[Επίσημο] iPad Pro 11" @2018

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,082
Λιβαδειά

New-i-Pad-Pro.jpg



APPLE.com


Με καμπύλες γωνίες και πάχος 5.9 χιλιοστών, η οθόνη του iPad Pro μεγαλώνει από τις 10.5 στις 11 ίντσες, έχοντας ανάλυση Full HD+
ενώ αμετάβλητες είναι οι 12.9 ίντσες του μεγαλύτερου μοντέλου έχοντας όμως στο σύνολο μικρότερες διαστάσεις. Όπως αναμενόταν,
το home πλήκτρο φεύγει από το εμπρόσθιο μέρος και κάτω από την οθόνη, με το ξεκλείδωμα της συσκευής να αναλαμβάνει το Face ID,
το ίδιο σύστημα αναγνώρισης προσώπου που γνωρίσαμε στο iPhone X. Με την αφαίρεση του πλήκτρου home, η Apple υιοθετεί στο νέο
iPad Pro και τα gestures του iPhone X/Xs για εύκολη μετάβαση στην αρχική οθόνη αλλά και τη μετάβαση μεταξύ εφαρμογών.


Στον τομέα των επιδόσεων, η Apple προχώρησε σε εντυπωσιακές ανακοινώσεις για το A12X Bionic chipset που βρίσκεται στο εσωτερικό
του iPad Pro το οποίο διαθέτει 8πύρηνο επεξεργαστή και 7πύρηνη GPU. Σε σύγκριση με την προηγούμενη γενιά, οι επιδόσεις του νέου
iPad είναι σύμφωνα με την εταιρεία κατά 35% πιο γρήγορες σε εργασίες single core και έως 90% σε multi-core εργασίες. Ειδικά για τις
επιδόσεις στα γραφικά, η Apple ανέφερε ότι αυτές είναι ισάξιες με αυτές ενός Xbox One S «σε ένα πολύ μικρότερο όμως σχήμα» ενώ
«τα νέα iPad Pro είναι πιο γρήγορα από το 92% όλων των φορητών υπολογιστών που έχουν πουληθεί τους τελευταίους 12 μήνες».

Έκπληξη υπάρχει στο κάτω μέρος όπου τη θέση της κλασσικής Lightning θύρας, παίρνει μια θύρα USB-C προκειμένου το iPad Pro να
μπορεί να συνδεθεί με όλες τις σύγχρονες οθόνες αλλά και μια σειρά μοντέρνων περιφερειακών. Με ένα ειδικό καλώδιο, ο χρήστης
μπορεί να συνδέσει το iPad με το iPhone προκειμένου να φορτίσει το τελευταίο χρησιμοποιώντας τη μπαταρία του tablet.

Ξεχωριστά διατίθεται και το νέο Apple Pencil που φορτίζεται πλέον πιο ορθόδοξα, τοποθετώντας το μαγνητικά στη μία πλευρά του
iPad, και με τη φόρτιση να ξεκινά άμεσα. Με διάφορα tap στην επιφάνειά του, ο χρήστης μπορεί να ενεργοποιεί διάφορες λειτουργίες
ανάλογα με τη σχεδιαστική εφαρμογή που τρέχει κάθε φορά. Ανανέωση υπάρχει και στο πληκτρολόγιο που μετατρέπει το iPad Pro
σε φορητό υπολογιστή, το οποίο διαθέτει δυνατότητα τοποθέτησης της οθόνης σε δύο θέσεις.

