Πρόβλημα με ώρα στο epg σε samsung tv 2017

NetSurfer_g7

Established Member
2 September 2018
261
Αθήνα
Σήμερα με την αλλαγή της ώρας μου εμφάνιζε λάθος την ώρα(έδειχνε την παλιά ώρα,δεν γύρισε 1 ώρα πίσω).Πήγα να αλλάξω χειροκίνητα την ώρα και αμέσως χάλασε η ώρα στο epg.Παρ'όλο που δείχνει σωστά την τρέχουσα ώρα,τα εμφανίζει όλα 2 ώρες πίσω.Το ξαναβάζω αυτόματη ζώνη ώρας και μου δείχνει και την τρέχουσα ώρα 2 ώρες πίσω,και η ώρα στο epg παραμένει λάθος.Στην επιλογη ζωνης ωρας μου εχει μονο 2 επιλογες.Ιβηρικη χερσονησος και καναρια νησια.Τί να κάνω για να επαναφέρω την σωστή ώρα στο epg?Παιζει κανέναν ρόλο το οτι εχω ενεργοποιησει το Hbb tv?Νομιζω μου ειχε ρυθμισει απο την απομακρυσμενη βοηθεια το country σε EU_SPAIN αντι για PANEURO που ηταν by default ενεργοποιημενο.Μηπως νομιζει οτι ειμαι Ισπανια,γι'αυτο μου εχει ολο το EPG 2 ωρες πισω?Τι να κανω για να το επαναφερω?Θα πρεπει να ξαναεπικοινωνησω με την απομακρυσμενη βοηθεια.Υπαρχει τροπος να το ρυθμισω μονος μου καπως απο καποιο service menu?Αλλα θελω και το Hbb tv,δεν θελω να μου το απενεργοποιησουν.Το μοντελο ειναι samsung ue32m5502.
 

NetSurfer_g7

Established Member
2 September 2018
261
Αθήνα
Τελικα μετα απο πολλες αλχυμειες και πειραματισμους με τις ρυθμισεις,ελυσα το προβλημα με τον εξεις τροπο: Ρυθμισα την ωρα χειροκινητα,στην συνεχεια το εβαλα στο αυτοματο με ζωνη ωρας utc+2 και στο καπακι αμεσως παλι στο χειροκινητο.Ετσι κλειδωσε η ωρα του epg σε ωρα ελλαδος.Αν το αφηνα στο αυτοματο,εφτιαχνε αρχικα,αλλα μετα απο λιγα δευτερολεπτα γυρνουσε αυτοματα σε ωρα ιβηρικης(προφανως λογο της αλλαγης του country code για το ξεκλειδωμα του hbb tv)
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,752
Βόλος
Με παραξενευει, το αυτοματο περνει την ωρα απο το καναλι. Απο τον καιρο του teletext γινεται αυτο...
 
Μόνο που με την παραπάνω ρύθμιση το ρολόι της tv θα δείχνει 2 ώρες μπροστά αλλά τουλάχιστον έχουμε σωστή ώρα στο epg. Απ τ ολότελα καλή κι Παναγιώταινα 😁

Οχι, παντου η ωρα ειναι σωστη αρκει να το ρυθμισεις καταλληλα!