Βose 301 series iii

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

6xXx6

Established Member
13 May 2011
205
Aνοίγω νέο θέμα για να μην είμαστε off topic,
Hρθαν στα χεριά μου τα bose 301 series iii τα ηχεία ειναι του 90 άλλα ηταν σφραγισμένα τόσα χρονιά σε ένα πατάρι ειναι vintage και πολύ όμορφα
38e1ab15478e9e63536701d8ac.jpg


πως μπορώ να τα αξιοποιήσω στο έπακρο ? με τη ηχεία να τα συνοδεύσω για 5,1 ώστε να ταιριάζουν μεταξύ τους
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Χωρίς να τα έχω ακούσει, Αυτά που διαβάζω δεν είναι και πολύ ενθαρρυντικά.
Το μεγάλο τους πλεονέκτημα είναι μάλλον το ambience που προσφέρουν.
Καθώς θα ήταν πολύ δύσκολο να βρεις και κεντρικό που να τους ταιριάζει πραγματικά, θα πρότεινα σε επόμενη φάση να τα βάλεις ως surround και να αγοράσεις μια τριάδα μπροστινά από polk audio, dali, jbl ή monitor audio.
Σαν ενισχυτή, στις μικρές κατηγορίες οι denon είναι πιο vfm.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Το γκριζάκι στο λάστιχο της ανάρτησης είναι από φυσικού ή έχει αρχίσει να πολυμερίζεται;
 

6xXx6

Established Member
13 May 2011
205
πολύ καλό ηχειάκι, το έχω ακούσει εκτενώς.
Βολεύεται σε ράφι και δε χρειάζεται πολύπλοκα αντικραδασμικά για να παίξει.
Παίζει και με ταπεινούς ενισχυτές (πχ nad 3020) και νομίζω ότι είναι μεγάλη αδικία να τα βάλεις surround.

Δε ξέρω αν θα μπορούν να σταθούν σαν L R ενός χομσινεματζίδικου συστήματος και με τι κεντρικό μπορούν να ταιριάξουν αλλά βάλτα σε ένα βίντατζ δικάναλο σύστημα για να τα απολαύσεις καλύτερα.
 

alkman

Senior Member
11 April 2007
462
Καλησπερα,

υπαρχουν και καθονται τα bose 305 σε περιπτωση που εξυπηρετουν...
 

6xXx6

Established Member
13 May 2011
205
Re: Απάντηση: Βose 301 series iii

πολύ καλό ηχειάκι, το έχω ακούσει εκτενώς.
Βολεύεται σε ράφι και δε χρειάζεται πολύπλοκα αντικραδασμικά για να παίξει.
Παίζει και με ταπεινούς ενισχυτές (πχ nad 3020) και νομίζω ότι είναι μεγάλη αδικία να τα βάλεις surround.

Δε ξέρω αν θα μπορούν να σταθούν σαν L R ενός χομσινεματζίδικου συστήματος και με τι κεντρικό μπορούν να ταιριάξουν αλλά βάλτα σε ένα βίντατζ δικάναλο σύστημα για να τα απολαύσεις καλύτερα.

ευχαριστώ για τη συμβουλή νομίζω ότι ένα Woofer το θέλουν όμως
(alkmanεχεις pm)
 

6xXx6

Established Member
13 May 2011
205
και κάτι τελευταίο παιδιά τα εχω πανω σε εναν Pioneer VSX 510 (και αυτός της ίδιας εποχής αν αλλάξω ενισχυτή θα καταλάβω διάφορα η δεν αξιζει ?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Όπως ανέφεραν και οι προλαλήσαντες εδώ υπάρχει ένα δίλημμα. Ενώ είναι ταμάμ για main ηχείο, δεν ξέρεις με ποιο κεντρικό να το ταιριάξεις. Από την άλλη, αν το βάλεις surround για να παίξεις με το direct/reflecting ήχο του που θα δημιουργούσε μέχρι και την ψευδαίσθηση ότι έχεις 4 surround ηχεία, μάλλον θα είναι ανορθόδοξο γιατί θα είναι μεγαλύτερο ηχείο από τα εμπρός.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Σε κάποια πράγματα, όπως δύναμη και γενική ποιότητα κατασκευής κατά πάσα πιθανότητα σαν καινούργιο μοντέλο είναι καλύτερος από κάποιο σημερινό αντίστοιχης κατηγορίας.
Ο σημερινός όμως έχει καλύτερα dacs, πολλές ευκολίες, hub εικόνας 4k, πολυ σημαντικο οτι εχει συστημα ισοσταθμισης και κυριως δεκα συν λιγοτερα χρονια στην πλατη. Αν ο ενισχυτης ειναι σε καλη κατασταση και δε σε ενδιαφέρει η διαχείριση 4κ και νέων φορμά τα λεφτά για έναν denon avr 1500 ίσως είναι καλύτερα να πάνε στα ηχεία. Ίσως σε ένα sub.
 

