Αγορά Τηλεόρασης Samsung

Nepenthe1979

New member
12 October 2018
12
Καλησπέρα.

Έχω μπει στη διαδικασία αγοράς νέας τηλεόρασης.
Έχουν ήδη ξεκινήσει κάποιες προσφορές στα καταστήματα. Είμαι μεταξύ της [h=1]SAMSUNG UE55NU7472 55'' https://www.e-shop.gr/tv-samsung-ue55nu7472-55-led-ultra-hd-smart-wifi-p-PER.152423[/h]και της

[h=1]SAMSUNG UE55NU7402 55'' https://www.e-shop.gr/tv-samsung-ue55nu7402-55-led-ultra-hd-smart-wifi-p-PER.152420[/h]Είμαι οπαδός της SAMSUNG (και μιας και είμαι και gamer με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το steam link που έχουν)

Δεν μπορώ να καταλάβω τις διαφορές τους όμως και για ποιο λόγο έχουν τέτοια τεράστια διαφορά στην τιμή (η πρώτη κοστίζει 699 η δεύτερη κανονική τιμή 899 και με την έκπτωση πάει στα 769 ευρώ)
Επιπλέον αν θεωρεί κάποιος οτι υπάρχει κάποια καλύτερη πρόταση θα χαρώ να ακούσω προτάσεις.

Ευχαριστώ.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης Samsung

Απόσταση θέασης, χρήση και budget...
 

Nepenthe1979

New member
12 October 2018
12
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης Samsung

Περίπου 2.5 μέτρα η απόσταση, χρήση ταινίες και gaming. Για χρήματα γυρω στα 700 ευρώ.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης Samsung

Γενικά, να περιμένεις πανομοιότυπη εικόνα σε μοντέλα από την ίδια σειρά, εφόσον διαθέτουν ίδιου τύπου panels. Δηλαδή, οι δύο πιο πάνω μπορεί να διαφέρουν σε κάποια επιπρόσθετα χαρακτηριστικά, όχι όμως στην εικόνα. Οπότε, πας στη φθηνότερη. Εναλλακτικά, για LCD με 4Κ panel, VA, 50 Hz, μπορείς να δεις και τις Sony σειράς 7.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης Samsung

Μέτριες τηλεοράσεις, οι οποίες μάλλον είναι οι καλύτερες λύσεις, μαζί με τις προαναφερθείσες Sony, για budget μικρότερο των 800 ευρώ. Η διαφορά στην τιμή μπορεί να οφείλεται σε διάφορους παράγοντες, όμως δεν αντικατοπτρίζει κάποια σημαντική διαφοροποίηση ποιότητας, υπέρ της ακριβότερης.
 

Nepenthe1979

New member
12 October 2018
12
Απάντηση: Re: Αγορά Τηλεόρασης Samsung

εχε υποψιν σου και αυτο μιας και εισαι οπαδος της samsung https://www.rtings.com/tv/learn/panel-lottery-samsung

Μου έκανες τη ψυχολογία πατίνι τωρα!
Δηλαδή πρέπει να ελπίζω να πετύχω panel της AU Optronics και οχι της SAMSUNG. Και μιας και πάω για 55 ίντσες να ελπίζω οτι το γεγονός οτι στο άρθρο η 55αρα είχε το panel της SAMSUNG ήταν τυχαίο :bigcry: [FONT=&quot]


[/FONT]

[FONT=&quot]


[/FONT]
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
510
Re: Απάντηση: Re: Αγορά Τηλεόρασης Samsung

Μου έκανες τη ψυχολογία πατίνι τωρα!
Δηλαδή πρέπει να ελπίζω να πετύχω panel της AU Optronics και οχι της SAMSUNG. Και μιας και πάω για 55 ίντσες να ελπίζω οτι το γεγονός οτι στο άρθρο η 55αρα είχε το panel της SAMSUNG ήταν τυχαίο :bigcry: [FONT="]


[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#434343][FONT="]


[/FONT]

σαν παθων προσφατα της samsung με τρια προβληματικα panel, δεν θα σου πω μην παρεις samsung, αλλα κοιτα και απο την μερια της sony.
 

Vagos3

Established Member
26 November 2017
137
Καλησπέρα.

