Sony KD XF70xx series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

lesarros

AVClub Addicted Member
6 February 2008
1,392
Athens,Greece
Πριν 2 ώρες πήγα και παρέλαβα την tv από το media markt Συγγρού.Επειδή το έψαξα πριν, έχει VA panel.Την πήρα για την κρεβατοκάμαρα,αλλά θα την στήσω αύριο μιας και είμαι πτώμα τώρα!


-------------------------------------------------------------------------------------


Sony KD XF7005 / XF7077 / XF7096 : QFHD (4K UHD) LCD,50/60Hz panel + αναβόσβησμα του οπίσθιου φωτισμού,4K X-Reality PRO,HDR10,HLG,Vewd Store (ex Opera store - Linux based),DVB-T2(H.265/HEVC),DVB-S2 (δορυφ. δεκτ.)


αντικαθιστά την KD XE70 series


55"/65" : VA panel (RGB - vertical stripe) ,Direct LED backlight
43"/49" : IPS panel (RGB - vertical stripe) ,Edge LED backlight,εξωτερικό τροφοδοτικό


XF7096 : black mat bezel , big remote control : RMT-TX300E (with shortcut button YouTube,Netflix)
XF7077 : silver mat bezel , small remote control (no shortcut button YouTube,Netflix)
XF7005 : black mat bezel , big remote control : RMT-TX300E (with shortcut button YouTube,Netflix)


HDMI input x3 (η μια έχει ARC)
USB x3
Analog Audio Out 3.5mm x1 (έξοδος ακουστικών/ active subwoofer)
Digital Optical Audio Out x1
Bluetooth : No
Προηγμένη λειτουργία εγγραφής βίντεο PVR : Yes
Composite input (AV) / Component input (Y / Pb / Pr) : Yes / No
Wi-Fi 802.11 b/g/n
Βασική διαχείριση καλωδίων : Ναι
Υποστήριξη DTS/DivX : Ναι

SITE ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ-ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

[sony.gr]...KD XF70 series...https://www.sony.gr/electronics/tileoraseis/xf7000-series

ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΠΡΟΪΟΝΤΟΣ-ΓΕΝΙΚΑ-FAQ-ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΧΡΗΣΗΣ-iMANUAL-ΣΥΝΔΕΣΙΜΟΤΗΤΑ-FIRMWARE
[sony.gr]...KD XF70...https://www.sony.gr/electronics/support/televisions-projectors-lcd-tvs/kd-65xf7096


Αναπαραγωγή φωτογραφιών/μουσικής/βίντεο μέσω USB

Αναπαραγωγή φωτογραφιών/μουσικής/βίντεο μέσω Οικιακού δικτύου

Screen mirroring / Χρήση Κατοπτρισμού οθόνης



Reviews - test :

55"...[lesnumeriques.com]...Sony KD55XF7005 test...https://www.lesnumeriques.com/tv-televiseur/sony-kd-55xf7005-p50119/test.html

μετάφραση google
translate
fr to en


KD55XF7005: VA (Vertical Alignment) panel RGB,
souspix.jpg


KD55XF7005 : Direct LED LCD
1_xf7005.jpg


sony-55xf7005-8-l.jpg


sony-55xf7005-4.jpg


sony-55xf7005-3-l.jpg


sony-55xf7005-2.jpg


sony-55xf7005-1.jpg




43"...[homecinemamagazine.nl]...Sony KD-43XF7000 review...https://avclub.gr/forum/showthread....p-2018?p=1058144419&viewfull=1#post1058144419


----------------------------------------------------------------------

XF70xx vs XF7596:

55XF7596 (IPS panel RGB)

HDMI in : x4
Android tv (7.0)
Bluetooth 4.1: για σύνδεση keyboard/mouse/gamepad
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
Remote control με φωνητικό έλεγχο και με συντόμευση για Google Play & Netflix.
 
Last edited by a moderator:

satyros_GR

New member
8 December 2010
50
Χαλκίδα
Re: Απάντηση: Sony KD55XF7077SAEP

Πριν 2 ώρες πήγα και παρέλαβα την tv από το media markt Συγγρού.Επειδή το έψαξα πριν, έχει VA panel.Την πήρα για την κρεβατοκάμαρα,αλλά θα την στήσω αύριο μιας και είμαι πτώμα τώρα!

