Αγορα ηχομπαρας ή στησιμο ενισχυτη με ηχεια κτλ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Tasoscha

Established Member
25 October 2016
155
ΧΑΝΙΑ
καλησπερα σε ολους,
παρακολουθω αρκετο καιρο τα posts σας και ηρθε επιτελους η ωρα να μπω και εγω στον χορο.

καταρχην η πρωτη κινηση ηταν να φτιαχτει ο χωρος και η δευτερη να αγοραστει η νεα τηλεοραση ωστε να μπορεσω μετα να δω τι πρεπει να κανω αναμεσα σε αγορα ηχομπαρας ή στησιμο ενισχυτη με ηχεια κομματι - κομματι

ξεκιναμε ...

ο χωρος (δλδ σαλονι) δεν ειναι μεγαλος,περιπου 20-25 τ.μ. με γωνιακο καναπε..
η τηλεοραση (55' 4κ με συνδεμενα ps4 και pc) απεχει περιπου 3 - 3,50 μετρα απο τον καναπε
στο ταβανι εχει γυψοσανιδα (δυστυχως μετανοιωσα που δεν αφησα υποδοχες για ηχεια οροφης)

τωρα ημουν αναμεσα σε ηχομπαρα και μαλιστα που ζεστα
ειχα δει μια samsung (δε θυμαμαι μοντελο) η οποια σε μικροτερο χωρο απο το δικο μου επαιξε αρκετα καλα

αλλα δεν ημουν απολυτα σιγουρος για τετοια κινηση

εριχνα και ματιες στο ιντερνετ στην JBL BAR 5.1 αξιας 750 αλλα εκει ηταν που κολλησα (μου αρεσε που βγαινουν τα ηχεια και τα πας οπου θελεις π.χ πισω απο τον καναπε κτλ)

σε ηχομπαρα δεν θα πηγαινα πανω απο 200-300

για στησιμο κομματι - κομματι δεν εχω ιδεα
ουτε απο ενισχυτες-ουτε απο ηχεια- ουτε απο sub

αν μπορουσα να σας βοηθησω θα ελεγα οτι θελω να συνδεω την τηλεοραση για να βλεπω - ακουω βραδυ καμια ταινεια , να παιζω κανα game ή να ακουω τη μουσικουλα μου απο το pc

το ποσό που θα μπορουσα να διαθεσω καπου στα 500-700 το ξερω πολυ λιγα για στησιμο αλλα αν το κανω απο σιγα σιγα ισως μελλοντικα να κανω κατι αξιοπιστο

δυστυχως μενω σε πολυκατοικια οποτε αυτο ειναι ενα μειον,αλλα δεν εχω σκοπο να κανω το σπιτι κλαμπακι :singer:

δεν ξερω αν μπορω να σας βοηθησω με αλλες λεπτομερειες ωστε να καταληξω καπου
σας ευχαριστω
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Γιατί αλήθεια δεν θα έδινες για ηχομπάρα πάνω από 200-300 ; Μήπως γιατί δεν έχει εγκαθιδρυθεί ακόμα στη συνείδηση του καταναλωτή ότι οι ηχομπάρες μπορούν να πάνε και ψηλότερα και να προσφέρουν και περισσότερα σε όσους θέλουν να έχουν και surround ήχο με διακριτές σημειακές πηγές και να παραμένουν αισθητικά μινιμαλιστικές λύσεις;

Το βέβαιο είναι ότι με ξεχωριστό ενισχυτή και ένα σετ ηχείων+sub το αποτέλεσμα θα είναι σαφώς ανώτερο. Αλλά όχι αισθητικά μινιμαλιστικό.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Αρκεί βέβαια να έχουμε υπ' όψη ότι τα επι μέρους στοιχεία θα είναι όλα ανώτερα σε σχέση με την ηχομπάρα. Γιατί θα ήταν κάπως... να επιλέξεις οκτάιντσο sub στο 5.1 σου και η ηχομπάρα που κοιτούσες να έχει... δεκάιντσο (JBL Bar 3.1 & 5.1) :bigcry:

Γι' αυτό και αν πας σε 5.1 με στήσιμο ξεχωριστών ενισχυτή ηχείων & sub, κοίταξε για ένα καλό sub τουλάχιστον 10ιντσο.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Λεωνίδα μια τέτοια ηχομπάρα, ή η αντίστοιχη της polk μικροφωνάκι καλιμπραρίσματος έχει ή τη στήνει κανείς με το μέτρο στο χέρι ουσιαστικά όπως τους av ενισχυτές προ δεκαπενταετίας?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Η JBL bar 5.1 έχει μικρόφωνο. Για απλά πράγματα όμως, όπως αποστάσεις και στάθμες.

