55αρα

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
Φιλαράκι είναι σε αναζήτηση 55αρας για θέαση ποδόσφαιρο / ταινίες
Προύπολογιμόσς έως 600
Βλέπω βέβαια και προσφορά δελεαστική της σονυ 55xf7077 στα 599 και δεν ξέρω εάν αξίζει.
Εχετε καμία ιδέα στα χρήματα αυτά εάν υπάρχει κάτι σοβαρό? Εχω χάσει την επαφή μετά την αγορά της lg oled και ξέρω ότι μετά από την b7 ίποτα δεν θα με ικανοποιεί πλέον...
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: 55άρα

Υπό τις περιστάσεις, είναι μια καλή λύση η προαναφερθείσα. Βέβαια, θα πρέπει να συμβιβαστεί με τα 50 Hz, αλλά αν η απόσταση θέασης είναι σχετικά μεγάλη (τουλάχιστον τρία μέτρα), ενδεχομένως να μην έχει πρόβλημα (με ορατή "θολούρα" κατά την παρακολούθηση αθλητικών).
 

satyros_GR

New member
8 December 2010
50
Χαλκίδα
Φίλε μου επειδή και εγω σε αυτά τα χρήματα κινούμαι, είχα πάει μια βόλτα απο Κωτσόβολο το καλοκαιράκι κ στις τηλεοράσεις αυτης της κατηγορίας τιμής η ΧΕ7096 στα δικά μου μάτια ξεχώριζε κ μάλιστα με διαφορά. Για να σου δώσω να καταλάβεις πριν δω την τιμή της νόμιζα οτι θα ήταν απο αυτές που έχουν πανω απο χιλιάρικο.Βέβαια δεν ξέρω τι παίζει με την XF. Νομίζω καλό είναι να τη δεις απο κοντά κ να μας πεις κ την γνώμη σου μιας κ ζω επαρχία κ δεν είναι εύκολο να δω τις τηλεοράσεις που συζητάμε για να βγάλω επιτέλους μια απόφαση κ να ψωνίσω κ εγώ
 

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
Νόμιζα ότι αυτή είναι τηλεόραση του 2018. Αλλά ειναι του 2017. Οπότε, η προσφορά σ αυτή την τιμή δεν είναι και τίποτα εντυπωσιακό.
Βέβαια, ομολογώ ότι είμαι φίλος των LG / sammy και η αλλαγή σε sony μπορεί να είναι παράξενη..
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
507
Νόμιζα ότι αυτή είναι τηλεόραση του 2018. Αλλά ειναι του 2017. Οπότε, η προσφορά σ αυτή την τιμή δεν είναι και τίποτα εντυπωσιακό.
Βέβαια, ομολογώ ότι είμαι φίλος των LG / sammy και η αλλαγή σε sony μπορεί να είναι παράξενη..

το κακο ειναι οτι πολλοι ειναι φιλοι της samsung αλλα μετα το 2014 εχει χαλασει πολυ. το καλυτερο ειναι να πας σε καποιο καταστημα να τις δεις, και αν τελικα καταληξεις σε samsung οποσδηποτε την 5ετη εγγυηση γιατι παιζεις με την τυχη σου.
 

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
κάθε μοντέλο έχει τα δικά του.
Από σαμι έχω μια ΠΟΛΥ καλή και μια ΠΟΛΥ κακή. Για τα λεφτά της πάντα
Από lg έχω την oled που απλά δεν υπάρχει. Τόσο απλά.
Από σερβις και από τις δυο εταριίες δεν έχω κανενα παραπονο. Κανενα
Την σονι δεν την ξερω γι αυτο ρωτάω. Επειδη 600 δεν είναι λιγα για περισνο μοντδελο αναρωτιέμαι. Βέβαια και η b7 που έχω είναι περισινο, αλλά τα σπάει.. Δεν αποκλείω παλιό μοντέλο, αρκεί να είναι πολυ καλο και λόγω παλαιόττητας να είναι value for money
 

freeboy70

New member
11 November 2014
95
greece
αν δεις την διαφορά τιμής από πέρυσι θα καταλάβεις ότι η SONY αξίζει και με το παραπάνω!!! Για αυτά που ζητάς είναι ότι καλύτερο κατά την γνώμη μου!
 