Η τιμή του μοντέλου των 11 ιντσών ξεκινά από τα $799 ενώ του μοντέλου των 12,9 ιντσών από τα $999.
Και τα δύο μοντέλα θα κάνουν την εμφάνισή τους στην αγορά στις 7 Νοεμβρίου. [via]









 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,082
Λιβαδειά
Προδιαγραφές

11"12.9"
Operating system- iOS 12- iOS 12





Display
- Liquid Retina display
- 11-inch (diagonal) LED-backlit Multi Touch display with IPS technology
- 2388-by-1668-pixel resolution at 264 pixels per inch (ppi)
- ProMotion technology
- Wide color display (P3)
- True Tone display
- Fingerprint-resistant oleophobic coating
- Fully laminated display
- Antireflective coating
- 1.8% reflectivity
- 600 nits brightness
- Liquid Retina display
- 12.9-inch (diagonal) LED-backlit Multi Touch display with IPS technology
- 2732-by-2048-pixel resolution at 264 pixels per inch (ppi)
- ProMotion technology
- Wide color display (P3)
- True Tone display
- Fingerprint-resistant oleophobic coating
- Fully laminated display
- Antireflective coating
- 1.8% reflectivity
- 600 nits brightness









Camera

- 12-megapixel camera
- f/1.8 aperture
- Digital zoom up to 5x
- Five element lens
- Quad-LED True Tone flash
- Panorama (up to 63 megapixels)
- Sapphire crystal lens cover
- Backside illumination sensor
- Hybrid IR filter
- Autofocus with Focus Pixels
- Tap to focus with Focus Pixels
- Live Photos with stabilization
- Wide color capture for photos and Live Photos
- Improved local tone mapping
- Exposure control
- Noise reduction
- Smart HDR for photos
- Auto image stabilization
- Burst mode
- Timer mode
- Photo geotagging
- Image formats captured: HEIF and JPEG
- 12-megapixel camera
- f/1.8 aperture
- Digital zoom up to 5x
- Five element lens
- Quad-LED True Tone flash
- Panorama (up to 63 megapixels)
- Sapphire crystal lens cover
- Backside illumination sensor
- Hybrid IR filter
- Autofocus with Focus Pixels
- Tap to focus with Focus Pixels
- Live Photos with stabilization
- Wide color capture for photos and Live Photos
- Improved local tone mapping
- Exposure control
- Noise reduction
- Smart HDR for photos
- Auto image stabilization
- Burst mode
- Timer mode
- Photo geotagging
- Image formats captured: HEIF and JPEG






TrueDepth
Camera
- 7-megapixel photos
- Portrait mode
- Portrait Lighting
- Animoji and Memoji
- 1080p HD video recording at 30 fps or 60 fps
- Retina Flash
- f/2.2 aperture
- Wide color capture for photos and Live Photos
- Smart HDR
- Backside illumination sensor
- Auto image stabilization
- Burst mode
- Exposure control
- Timer mode
- 7-megapixel photos
- Portrait mode
- Portrait Lighting
- Animoji and Memoji
- 1080p HD video recording at 30 fps or 60 fps
- Retina Flash
- f/2.2 aperture
- Wide color capture for photos and Live Photos
- Smart HDR
- Backside illumination sensor
- Auto image stabilization
- Burst mode
- Exposure control
- Timer mode






Video Recording
- 4K video recording at 30 fps or 60 fps
- 1080p HD video recording at 30 fps or 60 fps
- 720p HD video recording at 30 fps
- Quad-LED True Tone flash
- Slo mo video support for 1080p at 120 fps and 720p at 240 fps
- Time lapse video with stabilization
- Cinematic video stabilization (1080p and 720p)
- Continuous autofocus video
- Noise reduction
- Take 8-megapixel still photos while recording 4K video
- Playback zoom
- Video geotagging
- Video formats captured: HEVC and H.264
- 4K video recording at 30 fps or 60 fps
- 1080p HD video recording at 30 fps or 60 fps
- 720p HD video recording at 30 fps
- Quad-LED True Tone flash
- Slo mo video support for 1080p at 120 fps and 720p at 240 fps
- Time lapse video with stabilization
- Cinematic video stabilization (1080p and 720p)
- Continuous autofocus video
- Noise reduction
- Take 8-megapixel still photos while recording 4K video
- Playback zoom
- Video geotagging
- Video formats captured: HEVC and H.264