Πάντως αν θέλουμε παραμετροποίηση στους ενισχυτές AV, τότε θα πρέπει να πάμε σε ακριβότερο ενισχυτή. Μη φανταστείς ότι τα πράγματα είναι καλύτερα στους πολύ εισαγωγικούς AV. Ακόμα κι αν φέρουν κάποιο διαφημισμένο σύστημα ισοστάθμισης, αυτό είναι μόνο αυτόματο χωρίς παραμετροποίηση κατόπιν. Χαρακτηριστική περίπτωση στους εισαγωγικούς Yamaha με το YPAO και τους εισαγωγικούς Pioneer με το MCACC.

Για παραμετροποίηση σε Denon-Marantz ξεκινάς από τους Slim της Marantz και τον AVR-X1500H σε Denon. Πιο κάτω δεν έχει. Ο AVR-X550BT για παράδειγμα έχει ένα απλό για αποστάσεις και στάθμες μόνο.
 

Tasoscha

Established Member
25 October 2016
155
ΧΑΝΙΑ
Απάντηση: Re: Αγορα ηχομπαρας ή στησιμο ενισχυτη με ηχεια κτλ

Γιατί αλήθεια δεν θα έδινες για ηχομπάρα πάνω από 200-300 ; Μήπως γιατί δεν έχει εγκαθιδρυθεί ακόμα στη συνείδηση του καταναλωτή ότι οι ηχομπάρες μπορούν να πάνε και ψηλότερα και να προσφέρουν και περισσότερα σε όσους θέλουν να έχουν και surround ήχο με διακριτές σημειακές πηγές και να παραμένουν αισθητικά μινιμαλιστικές λύσεις;

Το βέβαιο είναι ότι με ξεχωριστό ενισχυτή και ένα σετ ηχείων+sub το αποτέλεσμα θα είναι σαφώς ανώτερο. Αλλά όχι αισθητικά μινιμαλιστικό.


η αληθεια ειναι,για αυτο ζηταω και βοηθεια-αποψεις, οτι το αθλημα (ηχος-ηχοσυστημα) δεν το γνωριζω σχεδον καθολου..
πιστευω οτι με ηχομπαρα,οπως την ακουσα σε μαγαζι που πηγα, ο ηχος δεν σε ''περικυκλωνει'' θα ελεγα

για αυτο το λογο εριχνα ματιες στην jbl 5.1,επειδη αποσπωντε τα 2 ηχειακια και τα βαζεις π.χ στις 2 ακρες του καναπε ..
ομως δεν την εχω δει -ακουσει απο κοντα τη συγκεκριμενη ηχομπαρα και οσο να 'ναι δισταζω για αγορα της..

απο την αλλη ,ενα στησιμο ηχοσυστηματος,ναι μεν σε πορεια χρονου θα σου φαει ενα σκασμο λεφτα,αλλα πιστευω οτι μπορεις να ''χτισεις'' κατι πολυ αξιολογο

βεβαια στην πρωτη λυση δεν θα εχω καλωδια απο δω και απο κει,που και αυτο ειναι ενα συν στην ολη υποθεση
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Και να φανταστείς ότι για να έχεις πειστικό suround χωρίς πίσω ηχεία από ηχομπάρα, θα πρέπει πάλι να βάλεις το χέρι στην τσέπη και να δεις κάποια YSP της Yamaha με subwoofer. Δηλαδή σαν να λέμε καλύτερα να πας απ'ευθείας σε κάποια με ασύρματα πίσω ηχεία.

Η άλλη λύση είναι να ανεβάσεις 200-300 ευρώ το budget και να πας σε ενισχυτή AV 5.1 ηχεία και sub με 900-1000 . Το οποίο θα ήταν η δική μου επιλογή, εκτός αν τίθεται αισθητικό θέμα και θέμα καλωδίων.

Την περίπτωση ενισχυτή AV με πίσω ασύρματα ηχεία την ξεχνάμε προφανώς καθώς για τον ενισχυτή και τα ασύρματα ηχεία θα πρέπει να είναι συγκεκριμένα κι όλας, παράγοντας πολύ περιοριστικός, γιατί το budget ανεβαίνει υπερβολικά. Σε σημείο που παίρνεις overall καλύτερο σύστημα με ενισχυτή και (ενσύρματα) ηχεία.
 

Tasoscha

Established Member
25 October 2016
155
ΧΑΝΙΑ
με 1000 τι συστημα 5.1 μπορει να γινει?
το αισθητικο κομματι θα προσπαθησω με καναλια και πισω απο τον καναπε να το ελατωσω οσο μπορω
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Ενισχυτή Denon AVR-X250BT + Subwoofer Polk PSW110 + μια πεντάδα με ηχεία βάσης και κεντρικό ας πούμε.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Εισαγωγικές σειρές ηχείων για εισαγωγικό ενισχυτή. Στο sub... sky is the limit (έχει δικό του ενισχυτή).
 