6xXx6

Established Member
13 May 2011
205
ο ενισχυτής παρ ότι ειναι του 90 και αυτός έχει δουλέψει λίγο
χωρις να γνωριζω λεω μήπως έχουν καλύτερη ποιότητα τα καινούργια μοντέλα και αξηζει να των αλλαξω (μόνο ήχο συνδέω πάνω) η εικόνα δεν με ενδιαφέρει παιζω απο pc σε Projector

μαλλον πρεπει να βρω πάλη Βose της εποχής για να τα κάνω surround
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
ο ενισχυτής παρ ότι ειναι του 90 και αυτός έχει δουλέψει λίγο
χωρις να γνωριζω λεω μήπως έχουν καλύτερη ποιότητα τα καινούργια μοντέλα και αξηζει να των αλλαξω (μόνο ήχο συνδέω πάνω) η εικόνα δεν με ενδιαφέρει παιζω απο pc σε Projector

μαλλον πρεπει να βρω πάλη Βose της εποχής για να τα κάνω surround

Είχα τον VSX D810S βασικά. Μιλάμε για ενισχυτές με ολοκληρωμένα επιπέδου car-audio. Δύο για όλα τα κανάλια (6.1 αυτός). :flipout:

Δηλαδή δεν είναι μόνο η επεξεργασία που είναι η μέρα με τη νύχτα στους καινούργιους σε σχέση με τη γενιά εκείνη, αλλά γενικότερα ως μηχανάκια οι καινούργιοι είναι καλύτεροι σε ήχο. Ωστόσο και πάλι αν μιλάμε για πολύ εισαγωγικούς Pioneer, μην περιμένεις γενικότερα και τίποτε σπουδαίο από ήχο.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Το να κάθεται ένας ενισχυτης είναι χειρότερο από το να παίζει. Πας για καινούργιο λογικά. Και αν είναι όπως τα λέει ο pleo...
Κατά τη γνώμη μου αυτός της denon που κοιτάς είναι μικρός. Αλλά με το οικονομικό στη μέση όλοι συμβιβασμούς κάνουμε.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
https://www.skroutz.gr/s/15070648/Denon-AVR-X250BT.html
για αυτών δω έλεγα πάντως

Και τους δυο AVR-X250BT και AVR-X550BT τους έχω στημένους σε δύο συστήματα. Είναι οι εισαγωγικοί ενισχυτές της επιλογής μου. Θα το σκεφτόμουν ίσως και για κανένα yamaha αλλά ξέρεις τι; Και μόνο που επιτρέπουν να ορίσεις διαφορετικά το crossover ανά ομάδες ηχείων, αρκεί για να γείρει την πλάστιγγα υπέρ τους. Και έχουν και ωραίο ήχο για εισαγωγικοί ενισχυτές AV.
 

6xXx6

Established Member
13 May 2011
205
Καθώς θα ήταν πολύ δύσκολο να βρεις και κεντρικό που να τους ταιριάζει πραγματικά, θα πρότεινα σε επόμενη φάση να τα βάλεις ως surround και να αγοράσεις μια τριάδα μπροστινά από polk audio, dali, jbl ή monitor audio.
Σαν ενισχυτή, στις μικρές κατηγορίες οι denon είναι πιο vfm.