Processors
- A12X Bionic chip with 64-bit architecture
- Neural Engine
- Embedded M12 coprocessor
- A12X Bionic chip with 64-bit architecture
- Neural Engine
- Embedded M12 coprocessor

Capacity
- 64GB
- 256GB
- 512GB
- 1TB
- 64GB
- 256GB
- 512GB
- 1TB


Battery
- Built-in 29.37-watt-hour rechargeable lithium-polymer battery
- Up to 10 hours of surfing the web on Wi-Fi, watching video, or listening to music
- Charging via power adapter or USB-C to computer system
- Cellular models. Up to 9 hours of surfing the web using cellular data network
- Built-in 36.71-watt-hour rechargeable lithium-polymer battery
- Up to 10 hours of surfing the web on Wi-Fi, watching video, or listening to music
- Charging via power adapter or USB-C to computer system
- Cellular models. Up to 9 hours of surfing the web using cellular data network

Face ID
- Enabled by TrueDepth camera for facial recognition
- Unlock iPad
- Secure personal data within apps
- Make purchases from the iTunes Store, App Store, and Apple Books
- Enabled by TrueDepth camera for facial recognition
- Unlock iPad
- Secure personal data within apps
- Make purchases from the iTunes Store, App Store, and Apple Books



Cellular and Wireless
Wireless
- WiFi (802.11a/b/g/n/ac) simultaneous dual band (2.4GHz and 5GHz)
- HT80 with MIMO
- Bluetooth 5.0 technology

Location
Assisted GPS | GLONASS | Galileo| QZSS
Wireless
- WiFi (802.11a/b/g/n/ac) simultaneous dual band (2.4GHz and 5GHz)
- HT80 with MIMO
- Bluetooth 5.0 technology

Location
Assisted GPS | GLONASS | Galileo| QZSS

Ports
- USB-C
- NanoSIM
- eSIM
- USB-C
- Nano SIM
- eSIM
Speakers- Four speaker audio- Four speaker audio


Sensors
- Face ID
- Three-axis gyro
- Accelerometer
- Barometer
- Ambient light sensor
- Face ID
- Three-axis gyro
- Accelerometer
- Barometer
- Ambient light sensor
Colours- Silver
- Space Gray
- Silver
- Space Gray
Dimensions
&
weight
- 247.6 x 178.5 x 5.9 mm
- 468 gr | 468 gr (Cellular)
- 280.6 x 214.9 x 5.9 mm
- 631 gr | 633 gr (Cellular)
What's in
the box
- iPad Pro- USB-C Charge Cable (1 meter)
- 18W USB-C Power Adapter
- iPad Pro
- USB-C Charge Cable (1 meter)
- 18W USB-C Power Adapter
Official page- https://www.apple.com/ipad-pro/
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
[Επίσημο] New iPad Pro

Εξαιρετικά,ντινεζατα και άκρως θελκτικά τα νέα μοντέλα αλλά παράλληλα υπερβολικά πανάκριβα ειδικά για εμάς στην Ευρώπη.

Για κατανάλωση περιεχομένου που κάνω 100% με τα iPad το να δώσεις χιλιάρικο είναι κάπως.

Στην ουσία μόνο για την κ***λα μας να ικανοποιήσουμε.

Εδώ οι τιμές στην Ιταλία που συνήθως συμπίπτουν με Ελλάδα για το 11αρι.

97c7089d053a56638c15e4902cbfdbaa.png




Sent from my iPad using Tapatalk Pro
 
Re: [Επίσημο] New iPad Pro

Ετοιμάζομαι να το παραγγείλω απ'τη δουλειά, το θέλω για παραδόσεις στο πανεπιστήμιο, μαζί με μολυβάκι (το 2 προφανώς...) - Game Changer το tablet με καλό μολύβι, o πίνακας μας τέλειωσε οριστικά: Προβάλεις powerpoint, κάνεις σημειώσεις πάνω κατά τη διάρκεια του μαθήματος, με προβολή, και μετά τους τα στέλνεις και με email.

