Panel lottery Samsung UE43NU7402

chrisl7

Established Member
14 March 2010
215
Re: Samsung UE NU7472 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Εγώ πήρα την 43nu7402 από πλαίσιο και έχει ips το μοντέλο είναι το 02 αρα δεν είναι αντικειμενικό το νούμερο.αυριο θα τους πάρω τηλ να δω τι θα γινει
 

chrisl7

Established Member
14 March 2010
215
Λοιπόν πήρα την αντιπροσωπεία κ μου λένε ότι τα πάνελ τους είναι μόνο va κ με παρέπεμψε στο σέρβις γιατί τους έλεγα ελάτε να το δείτε, μου είπαν δεν είναι βλάβη κ αν έρθουν να το δουν θα υπάρξει χρέωση, τους λέω άσε θα τους την πάω εγώ, μετά απο 5 λεπτά με παίρνουν τηλ κ μου λένε ότι βγάζει κ μερικά πάνελ ips αλλά δεν ξέρουμε ποιο είναι το δικό σας κ ότι θα με πάρει το σέρβις να συνεννοηθώ, με παίρνει το σέρβις μετά απο καμιά ώρα κ μου ζήτησε μοντέλο κ σειριακό γιατί μου είπαν κ να έρθουν δε ν μπορούν να καταλάβουν τι πάνελ είναι (αν είναι δυνατόν κ η κουτσή Μαρία το βλεπει) τους λέω ελάτε κ θα σας δείξω εγώ Ότι είναι ips διότι έχω sony με va και η κατανομή τον υποπιξελ, μου λένε θα το βρούμε από τα στοιχεία. Με παίρνουν σήμερα κ λέει μίλησαν με την αντιπροσωπεία κ ότι το πάνελ είναι va κ αν το θέλω κ γραμμένο, λέω Καλά θα απευθυνθώ στην μαμα εταιρία, έκανα τσατ στην σαμσουγκ Αγγλίας , τους έδωσα τα στοιχεία κ μου είπαν το πάνελ μου είναι ips κ να εκτυπώσω την συνομιλία μας. Τι θα προτείνατε να κάνω? Γιατί με δουλεύουν φουλ ευχαριστώ
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,978
Re: Samsung UE NU74xx series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Λοιπόν πήρα την αντιπροσωπεία κ μου λένε ότι τα πάνελ τους είναι μόνο va κ με παρέπεμψε στο σέρβις γιατί τους έλεγα ελάτε να το δείτε, μου είπαν δεν είναι βλάβη κ αν έρθουν να το δουν θα υπάρξει χρέωση, τους λέω άσε θα τους την πάω εγώ, μετά απο 5 λεπτά με παίρνουν τηλ κ μου λένε ότι βγάζει κ μερικά πάνελ ips αλλά δεν ξέρουμε ποιο είναι το δικό σας κ ότι θα με πάρει το σέρβις να συνεννοηθώ, με παίρνει το σέρβις μετά απο καμιά ώρα κ μου ζήτησε μοντέλο κ σειριακό γιατί μου είπαν κ να έρθουν δε ν μπορούν να καταλάβουν τι πάνελ είναι (αν είναι δυνατόν κ η κουτσή Μαρία το βλεπει) τους λέω ελάτε κ θα σας δείξω εγώ Ότι είναι ips διότι έχω sony με va και η κατανομή τον υποπιξελ, μου λένε θα το βρούμε από τα στοιχεία. Με παίρνουν σήμερα κ λέει μίλησαν με την αντιπροσωπεία κ ότι το πάνελ είναι va κ αν το θέλω κ γραμμένο, λέω Καλά θα απευθυνθώ στην μαμα εταιρία, έκανα τσατ στην σαμσουγκ Αγγλίας , τους έδωσα τα στοιχεία κ μου είπαν το πάνελ μου είναι ips κ να εκτυπώσω την συνομιλία μας. Τι θα προτείνατε να κάνω? Γιατί με δουλεύουν φουλ ευχαριστώ

Σε δουλεύουν.
Το panel μπορεί να φανεί και από το service menu,αλλά και ένας μπακαλίστικος τρόπος είναι χτυπώντας το στο κέντρο της οθόνης ,αν κάνει αναλαμπή τότε είναι VA ,αν όχι PLS/IPS.

