Αγορά tv 65"-75" για Netflix-Nova-OTE σε αθλητικό περιεχόμενο OLED ή LED

vagκ1973

Established Member
27 October 2018
115
καλησπέρα σας . Είμαι σε φάση αλλαγής τηλεόρασης μετά από σχεδόν 10 χρόνια ( Samsung UE55C8000) που βγήκε παλικάρι , και θέλω να πάω σε αυτές τις ίντσες με κύρια χρήση Netflix . και αθλητικο περιεχόμενο ( CH L , EUROLEAGUE κλπ) από ΝΟVA και ΟΤΕ , χωρίς καθόλου χρήση παιχνιδιών από υπολογιστή.
Απόσταση θέασης περίπου 2 μέτρα . προσανατολίζομαι σε SONY OLED την ΑF9 το τελευταίο μοντέλο , ή την 65αρα led της ίδιας σειράς FZ9.Είδα ότι σ αυτο το μπατζετ περίπου έπεσε και η 75ρα Sony FX9005 ( στα 3,500 ευρώ) .Οι αμφιβολίες μου έχουν να κάνουν σχετικά με το φαινόμενο Burn in και ΙR για την OLED και κυρίως στις εικόνες που αφορούν ποδοσφαιρικές μεταδόσεις και μπάσκετ ( λογότυπα καναλιών , μπάρα σκορ , μπαρα στα ματς μπάσκετ κλπ) , αν και κατά πόσο μπορούν να της προκαλέσουν τέτοια προβλήματα , ( Γι αυτό και δεν κοιτάω καθόλου LG έχει επανηλλειμένως τέτοια θέματα απ όσο το χω ψάξει) και από την άλλη το δίλλημα είναι αν προτιμήσω γι αυτες ακριβώς τις χρήσεις LED , με λιγότερη ποιότητα εικόνας μεν στις ίδιες ίντσες στα 65 , ή την xf 9005 στις 75 .
το ερώτημα είναι πως γι αυτες τις χρήσεις που θέλω και με βάση τις στατικές μπάρες στις μεταδόσεις μπάσκετ ποδοσφαίρου κλπ είναι πολύ πιθανό να αναπτυχθουν τέτοια φαινόμενα στην sony OLED ? Η είναι προτιμότερο να πάω SONY LED ? ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις και βοήθεια.
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
510
Re: Αγορά τηλεόρασης 65" - 75" για Netflix -Nova -OTE σε αθλητικό περιεχόμενο OLED ή