STERGIOS K

New member
11 February 2008
69
Οι xF είναι μοντέλα 2018.

Τα μοντέλα 2017 είναι χΕ.

Οι χφ70χχ και οι χε70χχ, είναι ίδιο πράγμα με διαφορές στα ποδάρια. :)

Εμπιστεύομαι τον xavito, που λέει πως οι 55" και οι 65" έχουν VA panel οπως πέρυσι.
(Panel lottery μεταξύ IPS και VA, στο ίδιο μοντέλο, στη SONY δεν έπαιξε ΠΟΤΕ.)

Κατά τα άλλα, είναι αξιοπρεπέστατη τβ 50χζ, με νέτφλιξ, γιουτούμπ, μπρόουζερ και μήντια πλέυερ.
Κρίνοντας κι απ' τις προηγούμενες χρονιές, άντε να πέσει 20-30 ευρώ παρακάτω (αν πέσει), πριν καταργηθεί κι αυτή.
(γιατί το 2019 είναι κοντά...)
 

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
Σκέφτηκα να επαναφέρω το θέμα (για να μην γεμίσω το σαιτ νήματα και ερωτήματα) εδω, μιας και παίζει και πάλι το ενδεχόμενο αντικατάστασης της 50j6200 με μια 4k, λογικά 55 ιντσών.
Λόγω θέασης σε σκότος στην κρεβατοκαμαρα κυρίως για νετφλιξ, περιμένω λογικά προτάσεις va και επιθυμητώ 100hz.
Αναπόφευκτη η σύγκρισης με lg B7 55 στο σαλόνι, από την άλλη όμως άλλο oled άλλο lcd.
Προτάσεις;;;; (προφανώς δεν θα ξεφύγω σε τιμές, αλλιώς θα πήγαινε σε oled...)
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Σκέφτηκα να επαναφέρω το θέμα (για να μην γεμίσω το σαιτ νήματα και ερωτήματα) εδω, μιας και παίζει και πάλι το ενδεχόμενο αντικατάστασης της 50j6200 με μια 4k, λογικά 55 ιντσών.
Λόγω θέασης σε σκότος στην κρεβατοκαμαρα κυρίως για νετφλιξ, περιμένω λογικά προτάσεις va και επιθυμητώ 100hz.
Αναπόφευκτη η σύγκρισης με lg B7 55 στο σαλόνι, από την άλλη όμως άλλο oled άλλο lcd.
Προτάσεις;;;; (προφανώς δεν θα ξεφύγω σε τιμές, αλλιώς θα πήγαινε σε oled...)


Αν δεν κάνω λάθος η j6200 είχε 100Hz και VA panel. Είναι πολύ δύσκολο να βρεις μια οικονομική 55ρα με VA και 100Hz. Οπότε προσοχή μην δώσεις την j6200 για κάτι χειρότερο.
 

hxostil

AVClub Addicted Member
Αν δεν κάνω λάθος η j6200 είχε 100Hz και VA panel. Είναι πολύ δύσκολο να βρεις μια οικονομική 55ρα με VA και 100Hz. Οπότε προσοχή μην δώσεις την j6200 για κάτι χειρότερο.

συμφωνω απολυτα...σε <lcd μια samsung q6 η μια σειρα un8000..
 

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία

tryf3

Senior Member
6 October 2017
390
Φιλαράκι είναι σε αναζήτηση 55αρας για θέαση ποδόσφαιρο / ταινίες
Προύπολογιμόσς έως 600
Βλέπω βέβαια και προσφορά δελεαστική της σονυ 55xf7077 στα 599 και δεν ξέρω εάν αξίζει.
Εχετε καμία ιδέα στα χρήματα αυτά εάν υπάρχει κάτι σοβαρό? Εχω χάσει την επαφή μετά την αγορά της lg oled και ξέρω ότι μετά από την b7 ίποτα δεν θα με ικανοποιεί πλέον...
Πιστευω στα λεφτά που αναφέρεις η Sony είναι καλύτερη επιλογή.