Τσεκάροντας σε ελληνική αλυσίδα την 43NU7402 φορούσε VA panel,ενώ τσεκάροντας σε 43NU7472 φορούσε PLS (σαν το IPS) ,δεν το περίμενα από τη Samsung ότι σε αυτή τη σειρά θα είχε panel lottery.Επίσης και η 43NU7022 έχει PLS panel.
 

chrisl7

Established Member
14 March 2010
215
Φιλε μου πως μπορώ να δω από το σέρβις μενου? Που θα το γράφει κ πως?

Από πλαίσιο την πήρα
 

chrisl7

Established Member
14 March 2010
215
Re: Samsung UE NU74xx series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Το έκανα κ μπακαλιστικα κ έχεις δίκιο δεν κάνει αναλαμπές ενώ στην σονυ κάνει. Έμπλεξα δυστυχώς :-(
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Re: Samsung UE NU74xx series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Στην Αγγλία μια αλυσίδα διαφήμιζε πως οι 43NU74XX που φέρνει έχουν VA panel. Ακόμα και αν στην αλλάξουν μπορούν να σου φέρουν τηλεόραση με VA panel;
 

chrisl7

Established Member
14 March 2010
215
Αυτό τους ζήτησα. Κ μου λένε πήγαινε την πίσω να σου δώσουν άλλη. Λέω σιγά μην κάνω αυτή την διαδικασία, αν μου δώσουν πάλι ips θα τρέχω 10 φορές Μέχρι να πετύχω vs; άσε που θα με διαολοστειλουν στο πλαισιο. Φέρτε μου μια με va , κ μετά μου αρχίσανε τις π@π@ ρ...

Τουλάχιστον είναι πάρα πολύ καλύτερο ips από μια lg uk6400 που την πήγα την ίδια μέρα πισω κ έδωσα +χρήματα να πάρω την samsung λόγο va κ έφαγα Τρελή ξενερα
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,978
Re: Samsung UE NU74xx series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Τσέκαρε στο κατάστημα την 43NU7402 και αλλαξέ την με αυτήν ,έστω και την εκθεσιακή ,μη μείνεις με τα μέτρια,φωτεινά μαύρα.

H 43UK6400 ούτε true UHD δεν είναι.
 

chrisl7

Established Member
14 March 2010
215
Re: Samsung UE NU74xx series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Θα το κάνω έτσι αλλά είναι πάρα πολύ δύσκολο να βρω, λογικά την ίδια παρτίδα θα έχει πάρει η αλυσίδα, τουλάχιστον αν είναι pls είναι λίγο καλύτερο του ips. Πάντως θα το τραβήξω με την αντιπροσωπεία γιατί μας περνάνε για πρόβατα κ ειρωνεύονται. Σ ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου. Τέλος για εμένα κ η σαμσουγκ μετά την lg
 

chrisl7

Established Member
14 March 2010
215
Re: Samsung UE NU74xx series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Να ρωτήσω. Η 49αρα λογικά θα έχει μόνο va panel; Μήπως μπορέσω κ την αλλαξω
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Re: Samsung UE NU74xx series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Στις περσινές σειρές υπήρχε panel lottery και στις 49". Δεν γνωρίζω αν ισχύει το ίδιο και φέτος. Πάντως σε τεστ του Hdtelevizija βρήκαν πως το πάνελ της Samsung 49NU7172 είναι VA.

