Φορμάτ κάρτας μνήμης σε τάμπλετ android

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

schubert

AVClub Enthusiast
21 August 2009
914
Θεσσαλία
Καλησπέρα σας! Τοποθέτησα μια καινούργια κάρτα μνήμης 128gb σε τάμπλετ android και μου βγάζει το μήνυμα ότι η κάρτα είναι κατεστραμμένη και ότι πρέπει να γίνει φορμάτ. Παράλληλα με ρωτάει αν θέλω να τη χρησιμοποιώ για την ανταλλαγή αρχείων πολυμέσων μεταξύ συσκευών ή να την χρησιμοποιήσω αποκλειστικά ως εσωτερική μνήμη αποθήκευσης στη συγκεκριμένη συσκευή. Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία; Βασικά τη θέλω για μνήμη του τάμπλετ, όμως αν χαλάσει αυτό, θα ήθελα να μην αχρηστευτεί η κάρτα. Έχει κάποιους περιορισμούς το κάθε φορμάτ;
Ευχαριστώ!
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Καθυστερημένη απάντηση, αλλά τώρα είδα το θέμα.
Δύο διαφορετικά πράγματα. Το πρώτο είναι ότι ρωτάει αν θες να χρησιμοποιείς την κάρτα ως απλό αποθηκευτικό χώρο, ή ως εσωτερική μνήμη. Και το δικό μου τάμπλετ κάνει την ίδια ερώτηση όταν πρωτοβάζεις την κάρτα. Σε εμένα (Lenovo Tab 4 10), αν διαλέξω να την χρησιμοποιεί ως εσωτερικό χώρο αποκτάει περισσότερα δικαιώματα η κάρτα. Μπορώ πχ να μεταφέρω εφαρμογές στην κάρτα, που μόνο με αυτή την λειτουργία γίνεται, χωρίς δραστικές παρεμβάσεις, root κτλ. Αλλά θα φορμάρει την κάρτα το ίδιο το τάμπλετ, και ότι έχω μέσα θα χαθεί. Επίσης μετά δένεται η κάρτα με την συσκευή, οπότε δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί απευθείας σε άλλη συσκευή. Καλά καλά δεν ήξερα αν την αναγνωρίζει απευθείας (με card reader) και ο υπολογιστής, οπότε δεν ξέρω αν θα μπορούσα να μεταφέρω απευθείας κάποια αρχεία (φωτογραφίες κτλ) που ήθελα να μεταφέρω στο τάμπλετ μέσω της κάρτας. Σίγουρα θα μπορώ να τα μεταφέρω αν συνδέσω ολόκληρο το τάμπλετ στον υπολογιστή, αλλά τότε η ταχύτητα μεταφοράς αρχείων είναι πολύ μικρότερη σε σχέση με την απευθείας σύνδεση μόνο της κάρτας με card reader. Οπότε επέλεξα να χρησιμοποιείται η κάρτα ως απλός εξωτερικός αποθηκευτικός χώρος, ως κανονική εξωτερική κάρτα δηλαδή.
Αν επιλέξεις την πρώτη επιλογή, ως εσωτερικός αποθηκευτικός χώρος, όπως είπα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί απευθείας σε άλλη συσκευή. Χρειάζεται νέο φορμάτ. Αλλά οι κάρτες SD, συμπεριλαμβανομένων και των microSD, δεν μπορούν να φορμαριστούν σωστά λέει σε υπολογιστή, απλά μέσω των Windows δηλαδή. Χάνει λέει έτσι τα γρήγορα χαρακτηριστικά της. Όλα αυτά τα πρότυπα class10, UI και όλα τα νέα πρότυπα που μπορεί να έχει. Χρειάζεται λέει να φορμαριστεί με το πρόγραμμα SD Formatter που κρατάει λέει όλα τα γρήγορα χαρακτηριστικά της κάρτας, και γενικά αποκαθιστά την σωστή δομή των αρχείων του προτύπου SD.
Δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να επαναφέρει σωστά την κάρτα μετά από πιθανό format που μπορεί να έχεις κάνει μέσα από το τάμπλετ. Αν θέλεις δηλαδή αργότερα αυτή την κάρτα να την χρησιμοποιήσεις σε άλλη συσκευή. Αλλά η σωστή επαναφορά και διόρθωση γίνεται λέει μόνο με το SD Formatter.
Αυτά όλα ισχύουν για το δικό μου τάμπλετ, που ξέρω ότι κάνει το δικό του φορμάτ για να χρησιμοποιήσει την κάρτα ως εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο. Δεν ξέρω αν το ίδιο κάνει και το δικό σου, αλλά είναι πιθανό, και γι'αυτό το αναφέρω.
Και πάμε στο δεύτερο θέμα. Στο ότι αρχικά έβγαλε μήνυμα ότι η κάρτα είναι κατεστραμμένη και χρειάζεται έτσι και αλλιώς φορμάτ. Δύο πιθανότητες υπάρχουν εδώ. Πρώτο, τα 128 GB να έπεσαν πάρα πολλά στο τάμπλετ, και να μην μπορεί να αναγνωρίσει σωστά την κάρτα, οπότε μπορεί να την βγάζει σκάρτη. Λογικά αν την βάλεις σε υπολογιστή με card reader θα την βγάλει και εκεί σκάρτη αν έχει όντως πρόβλημα. Ο δικός πάντως μου βγάζει μήνυμα επισκευής αν του βάλω χαλασμένο στικ ή κάρτα. Windows 7. Αν ο υπολογιστής την δει σωστή, τότε ίσως να ισχύει αυτό που είπα, ότι έπεσε βαριά στο τάμπλετ. Τότε δεν θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί εκεί, ή ίσως να μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο με φορμάτ μέσα από το τάμπλετ.
Και δεύτερη πιθανότητα, όντως να έχει πρόβλημα η κάρτα. Δύσκολο για καινούρια κάρτα, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Οπότε η κάρτα θέλει έτσι και αλλιώς φορμάτ, αν γίνει στον υπολογιστή να γίνει με το SD Formatter.
Εγώ χρησιμοποίησα το SD Formatter με το προηγούμενο κινητό μου, που έχανε πότε πότε μερικά αρχεία. Σβήνανε μόνα τους. Την φορμάρισα με το SD Formatter, αλλά έκανε πάλι το ίδιο. Πριν την πετάξω είπα να την χρησιμοποιήσω και να την δοκιμάσω σε ένα παλιότερο τάμπλετ μου. Εκεί δουλεύει από τότε άψογα! Ήταν απλά θέμα ασυμβατότητας με το κινητό, δεν το έχω συναντήσει άλλη φορά αυτό. Και το φορμάρισμα με το SD Formatter δεν επηρέασε καθόλου την κάρτα. Να την κάνει δηλαδή πιο αργή κτλ. Δουλεύει από τότε σαν να να ήταν καινούρια και απείραχτη.
https://www.sdcard.org/downloads/formatter_4/
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Re: Απάντηση: Φορμάτ κάρτας μνήμης σε τάμπλετ android