Η εύλογη απορία είναι το μικρό ή το μεγάλο; Προφανώς το μεγάλο είναι πιο άνετο αλλά φοβάμαι ότι αν καταλήξω σ'αυτό, θα το χρησιμοποιώ μόνο στην τάξη και πουθενά αλλού λόγω φορητότητας/ευχρηστίας.

Στα 256 βέβαια, παραπάνω χάνεται η μπάλα για τα καλά.

Χαζή (ή ίσως και όχι) ερώτηση: το AV adapter to USB-c που έχω στον Mac θα κάνει για να συνδέει το iPad σε προβολέα;*Ή θέλουμε ακόμα ένα 70άρι;;;
 
Re: [Επίσημο] New iPad Pro

ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙ μόλις είδα την πλάτη, η κάμερα εξέχει, iPhone X syndrome all over again....

Μα καλά είναι σοβαροί;;; Το iPad που είναι ο ορισμός της χρήσης "ακουμπάω σε τραπέζι και γράφω/παίζω";;; Καταστρέφουν το 80% της χρήσης του μηχανήματος για την κάμερα που το 90% δε θα ενεργοποιήσει ούτε μισή φορά στη ζωή του σε tablet????

Με βλέπω για surface τελικά.
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
[Επίσημο] New iPad Pro

ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙ μόλις είδα την πλάτη, η κάμερα εξέχει, iPhone X syndrome all over again....

Μα καλά είναι σοβαροί;;; Το iPad που είναι ο ορισμός της χρήσης "ακουμπάω σε τραπέζι και γράφω/παίζω";;; Καταστρέφουν το 80% της χρήσης του μηχανήματος για την κάμερα που το 90% δε θα ενεργοποιήσει ούτε μισή φορά στη ζωή του σε tablet????

Με βλέπω για surface τελικά.
Μα εδώ έχουν ολόκληρη λειτουργία σε lock screen με gesture να ανοίγεις κάμερα
Οι τύποι είναι μπετοβλακες με περικεφαλαία.

Ούτε καν επιλογή σου δίνουν στο ελάχιστο να αλλάξεις το gesture να ανοίξει κάτι άλλο η να το απενεργοποιήσεις.

Και όχι μόνο αυτό αλλά άπειρες φορές όταν θέλω να κάνω dismiss κάποιο notifications με swipe μπερδεύεται και πάει να ανοίξει η κάμερα και πρέπει να είμαι συνέχεια στη τσίτα και πολύ απαλά και αργές κινήσεις για να πιασει με τη μια.

Χίλιες φορές καλύτερα να έβαζαν ένα icon camera σε lock screen και έτσι να ανοίγει μόνο.

Από την άλλη εγώ εφαρμόσω τη μέθοδο όταν είναι να ακουμπήσω(χωρίς να το δουλεύω εννοείται)σε σκληρή επιφάνεια αφήνω το μέρος που είναι η κάμερα να εξέχει προς τα έξω 2-3 εκατοστά.

Δηλαδή στις άκρες της επίπεδης επιφάνειας το ακουμπάω το tablet.

Είναι αυτό μια πρακτική λύση εφόσον δεν έχεις θήκη η κάτι μαλακό από κάτω να ακουμπήσεις με ασφάλεια.

Βέβαια πάλι πρέπει να έχεις το νου σου μη γίνει καμία στραβή και το ρίξεις κατά λάθος με κάποια βίαιη-απότομη κίνηση.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,432
Απάντηση: [Επίσημο] New iPad Pro

To γεγονός είναι οτι το 90% των χρηστών θα το έχει μέσα σε ενα case σιλικόνης σχεδιασμένο ώστε να έρχεται στην ευθεία.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση
Re: [Επίσημο] New iPad Pro

Αρχιζει και ξεφευγει η Apple.
Θελω να δω σκορ απο τον 8-core και να μαθω με ποσση ram εφοδιαζονται.
 