καλημερες παιδια ξεθαβω το topic μιας και ηρθε η ωρα για αναβαθμησει το υπαρχον συστημα ειναι ταπεινο και θελω και εγω πλεον κατι παραπανω
bose 301 series iii μπροστα μe κεντρικο της magnat και 2 πισω magnat 102 οποτε μιλαμε για οικονομικο 5.0 συστημα με ενισχυτη DENON X250BT που με τη σειρα του συνδέεται σε μια καρτα ηχου στο pc Creative Sound Blaster Z μεσο optical η χρηση του ειναι ταινία games και οταν δεν γινεται αυτο παιζει συνεχεια μουσικη flac/youtube

σκεφτομαι να διώξω τα magnat να κανω τα bose ως surround οπως μου ειχαν προτεινει οποτε πανε πισω, ο ενισχυτη Παραμένει,

το θεμα ειναι τωρα τη να βαλω μπροστα σκεφτομουν δαπεδου δεν ξερω αν ειναι σωστη επιλογη περιμενω προτασεις να με διορθώσετε
η οικονομικη επιλογη https://www.skroutz.gr/s/5071778/Taga-Harmony-TAV-606F-v-3.html?from=favorites_popup

και η καλη https://www.skroutz.gr/s/16541415/Dali-Oberon-5.html?from=favorites_popup

για κεντρικο δε ξερω ακομα.....
(αν υπαρχει καμια ιδεα και σε ''Βιβλιοθήκης'' καλοδεχουμενη)
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
1)Πρώτα θα κοίταζα τον χώρο για την επιλογή δαπέδου η βάσης .
2)Επιλογή sub για να μην ζορίζω τον AV μου αλλά για να μπορώ να κατεβαίνω πιο χαμηλά στις χαμηλές συχνότητες υπαρκτές στις ταινίες .
3)Κεντρικό θα διάλεγα από την ίδια σειρά των ηχείων για να μην πλέξω .
4)Αν η επιλογή μου ήταν για Dali θα πήγαινα ξεκάθαρα σε μεγάφωνα που έχουν σχεδιαστεί μόνο για την συγκεκριμένη σειρά (Spektor)
https://www.areadvd.de/tests/test-dali-spektor-5-0-lautsprecher-set-spektor-6-spektor-2-spektor-vokal/
https://www.whathifi.com/reviews/dali-spektor-2-51
Υ.Σ Το κεντρικό ηχείο θέλει πολλές ώρες στρώσιμο κύριοι του what hifi
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
καλημερες παιδια ξεθαβω το topic μιας και ηρθε η ωρα για αναβαθμησει το υπαρχον συστημα ειναι ταπεινο και θελω και εγω πλεον κατι παραπανω
bose 301 series iii μπροστα μe κεντρικο της magnat και 2 πισω magnat 102 οποτε μιλαμε για οικονομικο 5.0 συστημα με ενισχυτη DENON X250BT που με τη σειρα του συνδέεται σε μια καρτα ηχου στο pc Creative Sound Blaster Z μεσο optical η χρηση του ειναι ταινία games και οταν δεν γινεται αυτο παιζει συνεχεια μουσικη flac/youtube

Εσύ το ξέθαψες, αλλά ο 250ΒΤ δεν υφίσταται πια ως μοντέλο. Ο 550ΒΤ είναι η εκκίνηση πλέον σε ενισχυτή με ορθολογικό bass management.

Δεν θα έβαζα φορτίο στον ενισχυτή AV και δη εισαγωγικό τόσα ηχεία χωρίς sub, με τα εμπρός μάλιστα να είναι δαπέδου. Θα πρέπει να ψάξεις πολύ εύκολο ηχείο δαπέδου για να παίξει χωρίς sub το σύστημα. Κάτι που να μην έχει πολλά πηνία στα γούφερ του για αρχή για να κρατηθούν οι διακυμάνσεις της αντίστασης σε μικρές διαφορές στο συχνοτικό φάσμα και γενικώς να μην πολυζορίζει τον εισαγωγικό ενισχυτή AV.

Και πάλι βέβαια χωρίς sub, δουλειά δεν γίνεται (εξ' ολοκλήρου).
 

6xXx6

Established Member
13 May 2011
205
Εσύ το ξέθαψες, αλλά ο 250ΒΤ δεν υφίσταται πια ως μοντέλο. Ο 550ΒΤ είναι η εκκίνηση πλέον σε ενισχυτή με ορθολογικό bass management.

και σε λιγα χρονια ουτε αυτος θα υφίσταται ετσι ειναι η τεχνολογια δε γινεται ομως να αγοραζουμε συνεχεια
οποτε οι επιλογες ειναι η προσθετο sub η δε βαζω δαπέδου και παω σε κατι τετοιο https://www.whathifi.com/reviews/dali-spektor-2-51
χωρις sub για αρχη

η πληροφοριες σου ειναι πολύτιμες ευχαριστω για την απαντηση