Στάλθηκε από το SM-T820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
Μεταξύ σονυ 70 και σαμυ σειρά nu8000 προέκυψε και η επιλογή philips..
Ο λόγος?
Στο δωμάτιο μου έχω συνολικά 4 λάμπες έγχρωμες hue και μια ολόκληρη λωρίδα hue πάνω από τον χώρο της τηλεόρασης..
Το αποτέλεσμα σε επίπεδο χρώματος θα ειναι λογικά εντυπωσιακό!
Διάβασα ότι η philips συνδέεται με όλα τα συστήματά hue (έχω πολλές λάμπες γενικά) και το αποτέλεσμα είμαι δυνατό...
Έχει κανείς,ιδέα ?
(Διάβασα ότι στις 55 όμως παίζει να ειναι ips που απορρίπτεται)
 

tryf3

Senior Member
6 October 2017
390
Τη Samsung δε θα στη συνιστούσα. Δεν παίζει avi, δεν παίζει dts και το aftersales τους είναι ου μπλέξεις. Η Sony πιστεύω είναι πιο τίμια επιλογή. Για την Philips δε γνωρίζω.

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
Κάπου πήρε το μάτι μου το πάθημα σου..
Είδα σήμερα κάποιες τηλεοράσεις, άλλες,γενικώς δεν ξετρελάθηκαν. Δεν θέλω να ξοδέψω λεφτά και μολις είδα ότι ο κότσο έχει την philips,στα 730 εδώ
https://www.kotsovolos.gr/site/soun...lcd/195072-philips-55pus7303-55?cmicc=skroutz

Με va panel,direct p5 amblight hdr...
Για 730 δεν νομίζω ότι μπορώ να βρω κάτι καλύτερο με βάση όσα διαβάζω,. Κ το amblight ειναι καλό κίνητρο..
Κανένας έχει ιδέα?
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Κάπου πήρε το μάτι μου το πάθημα σου..
Είδα σήμερα κάποιες τηλεοράσεις, άλλες,γενικώς δεν ξετρελάθηκαν. Δεν θέλω να ξοδέψω λεφτά και μολις είδα ότι ο κότσο έχει την philips,στα 730 εδώ
https://www.kotsovolos.gr/site/soun...lcd/195072-philips-55pus7303-55?cmicc=skroutz

Με va panel,direct p5 amblight hdr...
Για 730 δεν νομίζω ότι μπορώ να βρω κάτι καλύτερο με βάση όσα διαβάζω,. Κ το amblight ειναι καλό κίνητρο..
Κανένας έχει ιδέα?



https://www.youtube.com/watch?v=vukUK8PFtbg



Εδώ μια ιδέα για το συνδυασμό ambilight και hue. Επειδή και εγώ έχω 4 τέτοιες λάμπες, η επόμενη τηλεόραση μου θα είναι οπωσδήποτε με ambilight για επίτευξη παρόμοιου αποτελέσματος. Η 7303 θα ήταν και εμένα η τωρινή επιλογή μου, αν και το αντίστοιχο μοντέλο που θα κυκλοφορήσει σύντομα θα υποστηρίζει και DV. Εναλλακτική επιλογή αυτή σε παρόμοια τιμή, χωρίς όμως ambilight.


https://www.iking.gr/gr/prdid/9c204d92dbca49afa5859685752a6bed/productinfo.aspx
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
Σας ευχαριστώ
Έχω δει το βίντεο με τα hue & προφανώς ειδα και το αφιερωμένο νήμα στην συγκεκριμένη.
Για το θέμα της λοταρίας, θα προσπαθήσω ίσως να το ρισκάρω. Κατά τα λοιπά πέρα από ολά , χωρίς όμως να την έχω δει πουθενά, μου κάνει για καλή περίπτωση..
Επιση να πω ότι βλέπω πως δεν υπάρχουν προσφορές ναι διακυμάνσεις μεγάλες στην τιμή των philips..
Επίσης εντύπωση μου κάνει πως δύσκολα βρίσκεις σε έκθεση τηλεόραση Philips.. το μάρκετινγκ τους έχει πιάσει πάτο ..