Ενισχυτής HT (5.1) μπορεί να παίξει σαν HiFi Stereo με 2 ζεύγη ηχείων;;;;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

alekosg

New member
24 March 2008
22
Δεν έχω καμμία σχέση με home theatre και πολυκάναλους ενισχυτές, αλλά αγόρασα τον πολυκάναλο CAV AV 2086 για ακρόαση κυρίως μουσικής καθώς διάβασα ότι είναι καλός και σε αυτό.

Έχω 2 ζεύγη ηχείων και η ερώτηση είναι αν μπορώ να τα συνδέσω κάπως, ώστε να παίζει ο ενισχυτής αυτός, όπως ένας στερεοφωνικός που δίνει 2 σετ ηχείων. Να μην τα βάλω δηλαδή όλα στο front left-right (παράλληλα ή σε σειρά), αλλά να χρησιμοποιήσω και τις άλλες εξόδους που έχει (surround-center-sub).

Δοκιμάζοντας να συνδέσω τα δεύτερα ηχεία στις υπόλοιπες εξόδους, είτε δεν είχα ήχο, είτε αυτό που έβγαζαν ήταν "λίγα πράγματα" που θα μπορούσες να τα πεις και θόρυβο.

Είναι λοιπόν εφικτό να πάρω παρόμοιο ήχο με των μπροστινών σε κάποια από τις άλλες εξόδους (όπως θα είχα σε stereo ενισχυτή) ή δοκιμάζω άδικα;
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Αρκετοι AV ενισχυτες εχουν ενα mode οπου ονομαζεται π.χ. 5.1 stereo κλπ.
Σε αυτο το mode, τα surround καναλια αναπαραγουν οτι και τα μπροστα left/right και το κεντρικο παιζει σε mono, τη μιξη του stereo.
Συμβουλευσου το manual του ενισχυτη σου μηπως εχει και αυτος καποιο αναλογο mode.
 

alekosg

New member
24 March 2008
22
Ευχαριστώ, θα το ξαναδοκιμάσω. Έχει Stereo επιλογή αλλά με αυτή δεν δίνει ήχο. Μάλλον δίνει, όταν όμως επιλέξω ταυτόχρονα κάποιο εφέ (stadium, live, room, κλπ) με "καλύτερο" το live (αυτό μοιάζει περισσότερο με τα μπροστινά αλλά πάλι αλλοιωμένο).

Θα κοιτάξω μήπως έκανα κάτι λάθος στην καλωδίωση.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: Ενισχυτής HT (5.1) μπορεί να παίξει σαν HiFi Stereo με 2 ζεύγη ηχείων;;

Αλλο αυτο που αναφερω και αλλο αυτο που λες.
Εσυ κανεις χρηση καποιου DSP mode για ψευδοsurround.
Υπαρχει και mode οπου βασικα κανει τα πισω να πακζουν ακριβως το ιδιο περιεχομενο με τα εμπρος.
Δυστυχως δεν γνωριζω αν το μοντελο σου εχει τετοιο mode, ενω ενα συντομο γκουγκλαρισμα δεν μου επεστρεψε καποια αποτελεσματα για το εγχειριδιο χρησης ωστε να το εψαχνα λιγο
Ευχαριστώ, θα το ξαναδοκιμάσω. Έχει Stereo επιλογή αλλά με αυτή δεν δίνει ήχο. Μάλλον δίνει, όταν όμως επιλέξω ταυτόχρονα κάποιο εφέ (stadium, live, room, κλπ) με "καλύτερο" το live (αυτό μοιάζει περισσότερο με τα μπροστινά αλλά πάλι αλλοιωμένο).

Θα κοιτάξω μήπως έκανα κάτι λάθος στην καλωδίωση.
 

alekosg

New member
24 March 2008
22
Τελικά είναι αυτό που φοβόμουν. Στην κατάσταση stereo παίζουν μόνο τα 2 μπροστινά και κλείνουν τα υπόλοιπα. Μόνο με εφέ DSP βγάζουν ήχο τα πίσω όταν είμαι σε stereo.

Και στις δύο περιπτώσεις (1.stereo+DSP, 2.Prologic) δεν κάνουν για μουσική τα πίσω...
 

Voltes V

New member
22 November 2018
13
Δεν έχω καμμία σχέση με home theatre και πολυκάναλους ενισχυτές, αλλά αγόρασα τον πολυκάναλο CAV AV 2086 για ακρόαση κυρίως μουσικής καθώς διάβασα ότι είναι καλός και σε αυτό.

Έχω 2 ζεύγη ηχείων και η ερώτηση είναι αν μπορώ να τα συνδέσω κάπως, ώστε να παίζει ο ενισχυτής αυτός, όπως ένας στερεοφωνικός που δίνει 2 σετ ηχείων. Να μην τα βάλω δηλαδή όλα στο front left-right (παράλληλα ή σε σειρά), αλλά να χρησιμοποιήσω και τις άλλες εξόδους που έχει (surround-center-sub).

Δοκιμάζοντας να συνδέσω τα δεύτερα ηχεία στις υπόλοιπες εξόδους, είτε δεν είχα ήχο, είτε αυτό που έβγαζαν ήταν "λίγα πράγματα" που θα μπορούσες να τα πεις και θόρυβο.

Είναι λοιπόν εφικτό να πάρω παρόμοιο ήχο με των μπροστινών σε κάποια από τις άλλες εξόδους (όπως θα είχα σε stereo ενισχυτή) ή δοκιμάζω άδικα;

Αν έχεις ψηφιακή πηγή τη συνδέεις με: οπτική ίνα > coaxial digital > hdmi ή τα συνδέεις (αν η πηγή είναι αναλογική ή δεν έχεις καμία ψηφιακή είσοδο / έξοδο) με RCA L&R.
Τον ενισχυτή τον ρυθμίζεις σε Pure Direct mode ή αν δε διαθέτει σε Stereo (όχι multi-ch stereo κατά προτίμηση)
Συνδέεις τα ηχεία στις R&L εξόδους του ενισχυτή και ακούς ήχο.
Αν δεν ακούσεις ή έχεις κάνει λάθος συνδεση / ρυθμίσεις ή ο ενισχυτής έχει πρόβλημα ή τα ηχεία έχουν πρόβλημα...
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
...Τον ενισχυτή τον ρυθμίζεις σε Pure Direct mode ή αν δε διαθέτει σε Stereo (όχι multi-ch stereo κατά προτίμηση)
...
Ο alekosg ανοιξε αυτο το θεμα ακριβως επειδη θελει να κανει χρηση multi-ch stereo και οχι δικαναλη λειτουργια. Δεν εχει καποιο προβλημα συνδεσεων, απλα πιθανως ο ενισχυτης του δεν υποστηριζει λειτουργια multi stereo και εψαχνε να βρει αν υποστηριζει.

Αν και δεν προτιμαται αυτη η λειτουργια για δικαναλη ακροαση, μερικες φορες τυχαινει να ειναι χρησιμη. (οπως π.χ. οπου σε καποιες γιορτες που που θες να ακουγεται μουσικη σε χαμηλη σταθμη, αλλα απο παντου για να μπορει να ακουγεται σε ολο τον χωρο με παραπλησια ενταση.)
Δυστυχως απο οτι φαινεται, μαλλον ο ενισχυτης του δεν διαθετει τετοιο Mode, αλλιως θα το ειχε ηδη βρει στα μενου.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Στο τηλεχριριστηριο δεν εχει καποιο κουμπι να γραφει all chanell ή multi chanell ή 5 chanell stereo ή κατι παρομοιο;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk