[Επίσημο] Xiaomi Mi Mix 3

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,090
Λιβαδειά

43595709-1969727399729510-5593087054880702464-o.jpg




Σε ένα εντυπωσιακό event που ολοκληρώθηκε πριν λίγο στην «Απαγορευμένη Πόλη» στο Πεκίνο, η Xiaomi αποκάλυψε
όλα όσα ήδη γνωρίζαμε για το Xiaomi Mi Mix 3 εδώ και… αρκετό καιρό. Το εντυπωσιακό μοντέλο αποτελεί το απαύγασμα
της τεχνολογικής υπεροχής των Κινέζων και διαθέτει slide out design, το οποίο από την μια κρύβει την διπλή selfie
κάμερα και από την άλλη συντελεί σημαντικά στον full display σχεδιασμό της οθόνης, με τα εξαιρετικά λεπτά
bezels (κυρίως πάνω και στο πλάι της οθόνης).

Το νέο κινεζικό flagship διαθέτει ειδική κεραία για βελτιωμένη λήψη σήματος έως και 72%, ενώ βασίζεται στο γνωστό
Snapdragon 845 SoC, με έκδοση έως και 10GB RAM, υποστήριξη για το ARCore της Google, Android 8.1 Oreo στα
ενδότερα και φυσικά AI Assistant με ειδικό πλήκτρο στο πλάι για αυτό.

Το Mi Mix 3 αφήνει στο… παρελθόν την εμπρόσθια selfie κάμερα στο κάτω μέρος της οθόνης, έτσι έχει αναλογία 93,4%
μία αύξηση 3.82% σε σχέση με τον προκάτοχό του, Mi Mix 2S. Ο περιορισμός των bezels έδωσε την ευκαιρία στους
Κινέζους να ενσωματώσουν μία μεγαλύτερη AMOLED οθόνη 6.3 ιντσών με εντυπωσιακή χρωματική απεικόνιση και
κρυστάλλινη ευκρίνεια στα 2340 x 1080 pixels.

Πίσω ακριβώς από το panel, κρύβονται οι δύο φακοί της selfie κάμερας στα 24MP+2MP και εμφανίζονται με μία απλή
slide-up κίνηση, ενώ δυστυχώς δεν διαθέτει in-display αισθητήρα αποτυπωμάτων και βασίζεται σε έναν κλασσικό
fingerprint reader στην πίσω πλευρά. Το μαγνητικό sliding μοτέρ της συσκευής έχει όριο ζωής που ξεπερνά τους
300.000 κύκλους, όμως θα έχει ενδιαφέρον να δούμε στην πράξη την αντοχή και ανθεκτικότητά του. Η Xiaomi λέει
ότι κάνει και άλλες έξυπνες λειτουργίες αυτή η slide-up/down κίνηση, όπως η λήψη selfies, η εκκίνηση εφαρμογών,
η πρόσβαση σε συντομεύσεις κ.α.

Η κύρια (διπλή) κάμερα της συσκευής έχει ανάλυση 12MP με φακό Sony IMX363, 1.4mm μέγεθος pixel, ενώ
υποστηρίζει OIS, Dual Pixel auto focus και συνεργάζεται με έναν δεύτερο φακό στα 12MP (telephoto) με
αισθητήρα Samsung S5K3M3+ για AI πορτραίτα, AI λειτουργία αναγνώριση σκηνής και loss-less zoom.
Υποστηρίζει εγγραφή 4K video καθώς και 960 fps slow-motion video, ενώ συνοδεύεται από λειτουργία
Steady για εξαιρετικές νυχτερινές λήψεις σε συνθήκες περιορισμένου φωτός.

Σύμφωνα με την Xiaomi, το Mi Mix 3 έλαβε σκορ 103 μονάδων στο Dx0Mark, με αναλυτικό
σκορ 108 μονάδες στην φωτογραφία και 93 μονάδες στην καταγραφή βίντεο.

Είναι κατασκευασμένο από κεραμικά υλικά, γυαλί στην πίσω πλευρά για ασύρματη φόρτιση (με ασύρματο
φορτιστή στην βασική συσκευασία!), ενώ η μπαταρία του έχει χωρητικότητα 3850 mAh και δυνατότητα
fast charging. Όπως ήδη γνωρίζουμε υποστηρίζει 5G δίκτυα, όμως η συγκεκριμένη 5G έκδοσή του θα
είναι διαθέσιμη στην αγορά το πρώτο τρίμηνο του 2019!

Το MIX 3 θα διατεθεί σε 3 χρωματικές εκδόσεις Οnyx Black, Jade Green και Sapphire Blue. Σημειώστε ότι
υπάρχει και η ‛The Palace Museum’ Special Edition με 10GB RAM+256GB που διαθέτει ένα επιχρυσωμένο
αγαλματίδιο 24Κ στην πίσω πλευρά. Θα είναι διαθέσιμο στην Κίνα από την 1η Νοεμβρίου. [via]




 
Last edited:

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,090
Λιβαδειά
Προδιαγραφές








ΟΘΟΝΗ
- 6.39 inches, 19.5:9 Customized screen ratio - 2340 x 1080 FHD+, 403 PPI, 60000 : 1 Contrast (min), NTSC 103.8% (typ)
- HDR display
- Brightness 430nit (TYP), 600nit (HBM)
- AOD information display
- Sunlight screen
- Night light screen
- Eye protection mode
- Stepless color temperature adjustment
- Standard mode
ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ- Snapdragon 845, 10nm- Octa-core 4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver
- GPU Adreno 630


ΜΝΗΜΗ
- 6GB / 128GB
- 8GB / 128GB
- 8GB / 256GB
- 10GB / 256GB

- Κάρτα Μνήμης: Δεν υποστηρίζει​
ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ- Android 9 Pie
- MIUI 10

ΚΑΜΕΡΑ
- 12 MegaPixel, SONY IMX363, 1.4mm large pixel, f/1.8 large aperture, 2PD dual-core focus- 12 MegaPixel, SAMSUNG S5K3M3+, 1.0mm pixels

- LED Flash, HDR, Panorama

ΒΙΝΤΕΟ
- 2160p, 30/60fps
- 1080p, 30/60fps
- 1080p, 960fps
ΚΑΜΕΡΑ
(μπροστά)
- 24 MegaPixel, SONY IMX576, 4 in 1, 1.8mm Large pixel
- 2 MegaPixel, OV02A10, 1.75mm Large pixel



ΣΥΝΔΕΣΙΜΟΤΗΤΑ
- 802.11a/b/g/n/ac, 2,4 GHz και 5 GHz
- WiFi 2x2 MIMO technology, support MU-MIMO
- Bluetooth 5.0, NFC, AAC / aptX / aptX-HD Audio

- Type-C, QC 4.0+ Fast Charge
- Υποδοχή ακουστικών Type-C
- Συγχρονισμός δεδομένων με υπολογιστή
ΜΠΑΤΑΡΙΑ- 3200 mAh
- Ασύρματη φόρτιση: 10W



ΑΙΣΘΗΤΗΡΕΣ
- Ultrasonic Distance sensor
- Vibration motor
- Accelerometer
- Electronic Compass
- Ambient Light sensor
- Gyro
GPS- GPS (L1+L5), Galileo (E1+E5a), QZSS (L1+L5), GLONASS (L1), Beidou (B1)

ΧΡΩΜΑ

- Onyx Black
- Jade Green
- Sapphire Blue
- Forbidden City Blue (μόνο για το 10/256)
ΜΕΓΕΘΟΣ- 157.9 x 74.7 x 8.5 mm
- 218 γραμμάρια



ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ


- Mobile Phone- Phone Case
- Power Adapter
- Millet Wireless Charger
- USB Type-C Data Cable
- Type-C TO Audio Adapter Cable
- Pin
- Three-Pack Certificate
- Getting Started Guide
SAR-

ΤΙΜΗ
- 6GB/ 128GB: 3299 yuan [417.25 ]
- 8GB/ 128GB: 3599 yuan [454.89 ]
- 8GB/ 256GB: 3999 yuan [504.94 ]
- 10GB/256GB: 4999 yuan [631.40 ]
https://www.mi.com/mix3/
 
Last edited:

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Να δω τι είδους θήκες θα βγουν για δαυτο :p
Μόνο εμένα αγχωνει κατασκευαστικά σε βάθος χρόνου, το κατά τα άλλα, μουρατο sliding?
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Το σκότωσε πριν τη γέννηση σου με αυτήν την άθλια μπαταρία που έβαλαν που να την βάλουν εκεί που ξέρουν.

Κρίμα και θα ήμουν πολύ ζεστός μιας και η μοναδική σειρά που αποτελεί όαση που μου αρέσει σε Xiaomi.

Και τα 2 χρώματα το μπλεδακι και πράσινο τα σπάνε.

Του χρόνου αν βάλουν μυαλό και χωρέσουν 3700+ μπαταρία τα λέμε.

Και in display fingerprint scanner να ολοκληρωθεί το γλυκό :p

Έως τότε στα τσακίδια.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
επιτέλους ενα τηλέφωνο χωρίς chin, amoled οθόνη, απλετο χώρο, εξαιρετική κάμερα, με top επεξεργαστή και αρκετή μνήμη.
συν wireless charge το οποιο σου παρέχεται στην συσκευασία μαζι με μια βασική θήκη.

η μπαταρία δεν μας απασχολεί καθως ειμαστε πάντα κοντά σε pc ή εχουμε μαζί μας στην τσάντα ενα powerbank.

αν έρθει κοντά στα 400 add to cart!
αν και θα ηθελα oneplus 6t για το oxygen που εχω συνηθίσει και ειναι εξαιρετικό, αλλα λογικά θα ειναι αρκετά ακριβότερο με chin και οχι τόσο καλό σχεδιασμό οσο τα mi mix.

αλλα προσωπικά θεωρώ το mi mix 2s το πιο όμορφο κινητό που εχω δει.
αλλα με θέματα οπως η selfie κάμερα.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Από εμφάνιση είναι κόσμημα και κορυφαίο σε όλους σχεδόν τους τομείς. Οι Κινέζοι (Huawei , Xiaomi , ΒΒΚ) δεν αστειεύονται , σε 2-3 χρόνια Samsung και Apple θα παλεύουν για την 4-5 θέση στις πωλήσεις.
 

kostis

AVClub Enthusiast
26 January 2007
876
Κόρινθος
Το μόνο κινητό που έχει να πει κάτι από καινοτομία. Όλα τα αλλά απλώς κλονοποιουν και ενισχύουν και επιβεβαιώνουν την ανωτερότητα στη σχεδίαση του iPhone.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Απάντηση: [Επίσημο] Xiaomi Mi Mix 3

Το μόνο κινητό που έχει να πει κάτι από καινοτομία. Όλα τα αλλά απλώς κλονοποιουν και ενισχύουν και επιβεβαιώνουν την ανωτερότητα στη σχεδίαση του iPhone.
Κανονικά, με τα λεφτά που διαθέτει η Apple (ειδικά σε σχέση με τον ανταγωνισμό πχ η oneplus δεν μπορεί να συγκριθεί με apple) θα έπρεπε να καινοτομεί πραγματικά, αντί να δίνει μικρές αναβαθμίσεις με το σταγονόμετρο και σε τριπλάσια τετραπλάσια τιμή από τον ανταγωνισμό. Δεν τους ενδιαφέρει όμως η καινοτομία εδώ και πολλά χρόνια αλλά το κέρδος.

Νέα πράγματα βλέπουμε από μικρές εταιρίες για να μπουν στην αγορά.

Οι μεγάλες, υπερκοστολογουν και βάζουν μικρές σχεδιαστικές λεπτομέρειες, εξωτικά υλικά, φινιρίσμα κτλ για να δικαιολογησουν την υπερκοστολογιση τους και το brand name.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: [Επίσημο] Xiaomi Mi Mix 3

Το μόνο κινητό που έχει να πει κάτι από καινοτομία. Όλα τα αλλά απλώς κλονοποιουν και ενισχύουν και επιβεβαιώνουν την ανωτερότητα στη σχεδίαση του iPhone.

Ανωτερότητα στην σχεδίαση είναι να εξαφανίζεις το ενοχλητικό notch και όχι να βγάζεις το headphone jack , να βάζεις δύσχρηστα gestures και προβληματικό face id σε τιμή που είναι διπλάσια/τριπλάσια από ανταγωνιστικά κινητά.
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,090
Λιβαδειά
Επίσημα διαθέσιμο με 549 στην Ευρώπη


Το Mi Mix 3 είναι ήδη διαθέσιμο για αγορά από σήμερα στην Ισπανία και αύριο στην Ιταλία σε Sapphire
Blue και Onyx Black. Η τιμή του τηλεφώνου είναι στα 549 και μπορεί κάποιος να το βρει τόσο σε φυσικά,
όσο και στα online καταστήματα των αντίστοιχων χωρών.​

Το μοντέλο που φαίνεται να έρχεται στην Ευρώπη είναι αυτό με τα 6GB RAM και 128 GB αποθ. χώρου και
δυστυχώς όχι αυτό με τα 10GB RAM.

Δεν υπάρχουν ακόμη πληροφορίες για τη διάθεσή του στην Ελλάδα, εν αναμονή της InfoQuest Technologies.

[via]
(Sent from Huawei P20 Pro)
 
Last edited:

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Σαν μου φαίνεται έβαλαν μυαλό σε xiaomi με το αδερφάκι mix 3 5g όπου έβαλαν 3800 μπαταρία και έλυσαν το No 1 θέμα με την regular version.

Α πα πα 3800 μπαταρία και Xiaomi πρέπει να μπει στα θαύματα του κόσμου :flipout:

Σε συνδυασμό με Qualcomm 855 έδεσε το γλυκό πολύ καλύτερα.

Σε όλα τα υπόλοιπα το τηλέφωνο το ίδιο.


Sent from my iPad using Tapatalk
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Λοιπόν μου φαίνεται έφτασε το πλήρωμα του χρόνου να σπάσω την παρθενια με την πρώτη μου xiaomi συσκευή μιας και έπαιξε προσφορά black Friday στα 279 ευρώ από Public που δεν μπορούσα αντισταθώ :p

Και ακόμα καλύτερο που συνδυαστηκε η πρώτη μου γνωριμια με mix σειρά που η μοναδική που μου τραβουσε την προσοχή και ταίριαζε στα γούστα μου.

Σήμερα παρελαβα από κουριερ και σαν πρώτη εντύπωση πολύ ντινεζατι συσκευή πολύ premium feeling,ιδιαίτερα στιβαρή με πάρα πολύ καλή οθόνη,άριστο λευκό,ψυχρό ομοιόμορφο όπως μου αρέσει και πολύ φωτεινή οθόνη.

Εντυπώσεις και επόμενες ημέρες μιας και πρώτη μου γνωριμια με MIUI.











Sent from my iPad using Tapatalk Pro
 
Last edited by a moderator:

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Κάποιες πρώτες εντυπώσεις.

Παρέλαβα με 27% μπαταρία και σχετικά λίγο bloatware out of box

Περισσότερο Google σαβούρα παρά miui.

Σε αφήνει κανονικά uninstall ορισμένα gapps όπως και miui.

Η μόνη τριτη εφαρμογή social media app το Facebook που εξίσου σε αφήνει uninstall κάνεις όπως και έκανα.