Έχω μπει στη διαδικασία αγοράς νέας τηλεόρασης.
Έχουν ήδη ξεκινήσει κάποιες προσφορές στα καταστήματα. Είμαι μεταξύ της [h=1]SAMSUNG UE55NU7472 55'' https://www.e-shop.gr/tv-samsung-ue55nu7472-55-led-ultra-hd-smart-wifi-p-PER.152423[/h]και της

[h=1]SAMSUNG UE55NU7402 55'' https://www.e-shop.gr/tv-samsung-ue55nu7402-55-led-ultra-hd-smart-wifi-p-PER.152420[/h]Είμαι οπαδός της SAMSUNG (και μιας και είμαι και gamer με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το steam link που έχουν)

Δεν μπορώ να καταλάβω τις διαφορές τους όμως και για ποιο λόγο έχουν τέτοια τεράστια διαφορά στην τιμή (η πρώτη κοστίζει 699 η δεύτερη κανονική τιμή 899 και με την έκπτωση πάει στα 769 ευρώ)
Επιπλέον αν θεωρεί κάποιος οτι υπάρχει κάποια καλύτερη πρόταση θα χαρώ να ακούσω προτάσεις.

Ευχαριστώ.

Φίλε μου λίγο υπομονή κανε σε 15 μέρες θα έχει σούπερ τιμές ακόμα και την qled 6 θα πάρεις σε 55 αρα με αυτά τα λεφτά!!
ΟΠΌΤΕ υπομονή όσον αφορά τα πάνελ αυτά μπορεί να τύχουν στον καθένα ανεξαρτήτως μάρκα μην ξεχνάς ότι θα έχεις και doa!! Οπότε Όχι πανικός!!! Εγώ δεν θα σε πρότεινα ούτε την μια ούτε την άλλη να πας σε κάτι πολύ καλύτερό εδώ θα είμαστε πρώτα ο Θεός να σε πούμε ότι απορίες έχεις στα μοντέλα....
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
510
Φίλε μου λίγο υπομονή κανε σε 15 μέρες θα έχει σούπερ τιμές ακόμα και την qled 6 θα πάρεις σε 55 αρα με αυτά τα λεφτά!!
ΟΠΌΤΕ υπομονή όσον αφορά τα πάνελ αυτά μπορεί να τύχουν στον καθένα ανεξαρτήτως μάρκα μην ξεχνάς ότι θα έχεις και doa!! Οπότε Όχι πανικός!!! Εγώ δεν θα σε πρότεινα ούτε την μια ούτε την άλλη να πας σε κάτι πολύ καλύτερό εδώ θα είμαστε πρώτα ο Θεός να σε πούμε ότι απορίες έχεις στα μοντέλα....

σαφως μπορει να του τυχει σε οποιοδηποτε εταιρεια, αλλα μεγαλο ρολο στο προβλημα σου παιζει και η εταιρεια: φιλος σε αλλο forum αγορασε πριν ακριβως 14 ημερες ( σημερα ληγει το doa ) την samsung q9fn υποτιθεμενη καλυτερη τηλεοραση led του 2018. απο την πρωτη ημερα που την πηρε διαπιστωσε να φαινεται κατι μεσα στην τηλεοραση, το καταστημα εκανε την παλαβη, μιλησε με την samsung, εστειλε τεχνικο ο οποιος διαπιστωσε οτι υπαρχει καποιο σκουπιδακι μεσα στο panel ( και δεν ειναι μονο το μοναδικο φαινομενο, καθοσον υπαρχει αναφορα και εδω μεσα στην κατηγορια τηλεορασεις led , samsung q9fn ).η απαντηση της samsung ηταν οτι ειναι μεσα στα πλαισια του φυσιολογικου. κατοπιν παραινεσεως μου, πριν 2 ημερες κατεθεσε καταγγελια στον συνηγορο του καταναλωτη, τοσο κατα της samsung, οσο και κατα του καταστηματος που δεν τηρησε το doa. απλα θελω να δω τι απαντηση θα στειλουν στον συνηγορο και πως θα δικαιολογησουν το σκουπιδακι. εγω που τα εχω δει ολα πριν λιγο καιρο με την samsung, το μονο που μπορω να πω, μακρυα απο αυτους τους γελειους και μην σας τυχει στραβη. ( υποψιν το παιδι ειχε να φαει μια εβδομαδα απο την στεναχωρια του πριν μιλησει μαζι μου ). οσο για το doa ας κρατησετε μικρο καλαθακι.
 