Tasoscha

Established Member
25 October 2016
155
ΧΑΝΙΑ
σαν προταση ,ενισχυτης + sub,
πιστευω ειναι αρκετα καλη για τα δεδομενα μου και πανω στο οριο που μπορω να διαθεσω
χτιζοντας το και σιγα σιγα πιστευω οτι θα ειμαι υπερπληρεις για τα δικα μου ''θελω''
 

SWISSTEC

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,359
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
γιατί δεν κοιτάς και την νέα ηχόμπαρα της SONY με dolby atmos 5.1 sto 1000ρικο. Εγω έχω την jbl5,1 και την πείρα γιατί βαρέθηκα όλων αυτό τον χαμό με καλώδια ηχεία ενισχυτές άνοιξε κλείσε ρύθμισε. Το αποτέλεσμα αν δεν θέλεις κάτι extrim είναι πολύ καλό.
 

Tasoscha

Established Member
25 October 2016
155
ΧΑΝΙΑ
δεν θελω κατι πολυ προχωρημενο αλλωστε ο χωρος μου δεν ειναι μεγαλος
οπως ειχα γραψει κοιταζα την jbl 5.1 αλλα μονο σε βιντεο στο youtube
δυστυχως απο κοντα δεν την εχω δει -ακουσει για να μπορω να βγαλω συμπερασμα και η τιμη της στα 750 για ηχομπαρα μου φαινοταν λιγο υψηλη
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Πάντα κάτι θα δίνεται και κάτι θα αφαιρείται. Subwoofer με κώνο 16 εκατοστών... :rolleyes: Τα πίσω ηχεία είναι έξτρα και θέλουν και πρίζα άρα δεν γλυτώνει τα καλώδια. Θα έχει βέβαια atmos μέσω ανάκλασης. Μακράν καλύτερη λύση στα ίδια χρήματα τα ξεχωριστά κομμάτια, κι ας μην έχει atmos.
 
παλιότερα είχα πλήρες χομσινεματζίδικο σύστημα. Με τα σαμπ του, τις ρυθμίσεις, τα αμέτρητα καλώδια να τρέχουν γύρω γύρω...

Σήμερα σε μια lg 50 έχω ένα crystal audio το οποίο δε θυμάμαι και πως λέγεται, είναι λίγο παλιό, και δεν έχει ξεχωριστό sub.

Πλέον κοιτάω ηχομπάρες μέχρι τα 500ευρώ και θαυμάζω το αποτέλεσμα που παράγουν με γνώμονα το πως αναπαράγουν τους διαλόγους.

Μέχρι 500ευρώ δε θα κοιτούσα ξεχωριστά συστήματα σήμερα, εκτός αν μιλάμε για μεταχειρισμένα κομμάτια.
 

Tasoscha

Established Member
25 October 2016
155
ΧΑΝΙΑ
η ηχομπαρα πρεπει οπωσδηποτε να μπει κατω απο την τηλεοραση?

δηλαδη να κοιταει προς το μερος μου?

επειδη δεν εχω επιπλο και ειναι σε βαση τοιχου αλλα καπως πλαγια αν πρεπει να μπει κατω απο την τβ τοτε εχω ενα θεματακι..

ισως αυτος ειναι και ενας λογος που κοιταω προς κομματι κομματι
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Δεν έχει "πρέπει". Αν δε σε ενοχλεί η εικόνα να είναι σε ένα μέρος και ο ήχος να έρχεται από αλλού... Εμένα θα ενοχλούσε... Αλλά και με ξεχωριστά κομμάτια να πας το κεντρικό πάλι κάτω από την τηλεόραση θα το βάλεις λογικά. Σε μέγεθος αν πας σε μικρά ηχεία βέβαια θα είναι πιο συμμαζεμένο. Αλλά θα παραχωρήσεις σε ήχο. Για να πάρεις ήχο θες μεγάλο woofer, ξεχωριστό tweeter και ξύλινη καμπίνα. Υπάρχουν και on wall υλοποιήσεις που μπαίνουν κρεμαστές και έχουν μικρό βάθος αλλά δεν είναι στη σφαίρα των πλέον φτηνών υλοποιήσεων.
 

Tasoscha

Established Member
25 October 2016
155
ΧΑΝΙΑ
ειχα δει καποτε μια βαση τηλεορασης που ειχε χωρο για ηχομπαρα ή να μπει κατι αλλο αλλα δεν θυμαμαι μαρκα και που την ειχα δει

ξεχωριστα κομματια οπως τα εχω υπολογισει εχω χωρο να τα αξιοποιησω μονο το κεντρικο θελει λιγο προσοχη στην τοποθετηση