Περιμένουμε εντυπώσεις!
Την είδες σε σχέση με άλλες αντίστοιχης τιμής? και αν ναι για πες μας πως σου φάνηκε
 

tgousopoulos

New member
7 September 2014
37
Εισαι σιγουρος οτι εχει va panel? Καπου ειδα λενε για ips.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

lesarros

AVClub Addicted Member
6 February 2008
1,392
Athens,Greece
IPS έχουν τα μοντέλα της σειράς με 43" και 49".Το μοντέλο με τις 55" έχει VA panel.

Μόλις πριν λίγο την έστησα τελικά στο υπνοδωμάτιο.

Σαν πρώτες γρήγορες εντυπώσεις πολύ καλή ποιότητα κατασκευής,χωρίς φθηνά πλαστικά.Δείχνει πολύ ακριβότερο μοντέλο και όχι των 600 ευρώ!
Ηρθε με το τελευταίο firmware και συνδέθηκε εύκολα στο ασύρματο δίκτυο του σπιτιού.

Το μοντέλο 55XF7077 που πήρα,το remote δεν έχει πλήκτρα για youtube & netflix,αλλά υπάρχουν βέβαια στο μενού των εφαρμογών.Στις εφαρμογές δεν έχει την πληθώρα που έχουν τα μοντέλα με android λειτουργικό αλλά εκτός απο netflix & youtube θα βρούμε και Amazon Prime,Web browser καθώς και Plex μέσω των εφαρμογών του Opera tv.
Ακόμη υποστηρίζει αναπαραγωγή μουσικής,video,photo μέσω dlna καθώς και από usb για σύνδεση σκληρού δίσκου ή στικάκι.
Bluetooth δεν υποστηρίζει.
Εχει 3 θύρες hdmi εκ των οποίων οι 2 & 3 υποστηρίζουν HDR,ενώ η hdmi 3 υποστηρίζει και arc για σύνδεση με ενισχυτή ή ηχομπάρα.Επίσης έχει και έξοδο οπτικής καθώς και ethernet.

Στην αναζήτηση για τα ψηφιακά κανάλια μου έκανε εντύπωση ότι τα ταξινόμησε με τον τρόπο που θα ταξινομούσαν οι περισσότεροι μόνοι τους.Δηλ. πρώτα τα κρατικά,μετά τα μεγάλα ιδιωτικά σε HD και μετά τα υπόλοιπα.
Επίσης έχει και δορυφορικό δέκτη.
Το μενού λιτό και αρκετά γρήγορο,πολύ πιο γρήγορο από Sony με android και σχετικά απλό.
Το remote πολύ μικρό και με μικρά πλήκτρα δεν είναι και ότι καλύτερο για ανδρικά χέρια.
Στις ρυθμίσεις των χρωμάτων το cinema 1 είναι πολύ καλό για θέαση ταινιών από εξωτερικές πηγές,ενώ για τα ψηφιακά κανάλια το κανονικό θα ικανοποιήσει τους περισσότερους.
Κάποια picture settings στο διαδίκτυο δεν μπόρεσα να βρω,εκτός βέβαια από home users.
Αν κάποιος έχει κάποιο link με settings θα χαρώ να τα δοκιμάσω.

Αυτά σαν πρώτες εντυπώσεις.Κι εγώ τώρα την μαθαίνω την tv.Για 600 ευρώ και Sony 55" με va panel αξίζει 1000% η αγορά της,δεν το συζητάω!

Αν διαπιστώσω κάτι άλλο τις επόμενες μέρες για την Sony KD55XF7077SAEP θα ενημερώσω το νήμα.

Μπορείτε να με ρωτήσετε ότι θέλετε για την tv.

Το σαββατοκύριακο που θα έχω και πιο ολοκληρωμένη άποψη θα γράψω πιο αναλυτικά και πιθανόν να ανεβάσω και μερικές φωτο με τα μενού κλπ.
 

satyros_GR

New member
8 December 2010
50
Χαλκίδα
Κατατοπιστικότατος και σε ευχαριστούμε πολύ. Από ότι κατάλαβα έχεις εμπειρία με Sony k Android.κ σου άφησε θετική εντύπωση το λειτουργικό σε αυτή;
Το Netflix παίζει στα 4κ;

Παρεμπιπτόντως μήπως γνωρίζεις τις διαφορές της από την 7096?
 