καλησπέρα σας . Είμαι σε φάση αλλαγής τηλεόρασης μετά από σχεδόν 10 χρόνια ( Samsung UE55C8000) που βγήκε παλικάρι , και θέλω να πάω σε αυτές τις ίντσες με κύρια χρήση Netflix . και αθλητικο περιεχόμενο ( CH L , EUROLEAGUE κλπ) από ΝΟVA και ΟΤΕ , χωρίς καθόλου χρήση παιχνιδιών από υπολογιστή.
Απόσταση θέασης περίπου 2 μέτρα . προσανατολίζομαι σε SONY OLED την ΑF9 το τελευταίο μοντέλο , ή την 65αρα led της ίδιας σειράς FZ9.Είδα ότι σ αυτο το μπατζετ περίπου έπεσε και η 75ρα Sony FX9005 ( στα 3,500 ευρώ) .Οι αμφιβολίες μου έχουν να κάνουν σχετικά με το φαινόμενο Burn in και ΙR για την OLED και κυρίως στις εικόνες που αφορούν ποδοσφαιρικές μεταδόσεις και μπάσκετ ( λογότυπα καναλιών , μπάρα σκορ , μπαρα στα ματς μπάσκετ κλπ) , αν και κατά πόσο μπορούν να της προκαλέσουν τέτοια προβλήματα , ( Γι αυτό και δεν κοιτάω καθόλου LG έχει επανηλλειμένως τέτοια θέματα απ όσο το χω ψάξει) και από την άλλη το δίλλημα είναι αν προτιμήσω γι αυτες ακριβώς τις χρήσεις LED , με λιγότερη ποιότητα εικόνας μεν στις ίδιες ίντσες στα 65 , ή την xf 9005 στις 75 .
το ερώτημα είναι πως γι αυτες τις χρήσεις που θέλω και με βάση τις στατικές μπάρες στις μεταδόσεις μπάσκετ ποδοσφαίρου κλπ είναι πολύ πιθανό να αναπτυχθουν τέτοια φαινόμενα στην sony OLED ? Η είναι προτιμότερο να πάω SONY LED ? ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις και βοήθεια.
ενημερωτικα οι sony oled φορανε panel της lg μιας και μονο αυτη φτιαχνει τετοια panel. αν δεν παιζεις ολη την ημερα παιχνιδια ή δεν βλεπεις ολη την ημερα ενα μονο καναλι μονιμα, δεν εχεις προβλημα burn in. επισης στα νεα μοντελα η lg εχει ενα προγραμμα για καθαρισμο που κανει μια ωρα περιπου, οποτε ανα τακτα διαστηματα μπορεις να το κανεις χειροκινητα. τωρα led ή oled ειναι στην κριση σου, γιατι δεν τιθεται θεμα οτι η εικονα της oled ειναι πολυ καλυτερη της led. παντως πιστευω οτι με ορθολογικη οικιακη χρηση, αφου θα βλεπεις ποικιλο προγραμμα, αθλητικα, netflix, δεν θα εχεις προβλημα με την oled. και μια συμβουλη αφου θα παρεις μια τετοια ακριβη τηλεοραση, οποσδηποτε η 5ετης εγγυηση, σου μιλαει ενας παθων της samsung led.
 

vagκ1973

Established Member
27 October 2018
115
Απάντηση: Αγορά tv 65"-75" για Netflix-Nova-OTE σε αθλητικό περιεχόμενο OLED ή LED

την 5ετη την θεωρω δεδομενη ( αν και δεν καλύπτουν στην εγγύηση τα φαινόμενα αυτά) . ουσιαστικά η τηλεόραση θα είναι για αθλητικό περιεχόμενο και ταινίες και απογευματινοβραδυνές ώρες Το γνωρίζω σχετικά με το πάνελ που φοράει LG , αλλά θεωρώ ότι στο λειτουργικό σύστημα η SONY είναι άπαιχτη .Επίσης απ ότι είδα και η sony έχει συστήματα αυτοπροστασίας ( ελαφρά κίνηση led , αυτόματη μείωση φωτεινότητας κλπ) , απλα αναρωτιέμαι αν αυτες οι μπάρες που φαίνονται ( και είναι και έντονες ) και στη ΝΟVA και στον ΟΤΕ με τα σκορ είναι ικανά να δημιουργήσουν πρόβλημα .προσανατολίζομαι σε oled είναι κορυφαία η εικόνα σε σχέση με τις led , και ότι η χρήση της δεν θα ναι παραπάνω από 4 5 ώρες την ημέρα μέσο όρο .
 

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
Απάντηση: Αγορά tv 65"-75" για Netflix-Nova-OTE σε αθλητικό περιεχόμενο OLED ή LED

Ήμουν και εγώ στο δίλημμα με εσένα λίγο πιο χαμηλό budget βέβαια να πάρω κορυφαία 65 άρα, η λίγο πιο κάτω σε ποιότητα 75 άρα, επειδή εχω είδη 65 άρα στο δωμάτιο μου, και παλιότερα το 2016 είχα 70 άρα, ξέρω αυτά τα μεγέθη δεν υπάρχει γυρισμος ειδικά 75 άρα, χωρις σημαίνει 65 δεν είναι αξιοπρεπές μέγεθος. Και ειδικά όταν μιλάμε για 9 σειρές που είναι κορυφαίες, η 10 ίντσες αξίζουν, ναι το είπαμε χιλιάδες φορές κορυφαία ποιότητα εικόνας απόλυτο μαύρο contrast κλτ =oled είναι σχετικά πλέον κοντά η Hi end Led τηλεόρασεις με καλό μαύρο και contrast και περισσότερη φωτεινότητα. Εγώ για παράδειγμα που το περισσότερο χρόνο παίζω παιχνίδια δεν θα έπαιρνα oled λόγω burn in, μιλάμε πολλές ώρες την ημέρα. Για ταινίες η oled είναι μονόδρομος.
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
510
Re: Απάντηση: Αγορά tv 65"-75" για Netflix-Nova-OTE σε αθλητικό περιεχόμενο OLED ή LE