Χάνει λέει έτσι τα γρήγορα χαρακτηριστικά της. Όλα αυτά τα πρότυπα class10, UI και όλα τα νέα πρότυπα που μπορεί να έχει. Χρειάζεται λέει να φορμαριστεί με το πρόγραμμα SD Formatter που κρατάει λέει όλα τα γρήγορα χαρακτηριστικά της κάρτας, και γενικά αποκαθιστά την σωστή δομή των αρχείων του προτύπου SD.
Δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να επαναφέρει σωστά την κάρτα μετά από πιθανό format που μπορεί να έχεις κάνει μέσα από το τάμπλετ. Αν θέλεις δηλαδή αργότερα αυτή την κάρτα να την χρησιμοποιήσεις σε άλλη συσκευή. Αλλά η σωστή επαναφορά και διόρθωση γίνεται λέει μόνο με το SD Formatter.

Όποιος τα έγραψε αυτά είναι μεγάλος μπουρδολόγος πες του.
Δεν ισχύουν.

Τα υπόλοιπα τα έγραψες σωστά.

Αν την διαμορφώσεις σαν Internal Storage ( εσωτερικός αποθηκευτικός χώρος ) "δένεται" με την συσκευή, όπερ και σημαίνει ότι:
1) ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να την βγάλεις από την συσκευή σου, αν το κάνεις η συσκευή θα πετάει σφάλματα μέχρι να την ξαναβάλεις άθικτη μέσα πάλι
2) ΔΕΝ μπορεί να διαβαστεί αλλού, τα αρχεία που έχεις μέσα δεν μπορείς να τα μεταφέρεις σε PC με ένα απλό copy paste παρά μόνο αν το κάνεις με σύνδεση του κινητού με το PC μέσω USB/WiFi/BT

Αν την διαμορφώσεις σαν απλή External Storage ( εξωτερική αποθηκευτική μνήμη ) τότε μπορείς να την μπαινοβγάζεις και να την κάνεις ότι θες, και φυσικά να κάνεις copy paste αρχεία σε αυτή και από PC μέσω card reader, κλπ.

Και στις 2 περιπτώσεις το κινητό κάνει format την κάρτα και χάνεις τα δεδομένα που έχεις ήδη μέσα.

Τώρα για το ότι του λέει ότι είναι κατεστραμμένη... 2 τινά παίζουν:
α) όντως έχει πρόβλημα η κάρτα
β) έχει συσκευή Samsung που εκδηλώνει το συνηθισμένο πρόβλημα που έχουν με τις κάρτες SD τις οποίες και σύντομα ή βραχυπρόθεσμα σκοτώνουν

Την δοκιμάζει σε PC ή άλλη συσκευή και βλέπει αν δουλεύει ή αν όντως είναι προβληματική.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Δεν μπορώ να ξέρω τι ισχύει, αν είναι μπουρδολογία δηλαδή. Αλλά το site που ανέβασα και δίνει το SD Formatten είναι του SD Association, του οργανισμού δηλαδή που έχει καθορίσει τις προδιαγραφές των SD καρτών. Έτσι λένε εκεί οι ίδιοι δηλαδή.
"The SD Association is a global ecosystem of companies setting industry-leading memory card standards that simplify the use and extend the life of consumer electronics, including mobile phones, for millions of people every day.
The Association does not manufacture, market or sell any product; it exists to create standards and then promote the adoption, advancement and use of SD standards used by competing product manufacturers that make interoperable memory cards and devices."
https://www.sdcard.org/about_sda/index.html
Και στην σελίδα του SD Formatten που ανέβασα και πριν, μέσα στο site του SD Association, δίνουν το SD Formatten και λένε οι ίδιοι:
"It is strongly recommended to use the SD Memory Card Formatter to format SD/SDHC/SDXC Cards rather than using formatting tools provided with individual operating systems. In general, formatting tools provided with operating systems can format various storage media including SD/SDHC/SDXC Cards, but it may not be optimized for SD/SDHC/SDXC Cards and it may result in lower performance."
https://www.sdcard.org/downloads/formatter_4/
Δηλαδή οι ίδιοι που καθορίζουν τις προδιαγραφές των SD καρτών λένε ότι σωστό φορμάτ γίνεται με το εργαλείο που οι ίδιοι δίνουν. Το οποίο μάλιστα δίνουν και δωρεάν, δεν προσπαθούν να το πουλήσουν για να κονομήσουν. Αν οι ίδιοι λένε μπούρδες, τι να πω... Εγώ δεν μπορώ να ξέρω, αλλά όπως είπα, μία φορά που έκανα φορμάτ σε microSD κάρτα, έκανα αυτό που μου είπαν για καλό και για κακό.
 

schubert

AVClub Enthusiast
21 August 2009
914
Θεσσαλία
Σας ευχαριστώ θερμά για τις αναλυτικές απαντήσεις! Έκανα φορμάτ ως εξωτερική κάρτα και λειτουργεί.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Re: Απάντηση: Φορμάτ κάρτας μνήμης σε τάμπλετ android

but it may not be optimized for SD/SDHC/SDXC Cards and it may result in lower performance."

Θα σου δώσω εύκολα και απλοϊκά την απάντηση.

α) Ξεκινάνε με την λέξη MAY ( aka MAYBE )... ίσως... στην τεχνολογία, και σε ένα τόσο απλοϊκό και χρόνια τώρα ξεπερασμένο θέμα, το format είναι κάτι επιφανειακό και τετελεσμένο θέμα πλέον, δεν υπάρχουν αν και ίσως σε αυτό.
β) Αν σε ενδιαφέρει διαβάζεις τι ακριβώς κάνει και είναι το format, και θα δείς ξεκάθαρα πως το format δεν μπορεί να επηρεάσει τεχνικά χαρακτηριστικά του ελεγκτή μνήμης και των αποθηκευτικών στοιχείων.
γ) Το μόνο που θα ΜΠΟΡΟΥΣΕ, πιθανόν κάποιες φορές, να συμβεί είναι να γίνει διαφορετικό από το optimal partition alignment, κάτι που επηρεάζει τρομακτικά τις επιδόσεις μιας SD card σε κινητό/tablet... πάει από τα 7MB/s random read στα 6.9MB/s random read ( και τρελλαθήκαμε από την διαφορά :D )

Γενικότερα πάντως, η καλύτερη πρόταση για να κάνεις format & partitioning μιας μνήμης, είτε αυτή είναι SD είτε CF, είτε XQD, είτε οτιδήποτε, είναι να την βάλεις στην συσκευή που σκοπεύεις να την χρησιμοποιήσεις και να χρησιμοποιήσεις την επιλογή Format που έχει η εν λόγω συσκευή.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Μάλιστα. Το ίδιο πράγμα βρίσκω πια συνεχώς μπροστά μου εδώ και πολύ καιρό. Δεν θα με πείραζαν αυτού του τύπου οι συζητήσεις, αν δεν είχαν την μορφή "ο σοφός και οι ηλίθιοι", όπου εγώ πάντα "υποδεικνύομαι" ως ο "ηλίθιος" που με "εύκολη και απλοϊκή απάντηση" (αφού προφανώς είμαι ηλίθιος) μου υποδεικνύεται ότι πρέπει πχ να πάει να διαβάσει τι είναι το φορμάτ. Δεν φαίνεται πχ να έχει σημασία ότι άλλο φορμάτ έκαναν στα usb στικς που χρησιμοποιώ σε ψηφιακούς δέκτες τα Windows XP που είχα μέχρι πριν 2 χρόνια με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω εγγραφή από HD κανάλι γιατί μου έβγαζε μήνυμα για "low speed" του στικ, πως άλλο φορμάτ κάνουν τα Windows 7 που έχω τώρα που δεν έχω πια πρόβλημα με HD εγγραφή αλλά έχω ακόμα πρόβλημα με παράλληλη εγγραφή και προβολή άλλης εγγραφής, πως όλα τα προβλήματα λύθηκαν με τα στικς όταν άρχισα πια να κάνω φορμάτ με τα προγράμματα των κατασκευαστών του κάθε στικ, πως αν κάνω φορμάτ μέσα από μια συσκευή τότε η κάρτα ή το usb στικ για δέκτη μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο από την ίδια την συσκευή, πως μετά από φορμάτ στικ σε δέκτη δεν μπορούσε να διαβάσει ούτε τις δικές του εγγραφές, και γενικά από κάθε κουβέντα που με δασκαλίστικο ύφος κάποιος με χαρακτηρίζει ανεπαρκή που πρέπει να πάω να διαβάσω τι είναι το φορμάτ, εγώ εμπιστεύομαι τα μάτια μου και τους ίδιους τους κατασκευαστές του κάθε προϊόντος, όπως και το SD Association που βάζει τα στάνταρ του SD προτύπου και προτείνει το συγκεκριμένο πρόγραμμα για φορμάτ. Εμένα με ενδιαφέρει να βοηθήσω τον φίλο που ρώτησε, και η υπόλοιπη κουβέντα για μένα τελειώνει εδώ, κυρίως για το ύφος της, κάτι που όπως είπα συναντώ συνέχει πια σε διαδικτυακές συζητήσεις και με κουράζει αφόρητα. Αλήθεια, μόνο εμένα με ενοχλεί πια όλος αυτός ο χαμός που γίνεται στο ίντερνετ, το ξεκατίνιασμα στα φειςμπούκια, το αν βάλεις ένα σχόλιο σε ειδησεογραφικό site θα βρεθούν δέκα να σου την πέσουν, το ότι το πιο απλό σχόλιο μπορεί να καταλήξει σε βρισιές και κατάρες για το αν το γκολ ήταν οφσάιντ κτλ; Δεν έχει ξεφύγει πια το πράγμα; Γιατί όλοι έχουν το ζωνάρι λυμένο για καυγά όπου υπάρχει πληκτρολόγιο; Γιατί πάλι εγώ πρέπει να είμαι ο άσχετος που πρέπει να πάει να διαβάσει τι είναι το φορμάτ, ακόμα και αν στα δύο τελευταία χρόνια έχω κάνει καμία τριανταριά φορμάτ σε στικς, κάρτες, και σκληρούς δίσκους και είδα και τις διαφορές που γράφω παραπάνω; Τέλος της κουβέντας.
 

schubert

AVClub Enthusiast
21 August 2009
914
Θεσσαλία
Το μόνο που θα είχα να πω είναι να εκφράσω τις θερμές μου ευχαριστίες για τη βοήθεια, η οποία μου έλυσε το πρόβλημα. Κατά τα άλλα, συναντάμε πολλά στις λεωφόρους του κυβερνοχώρου, ας κρατάμε ό,τι συνάδει με τη δική μας προσωπικότητα.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Re: Απάντηση: Φορμάτ κάρτας μνήμης σε τάμπλετ android

Μάλιστα. Το ίδιο πράγμα βρίσκω πια συνεχώς μπροστά μου εδώ και πολύ καιρό. Δεν θα με πείραζαν αυτού του τύπου οι συζητήσεις, αν δεν είχαν την μορφή "ο σοφός και οι ηλίθιοι", όπου εγώ πάντα "υποδεικνύομαι" ως ο "ηλίθιος" που με "εύκολη και απλοϊκή απάντηση" (αφού προφανώς είμαι ηλίθιος) μου υποδεικνύεται ότι πρέπει πχ να πάει να διαβάσει τι είναι το φορμάτ. Δεν φαίνεται πχ να έχει σημασία ότι άλλο φορμάτ έκαναν στα usb στικς που χρησιμοποιώ σε ψηφιακούς δέκτες τα Windows XP που είχα μέχρι πριν 2 χρόνια με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω εγγραφή από HD κανάλι γιατί μου έβγαζε μήνυμα για "low speed" του στικ, πως άλλο φορμάτ κάνουν τα Windows 7 που έχω τώρα που δεν έχω πια πρόβλημα με HD εγγραφή αλλά έχω ακόμα πρόβλημα με παράλληλη εγγραφή και προβολή άλλης εγγραφής, πως όλα τα προβλήματα λύθηκαν με τα στικς όταν άρχισα πια να κάνω φορμάτ με τα προγράμματα των κατασκευαστών του κάθε στικ, πως αν κάνω φορμάτ μέσα από μια συσκευή τότε η κάρτα ή το usb στικ για δέκτη μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο από την ίδια την συσκευή, πως μετά από φορμάτ στικ σε δέκτη δεν μπορούσε να διαβάσει ούτε τις δικές του εγγραφές, και γενικά από κάθε κουβέντα που με δασκαλίστικο ύφος κάποιος με χαρακτηρίζει ανεπαρκή που πρέπει να πάω να διαβάσω τι είναι το φορμάτ, εγώ εμπιστεύομαι τα μάτια μου και τους ίδιους τους κατασκευαστές του κάθε προϊόντος, όπως και το SD Association που βάζει τα στάνταρ του SD προτύπου και προτείνει το συγκεκριμένο πρόγραμμα για φορμάτ. Εμένα με ενδιαφέρει να βοηθήσω τον φίλο που ρώτησε, και η υπόλοιπη κουβέντα για μένα τελειώνει εδώ, κυρίως για το ύφος της, κάτι που όπως είπα συναντώ συνέχει πια σε διαδικτυακές συζητήσεις και με κουράζει αφόρητα. Αλήθεια, μόνο εμένα με ενοχλεί πια όλος αυτός ο χαμός που γίνεται στο ίντερνετ, το ξεκατίνιασμα στα φειςμπούκια, το αν βάλεις ένα σχόλιο σε ειδησεογραφικό site θα βρεθούν δέκα να σου την πέσουν, το ότι το πιο απλό σχόλιο μπορεί να καταλήξει σε βρισιές και κατάρες για το αν το γκολ ήταν οφσάιντ κτλ; Δεν έχει ξεφύγει πια το πράγμα; Γιατί όλοι έχουν το ζωνάρι λυμένο για καυγά όπου υπάρχει πληκτρολόγιο; Γιατί πάλι εγώ πρέπει να είμαι ο άσχετος που πρέπει να πάει να διαβάσει τι είναι το φορμάτ, ακόμα και αν στα δύο τελευταία χρόνια έχω κάνει καμία τριανταριά φορμάτ σε στικς, κάρτες, και σκληρούς δίσκους και είδα και τις διαφορές που γράφω παραπάνω; Τέλος της κουβέντας.

Ασχολίαστο.
Αν έχεις νευράκια μάθε να τα διαχειρίζεσαι.

Θα σου έλεγα και μάθε να γράφεις γιατί το κείμενό σου φέρνει ζαλάδα, αλλά δεν θα το κάνω γιατί προβλέπω να παθαίνεις τίποτα και δεν είναι καλό.
 
Re: Απάντηση: Φορμάτ κάρτας μνήμης σε τάμπλετ android

Μάλιστα. Το ίδιο πράγμα βρίσκω πια συνεχώς μπροστά μου εδώ και πολύ καιρό. Δεν θα με πείραζαν αυτού του τύπου οι συζητήσεις, αν δεν είχαν την μορφή "ο σοφός και οι ηλίθιοι", όπου εγώ πάντα "υποδεικνύομαι" ως ο "ηλίθιος" που με "εύκολη και απλοϊκή απάντηση" (αφού προφανώς είμαι ηλίθιος) μου υποδεικνύεται ότι πρέπει πχ να πάει να διαβάσει τι είναι το φορμάτ. Δεν φαίνεται πχ να έχει σημασία ότι άλλο φορμάτ έκαναν στα usb στικς που χρησιμοποιώ σε ψηφιακούς δέκτες τα Windows XP που είχα μέχρι πριν 2 χρόνια με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω εγγραφή από HD κανάλι γιατί μου έβγαζε μήνυμα για "low speed" του στικ, πως άλλο φορμάτ κάνουν τα Windows 7 που έχω τώρα που δεν έχω πια πρόβλημα με HD εγγραφή αλλά έχω ακόμα πρόβλημα με παράλληλη εγγραφή και προβολή άλλης εγγραφής, πως όλα τα προβλήματα λύθηκαν με τα στικς όταν άρχισα πια να κάνω φορμάτ με τα προγράμματα των κατασκευαστών του κάθε στικ, πως αν κάνω φορμάτ μέσα από μια συσκευή τότε η κάρτα ή το usb στικ για δέκτη μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο από την ίδια την συσκευή, πως μετά από φορμάτ στικ σε δέκτη δεν μπορούσε να διαβάσει ούτε τις δικές του εγγραφές, και γενικά από κάθε κουβέντα που με δασκαλίστικο ύφος κάποιος με χαρακτηρίζει ανεπαρκή που πρέπει να πάω να διαβάσω τι είναι το φορμάτ, εγώ εμπιστεύομαι τα μάτια μου και τους ίδιους τους κατασκευαστές του κάθε προϊόντος, όπως και το SD Association που βάζει τα στάνταρ του SD προτύπου και προτείνει το συγκεκριμένο πρόγραμμα για φορμάτ. Εμένα με ενδιαφέρει να βοηθήσω τον φίλο που ρώτησε, και η υπόλοιπη κουβέντα για μένα τελειώνει εδώ, κυρίως για το ύφος της, κάτι που όπως είπα συναντώ συνέχει πια σε διαδικτυακές συζητήσεις και με κουράζει αφόρητα. Αλήθεια, μόνο εμένα με ενοχλεί πια όλος αυτός ο χαμός που γίνεται στο