https://translate.google.gr/translate?sl=hr&tl=en&js=y&prev=_t&hl=el&ie=UTF-8&u=http%3A%2F%2Fhdtelevizija.com%2F2018%2F07%2F01%2Fsamsung-49nu7172-nu7100-ultra-hd-tizen-os-4-0-tv-recenzija%2F&edit-text=
 

chrisl7

Established Member
14 March 2010
215
Re: Samsung UE NU74xx series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Άρα μάλλον για την 50nu7402 θα πάω που όσο έψαξα είδα ότι έχει va. Αύριο θα πάρω το πλαίσιο να δω τι θα γίνει ,αν κ έχουν περάσει 10 μέρες από την αγορά, που με καθυστέρησαν από την αντιπροσωπεία
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Re: Samsung UE NU74xx series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

14 μέρες έχεις χρόνο σύμφωνα με τη νομοθεσία νομίζω. Και εγώ προτείνω 50" γιατί δεν υπάρχει IPS πάνελ στις 50".
 

chrisl7

Established Member
14 March 2010
215
Re: Samsung UE NU74xx series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Το θέατρο του παραλόγου. Πήρα τηλ το πλαισιο τους ειπα την υποθεση κ μου ειπαν την αλλαζουν κ κανενα πρόβλημά αν η αντιπροσωπεία μου στείλει έγγραφο ότι είναι ips πάνελ. Από εκεί αρχίζει ο Γολγοθάς από την αντιπροσωπεία στον τεχνικό κ αντίστροφα, ο μεν τεχνικός λέει στειλε mail να σου το στείλουν κ ότι εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι πάνελ φοράει ακόμη κ από τον κωδικό του σέρβις μενου. Η αντιπροσωπεία λέει δεν μπορούμε να δούμε το πάνελ μόνο τα χαρακτηριστικά, το μόνο που ίσως να βρω άκρη είναι μέσω τσατ που μίλησα κ είπε το προωθεί στον προϊστάμενο.τους είπα ότι στην Αγγλία το συγκεκριμένο μοντελο βγαίνει μόνο με ips οθόνη κ ότι μόνο ο κωδικός 01 βγαίνει με va. Γενικά όλοι είναι σαν να τους λες κινεζικα
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523

chrisl7

Established Member
14 March 2010
215
Re: Samsung UE NU74xx series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Ναι φιλε μου το έχω δει. Το πλαίσιο δεν έχει θέμα να την αλλάξει οι άλλοι οι λουκουμάδες από την σαμσουγκ δεν μου στέλνουν ποιο πάνελ είναι για να κλείσει η υποθεση. Τόσο ανοργάνωτοι δεν το περίμενα. Καμία σχέση με την σαμσουγκ για τα κινητά που σε εξυπηρετούν στο φτερό.λες κ δεν θα βρουν άσχετο να την σπρώξουν

Αν μου στείλουν κ Καλά ότι το κοιταξανε και είναι va το πάνελ. Πώς να κινηθώ?
 

chrisl7

Established Member
14 March 2010
215
Re: Samsung UE NU74xx series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Ακόμη ούτε φωνή ούτε ακρόαση από την Samsung.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Re: Samsung UE NU74xx series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Στείλε και ένα mail στη Samsung Europe εξηγώντας τους τη κατάσταση, μήπως στείλουν αυτοί την επιστολή.
 

chrisl7

Established Member
14 March 2010
215
Re: Samsung UE NU74xx series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Έχω ψάξει για Samsung Europe κ δεν βρίσκω κάποιο σάιτ. Θα στείλω email στην μαμα εταιρία στην Κορέα κ θα τους στόλισω κατάλληλα τους δικούς μας. Φαντάσου τους παίρνω κάθε μέρα τηλ ζητώντας το μέιλ, μου λένε έχει προωθηθεί στο κατάλληλο τμήμα,μετά από πίεση με παίρνει ο προϊστάμενος του τμήματος, λέει θα το κοιτάξει προσωπικά κ θα με πάρει αύριο το πρωί και περιμένω 3 μέρες στο ακουστικό μου να με παρει. Ταλαιπωρώ τα νεύρα μου 11 μέρες τωρα