Βοήθεια: Απώλεια ήχου Pioneer VSX-520 & Samsung Q6FN

ntselas

New member
6 September 2018
9
Καλησπέρα,
προσπαθώ να συνδέσω τον ενισχυτή (Pioneer VSX 520) με τη τηλεόραση με HDMI και ο ενισχυτής δε παράγει κάποιον ήχο. Η ένδειξη HDMI αναβοσβήνει σαν να μην αναγνωρίζει τη τηλεόραση (Samsung Q6FN).
Όταν επιλέξω ράδιο ακούγεται κάποιος θόρυβος που σημαίνει ότι τα ηχεία είναι συνδεμένα κανονικά στον ενισχυτή.
Σύνδεσα το HDMI στη θύρα ARC HDMI της τηλεόρασης. Έκανα την απαραίτητη ρύθμιση στη tv να στέλνει τον ήχο εξωτερικά και όχι στα ηχεία της.
Έκανα reset τον εισχυτή στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.
Το link για το manual του ενισχυτή είναι αυτό: https://www.pioneerelectronics.com/StaticFiles/Manuals/Home/VSX-520_OperatingInstructions0302.pdf
Το HDMI συνεχίζει να αναβοσβήνει.


Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη !


Ευχαριστώ !
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,590
Αθήνα
Αν σου πω ότι έψαξα όλο το manual του ενισχυτή και δεν είδα πουθενά να αναφέρεται ότι υποστηρίζεται ARC, τι θα πεις; Βέβαια το ARC είναι μέσα στις προδιαγραφές τους HDMI 1.4 που έχει ο δικός σου, ωστόσο ως γνωστόν δεν είναι απαραίτητο να πληρούνται όλες οι προδιαγραφές μιας έκδοσης προκειμένου αυτή να ονομαστεί έτσι από έναν κατασκευαστή.

Εν τω μεταξύ, ούτε από πίσω ο ενισχυτής γράφει ARC στην έξοδο του HDMI.
 

ntselas

New member
6 September 2018
9
Απάντηση: Re: Βοήθεια: Απώλεια ήχου Pioneer VSX-520 & Samsung Q6FN

Καταρχάς σε ευχαριστώ που μπήκες στη διαδικασία !! :)
Μέχρι πρόσφατα τον χρησιμοποιούσα σπάνια με μια Plasma. Αν θυμάμαι καλά όμως συνέδεα το laptop σαν input και έδινε έξοδο στη tv οπότε από τα λιγοστά που ξέρω υποθέτω δε χρειαζόταν ARC.
Βλέπω βέβαια ότι στις συνδέσεις με tv στο manual (σελ 22) αναφέρει τη tv Μόνο ως έξοδο όχι ως είσοδο οπότε ίσως να μην υποστηρίζεται.

Τι εναλλακτικές έχω αν δεν υποστηρίζεται το HDMI?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,590
Αθήνα
Με μια οπτική θα είσαι ΟΚ. Έτσι κι αλλιώς το ARC έχει τις ίδιες ακριβώς προδιαγραφές στον ήχο με την οπτική είσοδο.

Το laptop το έβαζες σε είσοδο στον ενισχυτή, οπότε έπαιζε κανονικά. Το ARC αφορά την επιστροφή ήχου από την TV στην ίδια έξοδο που έχει ο ενισχυτής και συνδέεται με την TV. Η όλη φάση είναι για να μην χρειάζεσαι έξτρα καλώδιο με οπτική ίνα από την TV προς τον ενισχυτή.
 

ntselas

New member
6 September 2018
9
Άρα εφόσον δεν υποστηρίζει ο συγκεκριμένος ενισχυτής ARC υποθέτω ότι μονόδρομος είναι η οπτική ίνα για μετάδοση ήχου από tv σε ενισχυτή;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,590
Αθήνα
Ναι. Έχει οπτική έξοδο αν δεν κάνω λάθος η TV σου.

Αυτή εδώ δεν είναι η πλάτη της;

QF6-55-inch-review-back-input.jpg
 

ntselas

New member
6 September 2018
9
Ακριβως. Απο οσο γνωριζω μεσω optical δε γινεται να περασω DTS ηχο.
Αρα η λυση ειναι optical μεταξυ tv ενισχυτη οταν source ειναι η tv και αντιστοιχα hdmi οταν source ειναι αλλο (πχ υπολογιστης) και μεταδοση μεσω ενισχυτη στη tv παλι με hdmi.
Υπάρχει κατι να προσεξω κατα την αγορα της οπτικης ινας; Καποια συγκεκριμενη μαρκα; Και παλι ευχαριστω!
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,981
Αγιοι Αναργυροι
περναει dts απο οπτικη. απλα πολλεs tv δεν υποστηριζουν dts. και τα 2 player που εχω με οπτικη ειναι συνδεδεμενα στον AV. μια χαρα παιζει το dts.
5-6 ευρω η καΘε μια
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,590
Αθήνα
Θα το δοκιμάσεις το DTS αν υποστηρίζεται από την TV σου. Έχοντας ARC θα μου έκανε εντύπωση να μην το υποστηρίζει, όπως εντύπωση θα μου έκανε να μην το υποστηρίζει ενώ το manual της TV σου αναφέρει licence για DTS Premium Sound 5.1.