22 June 2006
34,674
NEO HRAKLEIO
Re: [Επίσημο] New iPad Pro

τρεχει πια το Photoshop CC, που θα βγει σε λιγο, πιο καλα και ομαλα απο πολλα desktop.
Στη παρουσιαση χτες, αλλα και της Adobe πριν λιγες μερες, εδειχνε να χειριζεται ΑΝΕΤΑ αρχεια RAW , 3 GB (oxi ΜΒ) διαστασης 12.000 χ 12,000 pixels....!!!
Στο δικο μου desktop, αρκετα καλο και δυνατο για desktop, τετοια αρχεια σερνονται οταν zoomαρεις και πας να κανεις κατι απαιτητικο στο Photoshop και στο LR ....

Αν βγει κι ενα δυνατο προγραμμα video editing, βλεπω να δινω το laptop μου....

Ηδη με το ipad 2018 (300 ευρω) μονταρω υλικο 4k h.265 ανετα, στο laptop δυσκολευομαι αρκετα και οριακα το καταφερνει το desktop με 3 layer που μπορει το Ipad.

Eχοντας τωρα ενα Adobe LR kai Photoshop (οπως και το τρομερο affinity_ και το Lumafusion (video editing)) ηδη , χρησιμοποιω ολο και λιγοτερο το laptop.
Εχοντας και το apple pencil κι ενα εξωτερικο, απλο πληκτρολογιο μεσω usb, εχω ενα πολυ δυνατο laptop replacement για πολλες απο τις δουλέιες μου, και πολυ φορητο κι ελαφρυ.

Καλα, γι απλες δουλειες δεν το συζητω , ειναι παραπανω απο αρκετο.,...

YG... με το εξωτερικο πληκτρολογιο εχεις και ολα τα γνωστα shortcut, πχ για multitasking αλλα και για λειτουργια των προγραμματων πχ cut-copy-paste κλπ
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
[Επίσημο] New iPad Pro

Η νέα γραφίδα δεν είναι συμβατή με τα προηγούμενα iPad
Ούτε η παλιά με το νέο iPad.
https://www.notebookcheck.com/Apple-Pencil-2-ist-nicht-kompatibel-mit-alten-iPads.354161.0.html

Επίσης από 99 ευρώ πήγε στα 135 η νέα γραφίδα.
Αρχιζει και ξεφευγει η Apple.
Θελω να δω σκορ απο τον 8-core και να μαθω με ποσση ram εφοδιαζονται.
Πληροφορίες λένε το high end version είναι με 6gb Ram.
Εντός μιας εβδομάδας θα ξέρουμε με σιγουριά όταν γίνει το καθιερωμένο teardown
https://www.notebookcheck.com/iPad-Pro-mit-1-TB-Speicher-kommen-mit-6-GB-RAM.354166.0.html


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
Απάντηση: Re: [Επίσημο] New iPad Pro

ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙ μόλις είδα την πλάτη, η κάμερα εξέχει, iPhone X syndrome all over again....

Μα καλά είναι σοβαροί;;; Το iPad που είναι ο ορισμός της χρήσης "ακουμπάω σε τραπέζι και γράφω/παίζω";;; Καταστρέφουν το 80% της χρήσης του μηχανήματος για την κάμερα που το 90% δε θα ενεργοποιήσει ούτε μισή φορά στη ζωή του σε tablet????

Με βλέπω για surface τελικά.

κανε λιγη υπομονη να δει το νημα ο Τακης.
 

WolfRathmA

Senior Member
23 January 2008
672
Νίκαια
Re: Απάντηση: Re: [Επίσημο] New iPad Pro

Αρχιζει και ξεφευγει η Apple.