ίντερνετ, το ξεκατίνιασμα στα φειςμπούκια, το αν βάλεις ένα σχόλιο σε ειδησεογραφικό site θα βρεθούν δέκα να σου την πέσουν, το ότι το πιο απλό σχόλιο μπορεί να καταλήξει σε βρισιές και κατάρες για το αν το γκολ ήταν οφσάιντ κτλ; Δεν έχει ξεφύγει πια το πράγμα; Γιατί όλοι έχουν το ζωνάρι λυμένο για καυγά όπου υπάρχει πληκτρολόγιο; Γιατί πάλι εγώ πρέπει να είμαι ο άσχετος που πρέπει να πάει να διαβάσει τι είναι το φορμάτ, ακόμα και αν στα δύο τελευταία χρόνια έχω κάνει καμία τριανταριά φορμάτ σε στικς, κάρτες, και σκληρούς δίσκους και είδα και τις διαφορές που γράφω παραπάνω; Τέλος της κουβέντας.

Σόρρυ φίλε μου αλλά εγώ τουλάχιστον δεν κατάλαβα ότι ο billpeppas είχε σκοπό ούτε να σε μειώσει ούτε να σε προσβάλλει. Απλά σου είπε κάποια πράγματα, όλα τους σωστά, σχετικά με τη διαδικασία του format, τα οποία φαίνεται να αγνοείς.

Δεν είναι κακό να μην ξέρουμε τα πάντα, κανείς δεν ξέρει τα πάντα. Ιδανικό είναι να είμαστε δεκτικοί στη γνώση.

Τέλος, η εμπειρική γνώση έχει μια αξία, αλλά άλλη αξία έχει η γνώση που προκύπτει από επιστημονικά δεδομένα. Το format δεν είναι κάτι το μαγικό - είναι η διαμόρφωση ενός file system σε ένα αποθηκευτικό μέσο βάση ενός προτύπου.

Οι διαφορές που προκύπτουν μεταξύ των διαφορετικών τρόπων που μπορεί κανείς να κάνει format ένα αποθηκευτικό μέσο προκύπτουν από διαφορές στα file systems που δημιουργούνται και σε συμβατότητα ή μη με την συσκευή για την οποία προορίζεις το αποθηκευτικό μέσο.

Όλοι οι κατασκευαστές συσκευών που αποθηκεύουν δεδομένα σε κάρτες μνήμης λένε στο manual τι είδους file systems υποστηρίζουν οι συσκευές τους. Αν ακολουθείς αυτές τις υποδείξεις των κατασκευαστών όλα θα πηγαίνουν καλά, ασχέτως ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς για να κάνεις το format.

Και ναι, το πιο ασφαλές απ' όλα είναι να χρησιμοποιήσεις τη δυνατότητα για format της ίδιας της συσκευής, αν σου τη δίνει. Αλλά όντως, μπορεί μετά η κάρτα να μην διαβάζεται από το π.χ. Windows PC σου γιατί η συσκευή την έχει διαμορφώσει σε ασύμβατο file system, π.χ. EXT3 ή EXT4 με "περίεργο" partition table κτλ.