την 5ετη την θεωρω δεδομενη ( αν και δεν καλύπτουν στην εγγύηση τα φαινόμενα αυτά) . ουσιαστικά η τηλεόραση θα είναι για αθλητικό περιεχόμενο και ταινίες και απογευματινοβραδυνές ώρες Το γνωρίζω σχετικά με το πάνελ που φοράει LG , αλλά θεωρώ ότι στο λειτουργικό σύστημα η SONY είναι άπαιχτη .Επίσης απ ότι είδα και η sony έχει συστήματα αυτοπροστασίας ( ελαφρά κίνηση led , αυτόματη μείωση φωτεινότητας κλπ) , απλα αναρωτιέμαι αν αυτες οι μπάρες που φαίνονται ( και είναι και έντονες ) και στη ΝΟVA και στον ΟΤΕ με τα σκορ είναι ικανά να δημιουργήσουν πρόβλημα .προσανατολίζομαι σε oled είναι κορυφαία η εικόνα σε σχέση με τις led , και ότι η χρήση της δεν θα ναι παραπάνω από 4 5 ώρες την ημέρα μέσο όρο .

με αυτη την χρηση που λες, εγω λεω πηγαινε σε oled. παντως νομιζω οτι οι oled της sony ειναι πιο ακριβες απο τις lg oled.
 

vagκ1973

Established Member
27 October 2018
115
Απάντηση: Αγορά tv 65"-75" για Netflix-Nova-OTE σε αθλητικό περιεχόμενο OLED ή LED

παιχνίδια δεν παιζω στον υπολογιστή . ούτε καν σαν οθόνη δεν θα την χρησιμοποιήσω . άσε που είδα κάπου σε κατάστημα έδιναν με την Α9F και δώρο blue ray 4k της σειράς 800 . δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα . και γω σκέφτομαι πως λογικά δεν θα έχω θέμα αλλά μια γνώμη δεν είναι κακή και από άλλους που το έχουν το θέμα αυτό .είναι και αυτή η πτώση τιμής της xf 9005 75αρας στα 3500 που με βάζει σε σκέψεις αν και απ οτι είδα έχει ενα θέμα με το android .εσυ τελικά τι επέλεξες ?
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
510
Re: Απάντηση: Αγορά tv 65"-75" για Netflix-Nova-OTE σε αθλητικό περιεχόμενο OLED ή LE

παιχνίδια δεν παιζω στον υπολογιστή . ούτε καν σαν οθόνη δεν θα την χρησιμοποιήσω . άσε που είδα κάπου σε κατάστημα έδιναν με την Α9F και δώρο blue ray 4k της σειράς 800 . δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα . και γω σκέφτομαι πως λογικά δεν θα έχω θέμα αλλά μια γνώμη δεν είναι κακή και από άλλους που το έχουν το θέμα αυτό .είναι και αυτή η πτώση τιμής της xf 9005 75αρας στα 3500 που με βάζει σε σκέψεις αν και απ οτι είδα έχει ενα θέμα με το android .εσυ τελικά τι επέλεξες ?

εγω πηρα την lg c8, την εχω 20 ημερες τωρα, προερχομενος απο μια πολυ κακη εμπειρια απο samsung με μια αλλαγη τηλεορασης και 2 προβληματικα panel και στο τελος μου εδωσαν πιστωτικο, ετσι αναγκαστικα εβαλα επιπλεον λεφτα και πηγα σε oled, δεν ξερω αν τα panel της sony ειναι καλυτερα της samsung στις led, αλλα της samsung ηταν χαλια στο συγκεκριμενο μοντελο που πηρα με τρια διαφορετικα panel, οποτε ειπα ας παω σε oled να δω.
 