Ακριβώς αυτό (αν το λες για το θέμα τιμής εννοώ)

Apple loves rich people... Όλα πλέον της τα προϊόντα εγώ τα βλέπω απαγορευμένα. Αγαπάω το λειτουργικό και το όλο οικοσύστημα της. Το έχω συνηθίσει πλέον τόσα χρόνια. Έχω κολλήσει όμως με το iPhone 6s Plus (που είμαι απόλυτα ευχαριστημένος μέχρι και σήμερα) και ακόμα έχω έναν iMac 20" του 2009. Φυσικά μόνο τα βασικά κάνει, αλλά και αυτό μου αρκεί.

Αλλά πλέον εκεί που έχουν φτάσει τα πράγματα, για εμένα τουλάχιστον, είναι απαγορευμένα. Και πιστεύω για το 70% τουλάχιστον για εμάς εδώ στην Ελλάδα.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Re: [Επίσημο] New iPad Pro

Ακριβώς αυτό (αν το λες για το θέμα τιμής εννοώ)

Apple loves rich people... Όλα πλέον της τα προϊόντα εγώ τα βλέπω απαγορευμένα. Αγαπάω το λειτουργικό και το όλο οικοσύστημα της. Το έχω συνηθίσει πλέον τόσα χρόνια. Έχω κολλήσει όμως με το iPhone 6s Plus (που είμαι απόλυτα ευχαριστημένος μέχρι και σήμερα) και ακόμα έχω έναν iMac 20" του 2009. Φυσικά μόνο τα βασικά κάνει, αλλά και αυτό μου αρκεί.

Αλλά πλέον εκεί που έχουν φτάσει τα πράγματα, για εμένα τουλάχιστον, είναι απαγορευμένα. Και πιστεύω για το 70% τουλάχιστον για εμάς εδώ στην Ελλάδα.

Εννοούσα στο τεχνολογικό κομμάτι, ειδικά στις ταμπλέτες.
Εχει ξεφυγει και στις τιμές, αλλα επειδη ειναι συνηθης τακτική, πλεον δεν νομιζω οτι χρηζει αναφοράς.

Απλα οποιος μπορει να τα αποκτησει, εχει απολυτως οτι καλύτερο κυκλοφορεί, και με διαφορά!
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,732
Παλλήνη
Απάντηση: Re: [Επίσημο] New iPad Pro

ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙ μόλις είδα την πλάτη, η κάμερα εξέχει, iPhone X syndrome all over again....

Μα καλά είναι σοβαροί;;; Το iPad που είναι ο ορισμός της χρήσης "ακουμπάω σε τραπέζι και γράφω/παίζω";;; Καταστρέφουν το 80% της χρήσης του μηχανήματος για την κάμερα που το 90% δε θα ενεργοποιήσει ούτε μισή φορά στη ζωή του σε tablet????

Με βλέπω για surface τελικά.

Ρε συ, θες να το γεμίσεις γρατζουνιές; Εννοείται θέλει θήκη σιλικόνης.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,732
Παλλήνη
Απάντηση: [Επίσημο] New iPad Pro

Μα εδώ έχουν ολόκληρη λειτουργία σε lock screen με gesture να ανοίγεις κάμερα
Οι τύποι είναι μπετοβλακες με περικεφαλαία.

Ούτε καν επιλογή σου δίνουν στο ελάχιστο να αλλάξεις το gesture να ανοίξει κάτι άλλο η να το απενεργοποιήσεις.

Και όχι μόνο αυτό αλλά άπειρες φορές όταν θέλω να κάνω dismiss κάποιο notifications με swipe μπερδεύεται και πάει να ανοίξει η κάμερα και πρέπει να είμαι συνέχεια στη τσίτα και πολύ απαλά και αργές κινήσεις για να πιασει με τη μια.

Χίλιες φορές καλύτερα να έβαζαν ένα icon camera σε lock screen και έτσι να ανοίγει μόνο.



Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Λογικά θα έχει camera icon στο lock screen όπως τα νέα iPhone με faceid.
 
Re: Απάντηση: Re: [Επίσημο] New iPad Pro

Ρε συ, θες να το γεμίσεις γρατζουνιές; Εννοείται θέλει θήκη σιλικόνης.

