιμοποιει δικα της panel, γιατι καπου εχω διαβασει οτι τα προμηθευεται απο αλλου. τουλαχιστον προσπαθησε να τον πεισεις να παρει την 5ετη εγγυηση οποσδηποτε, γιατι οντως παιζει με την τυχη του. ( εμενα η πρωτη αλλαχθηκε σε ενα μηνα, και η αντικαταστατρια εβγαλε προβλημα στους 16 μηνες )
 

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
Εδώ ο Αδερφός μου για να καταλάβεις πήρε lg oled 65 άρα και έπαθε burn in, την c7 μοντέλο πέρσι,και με το ζόρι του την άλλαξαν, επειδή είναι Gamer ο άνθρωπος, και τώρα φοβάται, να μην μπορεί να παίξει κάποιες ώρες παραπάνω, σε ενα μήνα χρήσεως στο amoled galaxy s8 μου, επειδή χρησιμοποιώ πάρα πολύ Facebook και YouTube, έπαθε burn in, περνώ την Samsung, μου το αλλάζουν και μετά από ένα μήνα πάλι το ίδιο. Επειδή εγώ πλέον για browsing, χρησιμοποιως για ωρες το κινητό μου, αντί τον υπολογιστή όπως παλιότερα και στη δουλειά , να δείτε πόσο εύκολα γίνεται burn in, δυστυχώς προβλήματα έχουν όλοι, δίνουμε που δίνουμε τόσα λεφτά, στα Led panel,περνεις λαχείο, και στα oled όχι πολλές ώρες μπας αποτύπωθει με burn in. Τα πανελ τον TV τα φτιάχνουν όλες η εταιρείες, είδα πανελ τις Samsung 70 άρα ku 6000 από την sharp, η Sony μου του 2016 έχει πάνελ τις Samsung, και sony oled χρησιμοποιεί πάνελ τις lg βγάλε άκρη. (Για αυτό σου λέω, όλοι την ιδια ποιότητα και προβλήματα έχουνε, είναι να μην σου κάτσει η ατυχία) Σε αυτό το τελευταίο επιμένω
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
510
Re: Απάντηση: Samsung QE65Q6F vs Samsung NU8002

Εδώ ο Αδερφός μου για να καταλάβεις πήρε lg oled 65 άρα και έπαθε burn in, την c7 μοντέλο πέρσι,και με το ζόρι του την άλλαξαν, επειδή είναι Gamer ο άνθρωπος, και τώρα φοβάται, να μην μπορεί να παίξει κάποιες ώρες παραπάνω, σε ενα μήνα χρήσεως στο amoled galaxy s8 μου, επειδή χρησιμοποιώ πάρα πολύ Facebook και YouTube, έπαθε burn in, περνώ την Samsung, μου το αλλάζουν και μετά από ένα μήνα πάλι το ίδιο. Επειδή εγώ πλέον για browsing, χρησιμοποιως για ωρες το κινητό μου, αντί τον υπολογιστή όπως παλιότερα και στη δουλειά , να δείτε πόσο εύκολα γίνεται burn in, δυστυχώς προβλήματα έχουν όλοι, δίνουμε που δίνουμε τόσα λεφτά, στα Led panel,περνεις λαχείο, και στα oled όχι πολλές ώρες μπας αποτύπωθει με burn in. Τα πανελ τον TV τα φτιάχνουν όλες η εταιρείες, είδα πανελ τις Samsung 70 άρα ku 6000 από την sharp, η Sony μου του 2016 έχει πάνελ τις Samsung, και sony oled χρησιμοποιεί πάνελ τις lg βγάλε άκρη. (Για αυτό σου λέω, όλοι την ιδια ποιότητα και προβλήματα έχουνε, είναι να μην σου κάτσει η ατυχία) Σε αυτό το τελευταίο επιμένω

συμφωνω, οποτε αφου ολες βγαζουν προβλημα χωρις να ξερει ο καθενας το ποτε, παιρνεις την 5ετη εγγυηση απαραιτητα και λες για 5 χρονια το παλευω, και αν παθει κατι, μου φερνουν αλλη στο σπιτι μεχρι να δεις τι θα γινει με την δικη σου. ( για φαντασου εμενα που πηγε 2 φορες στην samsung και εμεινα για ενα μηνα χωρις τηλεοραση γιατι δεν ειχα παρει την 5ετη εγγυηση, τωρα ομως εβαλα μυαλο )
 

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
Εγώ έτσι και αλλιώς τελευταία 10 έτια περίπου, κοντά που τελειώνει η εγγύηση πουλάω τις τηλεοράσεις μου, και περνώ άλλες καινούργιες, και τυχαίνει πάντοτε να τις δίνω σε τιμές που τις αγόρασα τότε :) έχω δώσει lg 6 σειρά του 2016 μοντέλο 800 ευρώ, και 899 ευρώ έκανε η 6 σειρά lg του 2018 μοντέλο. Για τον κολλητό μου τώρα που θα πάρει την qled δεν ξέρω αν θα μπορεί να κάνει 5 έτη επέκταση για έχει περιορισμό στο budget του, θα περιμένεί όμως Black friday. Και στη Κύπρο είναι πολύ πιο ακριβές η τηλεοράσεις από Ελλάδα. 1700 η nu8002 και Ελλάδα μια ματιά που έριξα 200 ευρώ κάτω η 65 αρα