επιλογή ηχείων μπροστά

moutsa

New member
19 December 2008
47
Γεια σας, θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας. Έχω ενισχυτή Denon AVR-X1400H και για δυο μπροστινά ηχεία έχω τα magnat monitor supreme 202 ενώ για κεντρικό το Dali Zensor Vokal σε χώρο 20τ.μ. Σκέφτομαι να αλλάξω τα δυο μπροστά με ηχεία Dali. Ο ενισχυτής μου σηκώνει τα Dali Zensor 5 και Dali Zensor 7 ή να πάω στα Dali Zensor 3; Θα δω διαφορά σε σχέση με αυτά που έχω ήδη? Τι προτείνεται εσείς;
 
Last edited:

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
επιλογή ηχείων μπροστά

Νομίζω θα πήγαινα στα 5άρια στη θέση σου. Κυρίως για το δικάναλο της υπόθεσης. Να μπορείς να παίξεις δικάναλο χωρίς sub.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,662
Αθήνα
Re: επιλογή ηχείων μπροστά

Πρωτ' απ' όλα θα ακούσεις διαφορά γιατί τα Dali είναι καλύτερα ηχεία και θα έχεις και την ίδια ηχοχρωματική συμπεριφορά στην εμπρός τριάδα. Δηλαδή θα έχει και ομοιογένεια. Το μέγεθος του ηχείου στο Home Cinema έχει να κάνει με την ισχύ που μπορεί να δεχτεί. Το μέγεθος σε σχέση με τις χαμηλές συχνότητες δεν μας απασχολεί δεδομένου ότι αυτές είναι υπόθεση του subwoofer. Δεν βλέπω το λόγο να πας στα Zensor 7, ούτε είναι ένα ηχείο που θα μπορέσει ο AVR-X1400H να οδηγήσει σε κατάσταση full range με αξιώσεις.