Τώρα δικαιολογείς τα αδικαιολόγητα. Αν έχεις θέμα με γρατζουνιές, βάζεις skin, όχι την τεράστια θήκη. Το iPad δεν είναι κινητό που το πετάς παντού ή χοροπηδάει στις τσέπες με κλειδιά κλπ και θες καλή προστασία. Πάντα μια τσάντα θα την έχεις μαζί του. Εγώ σιλικονάτη θήκη στο iPad είχα βάλει μόνο την πρώτη βδομάδα από υστερία πιο πολύ. Έκτοτε, είχα για για κάνα χρόνο skin, και μετά τίποτα, μόνο το smart cover μπροστά, που το γύριζα απλά στην πλάτη όσο το δούλευα οριζοντίως σε τραπέζι. Σε πληροφορώ ότι ούτε μισή γρατζουνιά δεν έχει πίσω (βέβαια μιλάω για το Air2).

Η ερώτηση κλειδί εδώ είναι, πόσες φωτογραφίες έχεις βγάλει με την πίσω κάμερα του iPad; Εγώ μία, τη μέρα που το αγόρασα. Άρα ποιός ο λόγος να χαλάσεις έστω και λίγο την εμπειρία της καθημερινής του χρήσης για χάρη της; Σιγά δηλαδή, πόσο χειρότερη θα'ταν η ποιότητα της κάμερας αν ήταν 1 χιλιοστό πιο κοντή;
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
[Επίσημο] New iPad Pro

Λογικά θα έχει camera icon στο lock screen όπως τα νέα iPhone με faceid.

Μάλιστα έπρεπε ν φτάσουμε στα νέα iPad με Face ID για να τους κόψει.

Και γιατί να μην το δώσουν στα προηγούμενα δηλαδή,εκτός το δώσουν αργότερα(το εύχομαι δηλαδή αν και αμφιβάλω)

Τι να πεις ξεφτιλισμένοι.




Sent from my iPad using Tapatalk Pro
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,732
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: [Επίσημο] New iPad Pro

Τώρα δικαιολογείς τα αδικαιολόγητα. Αν έχεις θέμα με γρατζουνιές, βάζεις skin, όχι την τεράστια θήκη. Το iPad δεν είναι κινητό που το πετάς παντού ή χοροπηδάει στις τσέπες με κλειδιά κλπ και θες καλή προστασία. Πάντα μια τσάντα θα την έχεις μαζί του. Εγώ σιλικονάτη θήκη στο iPad είχα βάλει μόνο την πρώτη βδομάδα από υστερία πιο πολύ. Έκτοτε, είχα για για κάνα χρόνο skin, και μετά τίποτα, μόνο το smart cover μπροστά, που το γύριζα απλά στην πλάτη όσο το δούλευα οριζοντίως σε τραπέζι. Σε πληροφορώ ότι ούτε μισή γρατζουνιά δεν έχει πίσω (βέβαια μιλάω για το Air2).

Η ερώτηση κλειδί εδώ είναι, πόσες φωτογραφίες έχεις βγάλει με την πίσω κάμερα του iPad; Εγώ μία, τη μέρα που το αγόρασα. Άρα ποιός ο λόγος να χαλάσεις έστω και λίγο την εμπειρία της καθημερινής του χρήσης για χάρη της;

Δεν δικαιολογώ τα αδικαιολόγητα. Τα παιδιά μου έχουν σπάσει μέχρι στιγμής 2 οθόνες ipad. Εννοεται πως χωρίς σιλικονενια θήκη δεν θα το σκεφτόμουν καν.
Και η κάμερα έχει και άλλες χρήσεις (πχ AR) πλην των φωτογραφιών. Στην πράξη θα δούμε πάντως ποσο εξέχει και αν δημιουργεί πρόβλημα όταν το βάζεις "γυμνο" στο τραπέζι (θεωρώ πως λόγω όγκου, δεν πρόκειται να παίζει).