vagκ1973

Established Member
27 October 2018
115
Απάντηση: Αγορά tv 65"-75" για Netflix-Nova-OTE σε αθλητικό περιεχόμενο OLED ή LED

από Samsung QLED είχες επιλέξει ? γιατί συνήθως αυτοί λένε ότι δεν έχουν θέματα οι οθόνες τους . σου κάτσε κέντα ε?
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
510
Re: Απάντηση: Αγορά tv 65"-75" για Netflix-Nova-OTE σε αθλητικό περιεχόμενο OLED ή LE

από Samsung QLED είχες επιλέξει ? γιατί συνήθως αυτοί λένε ότι δεν έχουν θέματα οι οθόνες τους . σου κάτσε κέντα ε?

κοιτα gled τις ονομασε τις νεες για διαφημιστικο κολπο. ειχα παρει την ks8000 υποτιθεμενη ναυαρχιδα μοντελο 2016. εδω και ενα χρονο που διαβαζω διαφορα side για τα προβληματα των διαφορων τηλεορασεων, θα σου πω μονο το εξης: οσο καλη ειναι η samsung στα κινητα, τοσο χαλια ειναι στις τηλεορασεις, οποτε καλα κανεις που προτιμας sony, samsung ποτε μην παρεις γιατι θα παιζεις με την τυχη σου.
 

vagκ1973

Established Member
27 October 2018
115
Απάντηση: Re: Απάντηση: Αγορά tv 65"-75" για Netflix-Nova-OTE σε αθλητικό περιεχόμενο

boymanos παραδόξως αυτή που έχω τώρα όπως προανέφερα στο αρχικό μου post , βγήκε καλή , βέβαια χωρίς extreme χρήση , αλλα εντάξει έχει αρχίσει και τα παιζει δεν είναι η εικόνα όπως ήταν στην αρχή . Σε Samsung δεν θα πήγαινα ουτως η αλλως , να δώσω τέτοιο μπατζετ . Επειδή έχει ήδη OLED οι εντυπώσεις σου ? παρακολουθείς αθλητικά ? μένει αποτύπωμα από τα λογότυπα των καναλιών μπαρες σκορ απο μπασκετ ποδοσφαιρο που ειναι στατικές είτε πανω αριστερα είτε στη μεση της οθόνης ?
 

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
Απάντηση: Αγορά tv 65"-75" για Netflix-Nova-OTE σε αθλητικό περιεχόμενο OLED ή LED

Ακόμα φίλε μου, αν και αρχικά παράγγειλα μια sony 8 σειρα από τον θείο μου, που είναι χοντρεμπορας, (και φερνει τηλεοράσεις γενικά ) άργησε πολύ να έρθει, λόγω διαθεσιμότητας λογικά, και του είπα να την ακύρωσει, και θα μου φέρει στο Black friday, η την nu8002 75 άρα 2018 μοντέλο, η την mu7000 75 άρα 2017 μοντέλο. Βρίσκονται στη ίδια κατηγορία, και ακόμα το σκέφτομαι πια από τις, έχω 20 μέρες να το αποφασίσω :) . Την 65 άρα που έχω τώρα, με ικανοποιεί το μέγεθος τις. Αλλά επειδή είχα και 70 άρα το 2016 και την πουλήσα. 75 άρα είναι φοβερό μέγεθος ανυπομονώ. ( υπάρχει τρομερή διαφορά από 65). Αυτός ομως που δεν έχει εμπειρία με τέτοια μεγεθοι , και δεν είχε ποτέ 65 άρα, θα μείνει αρκετά ευχαριστημενος θεωρώ. Πλέον όμως έχουν αρχίσει και πέφτουν πολύ η τιμές τον μεγάλων μεγεθών σε τηλεόρασεις, παλιότερα ήταν απλησιαστες η τιμές τους.
 

vagκ1973

Established Member
27 October 2018
115
Απάντηση: Αγορά tv 65"-75" για Netflix-Nova-OTE σε αθλητικό περιεχόμενο OLED ή LED

woox-2 έχουν αρχίσει και πέφτουν οι τιμές αν προσέξες μπαίνουν νεα μοντέλα σιγά σιγά και η σειρά αυτή η 8αρα ειδικά σε oled είναι στο 3χιλαρο . Ακόμα και η samsung εβαλε και τα 65 75 μοντελα της στα εμπορικά τις 8Κ . Το θεμα ειναι αν η sony κάνει τη μερα εκείνη υποχωρήσεις και προσφορές στις τιμές ή μεινουν αμεταβλητες ως τωρα .και σιγουρα μετα τις γιορτες περιμενω καποια αντιδραση τους αν και εφοσον ριξουν τιμες .
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
510
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Αγορά tv 65"-75" για Netflix-Nova-OTE σε αθλητικό περιεχό

boymanos παραδόξως αυτή που έχω τώρα όπως προανέφερα στο αρχικό μου post , βγήκε καλή , βέβαια χωρίς extreme χρήση , αλλα εντάξει έχει αρχίσει και τα παιζει δεν είναι η εικόνα όπως ήταν στην αρχή . Σε Samsung δεν θα πήγαινα ουτως η αλλως , να δώσω τέτοιο μπατζετ . Επειδή έχει ήδη OLED οι εντυπώσεις σου ? παρακολουθείς αθλητικά ? μένει αποτύπωμα από τα λογότυπα των καναλιών μπαρες σκορ απο μπασκετ ποδοσφαιρο που ειναι στατικές είτε πανω αριστερα είτε στη μεση της οθόνης ?

βλεπω αθλητικα, κανενα προβλημα και κανενα αποτυπωμα. επισης στις 20 ημερες αυτες εχω κανει και δυο χειροκινητους καθαρισμους διαρκειας μιας ωρας με καποιο προγραμμα που εχει μεσα. με καποιον εκπροσωπο που ειχα μιλησει σε καποιο καταστημα πριν την παρω, μου ειπε, μονο αν την αφηνεις σταθερα σε καποιο καναλι με λογοτυπο ολη την ημερα μπορει να σου εμφανισει το φαινομενο, με χρηση ορθολογικη, αλλαγη καναλιων, ταινιες, και οχι μονιμα στατικη σε ενα σημειο, δεν βγαζει προβλημα. τωρα η πορεια θα δειξει.
 

vagκ1973

Established Member
27 October 2018
115
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Αγορά tv 65"-75" για Netflix-Nova-OTE σε αθλητι

ναι η LG απ οτι ειδα προτεινει τετοιο χειρισμο για το πανελ της . η SONY έχει την ιδια διαδικασια αλλα προτεινει μια φορα το χρονο το πολυ γιατι υπαρχει κινδυνος μειωσης της ζωης του πανελ οπως γραφει . τελικα τι ισχυει απ τα 2 οσο αφορα το χειρισμο ? (ποιος θα μας το πει αραγε ? ) μιας και εχουν στην ουσια ιδιας τεχνολογιας πανελ ?
 

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
Απάντηση: Αγορά tv 65"-75" για Netflix-Nova-OTE σε αθλητικό περιεχόμενο OLED ή LED

Εντομεταξυ κάποιοι μπορεί να φοβόμαστε το burn in στις oled, μην ξεχνάμε όμως, και βάση εμπειρίας το λεω με τα σερβις ολων τον εταιριών και από αυτά που ακούω, η αγορά οποιαδήποτε Led τηλεόραση, είναι λίγο λαχείο, μιλώ όσο αφορά την ανομιομορφιας του πάνελ, έχουνε τα θέματα τους ακόμή, όλες οι εταιρίες, έχουν ακουστεί αρκετά από κατόχους Hi end qled Samsung πρόβληματα και καμένα πιξελ κτλ, όπως και σε sony διάβασα σε 2,3 φόρουμ από κατόχους για καμένα πιξελ σε πολλές τηλεόρασεις , έχω και εγώ εμπειρία. Είναι λες και περνεις λαχείο, πραγματικά χωρίς υπερβολή το λέω αυτό. Όλο και κάτι θα έχει μια Led από τα προβλήματα που αναφέρα πιο πάνω, είναι θέμα πως θα το δεχτεί ο χρήστης. Λίγο clouding έχουν όλες κτλ. Εγώ τώρα περιμένω 75 άρα και κανω τον σταυρό μου, μην έχει κάτι να τρέχω πάλι με τα σέρβις τους. Σκαμε τόσα λεφτά και έχουμε και το άγχος, δυστυχώς.
 