Vagos3

Established Member
26 November 2017
137
σαφως μπορει να του τυχει σε οποιοδηποτε εταιρεια, αλλα μεγαλο ρολο στο προβλημα σου παιζει και η εταιρεια: φιλος σε αλλο forum αγορασε πριν ακριβως 14 ημερες ( σημερα ληγει το doa ) την samsung q9fn υποτιθεμενη καλυτερη τηλεοραση led του 2018. απο την πρωτη ημερα που την πηρε διαπιστωσε να φαινεται κατι μεσα στην τηλεοραση, το καταστημα εκανε την παλαβη, μιλησε με την samsung, εστειλε τεχνικο ο οποιος διαπιστωσε οτι υπαρχει καποιο σκουπιδακι μεσα στο panel ( και δεν ειναι μονο το μοναδικο φαινομενο, καθοσον υπαρχει αναφορα και εδω μεσα στην κατηγορια τηλεορασεις led , samsung q9fn ).η απαντηση της samsung ηταν οτι ειναι μεσα στα πλαισια του φυσιολογικου. κατοπιν παραινεσεως μου, πριν 2 ημερες κατεθεσε καταγγελια στον συνηγορο του καταναλωτη, τοσο κατα της samsung, οσο και κατα του καταστηματος που δεν τηρησε το doa. απλα θελω να δω τι απαντηση θα στειλουν στον συνηγορο και πως θα δικαιολογησουν το σκουπιδακι. εγω που τα εχω δει ολα πριν λιγο καιρο με την samsung, το μονο που μπορω να πω, μακρυα απο αυτους τους γελειους και μην σας τυχει στραβη. ( υποψιν το παιδι ειχε να φαει μια εβδομαδα απο την στεναχωρια του πριν μιλησει μαζι μου ). οσο για το doa ας κρατησετε μικρο καλαθακι.

Το doa φίλε μου την παίρνεις όπως είναι τα βάζεις όλα κουτί και την πας αμέσως στο κατάστημα και την αλλάζεις !!
και εμένα μου έχει γίνει σε καινούργια τv και την άλλαξα άγχος δεν χρειάζεται και νομίζω είναι μην σου τύχει!!
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Το DOA έχει νόημα αν η τηλεόραση δεν παίζει ή έχει ένα χοντρό πρόβλημα, οπότε δεν έχει και να αμφισβητήσει κάτι ο άλλος.
Αν είναι κάτι άλλο που ενδέχεται αμφισβήτηση τότε τα πράγματα γίνονται πιο δύσκολα ...
 

Vagos3

Established Member
26 November 2017
137
Το DOA έχει νόημα αν η τηλεόραση δεν παίζει ή έχει ένα χοντρό πρόβλημα, οπότε δεν έχει και να αμφισβητήσει κάτι ο άλλος.
Αν είναι κάτι άλλο που ενδέχεται αμφισβήτηση τότε τα πράγματα γίνονται πιο δύσκολα ...

Όχι εγώ πήρα τv είχα λειτουργικό πρόβλημα την πήγα στο κατάστημα εκεί δεν με το εμφάνισε αλλά τους είπα δεν ειμαι ευχαριστημένος από το προϊόν θέλω τώρα αλλαγή παρακαλω πολυ !! Θέλω αλλο μοντέλο και μου την άλλαξαν απλά πρέπει να την πας πακέτο άμεσα...
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
510
Όχι εγώ πήρα τv είχα λειτουργικό πρόβλημα την πήγα στο κατάστημα εκεί δεν με το εμφάνισε αλλά τους είπα δεν ειμαι ευχαριστημένος από το προϊόν θέλω τώρα αλλαγή παρακαλω πολυ !! Θέλω αλλο μοντέλο και μου την άλλαξαν απλά πρέπει να την πας πακέτο άμεσα...

η electronet στο ηρακλειο της κρητης που ειναι το παιδι, δεν εκανε τιποτα, σηκωσε τα χερια.
 

Vagos3

Established Member
26 November 2017
137
η electronet στο ηρακλειο της κρητης που ειναι το παιδι, δεν εκανε τιποτα, σηκωσε τα χερια.

Για αυτό καλύτερα αγορές από γνωστές αλυσίδες καταστημάτων και κοντά στο σπίτι μας....
 

Nepenthe1979

New member
12 October 2018
12
Υποτίθεται ότι 1-10 Νοέ έχει προσφορές στις τηλεοράσεις για αυτό το τρέχω το θέμα. Η q6 έχει ήδη κατέβει σαν τιμή αλλά και πάλι δυστυχώς ξεφεύγει στα 960 ευρώ.
 

Vagos3

Established Member
26 November 2017
137
Υποτίθεται ότι 1-10 Νοέ έχει προσφορές στις τηλεοράσεις για αυτό το τρέχω το θέμα. Η q6 έχει ήδη κατέβει σαν τιμή αλλά και πάλι δυστυχώς ξεφεύγει στα 960 ευρώ.

Προς 20 του μήνα να δεις τι θα Έχει!!!!