Δεν δυσκολεύτηκα στο σεταρισμα, ούτε σε χρήση third-party launcher μιας και nova παντα δουλεύω, απλά σε κάποιες εφαρμογές έπρεπε δώσω κάποια δικαιώματα, να ορίσω manual On στα notification και ορίσω εξαίρεση από βέλτιστοποίηση μπαταρία.

Τα stock gesture navigation τα βρίσκω πιο βολικά και εύχρηστα από αντίστοιχα stock Android 10 που δούλεψα σε πολλές aosp Android 10 σε oneplus 7 pro.

Σφαίρα πάει γενικά, πολύ smooth εμπειρία, γενικά ευχάριστη συσκευή.

Μπαταρία λίγο που το δούλεψα έως πάει 8% και κάνω πλήρη φόρτιση την βρήκα ικανοποιητικοτατη, την περίμενα χειρότερη αλλά φαίνεται παρα τα 3200 αποδίδει καλύτερα.

Μου ήρθε out of box με miui 10 και security patch 11-18 και μου έβγαλε άμεσα αναβάθμιση σε miui 11 και security patch 10-19 που πραγματοποίησα άμεσα, έκανα μετά Hard reset να ξεκινήσω δουλεύω με καθαρή εγκατάσταση την νέα miui.

Εξαιρετικά δουλεύει το dark mode, έχει και AOD με αρκετό customization.

Αυτά πρώτες εντυπώσεις από λογισμικό.

e2567eb649c681037ba11d62032777fa.jpg
2f8b5eb5dda6c7c3803c84d00037f78f.jpg
96c393f8ca16ca3b55063f136cd82966.jpg
ddb689de65b1a64a690f5c53396c4a56.jpg


Sent from my OnePlus 7 Pro using Tapatalk
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Ευχαριστώ Σωκράτη

Στα χρήματα του ήταν εξαιρετική προσφορά και πιστεύω μια καλή ευκαιρία για δοκιμή μια πολύ αξιόλογη συσκευή από πολύ αξιόλογη σειρά της Xiaomi.

Ρολαρει γενικά πολύ καλά miui το μόνο bug συνάντησα ότι το double tap από lock screen σποραδικά και που δεν πιάνει με τη μία.

Επίσης παρατήρησα εχθές ότι λίγες φορές όταν πάταγα το double tap η οθόνη έσβηνε άμεσα για να ξανανοίξει μετά ένα 1-2 δευτερόλεπτα και ξαναπαταγα double tap και τότε έσβηνε οριστικά.

Κατά τα άλλα όπως ανέφερα άψογη η υλοποίηση miui gesture navigation αλλά έχω συνηθίσει και μου ταιριάζουν καλύτερα τα αντίστοιχα σε oneplus και έτσι έβαλα τριτη εφαρμογή.

Να αναφέρω ότι μου λείπουν κάποια πράγματα που έχω συνηθίσει σε oxygen η aosp rom.

Πχ τα off screen gestures.

Δεύτερων σε lock screen σε ακρόαση μουσική δεν εμφανίζεται album art το ίδιο ειχα συναντήσει σε Vivo όπως και Huawei.

Επίσης μου λείπει substratum themes που κάνω εκτεταμένη χρήση σε OOS η stock /aosp android πχ μου τη δίνει σε whatsapp που δεν έχω μαύρο θέμα.

Πχ το dark mode σε play store δεν μου αρέσει σε dark gray το θέλω μαύρο χρώμα ή και με διαφάνεια σε menu από αριστερά όταν ανοίγω.

Τρίτων χρησιμοποιώ μια εφαρμογή wallpapers την backiee και ενώ με αφήνει να οριζω home screen wallpaper όταν θέλω να ορίσω σε lock screen δεν ορίζεται παραμένει η stock lock screen wallpaper.

Το wallpaper carousel το βρίσκω εξαιρετικά φτωχό μέρα με τη νύχτα με την πολύ καλύτερη υλοποίηση σε Vivo και Huawei.