vagκ1973

Established Member
27 October 2018
115
Απάντηση: Αγορά tv 65"-75" για Netflix-Nova-OTE σε αθλητικό περιεχόμενο OLED ή LED

γι αυτο και γω ψαχνομαι για το θεμα της oled με βαση την χρηση που θελω. Δινουμε ενα σκασμο λεφτα και θες να εχεις κατι καλο που να σου κρατησει με ορθολογικη χρηση παντα και οι εταιριες δεν καλυπτουν βασικα προβληματα . ολα τα ριχνουν στον χρηση . Αν και απ οτι ειδα η LG ειναι πολυ ευελικτη σε τετοιου ειδους ζημιες στις oled . 5η εγγυηση σιγουρα και εργοστασιακη φιλε . οχι αυτα που δινει ο καθε κοτσωβολος . ας δωσω και ενα ποσο παραπανω να χω το κεφαλι μου ησυχο στο μετρο του δυνατου βεβαια .
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά TV 65"-75" για Netflix, Nova, OTE σε αθλητικό περιεχόμενο, OLED ή LCD

Με μια 65" OLED, με κόστος έως 2500 ευρώ, θα είσαι μια χαρά. Λογικά, θα βρεις κάποια από τα μοντέλα του 2018 σε αυτό το budget, εντός Νοεμβρίου.
 

vagκ1973

Established Member
27 October 2018
115
Απάντηση: Αγορά tv 65"-75" για Netflix-Nova-OTE σε αθλητικό περιεχόμενο OLED ή LED

Μιχαλη θα περιμενω δεν βιαζομαι . απλα το διλλημα μου ηταν και η απορια μου βεβαιως αν με την χρηση των αθλητικων και τις μπαρες που βγαζουν μεσα για το χρονικο διαστημα που διαρκουν τα παιχνιδια ειτε μπασκετ ειτε μπαλα υπαρχει κινδυνος για τα προβληματα στο πανελ .
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά TV 65"-75" για Netflix, Nova, OTE σε αθλητικό περιεχόμενο, OLED ή LCD

Τουλάχιστον για τους ποδοσφαιρικούς αγώνες, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το zoom, στις επιλογές για το aspect ratio, αν ανησυχείς τόσο πολύ για το burn in. Όμως, ουσιαστικά πρόκειται για το πολύ 50 λεπτά συνεχόμενης προβολής μιας ή παραπάνω στατικών εικόνων, ενώ ακολουθεί διάλειμμα (εκτός αν βλέπεις και άλλον αγώνα παράλληλα). Με λίγη προσοχή, δεν θα έχεις πρόβλημα. Επίσης, όπως αναφέρω και προηγουμένως, δεν αξίζει να δώσεις πάνω από 2500 ευρώ. Τα 1000 και πλέον ευρώ, που δεν θα δώσεις για μια Sony OLED, μπορείς να τα επενδύσεις στην επόμενη αγορά τηλεόρασης ή κάπου αλλού.
 

vagκ1973

Established Member
27 October 2018
115
Απάντηση: Αγορά tv 65"-75" για Netflix-Nova-OTE σε αθλητικό περιεχόμενο OLED ή LED

Μιχάη ευχαριστω . εξαλλου η αγορα τηλεορασης θελει και συγκεκριμενους χρονους που μπορεις να βρεις ευκαιριες . και σιγουρα ποτε πριν η κατα την διαρκεια των εορτων . μετά κάτι γίνεται . και γω πιστευω οτι για τις στατικες μπαρες στις μεταδοσεις ειναι πολυ λιγος ο χρονος για να σου αφησει καποιο κουσουρι . αλλα ενταξει να δινεις τοσα λεφτα και να σαι με το αγχος αστα να πανε .