Last edited by a moderator:

lesarros

AVClub Addicted Member
6 February 2008
1,392
Athens,Greece
Η Sony του σαλονιού είναι με Android λειτουργικό που είναι πιο πλούσιο με πολλές εφαρμογές.Η σειρά xf70xx έχει πιο απλό λειτουργικό είναι σχεδόν ίδιο με αυτό που που έχει στα bd players.Προσωπικά χρησιμοποιώ το Apple TV 4k για netflix,youtube,amazon prime,kodi κλπ και δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα οι smart δυνατότητες της tv.Αν και η συγκεκριμένη έχει όλες τις βασικές εφαρμογές που θέλει ο μέσος χρήστης.
Αν παίζει και καλά το plex τότε έχει καποιος και ένα πλήρες media player με την τηλεόραση.

Το μεγάλο της ατού είναι το va panel και την προτιμώ από τις παραπάνω σειρες της Sony που έχουν μεν Android αλλλά και IPS panel.Αν θέλουμε Sony με Android,4k & va panel ανεβαίνει αρκετά η τιμή στις 55".

Δυστυχώς η γραμμή μου είναι χαμηλή 9-10 MB συγχρονίζω,δεν καλύπτομαι με vdsl και δεν έχω 4k από το netflix αν και έχω συνδρομή για 4 οθόνες.Πρέπει να υποστηρίζει πάντως γιατί στο μενού του netflix μου δείχνει ποιες σειρές είναι 4k,hdr κλπ.

Οι διαφορές με την 7096 δεν ξέρω,στις δυνατότητες και στα τεχνικά χαρακτηριστικά σίγουρα καμία,ίσως στο πλαίσιο να είναι μαύρο στην 7096 ή μήπως έχει το remote με πλήκτα netflix & youtube?
 

panos1024

New member
21 September 2008
39
Νομίζω οτι η 7077 με την 7096 έχουν διαφορά στο χρώμα ασημι (SAEP) η πρώτη και μαύρη (BAEP) η δεύτερη και στο τηλεκοντρολ κουμπιά netflix όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω....
 

satyros_GR

New member
8 December 2010
50
Χαλκίδα
Re: Απάντηση: Sony KD XF70xx series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Η Sony του σαλονιού είναι με Android λειτουργικό που είναι πιο πλούσιο με πολλές εφαρμογές.Η σειρά xf70xx έχει πιο απλό λειτουργικό είναι σχεδόν ίδιο με αυτό που που έχει στα bd players.Προσωπικά χρησιμοποιώ το Apple TV 4k για netflix,youtube,amazon prime,kodi κλπ και δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα οι smart δυνατότητες της tv.Αν και η συγκεκριμένη έχει όλες τις βασικές εφαρμογές που θέλει ο μέσος χρήστης.
Αν παίζει και καλά το plex τότε έχει καποιος και ένα πλήρες media player με την τηλεόραση.

Το μεγάλο της ατού είναι το va panel και την προτιμώ από τις παραπάνω σειρες της Sony που έχουν μεν Android αλλλά και IPS panel.Αν θέλουμε Sony με Android,4k & va panel ανεβαίνει αρκετά η τιμή στις 55".

Δυστυχώς η γραμμή μου είναι χαμηλή 9-10 MB συγχρονίζω,δεν καλύπτομαι με vdsl και δεν έχω 4k από το netflix αν και έχω συνδρομή για 4 οθόνες.Πρέπει να υποστηρίζει πάντως γιατί στο μενού του netflix μου δείχνει ποιες σειρές είναι 4k,hdr κλπ.

Οι διαφορές με την 7096 δεν ξέρω,στις δυνατότητες και στα τεχνικά χαρακτηριστικά σίγουρα καμία,ίσως στο πλαίσιο να είναι μαύρο στην 7096 ή μήπως έχει το remote με πλήκτα netflix & youtube?

Συγνώμη αν σε έχω πρήξει αλλά μήπως ξέρεις αν έχει Coaxial output?
 

lesarros

AVClub Addicted Member
6 February 2008
1,392
Athens,Greece
Εχει μόνο οπτική και έξοδο mini-jack για ακουστικά.
Netflix επιβεβαιωμένα υποστηρίζει 4k αφού για κάποια διηαστήματα στο info της tv έβλεπα 7.53 Mbps 2160 κατά την παρακολούθηση netflix.Συνήθως βέβαια είχα 5.53 Mbps 1080p αλλ´ά αυτό είναι θέμα της γραμμής μου και όχι της τηλεόρασης.
 

satyros_GR

New member
8 December 2010
50
Χαλκίδα
Re: Απάντηση: Sony KD XF70xx series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Εχει μόνο οπτική και έξοδο mini-jack για ακουστικά.
Netflix επιβεβαιωμένα υποστηρίζει 4k αφού για κάποια διηαστήματα στο info της tv έβλεπα 7.53 Mbps 2160 κατά την παρακολούθηση netflix.Συνήθως βέβαια είχα 5.53 Mbps 1080p αλλ´ά αυτό είναι θέμα της γραμμής μου και όχι της τηλεόρασης.

Βλακεία ρε γμτ. Θέλω να συνδέσω τη συνδέσω με οπτική πάνω στο home cinema μαζί με το ps4 αλλά το home cinema μου έχει μόνο μια optical in
 

alexandros75

New member
4 February 2014
27
Έβαλε το public την KD55XF7096 στα 598 και με 5 χρόνια εγγύηση!
Στο site της Sony πάντως δεν διευκρινίζεται τι panel έχει.
 

lesarros

AVClub Addicted Member
6 February 2008
1,392
Athens,Greece
Εχει VA panel η σειρά XF70XX στις 55" & 65",για 49" & 43" είναι IPS,ξεκαθαρισμένο απόλυτα!

Για 5 χρόνια εγγύηση από Public δεν πάς αλλού!
 

lesarros

AVClub Addicted Member
6 February 2008
1,392
Athens,Greece
55"/65" : VA panel (RGB - vertical stripe) ,Direct LED backlight
43"/49" : IPS panel (RGB - vertical stripe) ,Edge LED backlight


XF7096 : black mat bezel , big remote control : RMT-TX300E (with shortcut button YouTube,Netflix)
XF7077 : silver mat bezel , small remote control (*no* shortcut button YouTube,Netflix)
XF7005 : black mat bezel , big remote control : RMT-TX300E (with shortcut button YouTube,Netflix)


HDMI input x3 (η μια έχει ARC)
USB x3
Analog Audio Out 3.5mm x1 (έξοδος ακουστικών/ active subwoofer)
Digital Optical Audio Out x1
Bluetooth : No
Προηγμένη λειτουργία εγγραφής βίντεο PVR : Yes
Composite input (AV) / Component input (Y / Pb / Pr) : Yes / No
Wi-Fi:b/g/n
 

Aber

New member
2 November 2018
7
Γνωρίζει κανείς σχετικά για το remote της 7096 της προσφοράς του Public ? Στα στοιχεία της αναφέρεται ότι είναι αυτό με ενσωματωμένα τα πλήκτρα για youtube και netflix. Σε κατάστημα της Sony που πήγα μου είπαν ότι δεν τη δίνουν με αυτό το remote.


Θα ρωτήσω στο Public να μάθω. Ευχαριστώ.


Το public επιβεβαίωσε τελικά ότι το χειριστήριο έχει ενσωματωμένα τα πλήκτρα netflix και youtube.
 
Last edited by a moderator:

Inspiron

Established Member
22 May 2009
281
55"/65" : VA panel (RGB - vertical stripe) ,Direct LED backlight
43"/49" : IPS panel (RGB - vertical stripe) ,Edge LED backlight


XF7096 : black mat bezel , big remote control : RMT-TX300E (with shortcut button YouTube,Netflix)
XF7077 : silver mat bezel , small remote control (*no* shortcut button YouTube,Netflix)
XF7005 : black mat bezel , big remote control : RMT-TX300E (with shortcut button YouTube,Netflix)


HDMI input x3 (η μια έχει ARC)
USB x3
Analog Audio Out 3.5mm x1 (έξοδος ακουστικών/ active subwoofer)
Digital Optical Audio Out x1
Bluetooth : No
Προηγμένη λειτουργία εγγραφής βίντεο PVR : Yes
Composite input (AV) / Component input (Y / Pb / Pr) : Yes / No
Wi-Fi:b/g/n

Αυτά περιγράφονται στο βιβλίο της τηλεόρασης;
Η προέρχονται από αλλού;

Ευχαριστω