Έχει σαν βάση μόνο 4-5 φωτογραφίες και όχι 15-20 όπως στους άλλους 2 Κινέζους και δεν έχω παρατηρήσει έως τώρα να ανανεώνεται η βάση δεδομένων με νέα wallpaper.

Επίσης να αναφέρω ότι από developer menu έχω απενεργοποιησει και το miui optimization.

Θέματα ορισα Ινδία region και έτσι έχω πρόσβαση.(θα το ψάξω και τρίτα θέματα από xda διότι δεν μου έκαναν κλικ αυτά που είδα σε theme store)

Aod δουλεύει άψογα και εξαιρετική η υλοποίηση με μπόλικο customization είναι κάτι που μου λείπει από oxygen, θα προσεγγιζε το τέλειο αν έβαζε η xiaomi επιλογή διαχείριση music control όπως σε Samsung.

Μπαταρία θα σε βγάλει άνετα μια ημέρα σε πιο χαλαρή χρήση όπως συνήθως είναι η χρήση μου πιστεύω 1.5 ημέρα θα μου βγάζει.

Ασύρματη φόρτιση προσωπικά αδιάφορο feature αν και θα το δοκιμάσω μια φορά έτσι για την εμπειρία και δοκιμή :lol:

Το vibration το βρίσκω μετριότατο στη καλύτερη υπολείπεται πολύ σε σχέση με oneplus 7 pro θα περίμενα πιο ποιοτική υλοποίηση για το επίπεδο της συσκευής.

Στα θετικά μη παραληψω αναφέρω το Led notification που πάει να εκλείψει από όλους σταδιακά. :up:

Notification όλα άψογα κανένα θέμα όλα έρχονται στη ώρα τους.

Ίσως κάποια στιγμή ρουταρω και βάλω aosp rom μιας και ταιριάζει καλύτερα στα γούστα μου.



Sent from my iPad using Tapatalk Pro
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Μεγεια Αλεξη.

Και εγω πηρα πριν μερικες ημερες το Note 8 pro και απο προχθες αναβαθμιστηκε σε miui 11 που ειναι και αισθητικα και λειτουργικα πολυ καλυτερο.

Προς το παρον εχω μονο θετικα να πω. Μπραβο στη εταιρεια που παραμενει τοσο φιλικη στους καταναλωτες σε μια εποχη που σε αλλες πληρωνεις χρυσο το brand name.
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Βάλαμε πλέον και το Amazing CP+ γυαλί της nilkin, βάλαμε και skin να γλιτώσουμε καθρέπτη και μαγνήτης αποτυπωμάτων και πολύ καλύτερο grip και σε λίγο ξεκλείδωμα bootloader και τα συναφή και να δέσει το γλυκό

Άριστο το miui 11 από αποψη σταθερότητα, ομαλότητα και διαχείριση μπαταρίας αλλά μου λείπουν κάποια πραγματάκια κυρίως στο κομμάτι εμφάνιση UI.

e289414b19fc17591d5a96f0541c343b.jpg
79e283a9cefb1214e5fa94792bfba27f.jpg
fe96f92011c11619a196b4735944b117.jpg



Sent from my OnePlus 7 Pro using Tapatalk
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Πλέον εδώ και 2 ημέρες με aosp rom και συγκεκριμένα evolution x με Android 10 και βρήκαμε το λιμάνι μας.

Πλεον ευχαριστιεμαι πολύ περισσότερο την συσκευή, έχοντας πολύ παραπάνω customization και features και UI στα γούστα μου.

Να έχω και τη δυνατότητα χρήση των αγαπημένων μου substratum themes που μου ελειψαν πολύ όσο ήμουν με miui 11.

Μπαταρία άριστη μέχρι τώρα το ίδιο σε smoothness και σταθερότητα.

2e93c6b9b0d998ba293c798d6f72de73.jpg



Sent from my MI MIX 3 using Tapatalk